Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie konstrukcji Fotowoltaicznej a przewód PE

blur 28 Feb 2020 13:32 3690 18
Optex
    blur
    Level 22  
    Witam,

Jestem w trakcie instalacji systemu fotowoltaicznego i mam pytanie odnośnie uziemienia.

Instalacja jest na dachu starego budynku piętrowego bez instalacji odgromowej oraz uziemienia PE w tablicy rozdzielczej jest tylko L1 L2 L3 oraz N

Ze względu na wymagane uziemienie konstrukcji nośnej oraz paneli zostało wykonane uziemienie za pomocą zwodu pionowego oraz szpilki 3m .

Inwerter zainstalowany jest na piętrze w pobliżu licznika energii elektrycznej, żeby w momencie przebicia/przepięcia zadziałały wszystkie zabezpieczenia falownika oraz przepięciówki po stronie AC oraz DC wymagane jest doprowadzenie uziemienia do szafy rozdzielczej i teraz pytanie czy punkt wspólny uziemienia oraz PEN może znajdować się na dachu ? Wiem że najlepszym punktem było by miejsce przyłącza zwodu do szpilki ale chodzi o to że uziom jest wykonany w miejscu do którego ciężko jest poprowadzić przewód PE z szafy. Musiałbym przejść naście metrów poziomo. Gdyby była taka możliwość wykonał bym "pełne" uziemienie budynku ale niestety zabudowa na to nie pozwala :(
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Optex
    blur
    Level 22  
    MichałS wrote:
    Czy dom ma instalacje TNC?

Tak
  • Optex
    blur
    Level 22  
    MichałS wrote:
    W takim razie opisane podlaczenie może doprowadzić do pojawienia się napięcia fazowego na ramkach paneli. Jest to niedopuszczalne

Przecież ramki są uziemione
    fazik
    Level 15  
    Witam,
    Odświeżam temat, bo mam podobny przypadek.
    Instalacja PV u rodziców, budynek z 1984 roku. Nie ma uziemienia w domu, 3 fazy i N.
    Instalacja PV 10 paneli na dachu (blacha trapezowa) nieuziemione. Z dachu biegną tylko 2 przewody 4mm DC do piwnicy, gdzie jest jest rozdzielnica PV z zabezpieczeniami oraz falownik.
    W ziemię wbita jest szpilka uziemiająca i do niej podłączony falownik.
    Moje pytanie: czy należy poprowadzić przewód uziemiający od paneli PV do szpilki w piwnicy?
    Czy można "spiąć" uziemienie falownika z ramkami paneli na dachu do tej samej szpilki?
    Jeśli takie uziemienie jest konieczne, to czy wystarczy przewód 10 mm2 czy konieczny jest 16 mm²?
    Czy konieczny jest peszel, czy przewód uziemiający może być położony bez peszla?
    Cytro12
    Level 26  
    Przewód 16mm², zawsze lepiej dać w peszlu bo to dodatkowa ochrona, zazwyczaj robi się osobną szpilkę uziemienia do paneli. Jeśli blacha trapezowa to odpowiednie zabezpieczenia no i lepiej zabezpieczyć to zanim nadejdą wiosenne burze.
    adamvfr
    Level 11  
    Również poproszę o pomoc.
    Mieszkam 200m od jeziora i co roku pioruny walą mi konkretne a chcę ustawić 12 paneli Jinko JKM235P-60 na gruncie, na stalowej konstrukcji w dwóch rzędach po 6szt.
    Budynek stary, uziemienie ma, jakie nie wiem, odgromu żadnego nie ma.

Jak zabezpieczyć się przed uszkodzeniem paneli przed uszkodzeniem przez burzę.

Czy uziemienie paneli przez wbicie szpilki odpowiedniej dł. przy konstrukcji stalowej paneli PV i spięcie wszystkiego razem wystarczy ?
    Falownik uziemiony do uziemienia budynku, czy ciągnąć kabel z tej szpili przy konstrukcji, czy dodać nową szpilę ?
    Skandahl
    Level 13  
    Witam wszystkich zainteresowanych. Fakt, że temat uziemiania był nie raz wałkowany na forum, ale zdecydowałem o uporządkowaniu wszystkich pytań i odpowiedzi wyczerpujących.

Uziemienie paneli PV i falownika zawsze osobno tj. falownik można podpiąć pod istniejące uziemienie (o ile takie jest i jest sprawne) ale panele już nie. Panele muszą mieć osobne uziemienie. Przewody PE z paneli i z falownika mogą się co najwyżej spotkać przy szpilce/pylonie. Grubość kabla uziemiającego tak naprawdę im grubsza tym lepsza, a 16mm² to standard.
    W kwestii uziemiania falownika to dodam, że niedopuszczalne jest podpinanie się do PE paneli "po drodze" z prostego założenia, trafia piorun w dach czy w panel i część energii z tego pioruna mamy na obudowie falownika.
    Szpilka wbita na 3 metry to trochę słabe uziemienie, chyba że zmierzona wartość jest poniżej 10 Ohmów, w co wątpię (musiała by być wilgotna gleba), ale cuda się zdarzają.
    Instalacja odgromowa to tak naprawdę spory problem przy instalacji PV i źle ogarnięty temat może doprowadzić do katastrofy. Nie chce nikogo straszyć, ale przy fotowoltaice lepiej jej nie mieć w ogóle niż byle jak. Wprawdzie same panele nie zwiększają ryzyka uderzenia pioruna, ale panele albo muszą być zamontowanie minimum metr od instalacji odgromowej, albo piorunochron musi zostać odpowiednio zmodyfikowany lub wymieniony. Zauważyłem, że mało który instalator/sprzedawca instalacji PV o tym mówi, tylko nie wiem czy czystej niewiedzy czy z ignoranctwa.
    Jest jeszcze kwestia pętli indukcyjnej, ale zakładam, że akurat ten temat instalatorzy traktują poważnie.
    Reasumując wymieniam uziemianie elementów fotowoltaiki (każdy osobnym przewodem PE i najlepiej osobnymi szpilkami/pylonami) w kolejności od najważniejszej:
    panele/konstrukcja PV -> zabezpieczenia DC (ograniczniki przepięć) -> obudowa falownika -> wyjście AC falownika -> zabezpieczenia AC (ograniczniki przepięć)

Ktoś może zapytać po co obudowa falownika, a po to, że dobre falowniki też mają w sobie ograniczniki przepięć.

Zapewnienie w/w uziemień wraz z dobrze dobranymi ogranicznikami przepięć zwiększy szanse systemu na przetrwanie uderzenia pioruna, nie mówiąc o zdrowiu i życiu istot przebywających w domu.

Przerabiałem temat kompleksowo w przeciągu ostatniego pół roku, dlatego się wypowiadam.

ZE tego nie sprawdzi przy zmianie licznika, bo ich to nie obchodzi, a bezpieczeństwo życia oraz instalacji za kilkadziesiąt tysięcy chyba jest ważne.
    adamvfr
    Level 11  
    Czy trzeba panele łączyć kablem zarobionym z oczkiem ramka do ramki, skoro będą wszystkie przykręcone do stelaża ze stali czarnej?
    toolpusher
    Level 22  
    Kup sobie blaszki uziemiające do ramy paneli pod środkową klemę. Wtedy wystarczy łączyć uziemienie co 2 szynę między rzędami/kolumnami paneli.
    adamvfr
    Level 11  
    Kurczę, ale czemu? Przecież śruba z nakrętką podkładkową i ząbkami będzie przewodzić prąd od klemy montażowej, czy nie?
    toolpusher
    Level 22  
    Niekoniecznie - ramy są anodowane, utleniają się itp. Jeżeli by tak było nikt by takich blaszek nie robił i podłączał uziemienie tylko w jednym miejscu instalacji jako wyspa bo przecież wszystkie panele i stelaż się łączą. Ja tak robiłem bo sobie sam montowałem instalację. Wtedy masz pewność. Poza tym to kosztuje grosze. Ale jestem samoukiem i mogę się mylić.
    Skandahl
    Level 13  
    Dużo racji. Oprócz tego co napisał przedmówca to jeszcze wspomniałbym o samym aluminium które się utlenia z czasem, a tlenek aluminium to już izolator, może nie będzie tak w 100% ale może się pojawić różnica potencjałów już pomiędzy stelażami i będzie niespodzianka.
    adamvfr
    Level 11  
    Nie znam się ale, oczko ma mniejszą powierzchnię niż klema mocująca więc dlaczego miało by pod oczkiem nie korodować a pod klemą korodować, koszt żaden na pewno nie, tym bardziej że roboty więcej i moim zdaniem syzyfowej.
    Przetrę lekko papierkiem wodnym 600 gdzie będzie klema i uważam że wystarczy.
    Marrko3
    Level 2  
    Dzień dobry, instalacji odgromowej nie mam. Założyli mi panele, wszystko podłączone do uziemienia jakie było w instalacji domowej, w szafie z bezpiecznikami /przykrecone do zbrojenia w fundamencie /. Rozumiem że jest to błąd i trzeba jak najszybciej zrobić osobne uziemienie i do niego podlączyć?
    3301
    Level 29  
    Żaden błąd, tak ma być, nawet jak by zrobili jakieś oddzielne składające się z kilku prętów o rezystancji na pewno sporo większej od istniejącego fundamentowego to i tak musiałyby być połączone razem.
    Marrko3
    Level 2  
    Dziękuję. W planie odgrom na dachu, wtedy trzeba będzie to co na dachu do odgromu podpiąć, tak? Bo chyba dość blisko paneli instalacja odgromowa pójdzie.
    tr3000
    Level 1  
    3301 wrote:
    Żaden błąd, tak ma być, nawet jak by zrobili jakieś oddzielne składające się z kilku prętów o rezystancji na pewno sporo większej od istniejącego fundamentowego to i tak musiałyby być połączone razem.

W jaki sposób połączyć je razem? Czy powinienem podpiąć falownik do bednarki a panele do szpilki? W moim przypadku panele będą podpięte szpilką (rezystencja poniżej 10 Ohm). Jak poprawnie uziemić taką instalacje fotowoltaiczną?