Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LoRaWAN Antena - Jaka z najlepszym zasiegiem.

pawek2ch 04 Mar 2020 13:34 333 3
    pawek2ch
    Poziom 2  
    Witam,

Takie zapytanko, czy ktos probowal roznych anten do odbioru sygnalu z urzadzen LoRaWAN.

Osobiscie posiadam gateway - Sentrius rg186 i odczyty dostaje z powiedzmy mieszkania oddalonego o 40m i 3 pietra w gore, ale to juz taki limit. Zamierzam poprobowac z omni antena.

Jezeli ktos ma jakies doswiadczenie z typami anten bede wdzieczny za wskazowki.

Pozdrawiam!
    P
  • flexghzflexghz
    szelus
    Poziom 33  
    Ale te 3 piętra i 40m to w ramach jednego bloku (np. falowiec), po sąsiedzku, czy jak? Czyli ile żelbetu, w sumie, jest po drodze?
    Bo jak 1,5 metra, to cudów nie ma co oczekiwać...
  • flexghzflexghz
    pawek2ch
    Poziom 2  
    Sorki zle sformulowalem pytanie, te 40m i 3 pietro to na tym etapie juz dostaje odczyty ze zwykla antena z zestawu od Laird rg186.

To znajduje sie w Anglii wiec sciany nie sa super grube, aczkolwiek i tak chce tam wstawic jak najlepsza antene zeby miec pewnosc ze wszystko bedzie ladnie dzialac przy 25 licznikach rozmieszczonych w budynku.

LoRaWAN Antena - Jaka z najlepszym zasiegiem.

GW - budyneczek w ktorym mam gateway i moge zamontowac antene na dachu.
    Czerwone pole - tu sa mieszkania z ktorych beda przesylane pomiary srednio co 30 min.

I tu pytanie bardziej co polecacie / testowaliscie i mialo najlepszy zasieg.

Dzieki!
    szelus
    Poziom 33  
    Tak mi się wydaje, że wybrałeś sobie najgorsze możliwe miejsce na ten gateway (pomijając piwnicę :twisted:).
    Pomimo to, zrobiłem sobie szacowanie na podstawie tego artykułu i wyszło mi, że zasadzie na 40 czy 50 metrach (no bo po skosie w pionie) wewnątrz budynku, nie powinno być problemu. Według tych szacunków to odpowiada niecałym 8km na otwartej przestrzeni, z czym LoRa powinna dawać sobie radę. Pytanie, jakie masz straty na antenie i moc transmisji po drugiej stronie (liczniki).

Pytanie też, jak masz skonfigurowana LoRę, jakie moce Tx i jaki minimalny data rate (DR), czy jaki maksymalny SF (czyli większy zysk na transmisji).

Jeżeli chodzi o antenę, to nie mam dużego, praktycznego doświadczenia, ale moim zdaniem masz ograniczone możliwości manewru.
    Rozumiem, że mówimy tylko o antenie do gateway-a.
    Po pierwsze, wydaje mi się, że ta fabryczna antena nie jest taka zła. Wygląda na dipol ćwierćfalowy, albo półfalowy skrócony. Raczej żadna inna antena dookólna nie da Ci więcej zysku niż o 3dB. Co może dać z 10% na odległości.
    Możliwości użycia anteny kierunkowej o większym zysku też masz ograniczone, bo najbliżej położone mieszkania wylądują w strefie tłumienia. Wbrew pozorom, lepsza sytuacja byłaby, gdyby gateway ze swoja anteną znajdował się w większej odległości od budynku i najlepiej na osi północ-południe.

W tym projekcie martwi mnie też co innego. Jeżeli połączenia, z powodu jakości sygnału, będą na minimalnym DR=0, to wówczas czas nadawania nawet bardzo krótkiej ramki będzie powyżej 1,5 sekundy, czyli nie będzie możliwości nadania więcej, jak nieco ponad 2 ramki na godzinę (na kanał), a tyle zakładasz w projekcie. Jeżeli ramki mają być potwierdzane, to z uwagi na wiele kanałów (ile, konkretnie masz skonfigurowanych?) jest wprawdzie jeszcze miejsce na retransmisje od strony klientów, ale w zasadzie będzie brakowało w gateway-u slotów czasowych na wysyłanie potwierdzeń do wszystkich klientów, albo będzie to bardzo na styk.