zerthimon wrote: Kolejne pytanie w takim razie. Kiedy kocioł pracuje z minimalną mocą? Jak temperatura powrotu jest zbliżona do zasilania czy jak temperatura powrotu jest zbliżona do tej z tabelki czyli np 50/30?
Nie znam Twojego kotła, więc na 100% nie wiem.
Ale ogólnie "inteligencja" kotłów jest raczej prosta i podobna.
W moim atmosferycznym kotle Vaillant jego cykl pracy jest powtarzalny:
1. start palnika z mocą minimalną - u mnie to ok. 9,5kW dla wody kotłowej 80/60 - ten tryb pracy utrzymuje się zawsze przez pierwsze 2 minuty od startu palnika.
2. kocioł przechodzi na moc pośrednią ustawioną w MENU kotła. Moc pośrednia to inaczej moc maksymalna dla c.o. o mogę ją ustawiać w zakresie od 9,5-24kW.
Ponieważ mój kocioł jest skręcony do ok. 17,2kW to moc pośrednią mogę ustawiać w zakresie 9,5-17,2kW.
Ponieważ mechanizm regulacyjny zaworu gazowego jest moim zdaniem mało precyzyjny to w praktyce mam moc skokową o następujących wartościach:
9,5-10-12-14-16-17kW.
Obecnie moc pośrednią na kotle mam ustawioną na 12kW, co oznacza, że po 2 minutach pracy na mocy startowej kocioł przechodzi w tryb pracy na mocy 12kW.
3. Jeśli temperatura zasilania osiągnie temperaturę o 2 stopnie niższą niż temperatura zadaną na kotle to kocioł zaczyna modulować w zakresie 9,5-12kW w zależności od temperatury wody kotłowej.
Z racji małej precyzji sterowania dochodzi wtedy to pulsowania mocy.
Kocioł wykrywa temperaturę o 2 stopnie niższą to ogranicza moc ale przepływ wody cały czas daje chłodniejszą wodę, więc obniżenie mocy powoduje chwilowe obniżenie temperatury, więc w efekcie kocioł daje większą moc, ponieważ krok zmiany mocy jest dość duży to dochodzi do chwilowego podniesienia temperatury i kocioł znowu obniża moc i tak w kółko.
4. Gdy dojdzie do ustabilizowania temperatury wody kotłowej to kocioł pracuje stabilnie na mocy minimalnej, aż do uzyskania temperatury zadanej i następują wyłączenie palnika.
Twój kocioł będzie pracował podobnie ale ma swoją charakterystykę pracy, której nie znam, więc poniżej to będą moje podejrzenia jak on może pracować na podstawie mojej wiedzy i analizy zagadnienia na przykładzie mojego kotła.
Zakładam, że Twój kocioł startuje na mocy startowej X i niemal natychmiast przechodzi na moc pośrednią, czyli moc maksymalną dla trybu c.o.
Twój kocioł w MENU ma regulację mocy maksymalnej c.o. ale w zakresie 50-82%, a nie tak jak mój od minimalnej do maksymalnej.
Z kolei dla c.w.u. możesz ustawić maksa w zakresie 50-100%.
Z danych technicznych wiemy, że dla wody kotłowej 80/60 Twój kocioł ma maksymalnie 25kW dla c.w.u. oraz 20kW dla c.o.
82% z 25kW daje 20,5kW, więc niby pasuje.
Oznacza to, że przy wartości 82% masz ustawione 20kW, a przy wartości 50% będzie to ok. 12,5kW dla trybu c.o.
Inaczej mówiąc ja mogę swój stary kocioł zmusić do stałej pracy z mocą minimalną niezależnie od zapotrzebowania na ciepło, a Ty już nie ma takiej możliwości wymuszenia ustawień.
Tylko teraz by Ci namieszać to moc minimalna ma możliwość ustawienia parametru 10-49%.
Zakładając, że po ustawieniu 10% uzyskujemy moc minimalną, która wg danych technicznych wynosi 4,8kW dla wody 80/60, to wg arytmetyki maks powinien być na poziomie 48kW, a jak wiemy jest 20kW dla c.o. i 25kW dla c.w.u..
Także musisz patrzeć na te procenty z przymrużeniem oka.
Ale załóżmy, że przejście na moc pośrednią c.o. oznacza pracę na mocy maksymalnie 12,5 kW (80/60) po ustawieniu wartości 50% w menu kotła.
Oznacza to tyle, że kocioł w trybie c.o. będzie mógł modulować mocą w zakresie 4,8-12,5kW (80/60).
Mój kocioł zaczyna modulować przy 2 stopniach poniżej zadanej, czy Twój kocioł ma podobnie, czy będzie obniżał dopiero jak osiągnie zadaną temperaturę to nie wiem, musiałbyś sam sprawdzić algorytm pracy Twojego kotła.
Oczywiście kocioł może modulować już wcześniej jeśli wykryje zbyt duży przyrost temperatury z powodu np. ograniczonego przepływu wody, bo np. głowice termostatyczne będą zbyt przymknięte itp. i ciągła praca w danej chwili z mocą pośrednią 12,5kW nie będzie możliwa.
Załóżmy, że moc minimalną kocioł osiąga jak zbliży się zadanej temperatury.
Twój kocioł ma też ciekawą funkcję histerezy co jak rozumiem oznacza, że jak osiągniesz zadaną tmperaturę to od tej chwili kocioł grzeje tylko na mocy minimalnej ale może przegrzewać wodę o zadawaną wartość histerezy, czyli ustawisz na kotle 50 i mając histerezę 5 stopni to kocioł może grzać wodę do 55 stopni ciągle grzejąc na mocy minimalnej zanim wyłączy palnik przy 55 stopniach.
W Twoim kotle nie ma typowej wartości histerezy ale jest parametr interwału temperaturowego w zakresie od -2 do -15 stopni, fabryczna wartość to -6.
Nie jestem pewny na 100% ale zakładam, że działa to tak.
Jeśli interwał ustawisz na -6 to po zadaniu 50 stopni kocioł grzeje maksymalnie do 56 ale po wyłączeniu palnika włączy grzanie po spadku temperatury do 44 stopni. Do tego dochodzi jeszcze parametr czasowej blokady planika, więc rzeczywisty czas ponownego odpalenia palnika może być różny.
Teraz przykład i moje przypuszczenia jak działa Twój kocioł.
Załóżmy ustawiłeś 50 stopni na kotle i masz interwał temperatury na fabryczne -6.
W chwili włączenia palnika masz w instalacji 30 stopni.
Kocioł startuje z mocą startową X.
Przechodzi w tryb mocy pośredniej 12,5kW i grzeje tak cały czas dopóki nie osiągnie ok. 50 stopni, wtedy moduluje i maksymalnie schodzi do mocy minimalnej 4,8kW i grzeje z tą mocą 4,8kW aż do osiągnięcia 56 stopni, chyba, że wcześniej regulator pokojowy wyłącza żądanie grzania.
Jeśli teraz przy tym samy interwale temperaturowym -6 ustawisz na kotle 44 stopnie to zakładając, że kocioł włącza się przy np. 30 stopniach na instalacji.
to grzeje z mocą 12,5kW do osiągnięcia ok. 44 stopni, potem grzeje z mocą minimalną 4,8kW do osiągnięcia 50 stopni. Ponowne włączenie nastąpi po spadku wody do co najmniej 38 stopni.
Mam nadzieję, że mój elaborat zechciałeś uważnie przeczytać i będzie dla Ciebie przydatny i nie pójdzie to na marne.
Nie daję gwarancji na 100%, bo nie mam tego kotła do przetestowania ale miałem przez chwilę jako amator do czynienia z Junkersem MIDI, Compact i Boschem 2200 i do takich doszedłem wniosków w ramach jednorazowego, krótkiego kontaktu z tymi kotłami.
Ja jestem bardziej praktykiem, więc lubię mieć dany sprzęt w ręku, by móc się nim pobawić ale wiadomo kotłów nie będę kupował i wymieniał dla testów, więc moja wiedza praktyczna jest ograniczona ale mam już małą wizję jakbym chciał by pracował mój kocioł w moim mieszkaniu.
Dodano po 8 [minuty]:powyższe dotyczy pracy z regulatorem ON-OFF, bo CW400 steruje pracą kotła i zamiast pracy z mocą pośrednią 12,5kW do chwili osiągnięcia przykładowych 44 stopni może załączyć kocioł z niszą mocą tak jak wcześniej pisał diodak_13, tylko jak kocioł jest zbyt przewymiarowany to moim daniem takie inteligentne sterowanie traci na znaczeniu.