Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Max6675 działa lepiaj bez "plusa" zasilania.

02 Mar 2020 16:01 273 10
  • Poziom 10  
    Witam.
    W moim projekcie rozlutownicy wykorzystuję do pomiaru temperatury grota wzmacniacz sygnału z termopary typu K MAX6675. W momencie złączenia grzania (start od temp pokojowej) odczytywana temperatura spada nagle o 8-10 stopni. Całość zasilana jest z zasilacza ATX 12V, a elektronika 5V po stabilizatorze 7805. w ramach testów przepiąłem zasilanie MAX'a do wyjścia 5V z zasilacza i efekt jest podobny (spadek o ok 8 stopni przy starcie).
    Zastanawia mnie co może być przyczyną, ale najdziwniejsze (przynajmniej dla mnie) jest to, że gdy przez przypadek nie zasiliłem MAX'a w ogóle (Vdd w powietrzu) układ zaczął pracować poprawnie, tak się przynajmniej wydaje, bo nie ma tego skoku pomiarowego na starcie.
    W czasie takiej pracy na wejściu Vdd układu zmierzyłem napięcie ok 4V. I tu moje pytanie:
    czy możliwe jest, że układ zasilany jest jakoś po magistrali SPI czy po prostu jest uszkodzony. Mogę go teoretycznie zostawić bez tego zasilania, ale wydaje mi się to "trochę" dziwne.
    Proszę o jakieś sugestie.
  • Poziom 28  
    Schemat by bardzo pomógł. Wliczając okablowanie.
  • Poziom 10  
    Nie robiłem schematu, bo połączenie jest proste.
    MAX to gotowy moduł z Ali, wlutowany na PCB, wyprowadzone T+ i T- na zaciski, a na goldpiny Vcc, GND, SCK, CS, SO. Na wejściu zasilania kondensator, nie wiem jaki, bo bez oznaczeń i T- zwarte z GND. Piny SPI podłączyłem do trzech pinów cyfrowych arduino, zasilanie ze stabilizatora 7805, z którego zasilone jest też arduino (na wejściu 12V z ATX). Stabilizator standardowo na wejściu i wyjściu kondensatory 100n i małe elektrolity. SPI i zasilanie podpięte za pomocą przewodów ok 5 cm. T+ i T- za pomocą przewodów ok 10 cm (zwykłe miedziane, nie kompensacyjne) podłączone (przylutowane i przykręcone) do gniazda DIN. Do gniazda podpięta kolba rozlutownicy od ZD915 oryginalną wtyczką tejże.
    I to tyle.
    A i korzystam z gotowej biblioteki do obsługi MAX'a.
  • Poziom 38  
    Witam,
    pokaz dokladnie twoje polaczenia, masz gdzies blad polaczenia, nie ma perpetum mobile i uklad bez zasilania nie bedzie dzialac.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie pisałem, że układ działa bez zasilania, tylko że działa bez podania 5V na pin Vdd, jednak jak pisałem pomimo nie podania tego zasilania - na tym pinie zmierzyłem ok 4V czyli zasilanie jest. Pytanie moje było czy to normalne, czy może w jakiś sposób przenosi się ten potencjał z magistrali SPI z pinów arduino.
    Zmuszasz mnie do pokazania czegoś czego nie chciałem pokazać, czyli mojej kabelkologii 8-O (już czuję te komentarze), ale niech będzie:Max6675 działa lepiaj bez "plusa" zasilania. Max6675 działa lepiaj bez "plusa" zasilania. Max6675 działa lepiaj bez "plusa" zasilania. Max6675 działa lepiaj bez "plusa" zasilania.

Nie wiem na ile jest to widoczne, ale drugi pin od lewej jest pusty, tu powinno być + zasilania. Po włączeniu grzania temperatura wzrasta, nie widać na zdjęciu, ale musisz mi zaufać, że tak jest. :wink:
  • Poziom 38  
    Witam,
    jak wygladaja piny od komunikacji SPI, masz tam podciaganie do +Ucc? to by wyjasnialo ze zasilasz z ktorejsc z linji SPI,
    skoro masz na pinie zasilania 4V to gdzies to zasilanie sie pojawia. Uklad pracuje od 3V wiec dziala.
    Sprawdz dokladnie co sie dzieje w chwili zalaczania zasilania (moze podasz w koncu schemat twoich polaczen) wyglada ze generujesz cos co zakluca prace ukladu. Wyglada ze na masie cos sie pojawia co zmienia ci odczyt. Kondensatory odsprzegajace sprawdz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Witam,
    raff1975 napisał:
    Piny SPI fizycznie nie są przeze mnie podciągnięte, ale nie wiem jak dokładnie działa biblioteka do MAX'a, być może są podciągnięte programowo.
    Próbuję ogarnąć schemat w Eaglu, ale to mój pierwszy, więc jeszcze to chwilę potrwa.

- programowo? a co to takiego ? ciekawa teoria. Chodzi ci o to ze wewnatrz ukladu sa rezystory ktore mozna softwarewo zalaczac ?
    Sprawdz kondensatory odsprzegajace, to ze sa "u chinczykow" nie oznacza ze sa wlutowane poprawnie i maja odpowiednia pojemnosc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tak o te mi chodzi, wg mnie software'wo i programowo to to samo .... Na chińskiej płytce z MAX'em jest tylko jeden kondensator SMD na zasilaniu, powinien mieć 100n, nie chcę go wylutowywać, może uda mi się jakoś go sprawdzić bez wylutowywania.

Aktualnie czekam na jeszcze jednego MAX'a, jak przyjdzie to porównam. Muszę zresztą zrobić kalibrację odczytu, bo aktualnie temperatura wrzątku mierzona kolbą rozlutownicy to 130 stopni, a po podmianie na termoparę dołączoną do zestawu z MAX'em temperatura jet poprawna.

Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

Wrzucam to co udało mi się już narysować, w sumie to co najważniejsze jest:

Max6675 działa lepiaj bez "plusa" zasilania.
  • Poziom 38  
    Witam,
    mam jeszcze takie pytanie, wspominales ze masz ten spadek odczytywanej temperatury przy zalaczeniu grzalki - na chwie ? ile to trwa? zmierzyles napiecia na MAXie? nie masz jakiegos skoku napiecia w tym momencie ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie jestem w stanie określić czy to na chwilę, czy offset jest stały, bo praktycznie od razu temperatura rośnie... ale jednak chyba na chwilę, bo gdy wyłączam grzałkę to nie ma już skoku w drugą stronę. Nie mam oscyloskopu, a zwykły miernik nie pokazuje żadnego skoku napięcia. Ja osobiście podejrzewam, że coś indukuje się w przewodach grzałki i to jest przenoszone na przewody termopary. Jeśli jednak po kalibracji temperatura w użytecznym zakresie (250 - 500 stopni), będzie poprawna to nie będę sobie zawracał głowy tym spadkiem na początku grzania.
    Odchyłka wskazania dla temperatury 100 stopni jest teraz bardzo duża, myślę że to kwestia połączenia: zaciski - gniazdo DIN oraz gniazdo - wtyczka, ale jak pisałem nie mam przewodów kompensacyjnych i chyba nie będę się tym zbytnio przejmował, gdy osiągnę zamierzony cel przez programową kalibrację.

Dodano po 2 [minuty]:

A i zauważyłem, że mi "zjadło" jedną masę przy MOS-fecie na schemacie...