Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Julia Stereo - gdzie jest masa?

Preskaler 03 Mar 2020 09:53 1515 9
    Preskaler
    Level 39  
    Witam (ew) Koleżanki i Kolegów!
    Zwracam się do fachowców zajmujących się naprawami OR "Julia Stereo" bo mam taki problem: Mój brat poprosił mnie o naprawę w/wym. odbiornika i po pomiarach okazuje się, że na styku wyłącznika sieć/rozł. koni. właśnie na tym styku połączonym z masą nie ma jej w ogóle. Zacząłem czołgać się po wiązkach i... kolory wyblakłe (bardziej niebieski czy mniej?) i poddałem się. Nie wiem gdzie jest ta masa technologicznie podpięta? Nie chcę też jej podpinać bądź gdzie bo... to nie uchodzi. Czy ktoś z Was pamięta może lub posiada porządną instrukcję serwisową, na której można poszukać tego puntu "unasienia" ? Jeśli tak to bardzo proszę o wsparcie starego, ślepego itd. serwisanta.
    P.S. Oto na schemacie to newralgiczne miejsce: Julia Stereo - gdzie jest masa? Julia Stereo - gdzie jest masa?
    Preskaler
    Level 39  
    Bardzo dziękuję Koledze za ten link. Ja także go posiadam i to nie jest DOBRA instrukcja serwisowa bo nie ma na niej zaznaczonej tej masy. Po prostu - jedynka tego styku jest TYLKO połączona z rezystorem 15 ohmów i nic więcej. A może ja już nie widzę tego?
    Julia Stereo - gdzie jest masa?
    Preskaler
    Level 39  
    To jest (niestety) ten sam schemat tylko inaczej narysowany. Od "jedynki" przełącznika na schemacie idzie dwa przewody. Jeden to rezystor (15 ohmów) a drugi to masa, której w tym OR w rzeczywistości nie ma. Do jedynki jedynie przylutowany jest rezystor.
    zetdeel
    Level 39  
    Załączanie odbiornika po stronie niskiego napięcia jest realizowane w ujemnym biegunie zasilania. Styki 1 i 2 wyłącznika właśnie to robią. Ogólna masa odbiornika jest na styku 1. Na styku 2 jest ujemny biegun części zasilającej. Rezystor R909 służy do szybkiego rozładowania kondensatorów w obwodzie zasilania odbiornika.
    Preskaler
    Level 39  
    Ha! Ale tego w rzeczywistym odbiorniku nie ma. Ze styku 1 odchodzi tylko jeden rezystor i NIC poza tym. I o to właśnie cały czas mi chodzi Julia Stereo - gdzie jest masa? , gdzie jest podłączona ta masa?
    No już przełącznik rozkminiłem! Te styki zwierają się 1 z 3 i 2 z 4 ale masy nadal nie mam.
    Preskaler
    Level 39  
    Ten schemat już miałem wcześniej i właśnie wyżej był załączony jego fragment dotyczący przełącznika.
    Preskaler
    Level 39  
    Nie pomoże bo nie ma zaznaczonych punktów podłączenia masy. Ja jednak uparcie szukałem i znalazłem uszkodzenie. Podczas wyciągania panelu PPW1 nastąpiło przerwanie druku, do którego przylutowane były płaskowniki mocujące ten panel i jego ekran. Tak to wyglądało:

Julia Stereo - gdzie jest masa? Julia Stereo - gdzie jest masa?

Dodano po 12 [minuty]:

Rozwiązano problem j/w. widać na zdjęciach.