Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000

DRAZEK87 02 Mar 2020 18:06 2253 6
    DRAZEK87
    Level 13  
    Witam

Tematem postu jest Victron Energy MultiPlus Compact;
    a konkretnie model: 24VOLT/1600VA/40AMP w którym z przyczyn mi nie znanych awarii uległo główne zasilanie +5V zwarcie do masy i uszkodzenie procesora V3 znakowanego jako: SEC014009000 patrz foto;

Rodzi się pytanie co to za procesor firmy MicroChip; jaki to PIC? i skąd soft w postaci "hex" dla czystego układu :/
    Wersja oprogramowania jaka była na naklejce procesora to 1916125.VFF

Obecnie dostępne są dla tego modelu i starszego procesora dwie wersje oprogramowania które można dobrowolnie pobrać ze strony producenta; jedynie się rejestrując.
    Dodam, że występuje też ten model z nowszym procesorem, a jego oprogramowanie zaczyna się od 2616xxx.vff i dostępne jest na dziś aż w 5 wersjach: 159; 209; 433; 459; 474...
    wracając do starego cpu to mamy: 1916159.vff która "waży" około 39KB lub 1916209.vff jako assistants i ma 38KB.
    Podkreślić trzeba, że są to pliki dla aktualizacji oprogramowania układowego VE.Bus za pomocą VEFlash i przystawki MK3-USB po RJ45; ale wyłącznie możliwej w przypadku sprawnej jednostki.
    Stąd też jedyną formą zaprogramowania czystego układu jest soft w postaci "hex" i programatora podłączonego do złącza ICSP J70 które jest dostępne na płycie głównej - patrz zaznaczenie na czerwono.

Z analizy tego złącza sygnały programowania trafiają na poszczególne nóżki procesora w następujący sposób:
    VPP/MCLR na pin 1;
    VDD +5V na pin 11 oraz 32;
    VSS GND pin 12 oraz 31;
    PGD ICSPDAT na pin 40;
    PGC ICSPCLK na pin 39;
    i jest jeszcze jeden sygnał VREF o napięciu 2,5V który otrzymywany jest z źródełka napięcia odniesienia pin1 układu TL431A znakowany jako V61.

Płyta główna to PMC081ST i w całości wygląda tak:

Jest stosowana w wielu innych modelach np wersjach 12v z dwoma wentylatorami i brakiem czujnika temperatury R55; przykładem tym jest model: 12V/2000VA/80A patrz link:
    Link1
    lub
    Link2
    a tu wersja słabsza VE MultiPlus Compact model: 12V/800VA/35A patrz link:
    Link3

Ponadto proszę tu nie mylić MultiPlus Compact z wersji Phoenix Compact Multiplus który przykładowo występuje też jako: 12/2000/80 ale jest to raczej starszy model gdyż ma tylko jeden port RJ45...;
    a jego płyta główna ma znakowanie PMM011ST-0 która zapewne napędza wiele pokrewnych początkowych modeli Phoenix;

Płyta zasilacza w modelu VE MPC w wersji 24/1600 to PMM113MN i zapewne jest dedykowana tylko do niego.
    Co do samej usterki uszkodzeniu uległo sporo drobnych elementów i sam w sobie procesor znakowany jako V3; na płycie głównej możemy dostrzec też bardzo dziwną modyfikację która pewnie przyczyniła się do awarii urządzenia.

Wkrótce postaram się to lepiej opisać i przedstawić rozrysowując tą część problemu; wiem natomiast że główne zasilanie jest zrealizowane na dwa sposoby od strony sieci na małym transformatorze T0871B 24V 2,3VA poprzez mostek Gretza i diody Zenera pin 9 złącza 24V i tu od tej strony poleciało najwięcej elementów lub od strony aku transformator 230V/6V 2.3VA pin 12 i 14 mostek Gretza i stabilizacja poprzez V140 zrealizowana jest już na płycie głównej, która w tym przypadku też się nie uchroniła i przywarło zasilanie do masy przez diodę V120 *Zenera 12V.

To tak na wstępie. Osoby które są w posiadaniu tego urządzenia lub z tą płytą główną proszę o wsparcie i sprawdzenie jaki mają procesor pod naklejką z wersją oprogramowania. Fajnie by było przywrócić sprzęt do żywych.

A i jeszcze jedno na koniec: za pomocą dip switcha czerwonego widocznego na foto od pozycji 1 do 8 zmieniamy punkt pracy urządzenia; pytanie co konkretnie przestawiamy.

Z mojej analizy pozycja druga która jest przełączona na masę wyłącza zdalne sterowanie "REMOTE SWITCH"; jeśli chcemy go aktywować należy przestawić tą 2 zworkę; pozycja od 3 do 8 to już bezpośrednio wyjścia CPU od nóżki 35 do 40; pozycja 1 połączona jest z 2 ale jej zmianę stanu odpowiada 27 nóżka procesora.

.... a to już po czasie ...
    Na powyższe pytanie odpowiedziałem sobie sam; w instrukcji obsługi którą znajdziemy na stronie producenta w rozdziale 5.5 mamy dokładnie opisany przełącznik DIP, patrz: Link
    DRAZEK87
    Level 13  
    Witam ponownie

temat trudny bo sprzęt mało znany na polskim rynku ale za lat kilkanaście będzie codziennością każdego użytkownika jak auto czy laptop dziś...

do setna jak sie okazało po nabyciu modelu 12V/800/35-16 różnica miedzy modelem 24V/1600/70-16 jest znikoma;

głównie rożni ich transformator ma inne wymiary i zapewne inny drut nawojowy;
    blok tranzystorów kluczujących w wersji 12 V jest ich mniej;
    płyta główna; płyta zasilacza pozostaje bez zmian może jest różnica w ilości elementów czy ich wartości ale tego nie oceniam dziś bo nie mam potrzeby i nie będę tego porównywał ; ....patrz dalej

ale jedno jest 100% procentowe w obu modelach jest ten sam procesor !!! ta sama płyta główna! różnią się tylko softem !!!!

i na koniec znajdź różnice...

na dziś tyle ciąg dalszy nastąpi
    DRAZEK87
    Level 13  
    Witam ponownie
    Znalazłem ciekawa wypowiedz na jednym z forum dotyczącym urządzeń VE;
    Post gdzie jeden z użytkowników pyta o ustalenie wersji procesora jego urządzenia w przypadku braku nalepki na cpu, którą nie świadomie sobie usunął.
    Z foto jakie dołączył procesorem tym jest PIC18F46K22-I/P i z opisu wypowiedzi modelem tym stał się MultiPlus 24/3000 / 70-50 w wersji 230v z nowym procesorem.
    Pytanie się rodzi czy wszystkie nowe urządzenia produkowane powyżej 2016roku posiadające nalepkę zaczynająca się od 26 posiadają ten sam procesor.
    Czy jeśli jesteśmy w posiadaniu programatora PICkit3 to czy po podłączeniu do sprawnej jednostki jesteśmy w stanie określić model procesora; jeśli tak to jakiego programu należy użyć do obsługi tego programatora. Dlaczego pytam? Otóż procesory PIC są mi kompletnie nieznane i nigdy ich wcześniej nie obsługiwałem w przeciwieństwie do AVR które np za pomocą programatora USBasp i przejrzystego programu mkAVRCalculator łatwo ustalić typ procesora jak i jego FuseBity bez ingerencji w wsad. Jak to się ma w układach PIC? Czy po podłączeniu programatora PICkit3 nie zostanie skasowana zawartość wsadu; proszę znawców tematu o wyjaśnienie... lub wskazanie miejsca gdzie można na ten temat doczytać.
    OldPcRestoration
    Level 2  
    Witam,
    Niestety również posiadam podobny problem ponieważ prawdopodobnie mam uszkodzony procesor w urządzeniu 12V 1200VA. W najbliższym czasie postaram się zrobić schemat tej płytki.(I zaprogramować procesor z nowej płytki z 2016r aby działał poprawnie). Niestety po włożeniu nowej płytki do starego urządzenia z 2007 napięcie wyjściowe wynosiło 110V. Jest to prawdopodobnie spowodowane innym sterowaniem mosfetów. Jest też spora różnica w wielkości obu płyt sterujących co uniemożliwia zamianę. Podłączenie programatora nie powinno usunąć zawartości mikrokontrolera lecz dać do niej wglad. Jak skończę całą robotę to napiszę czego się dowiedziałem.
    DRAZEK87
    Level 13  
    OldPcRestoration wrote:

Niestety również posiadam podobny problem ponieważ prawdopodobnie mam uszkodzony procesor w urządzeniu 12V 1200VA.
    Opisz dokładnie na czym polega problem z Pana procesorem, postaram się pomóc...
    OldPcRestoration wrote:

W najbliższym czasie postaram się zrobić schemat tej płytki.
    Podaj wersje płytki, najlepiej szczegółowe umieść foto; to odczytam; może nie musisz rysować schematu, ja już to zrobiłem i jestem w jego posiadaniu... chyba że dla pewności porównamy...

w dalszej wypowiedzi...
    OldPcRestoration wrote:

I zaprogramować procesor z nowej płytki z 2016r aby działał poprawnie). Niestety po włożeniu nowej płytki do starego urządzenia z 2007 napięcie wyjściowe wynosiło 110V. Jest to prawdopodobnie spowodowane innym sterowaniem mosfetów. Jest też spora różnica w wielkości obu płyt sterujących co uniemożliwia zamianę.
    mam wrażenie że masz kompletnie dwa inne modele... pokaż foto co masz będzie łatwiej rozmawiać, naprawić chodźmy Pana model...

PS podaj wersję oprogramowania obu urządzeń nalepka na procesorze oraz odklej ją, po prostu usuń i sprawdź jakie są tam zamontowane układy; zdartą naklejkę zapisz na nowej lepkiej i ponownie naklej dla kogoś potomnego, szarego choć to jest mało ważne bo bezproblemowo można to sprawdzić w inny sposób; naklejka ma na celu tylko ułatwić tak to nazwę "Kowalskiemu" w celu przeprowadzenia aktualizacji by się nie zagubił jak jest w szarym lesie...
    DRAZEK87
    Level 13  
    Witajcie

Nowa nowina; mały krok dla człowieka, ale wielki skok w postępie naprawy mojego sprzętu:)

Po dokładnym oczytaniu się na temat mikroprocesorów firmy MicroChip postanowiłem działać i sprawdzić co kryje się pod tajemniczą nazwą SEC014009000.

Podłączyłem programator zgodnie z ustalonymi pin'ami do wersji 800 oraz zainstalowałem odpowiednie oprogramowanie i przeprowadziłem jego konfigurację która też wymagała odpowiednich procedur; przy podstawowych po prostu nie działa;

a wygląda to tak:

dodam że zasilanie układu +5V musi być osobne i cały czas obecne do odczytu układu; jeśli układ jest sprawny/urządzenie to podczas podłączenia napięcia zaobserwujemy załączenie się trzech diod w multiplusie na co najmniej sekundę;

kolejno odpalamy właściwy program i wykrywamy układ zaznaczam nic nam sie nie kasuje o co pytałem wczesniej:)

Tajemniczym układem jak widać jest PIC18F452.

Po wykonanie odczytu wiemy więcej na temat Fusebit'ow oraz to że wsad jest chroniony i nie ma możliwości jego odczytu; zawartość EEROM wygląda na z czytany i to zostanie sprawdzone.

Na koniec i dziś to tyle, że wsad ze strony producenta ma 39kB, a procesor pamięć 32kB więc rodzi się pytanie co wyciąć i wsadzić do cpu by "muzyka grała"...

bo czekając na gotowego hex to raczej znikoma szansa:/

logicznie ma się to też to do nowszych procesorów wsad ma w granicach 60 do 67kB, a procesor dostępne 64kB;

przypomina mi to jak z modyfikacją biosu...

wszelki wsparcie w tym kierunku mile widziane....
    DRAZEK87
    Level 13  
    Witam
    Nabyłem kolejny model tym razem 12V o mocy 1600VA i prądzie ładowania aku 70A z tą różnicą, że zestaw już posiadał oryginalny czujnik temperatury i częściowo zakute przewody 35mm2 które są elastyczne i wyglądają na solidne; minus = brak pudełka.

Co do procesora ten sam model jak powyżej.

Ciekawe jaki jest w nowych modelach z oprogramowaniem 2606xx.VFF jak ma ktoś możliwość sprawdzenia proszę o foto; wystarczy tylko odkleić naklejkę.
    Tyle na dziś, miłego oglądania.

Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000 Victron Energy MultiPlus Compact 24/1600/40 Uszkodzony Procesor SEC014009000