Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik czasowy do odżużlacza

03 Mar 2020 15:41 438 23
  • Poziom 3  
    Potrzebuję przekaźnik, który np po godzinie pracy jednego silnika, która odbywa się w kilku etapach włączy drugi silnik na np minutę. Silniki załączane stycznikami.
  • BotlandBotland
  • Poziom 38  
    Jaka dokładność ?
  • Poziom 33  
    @Xlaik Zobacz na Przekaźnik czasowy PCU-520 UNI. Ustawiasz dwa czasy T1 i T2. Jeden jest odpowiedzialny za opóźnienie np 1h po tym czasie załącza się styki ustawione na czas T1, potem cykl zaczyna się od początku.
  • Poziom 38  
    Drugi silnik wyłącza pierwszy ?
  • BotlandBotland
  • Poziom 3  
    Drugi silnik nie wyłącza pierwszego. Dokładność na T1 ok 15% ( 10 min na godzinę) T2 podobnie ale ok 10 sekund na minutę.
    Chodzi o to, żeby po godzinie pracy kotła ( może się to zbierać nawet dobę lub kocioł pracuje kilka godzin bez przerwy gdy jest zimno) włączył się się odżużlacza na minutę lub kilka minut.
    Zasilanie przekaźnika z jednej z faz pierwszego stycznika?
    Czy ten przekaźnik, który polecił @Wojciech. T1 liczy bezwzględnie (nie nada się) .
  • Poziom 3  
    Czyli podłączam ten PCU 520 pod styk pomocniczy stycznika, który daje prąd tylko gdy pracuje pierwszy silnik(piec). Ustawiam T1 na godzinę i przekaźnik sumuje kolejne okresy w których dochodzi do niego prąd, gdy uskłada się z tego ta godzina załączy któryś swój styk na okres T2 powiedzmy minuty który to styk załączy drugi stycznik.
  • Poziom 3  
    Znalazłem w szufladzie finder 81.01 i 87.02. Nada się któryś z nich?
  • Specjalista Automatyk
    Proponowane PCU 520 czy proste Findera nie załatwiają problemu - ich zliczanie czasu działa w trakcie ciągłego zasilania.
    Po ponownym zasileniu (kiedy silnik miał przerwę w pracy i timer był wyłączony) zaczynają zliczanie czasu od początku.
    Musisz szukać przekaźnika czasowego z dodatkowym wejściem "PAUZA/GATE" lub pomyśleć o zbudowaniu tego pomysły na małym PLC, gdzie w programie będziesz doliczał czasy "składowe" do pełnego czasu (po jakim ma się załączyć drugi silnik).
    Dla Twojego tematu patrzyłem na TC pro482 na stronie https://telmatik.pl/
  • Poziom 29  
    A może mechaniczny przekładnia ślimakowa np 50 zębów z jedną lub dwoma krzywkami, to połączone z wałem podajnika, i teraz po 50 obrotach włączy krańcówkę która będzie szeregowo włączona z stycznikiem podajnika.
  • Poziom 38  
    Generator impulsów 1 sek
    Licznik impulsów z przekaznikiem i resetem
    Praca silnika glównego uruchamia licznik.
    Licznik sumuje czas pracy.
    Po osiągnieciu ustawionego czasu pracy uruchamia drugi silnik na określony czas i resetuje sie.
    I tak wkoło.
  • Poziom 29  
    Cena takiego przekaźnika będzie porównywalna z przekaźnikiem programowalnymi, a możliwości o wiele. Większe.
  • Poziom 38  
    Przekażnik programowalny sumuje okresy pracy ?

Dodano po 10 [minuty]:

2x układ na 555licznik programowalny ok 100zł.
  • Poziom 38  
    Armata na wróble.
    No i cena.
  • Poziom 33  
    Szczerze powiedziawszy nie wiem dlaczego kombinujecie z PLC. W czasówce którą zaleciłem tryb C jest idealny, bo zawsze przy uruchomieniu głównego silnika, uruchomi się silnik odżużlania a potem czeka 1h na kolejny etap. Nie ma żadnych obaw, przed tym, że coś się zapcha.
  • Specjalista Automatyk
    Kol. Wojciech. fajnie jeżeli silnik będzie pracował kilka godzin; również jeżeli np. silnik będzie pracował 50 min i zatrzyma się, postoi jakiś czas i znów 50 min pracy...itd. wtedy Twój timer ma sens. Ale można założyć inny scenariusz: np. 10 min pracy, przerwa i znów 10 min pracy - wtedy obydwa silniki będą pracować prawie synchronicznie i timer.....jest niepotrzebny!
    Mając na uwadze "jakość" sterowania można założyć taki program w PLC:
    włączenie/wyłączenie silnika włącza/wyłącza wewnętrzny generator 1 sekundowy, licznik zlicza narastająco impulsy; po określonym czasie T1 np. 3600 impulsów włącza drugi silnik (na określony czas T2) i zeruje licznik podstawowy.
  • Poziom 3  
    Rozwiązanie, które podał @Wojciech. wydaje się najprostsze. Mógłbym zmniejszyć obydwa czasy np co pół godziny i/ lub zwiększyć o kilka stopni histerezę na kotle i wtedy zastosować ten drugi schemat, żeby drugi silnik nie startował za każdym uruchomieniem pierwszego.
    Nie stosowałem wcześniej czasówek, bo automatykę opartą mam głównie ma termometrach.
    A te Findery o których wcześniej wspomniałem nadałyby się, żeby nie iść w dodatkowe koszty?
  • Poziom 3  
    Zbigniew 400 napisał:
    Przekażnik programowalny sumuje okresy pracy ?

Dodano po 10 [minuty]:

2x układ na 555licznik programowalny ok 100zł.

Jakiś link lub nazwa handlowa?
  • Poziom 38  
    Przekażnik programowalny
    Kit generator astabilny 555
    Kit generator monostabilny 555
  • Poziom 20  
    Witam.
    Zamiast bawić się w NE 555 itp. , kup sobie najtańsze arduino uno , przekażnik dedykowany do niego , oraz rezystor 10K , wgraj ten prosty programik , na testach działa według Twoich zaleceń.

#include <LiquidCrystal_I2C.h>
    LiquidCrystal_I2C lcd(0x3f,2,1,0,4,5,6,7,3,POSITIVE);
    signed short minuty, sekundy;
    char liniaczasu[16];
    int guzik = A0;
    int led = 6;
    int przekaznik = 8;
    void setup()
    {
    pinMode(led, OUTPUT);
    pinMode(przekaznik, OUTPUT);
    pinMode(guzik,INPUT_PULLUP);