Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naglośnienie domu jednorodzinnego

ae1cyz3 04 Mar 2020 11:08 618 4
 • #1
  ae1cyz3
  Level 2  
  Witam,
  planuję zestaw audio do domu, niestety i stety za 2 tygodnie będą kładzione tynki i muszę rozprowadzić kable głośnikowe rurkami po ścianach. Chcielibyśmy wraz z żoną aby "połączyć" salon, kuchnie i łazienkę, żeby była możliwość sterowania każdym z 3 pomieszczeń z jednego urządzenia, co do salonu to może być jakieś podstawowe nagłośnienie (może 5.1 wystarczy ze względu na wielkość salonu, chociaż uwagi mile widziane), kuchnia wraz z łazienką myśleliśmy o głośnikach sufitowych (dwa w kuchni, jeden w łazience) i jedynym w sumie założeniem jest aby była możliwość słuchania np radia lub konkretnej muzyki przy jednoczesnym oglądaniu np filmu w salonie.
  Zauważyłem ze amplitunery maja po jednym wyjściu na kolejne strefy i dlatego jednym z pierwszych pytań to jak połączyć dwa głośniki w kuchni do jednego wyjścia, po prostu szeregowo i bezpośrednio do amplituneta?
  Wybór konkretnego sprzętu zostawiam na zakończenie budowy, zależy mi tylko by dobrze i przyszłościowo poprowadzić okablowanie.
  Przesyłam odzwierciedlony projekt z naniesionymi przykładowo głośnikami.
  Będę bardzo wdzięczy za wszelkie rady i pomoc.
  Naglośnienie domu jednorodzinnego
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Zutket
  Level 35  
  A zastanowiłeś się jak będziesz regulował poziom sygnału w kuchni i w łazience? Różne pomieszczenia i odmienne warunki odsłuchu. Nie wyobrażam sobie, aby biegać za każdym razem do salonu i ustawiać poziom sygnału i to z pomocą żony.
  Dlatego proponuję zainteresować się systemem 100V nawet tym najmniejszym na kilkadziesiąt WAT, ale z możliwością regulacji sygnału w pomieszczeniach odsłuchu, puki jeszcze można kłaść kable.
 • #3
  ae1cyz3
  Level 2  
  W sumie fajne rozwiązanie, czyli w teorii podłączam np w kuchni dwa głośniki (równolegle czy szeregowo?) ze sobą, po czym kablem prowadzę do regulatora głośności w ścianie? i dalej do wzmacniacza w salonie i tak samo w łazience? Mógłbyś wolna chwila podesłać gotowe rozwiązania sprzętowe?
 • Helpful post
  #4
  Zutket
  Level 35  
  ae1cyz3 wrote:
  W sumie fajne rozwiązanie, czyli w teorii podłączam np w kuchni dwa głośniki (równolegle czy szeregowo?)
  Głośniki w systemie 100V podłącza się równolegle.
  ae1cyz3 wrote:
  po czym kablem prowadzę do regulatora głośności w ścianie? i dalej do wzmacniacza w salonie i tak samo w łazience? Mógłbyś wolna chwila podesłać gotowe rozwiązania sprzętowe?
  Dokładnie tak. Przewód od wzmacniacza (2x0,5 wystarczy) prowadzisz od wzmacniacza do regulatora w danym pomieszczeniu a od niego do głośników.
  Co do sprzętu to proponuję zajrzeć na dowolną stronę z sprzętem radiowęzłowym np 100V.
 • #5
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Popatrz na system multiroom