Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Duży pobór mocy odbiornika TV

03 Mar 2020 12:03 228 4
  • Poziom 11  
    Witam!
    W związku z ostatnimi podwyżkami cen energii postanowiłem posprawdzać które to urządzenia domowe pobierają najwięcej prądu. I na początek podłączyłem taki domowy licznik energii pod mój kącik RTV. Już samo tylko czuwanie wykazało 65 W a to tylko telewizor, dekoder TV-sat i małe kino domowe Samsung HT-310. To sporo, bo w domu jest wiele więcej urządzeń których się nie wyłącza całkowicie. Podejrzewam, że sumarycznie to wyjdzie dobrze ponad 100 W. Największe jednak zaskoczenie wzbudził pobór energii przez telewizor. Jest to co prawda 55 calowy Sony KD-X9005C ale żeby konsumował podczas oglądania filmu aż 260 W to trochę zaskakuje. Postanowiłem się przyjrzeć ustawieniom telewizora i wygląda na to, że np Netflix wysyła chyba jakieś informacje powodujące przełączanie się odbiornika na najwyższe ustawienia. W czasie oglądanie programów telewizyjnych pobór mocy jest w miarę przyzwoity i waha się od 70 do 100 W, czasem mignie na 130. Zwiększanie poboru zaobserwowałem również podczas oglądania filmów z You Tube i to szczególnie tych w rozdzielczości 4k, ale to chyba naturalne. Powyłączałem w ustawieniach wszelkie automatyczne zmiany obrazu i sytuacja się poprawiła, bo pobór obecnie nie przekracza obecnie 150 W, ale niestety ma to też wpływ na jakość obrazu - jest zdecydowanie mniej jasny.
    Intryguje mnie jednak to co było na początku, tzn wyczytałem o jakimś sygnale wysyłanym przez Internetowych dystrybutorów filmowych, który potrafi zmieniać ustawienia odbiorników. Czy to jest prawda?
  • Poziom 34  
    To telewizor sprzed paru lat o dość bogatym wyposażeniu i niestety ale to powoduje, że potrzebuje dużo energii aby prawidłowo wszystko działało. Według instrukcji może pobierać do 268 W w trakcie pracy, w trakcie zwykłego oglądania zaspokoi się połową mocy.
    https://www.sony.pl/electronics/support/telev...s-lcd-tvs-android-/kd-55x9005c/specifications

Tak NetFlix, Youtube ustawiają automatycznie możliwie najlepszą jakość obrazu co przekłada się na większy pobór prądu. Mój Samsung podcza normalnego działania pobiera około 110 W zaś maksymalnie do 150 W, jak patrzyłem nieraz na pobór mocy przez starsze telewizory toż to prawie piece były z poborem prądu rzędu pół kilowata.
    https://www.samsung.com/pl/tvs/uhdtv-nu7452/UE55NU7452UXXH/
  • Poziom 43  
    Pobór mocy (podczas pracy)-138 W. Dane z instrukcji.
  • Poziom 34  
    LeDy napisał:
    Pobór mocy (podczas pracy)-138 W. Dane z instrukcji.

Przewiń stronę ze specyfikacją na sam dół gdzie po prawo pisze pobór 268 W ( włączone głośniki na full, obraz rozjaśniony, włączone różne polepszacze dźwięku i obrazu) i jest to maksymalny pobór dla tego modelu, 138 W to pobór przy normalnym oglądaniu telewizji.
  • Poziom 11  
    Sprawę udało się rozwiązać poprzez zmianę ustawień wyświetlania na odbiorniku. Obecnie mam 70-90 W poboru podczas oglądania programów TV, a podczas Netflixa czy You Tube przeważnie jest ok 130-150 W. Bardzo wyraźnie widać wzrost poboru mocy gdy pojawiają się napisy w trakcie filmu. Nawet jedna linijka tekstu zwiększa pobór o 20-30W