Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Panasonic NN-S255W - Uszkodzony magnetron, brak płytki mikowej.

28 Lut 2020 11:58 348 7
  • Poziom 14  
    Witam,
    Podczas normalnego użytkowania kuchenka zaczęła "strzelać" i czuć było zapach spalenizny. Antena magnetronu 2M211A-M1 wygląda jak na obrazku poniżej.
    Jako, że jestem zwolennikiem "napraw" zamiast "wyrzuć/kup drugie" to mam dwa pytania dotyczące tego konkretnego przypadku:
    - czy takie uszkodzenie jest zużyciem naturalnym (kuchenka ma te około 10 lat) i ewentualnie tłuszcz który się tam przedostał mógł w tym pomóc?
    Panasonic NN-S255W - Uszkodzony magnetron, brak płytki mikowej.
    - czy ta kuchenka ma mikową przekładkę? Antena magnetronu osłonięta była taką zaślepką z tworzywa, nie wygląda to na mikę.

I jeszcze wnętrze komory gdzie siedzi antena:
    Czy wymiana tej osłonki i magnetronu wystarczy czy coś jeszcze do sprawdzenia?
    Dzięki za pomoc.
  • Poziom 14  
    Tak, dzięki, znam tą cenę. Wiem że uzasadnienie ekonomiczne jest słabe, natomiast ta kuchenka pasuje nam z wielu względów. Niemniej wracając do techniki, ktoś pomoże z odpowiedziami na pytania? Zwłaszcza ta przekładka mikowa... Powinna być czy tylko ten plastik? Dzięki.
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    domasia napisał:
    Powinna być czy tylko ten plastik?

Skoro była plastikowa zaślepka to niech taka zostanie. W magnetronie można wymienić samą antenkę ale trzeba taką akurat mieć. Magnetron możesz kupić używany tylko musisz zwrócić uwagę na mocowanie - kierunek wentylacji.
  • Poziom 30  
    Przyczyną tej awarii było nagromadzenie się tłuszczu na wyjściu z falowodu do komory kuchenki zwłaszcza w rejonie tej płytki. Tłuszcz podczas pracy kuchenki ulega zwęglaniu, a węgiel jak wiadomo jest przewodnikiem. W ten sposób doszło do tzw. burzy w wyniku, której ucierpiała ta antenka magnetronu. Jeżeli nie doszło do rozszczelnienia magnetronu to wystarczyłoby wymienić sama głowice tak jak pisał wyżej moderator (no i oczywiście dobrze umyć komorę kuchenki, falowód, płytkę tą o ile nie jest uszkodzona).
  • Poziom 14  
    Dziękuję za odpowiedzi, jeszcze pytanie dotyczące płytki osłaniającej głowicę magnetronu. Na zdjęciu widać, że jeden zatrzask jest trochę uszkodzony, choć sama płytka nie jest odkształcona. Nowa jest niedostępna.
    Czy można i jeśli tak, to czym, uszczelnić miejsce kontaktu tej płytki i komory kuchenki tak, żeby tłuszcz z potraw nie przedostał się na drugą stronę? Silikon sanitarny nada się do tego celu? Czy nie kombinować w ten sposób?

Dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Nic nie kombinuj. Załóż tą płytkę i przynajmniej raz na tydzień umyj całą komorę kuchenki ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. I tyle w temacie. Gdyby ona była tak eksploatowana to nie doszłoby do uszkodzenia głowicy magnetronu. Aha przed instalacją magnetronu i płytki tej umyj też falowód t.j. ten kanał od magnetronu do komory grzania.Powodzenia.
    Edit. Tą płytkę też dobrze umyj przed montażem.
  • Poziom 14  
    Wymieniłem magnetron, nową osłonę magnetronu też udało się kupić.
    Odprysk emalii uzupełniłem lakierem akrylowym.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

Dodano po 40 [sekundy]:

Jak wyżej.