Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie konstrukcji Fotowoltaicznej a przewód PE

28 Lut 2020 13:32 768 4
  • Poziom 22  
    Witam,

Jestem w trakcie instalacji systemu fotowoltaicznego i mam pytanie odnośnie uziemienia.

Instalacja jest na dachu starego budynku piętrowego bez instalacji odgromowej oraz uziemienia PE w tablicy rozdzielczej jest tylko L1 L2 L3 oraz N

Ze względu na wymagane uziemienie konstrukcji nośnej oraz paneli zostało wykonane uziemienie za pomocą zwodu pionowego oraz szpilki 3m .

Inwerter zainstalowany jest na piętrze w pobliżu licznika energii elektrycznej, żeby w momencie przebicia/przepięcia zadziałały wszystkie zabezpieczenia falownika oraz przepięciówki po stronie AC oraz DC wymagane jest doprowadzenie uziemienia do szafy rozdzielczej i teraz pytanie czy punkt wspólny uziemienia oraz PEN może znajdować się na dachu ? wiem że najlepszym punktem było by miejsce przyłącza zwodu do szpilki ale chodzi o to że uziom jest wykonany w miejscu do którego ciężko jest poprowadzić przewód PE z szafy. Musiałbym przejść naście metrów poziomo. Gdyby była taka możliwość wykonał bym "pełne" uziemienie budynku ale niestety zabudowa na to nie pozwala :(
  • Poziom 22  
    MichałS napisał:
    Czy dom ma instalacje TNC?

Tak
  • Poziom 22  
    MichałS napisał:
    W takim razie opisane podlaczenie może doprowadzić do pojawienia się napięcia fazowego na ramkach paneli. Jest to niedopuszczalne

Przecież ramki są uziemione