Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak działa elektromagnes? Przykłady oraz zastosowania. Gdzie znaleźć.

stabilizator 29 Feb 2020 09:51 1224 0
 • Nazwa „elektromagnes” wzięła się od połączenia słów „elektryczny” oraz „magnes” i jest to jeden z najbardziej udanych przykładów działania słowotwórstwa na rzecz polskiej nomenklatury technicznej. To nic innego jak magnes, który pobudzamy do życia za pomocą elektryczności. Zwykły magnes (tzw. trwały lub stały) wytwarza pole magnetyczne wokół siebie przez cały czas. Natomiast elektromagnes tyko wtedy, kiedy go zasilamy.

  Budowa elektromagnesu jest równie prosta jak geneza jego nazwy: w cewkę, wykonaną z wielu zwojów odizolowanego drutu, został wsunięty tzw. rdzeń, wykonany z metalu. Najczęściej jest to walec lub prostopadłościan, a cewkę od niego oddziela szpulka utrzymująca ten drut w jednym miejscu, nazywana karkasem. Karkas nie jest niezbędny, ale ułatwia producentowi wykonanie cewki, która, na ogół, liczy setki (lub nawet tysiące) zwojów bardzo cienkiego drutu.
  Jak działa elektromagnes? Przykłady oraz zastosowania. Gdzie znaleźć.

  Kiedy przez drut płynie prąd elektryczny, wytwarza się wokół niego pole magnetyczne - ta reguła jest powtarzana w szkołach od lat. Aby jednak zwiększyć „wydajność” tego wytwarzania, warto taki drut zwinąć w spiralkę - wtedy każdy zwój będzie się zachowywał jak pojedynczy drut, a indukowane w ten sposób pola magnetyczne będą się sumowały. Im więcej zwojów i im większe natężenie prądu przez nie płynie, tym silniej nasz elektromagnes będzie przyciągał. Nie na darmo wspomniałem o rdzeniu - nie jest on niezbędny, ale znacząco poprawia skuteczność działania.

  Elektromagnesy możemy spotkać w wielu miejscach, niektóre są małe, ale są też i olbrzymie. Pierwszy przykład: dzwonki do drzwi. Niektóre robią „ding-dong”, inne „drrrr”, ale zasada działania jest taka sama: elektromagnes przyciąga i puszcza kotwiczkę, która uderza w dzwonek. Obecnie często traficie na dzwonki elektroniczne z głośnikiem, ale takie wykorzystujące elektromagnes nadal są dostępne. Drugi przykład: automatycznie otwierane zamki - elektromagnes przyciąga rygiel, który zwalnia (lub blokuje, w zależności od wykonania) otwarcie drzwi.
  A automatyczne wyłączniki nadprądowe, które chronią nasze instalacje elektryczne? Tam też jest elektromagnes: kiedy pobór prądu jest zbyt duży, pole magnetyczne indukowane przez niego jest na tyle silne, że wciąga rdzeń wewnątrz cewki wykonanej z kilku zwojów grubego drutu. Wciągnięcie rdzenia rozłącza styki i przerywa przepływ prądu.
  Elektromagnesy to również niezbędne elementy składowe przekaźników, o których informacje znajdziecie w następnym materiale: przekaźniki.

  "Autor: Michał Kurzela / Futrzaczek"
  "Korekta i zdjęcia: stabilizator"

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy