Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

tomybb 28 Feb 2020 02:06 3453 10
 • Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Projekt powstał...hmm, no już jakiś czasu temu.:) Oryginalna kierownica komputerowa USB firmy media-tech uległa uszkodzeniu. Szans jej naprawy niestety nie było. Wtedy wpadł mi do głowy pomysł aby jednak dać jej drugie życie. W bardzo prosty sposób dało się ją przerobić, tak aby działała nie pod USB a GamePort. Jak pewnie większość z Was wie sterowanie z GamePortu jest bardzo proste. Wystarczy wpiąć się w odpowiednie piny potencjometrami, przyciski typu "FIRE" realizowane są poprzez zwieranie odpowiednich wyprowadzeń. Kalibrację osi dokonujemy już z poziomu ustawień w Windowsie.
  Dla jasności załączam jeszcze schemat z naszego forum.
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Proste rozwiązanie, bardzo popularne kilka - kilkanaście lat temu, kiedy to dzieciaki same próbowały coś stworzyć aby pograć w jakąś wyścigówkę.:) Najtrudniejszą kwestią była sprawa mechaniczna, aby to wszystko dobrze działało. W moim przypadku sprawę miałem ułatwioną ponieważ w oryginalnej wersji mojej kierownicy sterowanie także było na potencjometrach. Teraz zapewne jest to realizowane na enkoderach(?). Całą elektronikę łącznie z przewodem usunąłem. Potencjometry połączyłem zgodnie ze schematem, jeden wymieniłem. Trzeba było dokupić przewód wielożyłowy wraz z wtykiem. Dołożyłem dwa przyciski, a dwa wykorzystałem oryginalne.
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Udało się nawet dopasować odgiętkę na przewód.:)
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Kierownica bardzo dobrze służyła co widać po uszkodzonym przycisku.:) A tak nawiasem mówiąc to switche do wszelakiej maści kontrolerów powinniśmy jednak wybierać lepszej jakości. Wiecie jak to później jest w ferworze walki.:)
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Pedałów wcale nie trzeba było przerabiać bo tam tak samo były już potencjometry. Jedynie co, to odpowiednio połączyć. Na spód dołożyłem antypoślizgową matę aby się nie przemieszczały podczas intensywnej rozgrywki.
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Z rzeczy mechanicznych jakie poprawiłem to mocowanie do blatu. W oryginale były tam przyssawki, które po latach nie zdawały w ogóle egzaminu. Zastąpiłem je ceownikiem wraz z płytą z blachy umieszczoną w środku. Z jednej strony nagwintowany, wkręcona śruba którą dokręcamy całość do stołu. Na zakończeniu widoczne koło od samochodu zabawki. Pełni funkcję estetyczną i pozwala mocniej dokręcić śrubę.:)
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Fajną zabawę z kierownicą zaczęli stopniowo psuć producenci płyt głównych którzy nie wyposażali już ich z GamePort. Można sobie było jednak z tym łatwo poradzić dokupując kartę dźwiękową za grosze. Oczywiście złącze PCI.
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort

  Gorzej stało się gdy Microsoft przestał wspierać już ten standard. Ostatnim Windowsem który go jeszcze posiadał był XP. Zakup adaptera USB-GamePort raczej mija się z celem z uwagi na koszty. Zabawa wciąż może cieszyć ale już tylko z komputerem ze starszym systemem operacyjnym.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  tomybb
  Level 26  
  Offline 
  W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
  Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
  tomybb wrote 1562 posts with rating 1092, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
 • #2
  zgierzman
  Level 29  
  Ciekawy opis, ale dotyczy rzeczywiście starożytnej technologii. Gdybyś go tu wrzucił lata temu, to może komuś by się przydał, a tak to raczej poradnik, jak NIE traktować obiektów o wartości muzealnej.

  tomybb wrote:
  Proste rozwiązanie, bardzo popularne kilka - kilkanaście lat temu

  tomybb wrote:
  Ostatnim Windowsem który go jeszcze posiadał był XP.


  Powinieneś raczej napisać "kilkanaście/kilkadziesiąt", bo od wejścia na rynek XP minęło 20 lat...

  Swoją drogą gratuluję zamiłowania do starych gier, jeśli od 20 lat katujesz kierownicę podłączoną do komputera z wiekowym już XP :-D
  No, może przesadzam, skoro oryginalnie kiera miała USB, to pewnie była trochę młodsza. Ale cofnąłeś ją w czasie.
 • #3
  lukaszd82
  Level 29  
 • #4
  tomybb
  Level 26  
  Przypomne tylko kolegom, że zawsze można mieć na swoim komputerze dwa systemy operacyjne. :) przykladowo na komputerze pokroju core2duo działa win XP, bo był mniej więcej w tych czasach, oraz współczesny Windows10. Pisałem o tym jakiś czas temu.
 • #5
  fotomh-s
  Level 22  
  Było na płytce blue pill zrobić. Więcej przycisków i innych gratów można podpiąć. Płytka ma sprzętowe USB, są biblioteki dla joysticka USB, do tego 12 bitowy ADC.
  Koszt płytki to mniej niż 7zł z wysyłką. U nas to sam kabel + złącze pewnie tyle wyniesie.
 • #6
  andrzejlisek
  Level 28  
  Jak z wytrzymałością potencjometrów? Ja pamiętam, że gdzieś w roku pomiędzy 2008 a 2010 kupiłem dżojstik na USB, taki najprostszy, najtańszy za 30-50zł, którym chciałem zastąpić myszkę (w tamtym czasie często zdarzało się, że biurko miałem zawalone przedmiotami potrzebnymi do pracy, co utrudniało korzystanie z myszki, a konkretnie chodzi o to, że ona musi jeździć). Tego dżojstika raczej nie używałem do gier. Zainstalowałem Joy2Mouse, ustawiłem i działało tak, jak chciałem. Jednakże po chyba 3 lub 4 miesiącach dżojstik stracił precyzję, zwłaszcza wokół spoczynkowego położenia uchwytu. Ponownie go skalibrowałem, ustawiłem i nic to nie dało. Pomyślałem, że uszkodziły się potencjometry (miałem dwa radiomagnetofony, w którym od częstej regulacji psuł się potencjometr od siły głosu, co utrudniało jej ustawienie, więc w dżojstiku mogło być to samo). Wymieniłem je na nowe, które nie do końca dobrze pasowały, ale dżojstik odzyskał precyzję. Jednakże po kolejnych kilku miesiącach znów stracił precyzję. Postanowiłem dżojstik przerobić na cyfrowy, czyli wmontować mikroprzełączniki tak, żeby wychylany uchwyt je naciskał. Jednak przez długi czas dżojstik leżał schowany ze względu na brak potrzebnych materiałów, a ja ponownie podłączyłem myszkę. W końcu rozebrany dżojstik po długim czasie leżakowania wyrzuciłem z myślą, że jak będę chciał mieć dżojstik to kupię nowy, co jednak nie stało się do dzisiaj.

  Z powyższego wnioskuję, że potencjometry w dżojstiku wytrzymują kilka miesięcy, może góra rok w zależności od intensywności jego użytkowania. Nie wiem, czy lepsze modele mają impulsatory zamiast potencjometrów, które nie psują się tak, jak potencjometry (co najwyżej mogą pogorszyć precyzję z powodu kurzu). Jednakże, jak teraz wszedłem na stronę pierwszego lepszego sklepu, to mam wrażenie, że dźojstiki są mniej popularne i podrożały (zdarzają się modele poniżej 100zł, ale na palcach jednej ręki). A do sterowania myszką nie są potrzebne dodatkowe funkcje potrzebne wyłącznie w niektórych grach, jednakże obecnie nie zamierzam zastępować myszki dżojstikiem.

  Co do Windows XP, to ja na prywatnym komputerze używałem tej wersji aż do roku 2014 i on cały czas odpowiadał moim potrzebom. Potem, jak zaszła konieczność przeinstalowania systemu, to zainstalowałem na próbę Windows 8 i przy nim zostałem, bo on szybciej startuje i wydaje mi się, że trochę sprawniej i szybciej pracuje.

  Co do GamePort, to przestarzałe technologie interfejsów komunikacyjnych mają tę zaletę, że są bardzo proste w wykorzystaniu, co właśnie pozwala wykorzystać własny mikrokontroler z własnym urządzeniem wejścia, tak, jak w tej konstrukcji można powiedzieć, że jest to własna konstrukcja kierownicy w starej obudowie, tyle, że mikrokontroler nie jest potrzebny. Podobnie, można mieć własne urządzenia zastępujące klawiaturę lub myszkę działające pod PS/2, który też jest przestarzały, ale w tym przypadku problem rozwiązuje niedrogie kontrolery na USB.
 • #7
  kowal011
  Level 20  
  Trzeba było użyć elektroniki z taniego pada usb. Jakoś "nie widzę" gameportu w windows 10.
  Prosta przeróbka kierownicy komputerowej na GamePort
 • #8
  jarrod
  Level 21  
  Gratulację za udaną przeróbkę. Przypomina mi to wynalazki jakie robiłem pod koniec lat 90tych ubiegłego wieku, gdy nic nie było i trzeba było sobie jakoś radzić.
  Niestety ale porty PCI nie występują w nowych komputerach, a do starych kart nie ma sterowników pod współczesne systemy operacyjne.
  Gdzieś koło 2008r zrobiłem podobną przeróbkę ale w drugą stronę, czyli przerobiłem starą kierownicę DEXXA z gameportu na usb przy pomocy MJoy'a 16.

  Niedawno kupiłem nowy joystick, gdzie nie ma potencjometrów, nie ma impulsatorów, są za to czujniki magnetyczne*. Nie ma martwej strefy, nie trzeszczy i mam nadzieję że długo posłuży.


  *(HallEffect AccuRate Technology™)! Czujniki magnetyczne 3D (hallotronowe)
 • #9
  MarekS6
  Level 16  
  haha, kolega zrobił dokładnie na odwrót niż ja kiedyś z joystickiem.

  Zalegał mi Joystick Logitech WingMan Extreme ze wtykiem Gameport którego nigdzie już użyć nie umiałem. Znalazłem w ofercie AVT zestaw do samodzielnego montażu - do przeróbki takiego JOYa pod USB. Nie żałowałem tej przeróbki.
  Joystick chodzi po dzień dzisiejszy, tyle że teraz już nie w grach a w ploterze u brata sterowanym z poziomu MACH3 :-)
 • #10
  errorsys
  Level 10  
  MarekS6 wrote:
  (...) Znalazłem w ofercie AVT zestaw do samodzielnego montażu - do przeróbki takiego JOYa pod USB (...)

  Witam,
  czy kolega ma jeszcze namiary na tę ofertę AVT?