Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta gitara elektryczna z przetwornikiem optycznym (transoptor z drukarki)

japko1024 01 Mar 2020 19:15 657 3
  • Prosta gitara elektryczna z przetwornikiem optycznym (transoptor z drukarki)
    Witam
    Parę tygodni temu zbudowałem na szybko prototyp gitary elektrycznej ze struną (na razie ma tylko jedną) z gumki recepturki i przetwornikiem będącym transoptorem szczelinowym ze starej drukarki (drgająca w szczelinie przetwornika struna przesłania w danej chwili mniejszą lub większą część wiązki podczerwieni, a powstający w ten sposób sygnał trafia do wzmacniacza i głośnika). Oczywiście to jest raczej zabawka niż profesjonalny instrument.
    Pierwszym etapem konstrukcji było zidentyfikowanie wyprowadzeń transoptora - nie znalazłem nazwy tego elementu na jego obudowie. Użyłem w tym celu multimetru w trybie omomierza (zwracając uwagę na polaryzację podawanego przez niego napięcia), zmieniałem też natężenie światła padającego z zewnątrz. Okazało się, że ujemne bieguny LED i fototranzystora są połączone razem.
    Następnie zacząłem składać obwód na płytce stykowej. Napięcie zasilania wynosiło 3,3V, więc zastosowałem rezystor LED o oporze 100 Ω. Do podłączenia "pieca", będącego głośnikiem JBL GO 2 (żeby działał w trybie przewodowym, nie może być sparowany z żadnym urządzeniem, które ma aktualnie włączony bluetooth) wykorzystałem kabel od innych, zepsutych głośników. Po rozcięciu widać dwa przewody w oddzielnych izolacjach (kanały stereo) pokryte włóknami ekranowania (masa). Nie zastanawiając się zbytnio, podłączyłem masę przewodu do masy układu na płytce, a złączone razem przewody do dodatniego wyjścia fototranzystora. Podczas szarpania za strunę dało się usłyszeć jakieś dźwięki po ustawieniu głośnika na maksymalną głośność i przyłożeniu go do ucha. Można w ten sposób wykazać, że fototranzystor wytwarza własne napięcie pod wpływem padającego promieniowania, ale nie jest ono zbyt wysokie. Po podłączeniu masy przewodu do plusa zasilania gitara zaczęła grać z taką głośnością, jak trzeba.

Udało mi się także dodać funkcję lekkiego przesterowania, niestety nie mam żadnego nagrania, zdjęcia ani schematu z tego etapu konstrukcji. Zrobiłem w tym celu wzmacniacz na tranzystorze (chyba BC547) - sygnał dostarczany jest do niego przez kondensator ceramiczny (przepuszczający tylko składową zmienną) i potencjometr 0-100 kΩ połączone szeregowo, dodatkowo rezystor łączący bazę tranzystora z VCC zapewnia częściowe przewodzenie tranzystora, kiedy struna nie drga (wibracje powodują w danej chwili wzrost lub spadek prądu płynącego przez tranzystor). Im mniejszy opór potencjometru, tym brzmienie jest ostrzejsze, jednak planuję jeszcze dodać rezystor zapewniający dodatnie sprzężenie zwrotne, żeby zwiększyć wzmocnienie tranzystora, umożliwiając większe przesterowanie.
    Próbowałem też dodać filtr dolnoprzepustowy z ewentualną regulacją, żeby była funkcja gitary basowej. Niestety, na razie nie udało się. Możliwe, że kondensator na wejściu ma zbyt małą pojemność, przez co blokuje niskie częstotliwości. Jeśli dochodziłoby do przesterowania, nie bez znaczenia jest umiejscowienie filtra w obwodzie - jeśli sygnał będzie nim filtrowany przed wzmocnieniem (przesterowaniem), na wyjściu będzie więcej harmonicznych o wyższych częstotliwościach, a jeżeli na odwrót, dźwięk będzie niższy i mniej (albo wcale) przesterowany. Oprócz przesterowania i filtru dolnoprzepustowego planuję też wypróbować inne efekty, np. fazer na filtrze wszechprzepustowym (Link).

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    japko1024
    Poziom 18  
    japko1024 napisał 603 postów o ocenie 178, pomógł 3 razy. Jest z nami od 2012 roku.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    japko1024 napisał:
    zbudowałem na szybko prototyp gitary elektrycznej ze struną (na razie ma tylko jedną) z gumki recepturki
    Zbuduj najpierw to samo, ale wykorzystując strunę (najlepiej najcieńszą) z gitary. To co pokazałeś to co najwyżej szkolny sposób na pokazanie działania bariery fotooptycznej. Struna gitarowa nie dość, ze dużo cieńsza od gumki, to w dodatku albo błyszcząca albo prawie przezroczysta, więc praktyka może wykazać, że do gitary taki przetwornik się nie nadaje.
    Ponadto wypadałoby sprawdzić w praktyce czy w ogóle takie fotokomórki szczelinowe da się upchnąć tak, aby zmieściły się pod typową podstrunnicą - ich szerokość jest NIECO większa, niż odległość pomiędzy strunami gitary. Do tego dochodzi możliwość zakłóceń z otoczenia - zwłaszcza na scenie, gdzie świateł TROCHĘ jest. Nie zdziwiłbym się gdyby w trakcie testów przeprowadzonych na podstawie moich zastrzeżeń okazałoby się, że pomysł z foto(dla gitary) jest nietrafiony.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    japko1024
    Poziom 18  
    Przetworniki optyczne są stosowane także w profesjonalnych gitarach (choć nie tak często, jak magnetyczne) - wyróżniają się wiernym odwzorowaniem brzmienia. Co do zakłóceń spowodowanych zewnętrznym oświetleniem, prawdopodobnie wystarczyłaby jakaś osłona (oczywiście nie za szeroka, żeby nie przeszkadzała w graniu, ani nie zahaczająca o struny).
    Marek_Skalski
    Moderator DIY
    A możesz podać jakieś przykłady tych gitar? O ile się orientuję, to tylko Willcox sprzedaje coś takiego i trudno tutaj mówić o sukcesie, raczej niszowa ekstrawagancja. Sam układ wymaga częstych regulacji i jakoś nie cieszy się popularnością wśród gitarzystów czy basistów.