Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc przyłączeniowa 3kW i zabezpieczenie 16A

01 Mar 2020 19:57 429 14
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mieszkam w mieszkaniu w kamienicy, w domu mam prąd jednofazowy z mocą przyłączeniowa bodajże 3 kW(nie mogę znaleźć umowy z Enea) kable w mieszkaniu miedziane, zabezpieczenie mam przed licznikowe 16 A za licznikowe 10 A. Gdy mam włączony piekarnik i włączę odkurzacz bądź pralkę wyzwalają mi bezpieczniki. Chcę to zmienić, wysłać do operatora Enea wniosek o zwiększenie. Tylko co mam zwiększyć moc czy zabezpieczenie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    lucky9292 napisał:
    Tylko co mam zwiększyć moc czy zabezpieczenie?
    Wykupić większą moc, a tym samym dostaniesz zgodę na większe zabezpieczenie.
  • Poziom 16  
    Złóż wniosek. W odpowiedzi dostaniesz jaki jest zakres prac i po czyjej stronie one są. Przy czym w odpowiedzi nie będzie nic napisane typu zwiększ amperaż u siebie w mieszkaniu lub dolóż bezpieczniki u siebie bo masz za mało.
    Podejrzewam że skoro taki mały przydział mocy to instalacja jest wiekowa.
    1. Jaki jest przekrój przewodu od licznika do twoich zabezpieczeń? Z jakiego materiału są, Al/Cu?
    2. Te same pytania co wyżej ale w odniesieniu do tego co masz za swoimi zabezpieczeniami.
    3. Ile i na co masz przeznaczone swoje zabezpieczenia?
    Być może samo zwiększenie mocy a co za tym idzie wartość zabezpieczenia przedlicznikowego może być za mało. Być może będzie potrzebna modernizacja twojej wewnętrznej instalacji.
  • Poziom 18  
    Pytanie też, co to znaczy że wywalają korki. Jeżeli działa zabezpieczenie 10 A, to nic dziwnego. Zabezpieczenie 16A przed sprawnym 10 A ma bardzo małe szanse zadziałać, o ile powodem zadziałania jest nadmierne obciążenie (tak jak napisał autor) a nie zwarcie.

Też czekam na odpowiedź na te pytania, które zadał kolega Ktoś_tam w poście #3.

Dodatkowo jeszcze poproszę o to, jakie to są dokładnie zabezpieczenia:
    4. Typ i rodzaj tego 16 A (wkładka, topik wkręcany, eSka, etc.) przedlicznikowego
    5. Typ i rodzaj tego 10 A (j/w) za licznikiem na obwodzie odbiorczym

Myślę, że zmierzamy w kierunku próby oceny, dlaczego ktoś zastosował 10 A na obwodzie odbiorczym z gniazdkami 230 V.
  • Poziom 8  
    Od głównej skrzynki co dochodzą linie od słupa do skrzynki z licznikiem był pociągnięty nowy kabel 3x4. W mieszkaniu jest instalacja miedziana 2x2.5 ma około 30 lat. Bezpieczniki esy. Zapotrzebowanie piekarnik, bez płyty indukcyjnej, mikrofala, pralka, lodówka, czajnik elektryczny

Moc przyłączeniowa 3kW i zabezpieczenie 16A
  • Poziom 16  
    Czy oprócz, tego 10 A na zdjęciu masz jeszcze jakieś inne w domu? Jeśli tak to ja bym z tego 10 A zrezygnował, jest on wtedy niepotrzebny. Co się tyczy zwiększenia mocy to płaci się za każdy kW powyżej tego co się ma. Czyli wnioskujesz o jak najmniejszy przydział mocy odpowiadający wybranemu zabezpieczeniu. Od ciebie zależy czy chcesz 20 A czy 25 A.
    Piszesz o przekroju przewodu przed licznikiem, a jaki jest za licznikiem?
  • Poziom 16  
    kkas12 napisał:
    Pisałem i będę pisał, że w dzisiejszych czasach zabezpieczenie limitujące moc poniżej 25 A to śmiech na sali.

Masz rację, ale dalej nie wiemy co autor ma w domu, może 2x10 A. Trzeba mieć nadzieję, że ma bardziej funkcjonalnie ale w ciemno tego nie możemy zakładać. Nic również nie napisał że gdyby miał zbyt słabą instalację typu za mały przekrój od licznika to czy chciałby to zmienić. Wiemy tylko co idzie do licznika. W ciemno można zakładać ciemniejsze scenariusze. Nie można z góry powiedzieć: zmień Pan na 25 A a będziesz Pan zadowolony.
  • Poziom 8  
    Od głównej puszki w kamienicy do skrzynki z licznikiem jest kabel 3x4 w całym mieszkaniu 2x2.5. Poza tymi bezpiecznikami dwoma co są na zdjęciu nie ma żadnych innych już w mieszkaniu. Zmierzam chyba złożyć wniosek na 5 kW i zabezpieczenie 25 A. Czy to dobry pomysł będzie przy takich kablach? Będę miał spokój z rozłączającymi bezpiecznikami po włączeniu pralki i np piekarnika?
  • Poziom 42  
    Ktoś_tam napisał:
    ...zmień Pan na 25A a będziesz Pan zadowolony.
    Ja mu nie pisze zmień pan tylko sam autor pisał, że wystąpi o zwiększenie mocy tylko zastanawiał się w jakim zakresie.
    I jak widać poniżej podjął dobrą decyzję. Więc proszę byś nic mi nie imputował.

Pozostaje jednak kwestia instalacji w mieszkaniu, ale to można ocenić tylko po oględzinach.
  • Poziom 16  
    Więc bida z nędzą. Jednak się nie da założyć 25 A i będzie Pan zadowolony. Jeśli zostawisz ten 10 A to nic się nie zmieni. Musisz mieć rozdzielnicę z kilkoma zabezpieczeniami aby móc korzystać z większej mocy. Przewód 2,5mm² zabezpiecza się maksymalnie zabezpieczeniem 16 A. Nie możesz ich zasilić bezpośrednio z 25 A ani nawet z 20 A. Jakbyś tylko wymienił ten 10 A na 16 A to by się zwiększyła moc ale za to miałbyś duże prawdopodobieństwo że przedlicznikowy zadziała.
    Tak czy inaczej jakąś rozdzielnicę na większą ilość zabezpieczeń musisz mieć.

Kkas 12, przeczytaj jeszcze raz post #9. Tam jest wyraźnie napisane że jest tylko to co na zdjęciu. Samo zwiększenie mocy kompletnie nic nie da. Więc kierunek nie do końca słuszny. Tak czy inaczej w pierwszym kroku zająłbym się tym 10 A.
  • Poziom 42  
    Tu nie ma co wyrokować zawczasu. Najpierw należy zdemontować pokrywę zabezpieczenia za licznikiem by naocznie się przekonać co tam jest.
    A większa moc może przecież "chwilę" poczekać. Zresztą to aby ja otrzymać też trzeba poczekać.
  • Poziom 16  
    Ktoś_tam napisał:
    Jakbyś tylko wymienił ten 10A na 16A to by się zwiększyła moc ale za to miałbyś duże prawdopodobieństwo że przedlicznikowy zadziała.

Tu trochę się zapędziłem. Nie możesz zmienić tego zabezpieczenia na większe, przecież na nim wisi również oświetlenie.
  • Poziom 18  
    lucky9292 napisał:
    Od głównej puszki w kamienicy do skrzynki z licznikiem jest kabel 3x4 w całym mieszkaniu 2x2.5. Poza tymi bezpiecznikami dwoma co są na zdjęciu nie ma żadnych innych już w mieszkaniu. Zmierzam chyba złożyć wniosek na 5kW i zabezpieczenie 25A. Czy to dobry pomysł będzie przy takich kablach? Będę miał spokój z strzelającymi bezpiecznikami po włączeniu prali i np piekarnika?

Ogólnie widzę 2 powody, dla których ktoś zamontował B10A (zdaje się, że jest to B, na zdjęciu nie widzę bo za małe literki) za przedlicznikowym B16A:

1) ktoś źle rozumie konieczność stopniowania zabezpieczeń, ALBO
    2) ktoś wie, że instalacja w domu ma najsłabszy punkt wymagający zabezpieczenia B10

Niezależnie od tego, jaki jest prawdziwy powód, ten B10A efektywnie ogranicza możliwość używania przez Ciebie jednocześnie i długotrwale urządzeń, które sumarycznie zużywają powyżej około 2600W (czyli poniżej wykupionej mocy w ZE) do maksymalnie około 3300W (górna granica niepewności zadziałania B10A). Ale bliżej tego 2600W. Przekroczenie 3300W o każde 100W zmniejsza czas po jakim zabezpieczenie B10A wyłączy dopływ prądu. Po obciążeniu około 4500W to będzie jakieś 10 do 150 sekund.

Odnośnie odpowiedzi na pytanie o najsłabszy punkt w instalacji, to może ktoś rozsądnie podszedł i uznał, że jest to łącznik światła, który ma obciążalność 10A. Ewentualnie gdzieś jest jednak przewód 1.5 mm^2.

Żeby to zmodernizować zgodnie ze sztuką, to by należało wydzielić obwód oświetlenia. Przy takiej modernizacji należałoby wyposażyć instalację w przewód ochronny i wyłączniki RCD - to jest całkiem spory remont - szczególnie jeżeli instalacja ma iść pod tynkiem.

Inaczej to się za bardzo nie da. Teoretycznie można kombinować i z tego starego obwodu zostawić tylko oświetlenie, a do gniazd poprowadzić nowe obwody natynkowo. Ale to by się wiązało z fizycznym wyjęciem i zaślepieniem istniejących gniazdek. Ale tak jak piszą koledzy, nawet taka modernizacja wymaga przygotowania małej rozdzielnicy, obsłużenia przewodu ochronnego (jeszcze pytanie co przychodzi do licznika w tym kablu 3x4, czy jest tam przewód ochronny). Poza obwód oświetlenia pozostanie bez przewodu ochronnego w takiej sytuacji.

Być może za chwilę się tutaj pojawi porada, żeby wymienić B10A na B16A, co by podniosło widełki do 4200W/5300W - ale tak można by zrobić tylko jeżeli cała instalacja jest gotowa na to 16A - a przecież wiemy że łączniki światła na pewno nie są gotowe.
  • Poziom 16  
    Trzeba zobaczyć co jest w tej skrzynce z zabezpieczeniem 10A. Może dochodzi tam kilka przewodów. Można by wtedy rozdzielić na kilka obwodow. Może to by trochę podratowało sytuację. W przeciwnym razie koszta będą większe. Wtedy wszystko zależy od tego jaki zakres przebudowy Ciebie interesuje. Czy chcesz wszystko przebudować na 3-przewodową, gniazda osobno, oświetlenie osobno. Czy w mieszkaniu próbować cześć instalacji odciąć i odcietą część do nowego zabezpieczenia doprowadzić. Czy może starą cześć zostawić jak jest i doprowadzić nowe linie z gniazdami, oczywiscie z RCD. Nie ma nikogo z nas u Ciebie więc trudno dyskutować o tym czy półśrodki są możliwe. Na odległość można gdybać, że instalacja jest miedziana i raczej nie usmażona dzięki zabezpieczeniu 10A.