Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Fuse bity - jak ustawić AVR Atmega8

DJCheester 02 Mar 2020 21:19 708 10
    DJCheester
    Level 23  
    Witam

Ostatnio zacząłem pracę nad projektem z rosyjskiej strony - jest to zegar VFD, i mam prośbę do Was, oto strona z projektem

https://radioaktiv.ru/shems/digital/timers/174-publ_125.html

Zaprojektowałem swoją płytkę z elementami przewlekanymi oraz zmieniłem trochę zasilanie.

Na stronie jest wsad do procka oraz fuse bity

https://radioaktiv.ru/uploads/posts/2013-03/thumbs/1363800391_fuses.png

Za bardzo nie wiem jak je ustawić - może ktoś mi powie jak ustawić fuse bity chodzi o taki zapis np FF C9 bo mam MKAVRCalculatora i jeśli bym wiedział low fuse i high fuse to bym wpisał i program sam by ustawił odpowiednie fusebity.

Mam też drugi problem otórz równolegle do tego zegara tworzę SD2IEC do C64 i mam też problem z fuse bitami. Strona projektu

http://ccomodore64.blogspot.com/2018/04/opis-budowy-sd2iec.html

Jest tam zapis jak zaprogramować procesor Atmega1284

avrdude -p m1284p -P lpt1 -c pony-stk200 -U flash:w:sd2iec.bin -U lfuse:w:0xEF:m -U hfuse:w:0x99:m -U efuse:w:0xFF:m

Z tym że autor projektu użył programatora STK200 podłączonego poprzez port LPT ja mam USBASP poprzez USB więc czy poprawnie będzie jeśli dam taki zapis ??

avrdude -p m1284p -c usbasp -P usb -U flash:w:sd2iec.bin -U lfuse:w:0xEF:m -U hfuse:w:0x99:m -U efuse:w:0xFF:m

I właśnie w takim zapisie są podane fusy jako lfuse i hfuse i odnośnie pierwszego projektu czyli zegara VFD chciałbym aby ktoś na podstawie tego zdjęcia z tej rosyjskiej strony podał mi taki zapis jak powyżej.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam ...
    kaczakat
    Level 33  
    Jak masz MK kalkulator to możesz sobie wejść w zakładkę fusy manualnie i wyptaszkować takie samo ustawienie bitów.
    Co do drugiego to powinno zadziałać, rozumiem, że nie masz pełnej wersji MK i tego nie możesz wgrać. Podobny program jest tu na forum za darmo, AVR LAB++, działa bardzo sprawnie. Też można sobie wyklikać fusy, podać wartość z klawiatury i zapisać do uC.
    yokoon
    Level 29  
    Gienek wrote:
    Dla atmegi8 : D4 D9

MkAvrCalculator nie widzi takiego zapisu.

W Low - FF
    W Higih - C9 lub D9

taktowanie > 8 MHz
    yokoon
    Level 29  
    Wersja build 82
    I co odczytałeś z tej tabeli?

Wejdź na zakładkę Fusy Uproszczone.
  • Helpful post
    kaczakat
    Level 33  
    yokoon wrote:
    MkAvrCalculator nie widzi takiego zapisu.
    , pewnie chodzi Ci o zakładkę MK "fusy uproszczone", tu nie widzisz tego zapisu, bo autor uwzględnił tylko kilka ustawienie zegara w zakładce "uproszczone", a jest ich tyle ile pozwalają bity - kilkadziesiąt. Przy takim ustawieniu zmiany zobaczysz w pierwszej zakładce - "fusy właściwości", zegar ustawiony na wewnętrzny oscylator 8MHz ze startem 6ck+4ms.
  • Helpful post
    Gienek
    Level 36  
    Czytając Wasze wypowiedzi można napisać pracę doktorską. Aby tego uniknąć wystarczyło tylko przeczytać pierwszy post ze zrozumieniem.
    Autor dał odnośnik:
    Code:
    Na stronie jest wsad do procka oraz fuse bity

https://radioaktiv.ru/uploads/posts/2013-03/thumbs/1363800391 fuses.png

w którym są podane fuse bity, ale w kodzie , z którym autor sobie nie radzi i prosi o kod HEX
    Fuse bity - jak ustawić AVR Atmega8

Otworzyłem mkAVRCalculator, wpisałem Atmega8 i w zakładce Fusebity manualnie widzę:

ustawienia fabryczne z kodem HEX : E1 D9

W tej zakładce ustawiłem fuse bity zgodnie z linkiem autora i po kliknięciu USTAW u góry zakładki otrzymałem kod HEX : D4 D9

Wydaje mi się, autorowi o to chodziło.
    DJCheester
    Level 23  
    Witam

Tak chodziło o to by ktoś zrobił screena z MKAVRCalculatora więc ustawię D4 D9 i powinno grać.
    Co do pełnej wersji nie mam ale do Atmegi8 mogę wgrać w wersji testowej, ten procek jest dostępny inne zaś są dostępne po odblokowaniu programu do pełniej wersji.

Ale przy prockach Atmega644 i 1284 nie ma tych procków w liście w MKAVRCalculator jak rozwiniesz listę - po wciśnięciu wykryj procka pojawia się nazwa Atmega644 ale nie są dostępne żadne opcje bo nie ma tego procka na liście w MKAVRCalculator.

avrdude -p m1284p -c usbasp -P usb -U flash:w:sd2iec.bin -U lfuse:w:0xEF:m -U hfuse:w:0x99:m -U efuse:w:0xFF:m

Co do tego zapisu to użyję bezpośrednio z dosa avrdude z tym zapisem i zobaczę co z tego będzie.

w drugim procku zamiast -p m1284p użyję -p m644p dla Atmegi644

Pozdrawiam ....
  • Helpful post
    Gienek
    Level 36  
    Dobrze piszesz, wersja testowa mkAVRcalculator jest bardzo ograniczona. Udostępniona jest tylko Atmega8. W wersji pełnej są wszystkie procesory Atmela.
    A więc jest Atmega644, Atmega644p, Atmega1284, Atmega1284p i wiele innych. Program jest bardzo wygodny w stosowaniu, więc zakup licencji bardzo szybko się zwróci.
    DJCheester
    Level 23  
    Potrzebuję tylko jednorazowo zaprogramować te procki więc nie będę licencji kupował od Mirka - głównie używam Atmeg8 ale AVRdude jest darmowy i tak jak teraz potrzbuję użyję dosa oraz wpiszę komendę z palca w okienko i też się zaprogramuje.

Pozdrawiam i dzięki za wyjaśnienie.