Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja

tomybb 28 Lut 2020 15:21 3141 28
  • Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja

Znana z dobrych jakościowo narzędzi firma Knipex ma w swojej ofercie wielofunkcyjne szczypce pozwalające na obcinanie, ściąganie izolacji a także zarabianie w zależności od wersji tulejek kablowych bądź konektorów. Istnieją także warianty tego urządzenia z nieco lepszymi, grubszymi rączkami. Tutaj jednak skupmy się na wersji tańszej, tego typu:
    Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja

Rączki otwieramy i zamykamy z oporem, nie ma tutaj żadnej sprężyny wymuszającej położenie rączek.
    Grubość blachy z jakiej wykonane jest urządzenie to ponad 3mm.

Na początek sprawdzamy funkcję cięcia śrub metrycznych. Przyrząd posiada kilka nagwintowanych otworów. Rączki musimy rozszerzyć, tak aby otwory w dwóch częściach się ze sobą pokryły. Następnie wkręcamy śrubę do żądanej głębokości i ściskamy rączki co powoduję przecięcie.
    Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja

Wyczytałem gdzieś, że producent zaleca do tego celu używanie miękkich śrub. Na początku sprawdzam więc na takowej.
    Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja
    Cięcie bezproblemowe. Gwint śruby dzięki temu że był wkręcony jest nieuszkodzony. Widzimy kilka wiórów powstałych przy cięciu tej śruby.
    Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja

Sprawdzamy na twardszej śrubie, także M3.

Oraz M4.
    Za każdym razem cięcie bezproblemowe. Przy większych śrubach wiadomo że trzeba użyć także większej siły ale sprzęt sprawia pod tym względem dobre wrażenie, nic nie wskazuje aby miało się za raz coś rozlecieć itp.

Kolejna funkcja to obcinaczki.
    Sprawdzałem na różnych przewodach.

Tutaj także wszystko Ok. Na końcu obcinania słyszalny charakterystyczny trzask. Sytuacja ma się jedynie gorzej gdy chcemy obciąć pojedyncze "druciki".

Funkcja ściągania izolacji. Mamy tutaj do wyboru kilka przekrojów przewodów. Ważne jest aby dopasować odpowiedni rozmiar.

W przypadku gdy przewód o mniejszym przekroju włożymy do zbyt dużego otworu, izolacja nie zostanie odpowiednio nacięta i nie sciągniemy jej prawidłowo.

Z kolei jeśli użyjemy zbyt małego otworu w stosunku do przekroju przewodu, możemy uszkodzić, urwać pojedyncze linki.

Podczas testu udało mi się znaleźć taki przewód który ciężko było wpasować w którykolwiek rozmiar, aby pasował idealnie. Przydałoby się więcej otworów.

Funkcję zagniatania konektorów kablowych znajdziemy w przedniej części narzędzia. Umożliwia zarabianie na przewodach 1,5mm², 2,5mm² trzecia praska służy do zaciskania na izolacji przewodu.

Jak w poprzedniej funkcji bardzo istotne jest dopasowanie rozmiaru przewodu do odpowiedniej praski. Tak mniej więcej wygląda proces zaciskania. Na zdjęciach także widać porównanie z konektorami zaciśniętymi fabrycznie.

Jeśli przekrój przewodu będzie zbyt mały w stosunku do użytej praski, możemy narobić sobie problemów: ponieważ konektor może wyglądać że jest dobrze zaciśnięty a przewód po prostu się wysunie. Dodatkowo w takiej sytuacji może być tak, że raz będzie łączył, raz nie a takie usterki są najgorsze. Sytuację taką prezentują zdjęcia poniżej.

Tak jak praca każdym narzędziem, aby dojść do wprawy trzeba trochę poćwiczyć.:)

Prezentowany sprzęt ogólnie rzecz biorąc sprawuje sie dobrze, spełnia swoje funkcje. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to uniwersalne narzędzi i nie zastąpi tak dobrze wszystkich urządzeń specjalistycznych które są wykonane tylko dla jednej, konkretnej czynności. Przykładowo ilość otworów do ściągania izolacji może okazać się niekiedy niewystarczająca, konektorów nie zaciśniemy prawidłowo na mniejszych średnicach itd.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1401 postów o ocenie 547, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Dla amatora, raz na miesiąc potrzebującego obrobić i pozaciskać końcówki na przewodach ok., do poważniejszych prac i częstego używania raczej nie bardzo się nadaje. Miałem kilka takich różnych producentów, starczały na miesiąc-dwa. Oryginalny Knipex trzy miesiące. W pracy zawodowej nie polecam.
    Tomek515
    Poziom 21  
    Po cięciu takie śruby dają się wkręcić bez problemu?
    karolark
    Poziom 41  
    Knipex był solidny z 20 lat temu teraz to już tylko nazwa :cry:
    jak wyżej dla amatora kombajny ok ale nie do pracy zawodowej
    tomybb
    Poziom 26  
    Tomek515 napisał:
    Po cięciu takie śruby dają się wkręcić bez problemu?

Tak, bo pierwsze co to po cięciu, śruba musi zostać wykręcona ze szczypiec, w tej fazie gwint się "naprawia".

ArturAVS napisał:
    Dla amatora, raz na miesiąc potrzebującego obrobić i pozaciskać końcówki na przewodach ok

No tak, raczej nie chce mi się wierzyć żeby ktoś kto zakuwa setki konektorów nie miał do tego typowego, profesjonalnego sprzętu z typowo, jedną funkcją.
    A z ciekawości - jest jakiś typowy sprzęt do cięcia śrub jak ten?
    jousto
    Poziom 16  
    Ja mam narzędzie które spełnia takie same funkcje ale zostalo wyprodukowane przez AMP. Służy mi już ponad 20 lat. Przeciąłem nim setki śrub M3 dziesiątki M4 no może mniej M5 ale na emeryturę odchodzić nie zamierza Wielofunkcyjne szczypce Knipex 9721215B, recenzja
    electro
    Poziom 17  
    Kierowany legendą jakości Knipex'a kupiłem sobie ostatnio szczypce boczne precyzyjne 78 13 125. Niby tną drut stalowy 1,0, nawet mają to wypisane na rączkach, pierwsza próba na stalowym drucie 0,5 zostawiła lekki ślad na szczękach. No trudno pomyślałem że do tego się nie nadają i więcej stali już nie próbowałem. Po kilkuset cięciach nóżek elementów szczypce dostały luzów, teraz już nie tną cienkich drucików, a szczęki nie przylegają do siebie tak jak powinny bez użycia dużej siły. Podsumowując jestem rozczarowany legendarną jakością może źle trafiłem, a może legenda minęła wraz z nadejściem XXI wieku...
    Millaka
    Poziom 17  
    tomybb napisał:
    Na początek sprawdzamy funkcję cięcia śrub metrycznych. Przyrząd posiada kilka nagwintowanych otworów. Rączki musimy rozszerzyć, tak aby otwory w dwóch częściach się ze sobą pokryły. Następnie wkręcamy śrubę do żądanej głębokości i ściskamy rączki co powoduję przecięcie.

Kurde, posiadam takowe narzędzie od ok. 30 lat i nie wiedziałem, że tam można śrubki skracać, pokłony.
    Ja używałem te otwory jako gilotynę do cięcia przewodów.
    tomybb
    Poziom 26  
    Millaka napisał:
    Kurde, posiadam takowe narzędzie od ok. 30 lat i nie wiedziałem, że tam można śrubki skracać, pokłony.
    ArturAVS napisał:
    A ja od początku posiadania takowych ( dawno temu szwagier zza granicy przywiózł ) zastanawiałem się, po cholerę tam nadruki M3, M4 ... ;-)

Hehe.:) Całe życie się człowiek uczy.:)
    Szczerze to ja myślałem że to właśnie cięcie śrub może je wykończyć bo wtedy działają największe obciążenia.
    Łukasz_1995
    Poziom 15  
    Niektórzy mawiają, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego i w tym przypadku można się z tym stwierdzeniem zgodzić. Narzędzie nie jest dobre ani jako ściągacz, ani jako zaciskarka. Chyba, że ktoś używa go jedynie kilka razy w roku. Jeśli mamy do obrania dużo przewodów - polecam osobny ściągacz. Tak samo z zaciskaniem konektorów - są lepsze zaciskarki.
    Używam innych produktów tej firmy i być może, jak zresztą większość produktów były kiedyś solidniejsze, ale te obecne również jakościowo nie są złe. Zaciskarka, kombinerki izolowane - nie zauważyłem aby działo się z nimi coś niepokojącego. Dobrze się nimi pracuje.
    E8600
    Poziom 38  
    Należy jednak pamiętać, że śruby mają różną klasę twardości. Tak do 5,8 nie powinno być problemu jednak dziś coraz częściej można spotkać małe średnice śrub bardzo twarde.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    tomybb napisał:
    Grubość blachy z jakiej wykonane jest urządzenie to ponad 3mm.
    tomybb napisał:
    Na zdjęciach także widać porównanie z konektorami zaciśniętymi fabrycznie.
    I to bardzo dobrze widać, że zaciskanie większych konektorów ( o szerszych blaszkach zaciskanych na drutach przewodu) jest... nie do końca poprawne. Szerokość typowego "samochodowego" konektora jest większa od szerokości blach szczęk. A to (jak dla mnie_ dyskredytuje to narzędzie do tego celu.
    Zgadzam się co do wielu głosów typu:"Jak coś jest do wszystkiego...", czy "Dla amatora ok, dla zawodowca nie" - jak na narzędzie służące do kilu użyć rocznie - jak najbardziej się sprawdzi, ale za takie pieniądze? Najtańszy chiński tego typu "zaciskacz/odizolowywacz" też wytrzyma kilka użyć na rok, a jego cena będzie dużo niższa. Płacić za "markę" tylko dlatego, żeby się przekonać, ze marką już nie jest?
    Swego czasu w pracy zaistniała konieczność zaciskania konektorów ("samochodowych") w dużej ilości (po kilkaset dziennie przez 5 lat mniej więcej) kupiłem najtańsze zaciskarki jakie były na giełdzie (bodaj po 26 zł sztuka) podobne do HT-202A (bez wątpienia chińskie były) - wytrzymałe, wygodne i nie do zniszczenia. Miały również szczęki do cięcia (też bardzo często używane) i to wszystko. Kilka rozmiarów konektorów można było nimi zaciskać (chociaż te najmniejsze to pomyłka...) i dawały radę. W cenie tematycznego narzędzia wielofunkcyjnego można by kupić osobne cęgi do cięcia drutów plus w/wym. zaciskarkę, ściągaczkę do izolacji i jeszcze by pewnie na piwo zostało, a jakość i komfort pracy na pewno lepsza.
    A co do funkcji cięcia śrub... kto z niej korzysta i jak często? A nawet jak tak (Kol.jousto) to kupuje specjalizowany przyrząd.
    luxior33
    Poziom 10  
    Do zaciskania "serduszek" używam ENGINEER PAD-13 (mam również szczęki PAD-12S), a do odizolowania (carl kammerling) C.K T3895. Korzystam z tych 2 narzędzi od 2017. Mam również od AMP do serduszek i zaciska na "raz" czyli izolacja oraz przewód w tym samym momencie (nie mogę się do nich przyzwyczaić). Zaciskarka engineer jest naprawdę fajna ale jak wcześniej wspomniano konektory samochodowe są dosyć szerokie (4-6mm^2) i trzeba lekko je zaciskać na początku co wydłuża pracę ale jest ok. Nie mogę narzekać bo zaciska idealnie dzięki dobremu spasowaniu.
    Posiadają jeden duży minus, a dokładniej ta część do ściągania izolacji jest w takim miejscu że można sobie palec uciąć.... Jak potrzebne jakieś zdjęcia to mogę wstawić, ale nie uciętego palca bo jeszcze wszystkie mam :D
    tomybb
    Poziom 26  
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    tomybb napisał:
    dajcie jakieś przykłady podobnych, lepszych sprzętów które znacie/używacie.

Z zaznaczeniem, że każdy może mieć swoje ulubione (takie, którymi najlepiej mu się pracuje):
    Ściągacz izolacji do przewodów.
    Trzeba się do niego przyzwyczaić. Jak już sie opanuje zasadę, to nie ma lepszego.
    Zalety:
    Trwałe/ostre ostrza.
    Nie kaleczą izolacji.
    Bardzo precyzyjnie odcinają izolację na całym obwodzie przewodu.
    Radzi sobie nawet z przewodami w silikonie (z teflonem gorzej niestety).
    Wady:
    Tylko kilka rodzai (grubości) przewodów obsługują.
    W "przemysłowym zastosowaniu " (gdzie liczy się szybkość pracy) nie koniecznie się sprawdzą - przewód należy precyzyjnie umieścić w odpowiednim miejscu szczęk (nie da się robić "na ślepo").
    Cążki do obcinania nóżek.
    Zalety:
    Łatwa obsługa.
    Przy odrobinie wprawy niezwykle precyzyjnie odcina wszystkie końcówki na tę samą długość.
    Ostre i dość trwałe.
    Wady:
    Trzeba niestety sprawdzić jakość schodzenia się ostrzy. Chińczyk nie przykłada się czasem i "zezują" a przez to cięcie jest mało przyjemne.
    Nadaj się tylko do dość cienkich (do 1,5mm) miedzianych nóżek elementów. Cięcie stalowych wyprowadzeń (poza cienkimi z miękkiej stali) i drutu odpada !
    Kruche - nie należy próbować cięcia drutów powyżej 1,5mm bo mogą się złamać.
    Nie utrzymują odciętych nóżek na szczękach.
    Cążki do drutu.
    Zalety:
    Hartowana stal - niezwykle twarda i wytrzymalsza.
    Nadają się nawet do drutu stalowego do 2mm średnicy (w zależności od twardości drutu).
    Wady:
    Dość małe, więc i cięcie wymaga odpowiedniej siły.
    Nie są to cążki precyzyjne (mimo opisów jakie dołączane są czasem), więc nie uda się uzyskać idealnej płaszczyzny cięcia.
    Na dłuższą metę (długotrwała praca) się nie nadają - zbyt małe i twarde rączki - można nabawić się odcisków.
    Ściągacz izolacji 2,
    Zalety:
    Szybki w używaniu. (nie trzeba precyzyjnie celować drutem w szczęki)
    Nadaje się do jednoczesnego ściągania izolacji z wieloprzewodowych taśm (z ograniczeniem do szerokości szczęk i średnicy przewodów)
    Niektóre modele mają ogranicznik umożliwiający dość dokładne zachowanie długości ściągniętej izolacji.
    Regulacja ścisku szczęk (przy wyjątkowo "trudnych" izolacjach się przydaje).
    Wady:
    Mimo wielu producentów i identycznego wyglądu, a także innych materiałów na ich konstrukcję mało wytrzymale.
    Średniej jakości cięcie (jedno ostrze) i czasem trudność w odizolowaniu szerszych i/lub grubszych tasiemek.
    Nie nadają się do pracy z grubszymi przewodami (ogólnie, bo zależy to od producenta, powyżej 1,5mm2 zaczynają się kłopoty...)
    Mało wygodne - w ręku nie leżą zbyt wygodnie, zwłaszcza te z metalowymi rączkami.
    Regulacja ścisku szczęk (patrz wyżej) w niektórych egzemplarzach ... nie działa.

To z moich "zastępujących wielofunkcyjne narzędzie" zbiorów.
    Na pewno inni Koledzy maja inne ulubione narzędzia do tego typu zadań, zaznaczam jednak, że "każda sroczka swój ogonek chwali"... ;) - U mnie się sprawdzają.... no,może poza ostatnią pozycją - Tego rodzaju ściągaczek miałem chyba z 8 - różnych producentów, od najtańszych po najdroższe ; każda z nich miała swoje wady i każda po jakimś czasie się psuła (pękają elementy plastikowe). Mimo to do tasiemek kilku-żyłowych nie miałem nic lepszego.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Grzegorz_madera napisał:
    Używany głównie do linek do 2,5 mm²
    15 lat używania i jeszcze się nie połamały szczęki. Pogratulować! Naprawdę. U mnie przy częstym używaniu (obecnie już zdecydowanie okazjonalnie - większość odizolowuję tym z pierwszej fotki) po roku zaczynały się kłopoty, a to nie do końca ściągały, a to izolacja nie nacięta do końca i się ciągnęła... a po dwóch pękały szczęki (nawet próbowałem je wzmocnić dokręcając po bokach dwie blaszki wycięte na wymiar, ale to nie pomogło do końca: szczęki wytrzymały ale zaczęły się problemy z ostrzem - stępiło się .... Po prostu naturalne zużycie).
    MarekS6
    Poziom 15  
    Millaka napisał:
    Ja używałem te otwory jako gilotynę do cięcia przewodów.

A sprawdziłeś czy masz w tych otworach gwint? Ja kiedyś gdzieś gratis dostałem takie szczypce, które tylko wyglądem przypominały te tutaj opisywane. Przede wszystkim rozjeżdżały się podczas zaciskania (za miękka użyta stal do ich produkcji) i bardzo niechętnie z nich korzystałem. Poza tym wspomniane otwory były właśnie przeznaczone do tego co napisałeś - do obcinania przewodów o różnej średnicy na zasadzie gilotyny, gdyż tak były opisane oraz nie było w nich gwintu. To też się jednak nie sprawdzało, z tego samego powodu co zaciskanie. Wskutek rozjeżdżania się szczypiec, obcinany przewód utykał pomiędzy ramionami (czy jak to nazwać). Dodatkowo na końcu zamiast wyprofilowanych otworów pod konektory jak te użyte tutaj na fotkach, były 3 różnej średnicy okrągłe otwory pod konektory te takie w plastikowej osłonie/tulejce.

Generalnie te pseudoszczypce zraziły mnie do tego typu narzędzia. Dopiero w późniejszym czasie w pracy jako elektronik samochodowy dostałem na stan tego typu szczypce, lecz już takie porządne i byłem baaardzo pozytywnie zaskoczony - samym użytkowaniem (twarda stal, przez co nic się nie uginało na boki podczas użytku), jak i obecnością gwintu we wspomnianych otworach w celu cięcia śrub.

Dopiero po doświadczeniach w pracy z taką solidną wersją narzędzia, odzyskałem wiarę w jego przydatność i teraz mam całe opakowanie konektorów wraz z takimi lepszymi szczypcami w domu na stanie :-)
    Grzegorz_madera
    Poziom 34  
    398216 Usunięty napisał:
    15 lat używania i jeszcze się nie połamały szczęki. Pogratulować! Naprawdę. U mnie przy częstym używaniu (obecnie już zdecydowanie okazjonalnie - większość odizolowuję tym z pierwszej fotki) po roku zaczynały się kłopoty, a to nie do końca ściągały, a to izolacja nie nacięta do końca i się ciągnęła... a po dwóch pękały szczęki (nawet próbowałem je wzmocnić dokręcając po bokach dwie blaszki wycięte na wymiar, ale to nie pomogło do końca: szczęki wytrzymały ale zaczęły się problemy z ostrzem - stępiło się .... Po prostu naturalne zużycie).
    Wtedy zapłaciłem za niego 8 euro i też myślałem, że to jakaś tandeta. Ale o dziwo działają, jedynie podczas używania w polu przy maszynach ściągacz zabrudził się w środku i zaczął się zacinać. Po wymyciu i delikatnym nasmarowaniu działa jak trzeba.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Grzegorz_madera napisał:
    Po wymyciu i delikatnym nasmarowaniu działa jak trzeba.
    To musi był z jakiegoś wyjątkowo porządnego plastiku. Jak pisałem - tego typu ściągaczy używam od mniej więcej 20 lat (mniej więcej wtedy pokazały się takie pierwsze w Polsce) i żaden z nich więcej niż 4 lata nie wytrzymał (po wzmocnieniu szczęk). Najgorsze były te pierwsze - szczęki i rączki plastikowe.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    A, no tak, jeśli 2,5mm2 sporadycznie, to ma prawo działać długo. Wcześniej pisałeś: "głownie 2,5", - u mnie właśnie na 2,5mm2 dały ciała.
    Millaka
    Poziom 17  
    MarekS6 napisał:
    A sprawdziłeś czy masz w tych otworach gwint?

Naturalnie ze sprawdziłem po przeczytaniu tego artykułu i gwinty są, ale tylko od strony z napisami, z drugiej strony otwór jest gładki.
    Dzisiaj nawet próbowałem skrócić kilka śrubek i dwie z pięciu skróciło się bez problemów, widocznie nie każdy materiał daje się tak łatwo przeciąć.
    Ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedna funkcje, o której autor nie wspomniał, to jest to oznaczone napisem "Zündstecker".
    Być może dzisiaj nikt tego nie robi, ale ja używam to często i bez problemów.

Revozi
    Poziom 6  
    Miałem cos takiego troche w prostszej wersji i szczerze:
    - dla początkującego jak najbardziej do drobnych prac itp.
    - dla prac powyżej amatorskich już trochę gorzej, ponieważ zęby się wycierają i nie są w tedy zbyt dokładne
    keseszel
    Poziom 26  
    Zastanawia mnie po co taki test. Chyba tylko by coś napisać. Multum zdjęć, normalnie jak Instagram modelki. Mam niemalże wszystkie prezentowane ściągacze. Myślałem by zrobić ich test, ale w sumie po co. Ostatnio kupiłem ściągacz izolacji za 5 PLN w markecie. Nawet go jeszcze nie rozpakowałem. Jak potrzebuję coś porządnego to kupuje za większą kasę. Tu napisano by napisać tylko coś.
    tomybb
    Poziom 26  
    Przypomnę, że jest to prezentacja z której można się czegoś dowiedzieć nt danego narzędzia. Osoby które go nie znają zobaczą mniej więcej jak się sprawuje/do czego się nada do czego nie. Nawet osoby które posiadają coś podobnego mogą się czegoś dowiedzieć jak w tym temacie. Przykład - cięcie śrub. Dodatkowo wywiązuje się dyskusja gdzie można poznać opinie innych.
    szymin89
    Poziom 12  
    Również mam Knipexa, model 97 22 240. W branży samochodowej sprawdzają się świetnie nie trzeba trzech urządzeń żeby przyciąć, odizolować i zacisnąć pin na przewodzie. Wcześniej używałem zaciskarki/praski i było to mniej wygodne.