Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wielkosc magnesu?

tomom 28 Wrz 2005 08:24 1382 10
  • #1 28 Wrz 2005 08:24
    tomom
    Poziom 10  

na co ma wplyw wielkosc magnesu w glosnikach? na moc?

0 10
  • #2 28 Wrz 2005 08:54
    batonx
    Poziom 14  

Wielkośc magnesu ma wpływ na ilość miejsca zajmowaną w obudowie, którą należy uwzględnić w obliczeniach. Na nic więcej wielkość nie wpływa.

0
  • #3 28 Wrz 2005 09:11
    lukasb9
    Poziom 28  

Z tego co mi wiadomo ( a ekspertem nie jestem) wielkość magnesu poprawia skuteczność głośnika co wydaje sie być logiczne bo im większe pole od magnesu trwałego tym mniejszym prąd trzeba żeby wychylić membrane na taką samą odleglóść co w głośniku z mniejszym magnesem.
    Duży magnes przesuwa również w dół pasmo przenoszenia stąd do budowy głośników niskotonowych takie magnesiory ;) (jesli sie myle prosze mnie poprawić)

pozdrawiam Łukasz

0
  • #4 28 Wrz 2005 10:59
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam

Panowie, wielkośc magnesu można porównywać tylko w odniesieniu do matariału z którego wykonany jest magnes.
    Klasyczny ferrytowy, może być olbrzymi, i dawać to samo pole w szczelinie, co duuużo mniejszy neodymowy, lub nieco mniejszy ferrytowy wzbogacany strontem, czy czymś innym.
    Nie wielkośc magnesu jest zatem wykładnikiem czegokolwiek, poza chyba wagą, a skuteczna wartośc natężenia pola magnetycznego w szczelinie magnesu, bo ona mma decydujący wpływ na skutecznośc głosnika.

jk

0
  • #5 28 Wrz 2005 11:07
    gdL
    Poziom 27  

Wielkość magnesu możemy sobie porównywać jeśli wiemy, że nabiegunniki są podobne, sczelina ma podobny prześwit, jeśli znamy średnicę zastosowanej cewki i drut jakim jest nawinięta. To wszystko stanowi głównie o skuteczności, czyli efektywności głośnika. Sam magnes - jeśli widzimy, że jest wysoki, to znaczy, że cewka może się daleko wychylić - to samo jeśli widzimy 2 połączone magnesy - jak w STX 32/300 i 27/300. Zwiększenie długości szczeliny. Natomiat, jeśli widzimy bardzo szeroki magnes [duża średnica] o minimalnej wysokości, to możemy się spodziewać dużego sprzężenia, wysokich Tm, efektywnego głośnika o niewielkim skoku, czyli najpewniej estradowca.

To wszystko odnosi się do w miarę dobrych firm, magnesy w Alphardach itp niestety nie mogą być tak klasyfikowane :) ponieważ mają wyglądać, a nie działać.

0
  • #6 28 Wrz 2005 11:09
    lukasb9
    Poziom 28  

SILVER SOUND -> powiedzmy że w moich założeniach używałem takiego samego materiału na magnes ;)

0
  • #7 28 Wrz 2005 11:27
    Tremolo
    Poziom 43  

-> Tomom

Wielkość - sprecyzuj - chodzi o wielkość wymiarową (magnes to parę procent objętosci wewnętrznej - więc można pominąć w obliczeniach), czy o wielkość jesli chodzi o natężenie pola magnetycznego?

Wielkość magnesu liczona poprzez natężenie pola czy też indukcje w szczelinie wpływa na skutecznosć - to wiadomo, ale czy można zaryzykować stwierdzenie, że jeżeli skutecznosć idzie do góry poprzez zwiększenie siły działającej na cewkę to moc maksymalna idzie w dół? A maksymalna skuteczność zostaje mniej więcej na tym samym poziomie?

0
  • #8 28 Wrz 2005 11:43
    gdL
    Poziom 27  

No jasne, że tak jest, na chłopski rozum, przy tej samej w mocy w skuteczniejszym głośniku cewka z membraną skacze bardziej przy tej samej mocy. Tak więc jak damy mu tyle samo mocy, ile mniej efektywnemu do osiągnięcia Xmaxmech, to już go uszkodzimy.

Ale.. ale zmieniają się też inne parametry jak tylko BL, zmienia się prąd czerpany ze wzmacniacza w funkcji częstotliwości, górki robią się szpiczaste, tak więc spadek jest dużo szybszy i tym samym uszkodzić głośnik z wyższym BL jest ciężej niż się wydaje z tej prostej, podanej wyzej zależności. Dobrze myślę ?

0
  • #9 28 Wrz 2005 15:48
    batonx
    Poziom 14  

Moja odpowiedź była adekwatna do zadanego pytania.

gdl >>

Twoje rozważania są jak najbardziej prawdziwe, ale zawiera się w nich pewne założenie. Zakładasz, że konstrukcja(cewka, szczelina...) obydwu głośników jest identyczna. Wydaje mi się jednak, że głośnik o większej efektywności jest przystosowany do obciążania większymi mocami(dł. cewki, szczelina...).

0
  • #11 28 Wrz 2005 17:22
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam

Jest wiele czynników
    Podstawowy to rzenikalnośc magnetyczna zatosowanej stali na konstrukcje elementów metalowych.
    Jesli ta przenikalnośc ma np: 0,9 Tesli, to żebyś nie wiem jak wielkie magnesy stosował, to nic to nie pomoże, będzie max 0,9 Tesli....
    Domyslam o co idzie autorowi tematu, ale takowe porównania mozna podejmowac do renomowanych producentów.
    I tu masz rację, jesli będzie taka sama
    srednica cewki, wysokość nabiegunnika i cewki, oraz taka sama szczelina, i zastosowany odpowiednio dobrej jakości materiał (stal) , a większa średnica zewnętrzna ferrytu, i elementów stalowych, a średnica wewnętrzna nie ulegnie zmianie, zwiększy się masa ferrytu, oraz powierzchnia styku ferrytu z elementami stalowymi, a co za tym idzie zwiększy natężenie pola magnetycznego w szczelinie..

Natomiast na moc ma co innego wpływ, i jest to zagadnienie bardziej złożone, generalnie wielkość magnesu, ma bardzo niewiele wspólnego z moca głosnika, a średnica zewnętrzna ferrytu jest wymuszana przez srednicę cewki, więc większa srednica ferrytu jest tego wynikiem, a nie odwrotnie.

jk

0