Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt duże ciśnienie w instalacji?

04 Mar 2020 19:20 123 5
 • Poziom 2  
  Szanowni Państwo,

  Posiadam piecyk gazowy Immergas Nike Star 23kW, grzeje on wodę użytkową oraz bieżącą.

  Wczoraj pojawił się błąd "10" i wyświetlacz mrugał na pomarańczowo - ciśnienie na manometrze wynosiło 1.5 bar. Zadzwoniłem do serwisu, dowiedziałem się że to zbyt niskie ciśnienie wody. Serwisant kazał odkręcić mały zaworek u spodu piecyka. Piecyk załączył się prawie od razu ale barometr ciśnienie wskazywał dalej 1.5bar. Nad ranem zobaczyłem że na barometrze jest 3.5 bar!! Zadzwoniłem do serwisanta, kazał zamknąć zawór i tyle. Do południa ciśnienie podniosło się do 4 bar.

  Cz to jest możliwe że jest takie wysokie ciśnienie a piecyk dalej pracuje? Załączam zdjęcie barometru i zaworu.

  Proszę o pomoc, w która stronę powinno się przekręcać to pokrętło żeby zamknąć zawór? W kierunku przeciwnym do strzałki?
  Na pokrętle jest napisane KRAMER. Zbyt duże ciśnienie w instalacji? Zbyt duże ciśnienie w instalacji?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 24  
  W sensie odkręciłeś dolewanie wody do kotła i tak zostawiłeś? To grubo...

  Ciśnienie w kotle jeśli manometr pokazuje prawidłowy pomiar a zawór bezpieczeństwa jest sprawny, jest niemożliwe do osiągnięcia. Zawór bezpieczeństwa otwiera się przy 2,5-3 barach więc upuszczałby ciśnienie na pewno przekraczające 3 bary.

  Wiec albo masz uszkodzony manometr, albo zaślepiony zawór bezpieczeństwa?

  PS kocioł (nie piecyk) grzeje CO (centralne ogrzewanie) i CWU (ciepła woda użytkowa)

  Może też po odkręceniu dolewania wody, nie domknął ci się zawór do dolewania (kamień, korozja, za mało siły przy dokręcaniu)

  Ostatnie to stan powietrza w naczyniu przeponowym. Jeśli kocioł na zimno ma np 1,5 bara, a na ciepłym 2,5 bara to naczynie trzeba dopompować.
 • Poziom 2  
  Wojewoda82 napisał:
  W sensie odkręciłeś dolewanie wody i tak zostawiłeś? To grubo...

  Ciśnienie w kotle jeśli manometr pokazuje prawidłowy pomiar a zawór bezpieczeństwa jest sprawny, jest niemożliwe do osiągnięcia. Zawór bezpieczeństwa otwiera się przy 2,5-3 barach więc upuszczałby ciśnienie na pewno przekraczające 3 bary.

  Wiec albo masz uszkodzony manometr, albo zaślepiony zawór bezpieczeństwa?

  PS kocioł (nie piecyk) grzeje CO (centralne ogrzewanie) i CWU (ciepła woda użytkowa)


  Zakręca się w kierunku wskazywanym przez strzałkę?
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  W prawo, tak jak strzałka
 • Poziom 36  
  wymaganepole napisał:
  Wczoraj pojawił się błąd "10" i wyświetlacz mrugał na pomarańczowo - ciśnienie na manometrze wynosiło 1.5 bar. Zadzwoniłem do serwisu, dowiedziałem się że to zbyt niskie ciśnienie wody. Serwisant kazał odkręcić mały zaworek u spodu piecyka. Piecyk załączył się prawie od razu ale barometr ciśnienie wskazywał dalej 1.5bar.

  1,5 bar to bardzo dobre ciśnienie.
  Z klei w instrukcji od Twojego kotła zalecają ciśnienie zimnej wody w zakresie 1,0-1,2 bar, więc jakim cudem 1,5 bar ma być za małym ciśnieniem.
  Co innego błąd 10, bo on oznacza, że nie ma ciśnienia w układzie c.o.
  W takim układzie wynika, że masz skopany manometr i nie pokazuje on bieżącego, faktycznego ciśnienia, bo dolanie wody powinno skutkować zwiększeniem ciśnienia na manometrze.

  Teraz wypadałoby sprawdzić ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym, powinno wynosić ok. 0,8 bar. Ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym sprawdza się po spuszczeniu wody z kotła i na otwartym zaworze spustowym.
  Pobierz sobie instrukcję obsługi to zobaczysz, że naczynie masz po prawej stronie i zawór do uzupełniania powietrza jest na górze. Po zdjęciu obudowy nie powinno być problemu z dostępem. Więc potrzebujesz dobry manometr samochodowy i pompkę samochodową.
  Mając właściwe ciśnienie w naczyniu przeponowym masz pewność, że po podgrzaniu wody nie będzie Ci rosło ciśnienie na manometrze. One może rosnąć z racji podgrzewania wody w obiegu c.o. ale w normalnych warunkach tylko o 0,2/0,3 bar, więc nigdy nie powinno przekraczać 2,0 bar.
 • Poziom 2  
  Dziękuje za odpowiedzi,

  zrobiłem tak: spuściłem poprzez grzejnik troche wody z CO do momentu aż wyskoczył ponownie kod 10. Na barometrze było oczywiście 3.5bar.

  Później odkręciłem zawór do dolewania wody, dolałem do momentu aż znikł błąd 10 i szybko zakręciłem zawór od dolewania.

  Poczekam do rana, zobaczę co będzie wskazywać manometr ale prawdopodobnie jest on niesprawny ( pewnie kamień go zatkał).

  Co do naczynia przeponowego to tego narazie nie będe sprawdzał. Akurat w tym miesiącu wypada okresowy przegląd tego kotła więc ktoś z serwisu profesjonalnie to wszystko ogarnie.