Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Światła do jazdy dziennej DRL - Spalone diody - wymiana na jakie?

bsq500 29 Feb 2020 18:53 1737 10
    bsq500
    Level 12  
    Witam.
    Posiadam światła DRL M-tech 507se. Niestety kilka diod padło prawdopodobnie przez napięcie prawie 14V z alternatora.
    Po naprawie z pewnością dołożę w szereg jakąś diodę prostowniczą, żeby ograniczyć napięcie zasilania.
    Czy ktoś pomógłby mi w identyfikacji diody?
    Dioda ma wymiar 3x3mm, napięcie zasilania zdaje się 12V, gdyż po podaniu takiego napięcia na płytkę, pozostałe diody świecą prawidłowo.
    W sklepach elektronicznych diody 3x3mm są, ale nie na tak duże napięcie.
    Załączam zdjęcie płytki wyjętej z lampy.
    ADB-6
    Level 28  
    Najlepiej podłączyć jedną ze sprawnych diod przez rezystor ok. 100 Ohm do źródła napięcia 10-14V i zmierzyć napięcie za rezystorem (bezpośrednio na diodzie). Nie chce mi się wierzyć że te LED-y są na 12V bo na PCB znajdują się zamontowane fabrycznie rezystory (chyba 47 Ohm - kiepska ostrość na fotce).
    bsq500
    Level 12  
    Doskonale wiem, jakie napięcie daje alternator.
    Być może padły przez wilgoć lub ich chińską jakość, ale Twoja uwaga niczego nie wnosi do tematu.
    Chciałem tylko zapytać, czy ktoś zna oznaczenie takiej diody, żebym zwyczajnie w świecie mógł je wymienić.
    Zmierzyłem napięcie na jednej diodzie (zasilacz ustawiony na 12V z ograniczeniem prądowym), i było dokładnie 12V, dioda świeciła prawidłowo.
    Postaram się załączyć schemat tej płytki, ale dopiero w poniedziałek.
    Pozdrawiam, Krzysiek
    bsq500
    Level 12  
    Oto schemat płytki. Nie wiem tylko co to za tranzystory. Może jakieś ograniczniki prądu.
    Kolego ADB-6 chyba źle zastosowałem się do Twojej rady, gdyż dałem napięcie na punkt "+", czyli właściwie bezpośrednio na diodę, więc nic dziwnego, że dała 12V. Wydaje mi się, że szeregowe połączenie ledów zmienia zupełnie założenie odnośnie napięcia na diodzie. Przyłożyłem 3V z ograniczeniem 150mA bezpośrednio na diodę, a świeciła równie mocno.
    Czy w takim razie można zastosować tu diody 3-6V?
  • Helpful post
    ADB-6
    Level 28  
    bsq500 wrote:
    Czy w takim razie można zastosować tu diody 3-6V?

Jak najbardziej. Proponuję jednak wymianę całego kompletu diod. Chodzi o możliwą rozbieżność parametrów między fabrycznymi i dokładanymi LED-ami.
    bsq500
    Level 12  
    Lampy otrzymały nowe, markowe diody LED typu 3030 3V 150mA (wymienione wszystkie). Świecą jak nowe - mocno i jasno. Na wszelki wypadek dałem po jednej diodzie prostowniczej na stronę, żeby uzyskać nieznaczny spadek napięcia. Temat uznaję za wyczerpany.
    Pozdrawiam, Krzysiek
    fabians
    Level 13  
    Mam pytanie do autora, jak taką lampę DRL otworzyć? Mi jedna wysiadła i nie wiem jak za to się zabrać. M tech 506. Światła do jazdy dziennej DRL - Spalone diody - wymiana na jakie?
    bsq500
    Level 12  
    Przede wszystkim musisz odkręcić dwie śruby umieszczone w otworach na końcach plastikowego klosza (u mnie były pod białym silikonem lub czymś podobnym). Potem już tylko nożyk do tapet w ruch i delikatnie oddzielasz klosz od metalowego korpusu. Przed ponownym montażem zalecam usunąć pozostały klej, umyć wszystko i dokładnie nałożyć nowy (u mnie silikon zdaje egzamin). Niedbały montaż spowoduje dostanie się wody.
    Krzysiek
    fabians
    Level 13  
    Ta wersja lampy nie miała śrubek. klosz jest montowany na silikonie i wkładany do rowku. Niestety raczej nożykiem nie da rady. Zastosowałem bardziej hardcorową metodę -cienka tarcza szlifierki. Okazało się, że lampa nie świeci, bo spalona jest jedna dioda, diodę wykorzystałem z listwy podświetlania matrycy telewizora. Akurat 3V i aby ją odlutować zastosowałem gorące powietrze z opalarki (tak z wyczuciem). Klosz zamontowałem na kleju na gorąco. Efekt końcowy - świeci i nie wiem na jak długo. Kolor jednej diody ma odcień bardziej niebieski.

Światła do jazdy dziennej DRL - Spalone diody - wymiana na jakie? Światła do jazdy dziennej DRL - Spalone diody - wymiana na jakie? Światła do jazdy dziennej DRL - Spalone diody - wymiana na jakie?