Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja

tomybb 29 Lut 2020 21:43 3576 13
  • Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja

Do zakupu tegoż produktu skusiła mnie mnogość gniazd zasilających oraz podwójne złącze USB w jednej obudowie. Na pewno nie to, że producent podaje nazwę "antyprzepięciowa" bo akurat w taki zabezpieczenia, przynajmniej w tej klasie sprzętów nie wierze. Produkt dostępny okresowo w supermarketach: Biedronka. Z tyłu dwa otwory do powieszenia, krzyż, czyli możemy przywiesić w dowolnej pozycji.
    Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja
    Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja

Z zewnątrz widać, że nie jest to produkt z wysokiej półki, ale z drugiej stronie nie ma się także za bardzo do czego przyczepić.
    Wtyczka, płaska, taka jak coraz częściej możemy obecnie spotkać w niektórych sprzętach. Zajmuje na pewno mniej miejsca, fajna otwierana rączka.

Podświetlany neonówką wyłącznik zasilania. Dwie diody sygnalizacyjne: pierwsza informuje o sprawności układu zabezpieczenia, druga świeci gdy listwa podłączona do gniazda z bolcem uziemiającym.

Wykrywanie uziemienia działa, sprawdziłem także na instalacji z PEN. To akurat funkcja chyba niezbyt popularna, a może i przydatna.
    Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja

Można zastanawiać się przez chwilę dlaczego w jednym rzędzie gniazda są blisko siebie a w drugim nieco oddalone. Tutaj kłania się instrukcja obsługi i zamysł producenta. Chodzi o to aby zmieściły się większe wtyczki, konkretnie zasilacze wtyczkowe. No faktycznie.:)
    Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja Tania listwa zasilająca 230V z USB, recenzja

Tak listwa wygląda w środku. Przewody 1mm², lutowanie i wygląd PCB tak jak przeważnie u Chińczyków. Z zewnątrz byłem przekonany że wyłącznik jest pojedynczy, jak się okazało jednak podwójny, więc plus za to.

Płytka wejściowa.

Płytka USB, sercem układ którego oznaczenia nie dają żadnych wyników w google.:) PCB przykręcona tylko na dwa, małe wkręty, nie wiem jak to się sprawdzi przy częstym operowaniu wtyczkami USB.

Na zakończenie sprawdzam ładowarkę. Napięcie bez obciążenia, oraz z obciążeniem 0,28A, 0,8A, 1,83A, 2,36A.
    Sprawdzałem także na wyższym prądzie ale nie mamy tutaj żadnego zabezpieczenia odcinającego wyjście, przy za dużym prądzie napięcie przetwornicy zaczyna po prostu skakać. Nie męczyłem więc dalej sprzętu.:)

Po zakończonym sprawdzaniu wyłączam przycisk power listwy. Akurat tester USB pozostał w USB. Cały czas działa. Myślę sobie: duże te kondensatory były...no ale czekam tak dłużej a tu on ciągle świeci. Okazuje się, że wyłącznik nie odłącza nam przetwornicy USB a jedynie gniazda. Myślę że jest to bardzo mało intuicyjne. W zasadzie byłem przekonany, że jak wyłączam główny to mam wyłączone wszystko. Jak widać, w tym przypadku nie.:) Dla mnie i tak optymalnie byłoby jakby ładowarka i gniazda miały swoje osobne wyłączniki z sygnalizacją. Bez sensu aby cały czas przetwornica była zasilana.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1401 postów o ocenie 547, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    Fajnie by było gdybyś podał jeszcze cenę urządzenia.
    Fakt, ciekawy pomysł z kilkoma gniazdami na "szersze" wtyczki. Niekoniecznie zasilacze wtyczkowe, nawet takie wtyczki jak prezentowanej listwy często nie mieszczą się w standardowych listwach (blokują gniazda obok).
    Ciekaw jestem kiedy ktoś wpadnie na pomysł żeby masowo produkować listwy z wyłącznikiem który można sobie wyprowadzić na biurko, czy w inne wygodne miejsce...
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    hubiwit
    Poziom 25  
    Cytat:
    Płytka wejściowa. Dwa bezpieczniki, ale lutowane do laminatu : czyli standardowy klient w przypadku ich zadziałania, niekoniecznie z powodu przepięcia, a np podłączenia zbyt dużego obciążenia w zasadzie skazany na zakup nowego przedłużacza.:)

Z tego co widzę to bezpieczniki zabezpieczają tylko warystory i w przypadku zadziałania układu gaśnie dioda protect.
    tomybb
    Poziom 26  
    hubiwit napisał:
    Z tego co widzę to bezpieczniki zabezpieczają tylko warystory i w przypadku zadziałania układu gaśnie dioda protect.

Tak! Dokładnie tak jest. Czyli w momencie zadziałania nie mamy już aktywnego układu, LED nie świeci ale listwa działa dalej. Przedłużacz nie ma typowych bezpieczników, w przypadku zwarcia na wyjściu, zbyt dużego obciążenia zabezpieczenie to bezpiecznik w mieszkaniu.
    PIOTREL
    Poziom 26  
    Jaka jest cena tej listwy?
    tomybb
    Poziom 26  
    VIGOR_PICTURES napisał:
    Fajnie by było gdybyś podał jeszcze cenę urządzenia.
    PIOTREL napisał:
    Jaka jest cena tej listwy?

Z tego co pamiętam to ok 40zł, ale w Biedronce jest tak, że cena może się zmienić w zależności od aktualnych promocji, wyprzedaży itd.
    gdkj
    Poziom 26  
    Miałem to w ręku, zastanawiałem się czy warto wydać 49zł, nie kupiłem i dalej mam mieszane uczucia. Kupiłem tańszą (28zł) jasną z włącznikiem do 3,68kW bez usb.
    Teraz jak patrzę na te kabelki bo mojej nie rozkręcałem to się zastanawiam czy ta moc też nie "biedronkowa". Choć w mojej kabel wydawał się sztywniejszy.
    ^ToM^
    Poziom 37  
    tomybb napisał:

Do zakupu tegoż produktu skusiła mnie mnogość gniazd zasilających oraz podwójne złącze USB w jednej obudowie. Na pewno nie to, że producent podaje nazwę "antyprzepięciowa" bo akurat w taki zabezpieczenia, przynajmniej w tej klasie sprzętów nie wierze.

I słusznie. Bo wiara nie ma tu nic do rzeczy. Listwa ma zabezpieczenie antyprzepięciowe co widać wyraźnie. Składa się między innymi z warystorów oraz iskiernika gazowego. Jak najbardziej takie zabezpieczenie jest lepsze niż żadne.
    W sumie, to jestem zaskoczony, że tani listwa z Biedronki ma takie elementy.
    brofran
    Poziom 38  
    Tremolo napisał:
    jesli pasz przewód PR

O co Ci w tym tekście chodzi ? :cry:
    gdkj
    Poziom 26  
    Pewnie o PE (R jest obok E na klawiaturze) , na zdjęciu wpina w gniazdo bez bolca.
    tomybb
    Poziom 26  
    gdkj napisał:
    Pewnie o PE (R jest obok E na klawiaturze) , na zdjęciu wpina w gniazdo bez bolca.

Na zdjęciu wpina do gniazda bez bolca aby pokazać jak działa wykrywanie uziemienia w tej listwie. Wcześniej LED świeci - wiec listwa wpięta do gniazda z bolcem, nie świeci gdy podłączymy bez bolca.
    Smilow
    Poziom 4  
    Sam posiadam taką od ok. 2 lat. Nie ma nic do zarzucenia lecz nawet przy takiej ilości gniazdek powoli braknie mi miejsca.
    puchan
    Poziom 14  
    Kupiłem u Chińczyka mniejszą białą - 4 gniazda. Jak nic nie jest podłączone to na bolcach cisza z fazera. Jak podepnę okap z wtykiem na bolec to na pozostałych bolcach gniazd listwy pojawia się faza ale taka niepełna, fazer tylko skwierczy ale nie pali dioda. Czy to normalne? Mrowienia na obudowie okapu nie wyczuwam. Z ciekawości wziąłem inną listwę ( i inne gniazdo w innym pomieszczeniu), podobną ale parę lat starszą i jest to samo. Bolce ciche ale jak podłączyłem laptopa to skwierczą. Oczywiście oba gniazda w ścianie z bolcem a bolce tzw. uziemione w instalacji TN-C zdaje się.