Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bezpiecznik topikowy często rozłącza.

02 Mar 2020 22:28 822 16
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam może mały może duży problem. Czasem czyli co około 2 do 3 tygodni rozłącza mi bezpiecznik topikowy na klatce schodowej. W domu mam bezpiecznik typu S wyłącznik różnicowo-prądowy 25A i zabezpieczenie przedlicznikowe 25A na klatce mam w.w bezpiecznik topikowy również 25A który często rozłącza. Nie zdziwiło mnie to za pierwszym razem jak po remoncie i wymianie instalacji elektrycznej rok temu wkręciłem używany. Natomiast dziś gdy nie było mnie w domu to również rozłączył (nowy 25A) przy prawie zerowym obciążeniu. Instalacja w mieszkaniu była obciążona jedynie lodówką i piecem dwufunkcyjnym 180W do rozruchu. Problem zaczął się około 2 miesiące temu. Do zabezpieczenia na klatce jest również podpięte oświetlenie klatki schodowej czasowe z transformatorem 230/24V.
    Proszę o pomoc i wsparcie co robić i radę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Dlaczego brak stopniowania zabezpieczeń?
    sasek14 napisał:
    W domu mam bezpiecznik typu S wyłącznik różnicowo-prądowy 25A i zabezpieczenie przedlicznikowe 25A na klatce mam w.w bezpiecznik topikowy również 25A który często wybija
    Czy klatka schodowa jest zasilana z tego samego licznika co twoje mieszkanie? Dom jedno czy wielorodzinny?
    Może ktoś podbiera prąd z klatki.
    Mamy na klatce schodowej (4piętra) zabezpieczenie 16A i nie ma problemu.
  • Poziom 39  
    sasek14 napisał:
    Do zabezpieczenia na klatce jest również podpięte oświetlenie klatki schodowej czasowe z transformatorem 230/24V.

Tu bym szukał przyczyny.

sasek14 napisał:
    W domu mam bezpiecznik typu S wyłącznik różnicowo-prądowy 25A i zabezpieczenie przedlicznikowe 25A na klatce mam w.w bezpiecznik topikowy również 25A

Brak jakiejkolwiek selektywności. To nie może dobrze działać.

Pokaż to co masz w domu.
  • Poziom 39  
    Instalacja w mieszkaniu była obciążona jedynie lodówką i piecem dwufunkcyjnym 180W do rozruchu.
    sasek14 napisał:
    Problem zaczął się około 2 miesiące temu. Do zabezpieczenia na klatce jest również podpięte oświetlenie klatki schodowej czasowe z transformatorem 230/24V.
    Proszę o pomoc i wsparcie co robić i radę.
    Spartaczona rozdzielnica główna.
    Trzeba wezwać fachowca żeby ją zmodernizował.
    Tu wcale nie chodzi o selektrywność.
    sasek14 napisał:
    Natomiast dziś gdy nie było mnie w domu to również wybił (nowy 25A) przy prawie zerowym obciążeniu.
    Co w tym dziwnego - do tego bezpiecznika także inne obwody są podłączone.
  • Poziom 36  
    Pomijając kwestuje doboru bezpieczników warto by było jeszcze zwrócić uwagę na ten transformator na klatce schodowej. I czy to jest transformator w dosłownym tego słowa znaczeniu?
  • Poziom 9  
    W dosłownym tego słowa znaczeniu TRANSFORMATOR A jeżeli chodzi o dobór bezpieczników to w domu mam selektywnie. Podałem wartość zabezpieczenia przedlicznikowego i różnicowego. Bezpieczniki mam w domu proporcjonalnie do obciążenia. 16A itp itd. Przepraszam mała korekta. Wyłącznik rożnicowy mam 16A A zabezpieczenie przedlicznikowe założyła mi administracja taką już mam i nic nieporadzę. Po pytaniu jakie będę miał gdzie obciążenie. Podkreślam klatka i moje mieszkanie to jeden bezpiecznik topikowy.
  • Poziom 39  
    sasek14 napisał:
    Bezpieczniki mam w domu proporcjonalnie do obciążenia. 16A

Jeśli masz w domu bezpiecznik 16A i on nie wyłącza a wyzwala 25 na klatce to coś jest wpięte pomiędzy.
    Rozpisz jak to jest z jakimi aparatami, bo tak to nic nie wiemy.

retrofood napisał:
    Bzdura na kółkach.

Po tym co dopisał autor to tak. Ma w mieszkaniu 16A bezpiecznik.
  • Poziom 39  
    sasek14 napisał:
    Podkreślam klatka i moje mieszkanie to jeden bezpiecznik topikowy.
    W poście tematowym napisałeś co innego.
    Jak piszesz bez sensu to nie oczekuj trafionych porad.
    sasek14 napisał:
    i zabezpieczenie przedlicznikowe 25A na klatce mam w.w bezpiecznik topikowy również 25A który często wybija.
    Jak na nim wisi ileś obwodów to rozłącza.
    Pretensje do administracji o modenizację rozdzelncy głównej
    Cytat:
    administracja taką już mam i nic nieporadzę.
    To musisz tymi wadami żyć.
  • Poziom 9  
    Może jeszcze raz kolejno według kolejności od komory transformatora na osiedlu 😁:
    1. Skrzynka z BM koło klatki schodowej BM 60A
    2. Bezpiecznik topikowy na klatce 25A ten co rozłącza. Na tym bezpieczniku jest moje mieszkanie i klatka schodowa z w.w transformatorem
    3. U mnie w domu:
    a) Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A narzucone przez
    administrację
    b) wyłącznik różnicowo-prądowy 16A
    c) bezpieczniki typu S kolejno:
    - 3x 16A i 2x 10A
    Jakie informacje jeszcze podać?
  • Poziom 43  
    sasek14 napisał:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A narzucone przez administrację
    Chyba przez dostawcę energii.
    Twoje mieszkanie nie powinno być na tym samym bezpieczniku co klatka schodowa. Wspólnym bezpiecznikiem powinien być albo BM 60A albo pośredni na 32A. Przynajmniej tak jest w naszym domu.
  • Poziom 39  
    sasek14 napisał:
    2. Bezpiecznik topikowy na klatce 25A TEN CO WYBIJA. Na tym bezpieczniku jest moje mieszkanie i klatka schodowa z w.w transformatorem
    Tak to poprzednio zrozumiałem.
    Post #14
    cyrus2 napisał:
    Jak na nim wisi ileś obwodów to wybija.
    sasek14 napisał:
    3. U mnie w domu:
    a) Zabezpieczenie przedlicznikowe 25A narzucone przez
    administrację
    To się kupy nie trzyma.
    Klatka na kilku lokatorów i część administracyjną 25A !
    Muszą zmodernizować rozdzielnicę główną.

Nic z tym kolega nie zrobi.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeżeli problem zaczął się pojawiać niedawno - to poza uszkodzeniem się któregoś odbiornika za tym bezpiecznikiem topikowym 25A - możliwe jest, że ktoś podłączył sobie ogrzewanie za tym transformatorem 230/24 (wydaje mi się mało prawdopodobne) albo raczej pomiędzy tym bezpiecznikiem topikowym 25A, a licznikiem energii elektrycznej autora wątku. Czyli ktoś sobie kradnie prąd. Pewnie ustawił swoją kradzież prądu tak, żeby razem z oświetleniem mieściła się jeszcze w granicach niezadziałania topika 25A, ale jak autor wątku włączy jakiś odbiornik u siebie, to już przekracza próg.

Skoro przepala się topik w części wspólnej, to zdaje się że autor wątku zgodnie z prawem nie może go nawet sam wymienić - powinien powiadomić zarządcę budynku. Można zasugerować zadządcy budynku, że obciążenie za tym topikiem 25A ostatnio (2 miesiące) wzrosło i że powodem może być uszkodzenie w instalacji oświetlenia albo kradzież prądu z tego miejsca.
  • Poziom 9  
    Takijasiu dzięki jesteś pierwszy który podał konkretną przyczynę powstania problemu. Zbadam sprawę pod tym kątem. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł jaka może być przyczyna to też na pewno będę to sprawdzał. Jeżeli okaże się że jest tak jak mówi takijasiu, to na pewno poinformuję drodzy forumowicze i zakończę temat.
    Pozdrawiam i dziękuję.
  • Poziom 43  
    sasek14 napisał:
    Takijasiu dzięki jesteś pierwszy który podał konkretną przyczynę powstania problemu. Zbadam sprawę pod tym kątem.
    Gdybyś uważniej czytał wcześniejsze posty ;)
    vodiczka napisał:
    Może ktoś podbiera prąd z klatki.
  • Poziom 42  
    Cyrus ma rację. Spartaczona instalacja ogólna. Powinno być po kolei zabezpieczenie główne budynku, ono zasila tzw pion. Z pionu już tylko twoje zabezpieczenie przedlicznikowei dalej twoje mieszkanie. Kto w to po drodze klatkę wmieszał i po co?
    Dalej, spory zapewne transformator ma duży prąd startowy, lodówka również, nie wiem co tam jeszcze. Być może była chwilowa przerwa w dostawie energii i skok prądu przy włączeniu spowodował zadziałanie topika, choć to trochę naciągane
  • Poziom 43  
    kortyleski napisał:
    Kto w to po drodze klatkę wmieszał i po co?
    Klatka schodowa i piwnice/strychy mogą być zasilane z pionu mieszkaniowego przez własny bezpiecznik lub bezpieczniki.
    U nas jest tak: 3 piony (instalacja trójfazowa ale liczniki jednofazowe) 14 mieszkań.
    Na dwóch pionach "wisi" 2x5 mieszkań na trzecim 4 mieszkania plus klatka i piwnice. Klatka+ strych mają wspólny bezpiecznik, piwnice oddzielny. Węzeł cieplny ma swój oddzielny pion.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Jest rozwiązanie. Okazało się że sąsiad również jest na tym bezpieczniku (Po wylewie i mało rozsądny oraz trochę nieogarnięty). Mniejsza miał w domu zwarcie "rozpruł" kawałek ściany i zaczął się bawić kabelkami (Bo nie miał prądu🤣🤣🤣). Zaczął szukać przyczyny w bezpiecznikach. A poprzednie sytuacje były z powodu, że cały czas podłączał uszkodzony czajnik elektryczny. Doszedłem do tego dziś jak znowu wywaliło. Przychodzi i pyta czy kabelki które tak ma (2 niezaizolowane przewody starej aluminiowej instalacji skręcone ze sobą) czy tak mogą być? 😁 bo na lampach choinkowych mu tak kiedyś zadziałało.
    Dzięki za rady i pomoc. Temat zamknięty.
    Pozdrawiam