Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brumienie w subwooferze - Yamaha RX-V685, Rel T5i, pętla mas

03 Mar 2020 19:31 189 5
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam problem ze słyszalnym buczeniem w subwooferze. Cały układ wygląda tak, że do TV wchodzą kable antenowe SAT i naziemna, TV jest połączony z amplitunerem Yamaha RX-V685 kablem HDMI, a amplituner jest połączony z aktywnym subwooferem Rel T5i poprzez kabel RCA-RCA.

Wtyk zasilania TV posiada 2 bolce, amplitunera również 2, natomiast subwoofer posiada wtyk na gniazdo z uziemieniem. Wszystkie gniazda elektryczne do których podłączone są te urządzenia posiadają przewód ochronny (bolec).

Jeśli podkręcę głośność subwoofera na więcej niż 10% zakresu to zaczynam słyszeć ciągły przydźwięk. Problem występuje również wtedy gdy TV i amplituner są wyłączone.

Problem znika jeśli odłączę oba kable antenowe od TV. Czytałem o separatorach galwanicznych, ale nie działają one z kablem SAT, więc to nie rozwiąże problemu, bo musiałbym odpiąć również SAT.

Pomaga również dołożenie kabla którym łącze obudowę amplitunera z bolcem w gniazdku, ale nie do końca, bo mogę tylko podnieść głośność do 30%. Do obudowy kabel jest przykręcony za pomocą śrubki na tyle urządzenia nad którą jest napisane GND. Czytałem w instrukcji że ta śrubka jest do uziemienia gramofonu, ale nic nie jest napisane że można za jej pomocą łączyć urządzenie z bolcem w gniazdku.

Co całkowicie pomaga to, podłączenie amplitunera i subwoofera do wspólnego gniazdka z pomocą przedłużacza wraz z połączeniem obudowy amplitunera do bolca w przedłużaczu (bez tego dodatkowego połączenia nic to nie daje). Wtedy mogę dać na 100% i jest OK.

Czy takie połączenie obudowy amplitunera z bolcem w gniazdku jest bezpieczne dla urządzeń i dla mnie? Rozumiem że to problem z pętlą mas, ale do końca nie rozumiem czemu to połączenie pomaga.

Jeśli to nie jest dobre rozwiązanie, to czy może ktoś zaproponować lepsze? Czy to może być uszkodzony amplituner, subwoofer lub kabel RCA je łączący?

Pozdrawiam,
    Michał
  • Poziom 39  
    Witam,

backtotheroots2000 napisał:
    ...
    1) Problem znika jeśli odłączę oba kable antenowe od TV. Czytałem o separatorach galwanicznych, ale nie działają one z kablem SAT, więc to nie rozwiąże problemu, bo musiałbym odpiąć również SAT.

2) Pomaga również dołożenie kabla którym łącze obudowę amplitunera z bolcem w gniazdku, ale nie do końca, bo mogę tylko podnieść głośność do 30%. Do obudowy kabel jest przykręcony za pomocą śrubki na tyle urządzenia nad którą jest napisane GND. Czytałem w instrukcji że ta śrubka jest do uziemienia gramofonu, ale nic nie jest napisane że można za jej pomocą łączyć urządzenie z bolcem w gniazdku.

3) Co całkowicie pomaga to, podłączenie amplitunera i subwoofera do wspólnego gniazdka z pomocą przedłużacza wraz z połączeniem obudowy amplitunera do bolca w przedłużaczu (bez tego dodatkowego połączenia nic to nie daje). Wtedy mogę dać na 100% i jest OK.

4) Czy takie połączenie obudowy amplitunera z bolcem w gniazdku jest bezpieczne dla urządzeń i dla mnie? Rozumiem że to problem z pętlą mas, ale do końca nie rozumiem czemu to połączenie pomaga...
    Michał

ad1) kable antenowe maja wplyw na problem przydzwieku ? cos chyba instalacja nie do konca jest poprawnie wykonana
    ad2 i 4) laczenie GND z bolcem dziala jezli masz poprawnie wykonana instalacje i zasilacze impulsowe sa odpowiednio izolowane, jak sama nazwa wskazuje GND nalezy podlaczyc co uziemienia czyli raczej kranu czy kaloryfera.
    ad3) wyglada ze masz zasilacze impulsowe i nie sa one izolowane galwanicznie, sprawdz obracanie wtyczek wzgledem siebie
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam,

A może kolega napisać co może być źle wykonane? Instalacja antenowa jest uziemiona i z tego co rozumiem wszystkie urządzenia są uziemione przez ekran kabli antenowych, ale również przez uziemienie subwoofera i stad problem. W instalacji antenowej jest multiswitch. Co może być złe zrobione?

Ale skad mam wziąć inne źródło uziemienia w salonie niż gniazdka elektryczne?

Obracanie wtyczek niestety nie pomaga.
  • Poziom 39  
    Witam,
    tak na szybko podejzewam ze gdzie po drodze jest zasilacz impulsowy nie izolowany, moze zasila ten switch.
    Swoja droga sprawdz jakosc wszystkich kabli audio, czy na obudowach przyoadkie nie masz jakiegos napieicia wzgledem GND a nie bolca zerujacego. Jako GND uzyj jak wspominalem kranu czy metalowego kaloryfera, chodzi mi o wykluczenie blednego polaczenia, moze ktos na tej samej fazie ma cos "podlaczone" w niepoprawny sposob.
    Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Jest zasilacz podpięty do tego multiswitcha antenowego. Jest to taki standardowy zasilacz co do gniazdka sie wkłada. Co oznacza dokładnie "nieizolowany" i jak to sprawdzić?

Wymieniłem też kabel łączący amplituner i subwoofer na krótszy, grubszy, z lepszym ekranem i jest spora poprawa. Mogę ustawić subwoofer na 40% głośności i nie słychać buczenia w odległości paru metrów od subwoofera. Dzięki za pomysł, nie przypuszczałem że to może być wina kabla, który był nowy.
  • Poziom 39  
    Witam,
    co do kabli chinch i podobnych audio to jest roznica, te tanie sa ekranowane tylko z nazwy, maja rdzen i linki ktore maja byc oplotem a naprawde biegna wzdluz i to dosc przypadkowo jak sie w maszynie ulozylo.
    Pozdrawiam