Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy sterowanie microsteps

Jarzabek666 02 Mar 2020 08:54 492 8
 • #1
  Jarzabek666
  Poziom 30  
  Mam takie pytanie laika bo nie rozumiem a potrzebuje coś obliczyć.. Jeżeli silnik ma krok : 1,8 stopnia to oznacza ze na pełny obrót ma 200 kroków... Ale nie rozumiem sterownika jak ma rozdzielczość 1/1 , 1/2 , 1/4 , 1/8 , 1/16 itd.. Tak zwane microsteps to znaczy że silnik przy rozdzielczości sterownika 1/8 zamiast 200 kroków wykona 200x8 = 1600 kroków??
 • #2
  BlueDraco
  Specjalista - Mikrokontrolery
  Microstepping to w skrócie podział każdego kroku na kawałki, kosztem poboru prądu. Po wykonaniu pełnego kroku silnik zatrzymuje się i stoi, a zasilanie można wyłączyć. Zatrzymanie w mikrokroku wymaga ciągłego podawania prądu i grzania silnika i układu sterującego.
 • #3
  Sareph
  Poziom 22  
  BlueDraco napisał:
  ...
  No nie kosztem prądu (choć też). Ale chyba nawet nie ma sterownika który by odłączał cewki przy kroku 1/1. Kosztem microsteppingu jest dokładność i spadający moment.
 • #4
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Jarzabek666 napisał:
  Ale nie rozumiem sterownika jak ma rozdzielczość 1/1 , 1/2 , 1/4 , 1/8 , 1/16 itd.. Tak zwane microsteps to znaczy że silnik przy rozdzielczości sterownika 1/8 zamiast 200 kroków wykona 200x8 = 1600 kroków??

  Tak to właśnie znaczy. Załóżmy, że masz dwa prostopadłe uzwojenia. Przeplyw prądu, przez tylko jedno z nich spowoduje ustawienie rotora w pozycji A lub B. Przepływ przez oba w pozycji AB - 45 stopni pomiędzy nimi. To najprostsze przypadki. Teraz wyobraź sobie, że możesz regulować prąd każdego uzwojenia, podając na każde z nich sinusoidę, przesuniętą w fazie o 90 stopni. W efekcie rotor płynnie przejdzie z pozycji A do B. Jeśli teraz "zamrozisz" prąd uzwojenia w jakimś momencie, to rotor zatrzyma się w wychyleniu pomiędzy 0 a 90 stopni, zgodnie z prądami płynącymi przez uzwojenia A i B. Te "zamrożone" prądy można skwantyzować, w efekcie uzyskasz tzw. mikrokroki. Jest tylko problem o którym pisał kol. @Sareph. Jeśli masz sterownik z mikrokrokiem 1/16 to znaczy, że pomiędzy "głównymi" krokami możesz zrobić 16 dodatkowych. Przydaje się jeśli zależy ci na płynności ruchu silnika, albo zwiększeniu rozdzielczości (z zastrzeżeniem tego co napisał @Sareph).
 • #5
  CosteC
  Poziom 28  
  Plusy to
  Większa rozdzielczość
  Większą płynność ruchu
  Mniejsze drgania
  Sterowniki często pozwalają na kontrolę momentu
  Wady:
  Powtarzalność pozycjonowania jest gorsza niż wynika z rozdzielczości
  Większa tendencja do gubienia kroków
  Sterownik jest bardziej skomplikowany
 • #6
  Jarzabek666
  Poziom 30  
  Dzięki rozumiem już :)
 • #7
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Nie ma większej tendencji do gubienia kroków - wręcz przeciwnie, jest mniejsza. I nie jest tak, że w stanie zatrzymania na uzwojenia podaje się sinusoidę - podaje się impulsy o zmiennym wypełnieniu tak, by uzyskać odpowiednie prądy (prąd cewki zmienia się powoli, w okresie między impulsami jego zmiana jest znikoma); te impulsy w sumie mają dość złożoną strukturę: jest odcinek czasu, w którym napięcie ma znak zgodny z prądem, potem odcinek z zerowym napięciem, na koniec odcinek z napięciem o przeciwnym znaku - ale wszystko to po to, by uzyskać potrzebny prąd średni. Prądy w dwóch (zazwyczaj) cewkach dobiera się tak, by były proporcjonalne do sinusa i cosinusa (a ich iloraz był tangensem) kąta pomnożonego przez ilość kroków na ćwierć obrotu (90°) - w rezultacie, suma mocy traconych w uzwojeniach jest stała (bo sin²α+cos²α=1 niezależnie od α), maksymalny moment siły też.
 • #8
  CosteC
  Poziom 28  
  @_jta_ mówisz że moment trzymający mikrokrok jest większy od momentu trzymającego pełny krok przy mocy nominalnej? Wydaje mi się, że nie.

  Wydaje mi się, aby przeskoczyć krok w trybie pełno krokowym trzeba większego momentu I wíekszego kąta niż aby przeskoczyć mikrokrok. Jeśli porównamy przeskok o ten sam kąt to wyjdzie podobnie bo decyduje o tym konstrukcja magnetyczna silnika.

  Masz rację, że łatwiej się steruje, "płynniej" i z tej perspektywy trudniej zgubić mikrokroki. Mi chodziło o to, że w trybie 1/128 nie dostaniemy 128 razy lepszej rozdzielczości, między innymi dlatego że momenty trzymające są dużo mniejsze (takie które gwarantują błędy poniżej mikrokroku)
 • #9
  _jta_
  Specjalista elektronik
  CosteC napisał:
  @_jta_ mówisz że moment trzymający mikrokrok jest większy od momentu trzymającego pełny krok przy mocy nominalnej?

  A tego nie powiedziałem.

  Moment siły, który obróci wirnik o mikrokrok, jest proporcjonalny do kwadratu tego mikrokroku. Ale nie ma czegoś takiego, jak gubienie mikrokroków (chyba, że komunikacja z kontrolerem źle działa) - jeśli występują przeskoki, to o cały okres, czyli o 4 kroki. Przy podawaniu całych kroków łatwo spowodować taki przeskok przez zły dobór czasów między krokami.