Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet 1Gb/s jaki router netgear r8000 vs tplink archer c3200

29 Lut 2020 11:45 393 15
  • Poziom 10  
    Witam
    Jestem w trakcie zmiany mieszkania i muszę podpisać nową umowę na internet FTTH do wyboru mam 3 opcje 550Mb, 750Mb, i 1000Mb/s wszystkie w pakiecie z telewizją internetowa.
    I tu pierwsze pytanie na którą opcję się zdecydować? Do obsługi będzie 2x Tv, konsola, komputer stacjonarny, 3 telefony i 2 laptopy. Tv, konsola i stacjonarka obsługiwana będzie po Lan.
    I tu 2 pytanie jaki ruter do tego dobrać? Mieszkanie 75m2. Cena 500zl coś mogę dołożyć. Może być używka. Osobiście myślałem nad Netgear r8000 lub tp-link Archer c3200 obydwa używane w podobnej cenie. Dostawca internetu tj JMDI oferuje TP-Link Archer C6 AC1200 za 150zł.
    Dziękuję za wszelkie sugestie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Rozumiem że dostawca dostarcza Ci sygnał światełkiem i dla Ciebie jest wyjście RJ45 tak ?
    Jeśli tak to sam ostatnio borykałem się z doborem routera i sceptycznie nastawiony kupiłem Asusa RT-AC1200G+ i jestem mega zadowolony, co do prędkości to wydaje mnie się że 550Mb spokojnie wystarczy.
  • Poziom 10  
    Tak jak mówisz rj-45 wychodzi z modemu od światełka dla mnie
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    To śmiało mogę polecić z czystym sumieniem RT-AC1200G+, u mnie puki co sprawdza się naprawdę idealnie.
  • Poziom 10  
    Dzięki Spinacz za podpowiedź biorę ją pod uwagę.
    Ktoś jeszcze coś podpowie opinie wyrazi?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    lukas1989 napisał:
    I tu pierwsze pytanie na którą opcję się zdecydować? Do obsługi będzie 2x Tv, konsola, komputer stacjonarny, 3 telefony i 2 laptopy. Tv, konsola i stacjonarka obsługiwana będzie po Lan.
    Jak nie planujesz przerzucania przez swój dom jakichś gigantycznych transferów w celach specjalnych to i 550 będzie aż za nadto, nawet, jak wszyscy byliby jednocześnie on-line. Zresztą, podnieść transfer zawsze można.

lukas1989 napisał:
    I tu 2 pytanie jaki ruter do tego dobrać?
    Popatrz, co mogą te routery i czy w ogóle byłbyś w stanie spożytkować ich możliwości.

r8000 i C3200 to w zasadzie to samo, o ile nie to samo. Potężne maszyny przeznaczone głównie dla bardzo dużego ruchu wi-fi - oba mają po po trzy sieci wifi o bardzo dużych sumarycznych przepływnościach (MIMO4x4 dla 2.4GHz i 2 x MIMO3x3 dla 5GHz). Czy masz szanse je wykorzystać (MIMO)?

ac1200 to z kolei mniejsze możliwości po wifi - standardowo dwie sieci i MIMO2x2. Szału nie ma, ale do domowego użytku powinno wystarczyć. Plusem jest MU-MIMO - to ułatwia pokrycie zasięgiem mieszkania i poprawia komfort korzystania z netu.
    Ma jeszcze MESH - kontrowersyjna sprawa, choć działająca. Zależy od konfiguracji mieszkania, czy pokryjesz je tylko z routera - jak nie to mógłbyś użyć MESH. Ale nie musiałbyś, bo przecież można użyć i zwykły AP ;)

Ja bym wybrał ac1200.
  • Poziom 10  
    Układ mieszkania załączam w zdjęciu, niestety póki co, router będzie znajdował się na poddaszu w zaznaczonym miejscu i obawiam się delikatnie o zasięg. Dlatego myślałem o wyższej półce cenowej routerów. Powyższe wymienione routery mogę mieć w granicy 450 zł - sprawdzone używki, dlatego się nimi zainteresowałem.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Z radiem nigdy nie wiadomo, jakie będzie realne pokrycie nie będzie wiadomo, dopóki się nie włączy. Ale przy routerze na strychu, to nie liczyłbym specjalnie na jakiś szał zasięgu w całym mieszkaniu. Na 2.4GHz może się jeszcze udać, ale na 5GHz może być bardziej niż różnie. Wiele zależy w tym momencie od stropu - materiału, grubości. Najlepsze zasięgu powinny być w okolicach routera.

Weź pod uwagę, że moce nadawcze wszystkich routerów będą podobne (bo tak stanowi prawo), różnica jest na ilości MIMO na plus dwu droższych. Więc fakt, jakiś mały handicap z tego tytułu jest. Ale z drugiej strony, kwestia zysków anten. Nie podają jakie są, więc trudno porównać.

Jedno co bym zrobił, niezależnie od wybranego modelu, to spróbowałbym poziomego ustawienia anten (o ile jest taka możliwość) lub pod kątem. To nienaturalna pozycja ich pracy, ale w ten sposób można zmusić router do emisji sygnałów w dół poprawiając zasięgi na dole. Czy poziomo, czy jakoś pod kątem - trzeba wyeksperymentować. Alternatywnie można router próbować ustawić pionowo na boku tak by anteny były równoległe do podłogi.

Przy pionowym ustawieniu anten zasilałbyś w wifi głównie poddasze.
  • Poziom 10  
    Na jednej ze stron znalazłem info że netgear ma 6x6dbi (http://routerchart.com/compare/tp-link-archer-c3200-c3200-166,netgear-nighthawk-x6-ac3200-r8000-101) ale nie wiem na ile to prawdziwa iformacja czyli warto kupić któryś z powyższych myśląc po niekąd o przyszłości. Osobiście skłaniam się ku netgear bo u mnie w mieście jest do kupienia. Chyba że coś jeszcze możecie zaproponować.
    @lukas1989
    Spojrzałem na rysunek Twojego mieszkania - no powiem szczerze, że tam jest tyle kątów, załamań, ścianeczek, że nie sugerowałbym się danymi PR z materiałów reklamowych ile dany router ma anten wifi i o jakiej mocy/zysku.
    Proszę się nie zdziwić, że co nie wybierzesz nie zda egzaminu jako jeden punkt centralny.
    Może się okazać, że będzie tam potrzeba wstawić nawet kilka AP lokalnych, podłączonych przewodem z routerem głównym.

Kolega też pisze o tv internetowej a ta działa na VLANach - też bym sugerował Asusa RT-AC1200G+
    Proszę się upewnić, że operator udostępni Tobie takie dane.
  • Poziom 10  
    Poczytałem trochę na temat Asusa rt-ac1200g+ i są opinie, że przegrzewa się co powoduje resety, widziałem też, że niektórzy sprzedają jakąś wersję V2, czyżby Asus coś poprawił czy bujda na resorach sprzedajacych?
    lukas1989 napisał:
    Poczytałem trochę na temat Asusa rt-ac1200g+ i są opinie, że przegrzewa się co powoduje resety,

Pokaż mi te bzdury.
    lukas1989 napisał:
    widziałem też, że niektórzy sprzedają jakąś wersję V2, czyżby Asus coś poprawił czy bujda na resorach sprzedajacych?

Producent zmienia specyfikację sprzętową, poprawia produkt - dlatego kolejne wersje sprzętowe.
    lukas1989 napisał:
    Na jednej ze stron znalazłem info że netgear ma 6x6dbi (http://routerchart.com/compare/tp-link-archer-c3200-c3200-166,netgear-nighthawk-x6-ac3200-r8000-101) ale nie wiem na ile to prawdziwa iformacja czyli warto kupić któryś z powyższych myśląc po niekąd o przyszłości.
    Mają tak futurystyczny wygląd, że mogą mieć. A biorąc pod uwagę "wagę" sprzętu - pewnie mają. To na pewno nie są zwykłe "patyki", a zapewne jakieś anteny drukowane, a te mogą mieć spokojnie tej wielkości zyski, a nawet większe, zwłaszcza te pracujące na pojedynczym paśmie.

lukas1989 napisał:
    Może mało wiarygodne źródła, ale wolę rozwiać wątpliwości
    Pomijając ten pierwszy link, to ten drugi wygląda dość sensownie.

Każdy sprzęt jest profilowany pod określonego użytkownika. Biorąc pod uwagę, to co piszą o jego procku oraz cenę tego pudełka, to dla mnie by znaczyło, że on raczej przewidziany jest do takiego przeciętnego użytkowania domowego, gdzie jest jakiś statystyczny "domowy" pobór z neta oraz odpowiadające mu operowanie po wifi, czyli nie na ciągły max jego potencjalnych możliwości.

Jeśli ktoś obciąży go bardzo szybkim transferem z netu, a do tego dorzuci mu konieczność jednoczesnej obsługi obu pasm wifi, to możliwe, że można mu szybko przekroczyć jakiś "punkt krytyczny" i go zagotować, bo po prostu takiej pracy mu nie przewidziano.

I mam niejasne wrażenie, że ci, którym sprzęt się "gotował" to właśnie taka próba jazdy rajdowej zwykłym kompaktem.

Powiedziałbym tak - jeśli byłby tak kiepski w ogólnym użyciu, jak wygląda to z tego forum, dawno by go wycofano, wprowadzające następce, możliwe, że tylko lekko "stunningowanego", żeby nie psuć sobie marki. Dostawca netu też raczej nie proponowałby szajsu, żeby nie robić sobie niepotrzebnego kłopotu.

Więc wygląda, że dla typowego domowego użycia, gdzie jest trochę TVoIP / YT itp., trochę grania, trochę ściągania, trochę przeglądarek, etc. - pewnikiem jest OK.
  • Poziom 12  
    Ponad rok użytkuję ten router Asus RT-AC1200G+ i jedyny problem jest taki, że co jakiś czas sieć 5GHz się rozlacza w miejscu najdalej oddalonym od routera. Ale zagotować??? Trzy kompy wpięte po kablu i parę urządzeń po wifi. Z gniazda wyłączam tylko jak wyjeżdżam na parę dni.
  • Poziom 10  
    Znalazłem w domu stary router Edimax BR6428n(anteny 2x3dBi) i zrobiłem pomiary aplikacja wifi analizer ruter na poddaszu w wyznaczonym miejscu anteny pionowo, wyniki na zdjęciu. Myślę że na początek wstawię proponowanego Asusa rt-ac1200g+ ma mocniejsze anteny więc powinno być lepiej, a jak będę miał więcej wolnej gotówki i WiFi będzie kuleć to zrobię sieć Mesh