Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podgrzewacz wody dla 4 osób jaki wybrać.

04 Mar 2020 20:24 1302 21
  • Level 18  
    Drodzy forumowicze. Mam temat dość pilny. Z racji tego że stary bojler,zbiornik ,wymiennik z węrzownicą pojedynczą już ma swoje życie prawie za sobą. I zrobiła mi się w nim mała dziurka wielkości szpilki ,i to na szfie spawania. A ponoć trzeba to spawac tylko elektroda,to nie mam gdzie to pospawac. A i wiek jego to ponad 20lat. Jak nie wiecej. W związku z tym. Na dniach muszę kupić podgrzewacz elektryczny dla cztero osobowej rodziny. Tylko nie wiem jaki. Nie znam się na tym.
    1.Na pewno musi być poziomy,bo chciał bym go zalozyc jak stary. ( Od biedy i przymusu pionowy. Trzeba bedzie bardziej przerabiać hydraulike.)
    2.jesli bym zlecil montaż komus kto zna sie na tym jakie mogą być tego koszta.
    Ceny widziałem już od 500 zł.
    Woda służyła tylko jako użytkowa. Bez CO.
    I chyba jeszcze jedna sprawa. Jak to podłączyć do istniejących rur.
    Proszę o pilną pomoc.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Admin of Computers group
    7936 wrote:
    chciał bym go zalozyc jak stary.
    Ale my nie wiemy jak był założony stary.
    7936 wrote:
    Jak to podłączyć do istniejących rur.
    Może zamiast szukać wróżki, to pokażesz jakieś zdjęcia?
    To ma być podgrzewacz elektryczny? Jeśli tak - jaką instalacją elektryczną dysponujesz?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 18  
    No i się zaczyna. Grzałka max 2kW nie więcej. Zdjecia albo schemat tego co jest dam puzniej.
    Ale . Aktualnie jest zbiornik z wężownicą,i podkowa w palenisku kuchni. Stara konstrukcja,ale bez problemowa do dziś.
  • Level 33  
    7936 wrote:
    Mam temat dość pilny.
    7936 wrote:
    I zrobiła mi się w nim mała dziurka wielkości szpilki ,i to na szfie spawania.
    Możesz rozwiercić dziurkę i wkręcić wkręta.
  • Level 43  
    7936 wrote:
    Aktualnie jest zbiornik z wężownicą,i podkowa w palenisku kuchni. Stara konstrukcja,ale bez problemowa do dziś.
    To kup podobny z zamontowaną grzałką i ocieplony. Będziesz miał możliwość grzać zarówno z kuchni, jak i prądem elektrycznym.
  • Level 18  
    Tak wygląda schemat przyłączenia do zbiornika.
    Nie wiem ile litrów ma zbiornik, ale jego wymiar to (40cm x 110cm).

Przeglądam sklepy oferty itp. i co mnie dziwi. Cena samego baniaka bez śrubunków itd jest bliska ceny podgrzewacza/bojlera 80-100L i 1500-2000W.

Może źle myślę, i nie znam się tym. Ale jeżeli podgrzewacz działa grawitacyjnie i nie wymaga żadnych pomp, to moim zdaniem podłączenie jego nie jest jakimś wielkim wyczynem.

Po prostu. Usuwam baniak, i część dotychczasowej instalacji wodnej. Za pomocą kilku kolanek podłączam zasilanie wody do podgrzewacza, i z podgrzewacza już ciepłą wodą wychodzę dalej. Do tego musiał bym dodać dwa zawory kulowe na podgrzewacz,oraz (nie znam fachowej nazwy) elementy przyłączenia rury stalowej z pcv (czy jakoś tak) wiem o co chodzi, tylko nazwy nie znam.

Natomiast ,co w ten czas zrobić z kuchnią i tkwiącą w niej podkową. Mogę wykorzystać do zasilenia jednego może dwóch grzejników wraz z pompą na powrocie. Czy podkowa da rade ? nie wiem. Ale wiem że nawet zimową porą ,przy mrozach rzędu (-10st) .Jestem, w stanie wodę zagotować paląc węglem i to w ciągu 2-3 godzin.
  • Level 43  
    7936 wrote:

Natomiast ,co w ten czas zrobić z kuchnią i tkwiącą w niej podkową. Mogę wykorzystać do zasilenia jednego może dwóch grzejników wraz z pompą na powrocie. Czy podkowa da rade ? nie wiem. Ale wiem że nawet zimową porą ,przy mrozach rzędu (-10st) .Jestem, w stanie wodę zagotować paląc węglem i to w ciągu 2-3 godzin.
    Takie ogrzewanie jest możliwe, ale niestety musisz palić przez cały dzień. Paląc pod kuchnią 2-3 godziny jesteś w stanie doprowadzić do zagotowania wody w bojlerze, co nie zagrzejesz mieszkania na całą dobę, nawet na cały dzień. Przejście na grzanie prądem- wody, na pewno jest wygodne, zwłaszcza w lecie, ale niestety rachunki za energię będą dość duże, w stosunku do dotychczasowych.
  • Level 18  
    stanislaw1954 wrote:
    7936 wrote:

Takie ogrzewanie jest możliwe, ale niestety musisz palić przez cały dzień. Paląc pod kuchnią 2-3 godziny jesteś w stanie doprowadzić do zagotowania wody w bojlerze, co nie zagrzejesz mieszkania na całą dobę, nawet na cały dzień. Przejście na grzanie prądem- wody, na pewno jest wygodne, zwłaszcza w lecie, ale niestety rachunki za energię będą dość duże, w stosunku do dotychczasowych.

Mogę usunąć piec wraz z podkową. To nie problem.
    Jednak wolał bym zostawić i ,ewentualnie przerobić z prostego powodu.
    Zimową porą,albo w takie dni jak dziś nie gotuje na gazie,tylko właśnie na kuchni. Dlaczego ? powód prosty. Po co mam zużywać gaz,skoro na płycie mi się pali.
    Koszty ogrzewania prądem. Wzrosną i to znacznie,ale i gazu pójdzie mi więcej .

Ale tą kwestie chyba pominę. Bardziej zależy mi na podgrzewaniu wody użytkowej. I to jest w tej chwili najważniejsze. Wstępnie wyliczyłem że koszt przerobienia wraz z zakupem podgrzewacza wyjdzie mi około 1200pln.

Dla przykładu Znalazłem taki
    https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/ogrzewa...cz-wody-80l-1500-w-equation,p466419,l995.html

I taki
    Różnica w cenie, ale i w klasie energetycznej.
    https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/ogrzewa...-blu1-eco-80-1800-w-ariston,p461205,l995.html
    Nie jest to reklama. Bo znalazłem też kilka innych.
  • Level 43  
    Cóż, widzę, ze najbardziej martwisz się kosztem przeróbki, a nie późniejszym kosztem eksploatacji. Klasa energetyczna przy ogrzewaczach wody, to moim zdaniem tylko jakość izolacji. Obojętnie, czy to będzie grzałka 1200 W,czy 2000 W ilość energii zużytej na ogrzanie tej samej ilości wody się nie zmieni. To tylko czas ogrzewania ulegnie zmianie. W przypadku większej mocy grzałki będzie to trochę szybciej.
    7936 wrote:
    Mogę usunąć piec wraz z podkową.
    Czym wobec tego ogrzewasz dom, albo czym masz zamiar ogrzewać, po rozbiórce kuchni?
  • Level 18  
    stanislaw1954 wrote:
    Cóż, widzę, ze najbardziej martwisz się kosztem przeróbki, a nie późniejszym kosztem eksploatacji. Klasa energetyczna przy ogrzewaczach wody, to moim zdaniem tylko jakość izolacji. Obojętnie, czy to będzie grzałka 1200 W,czy 2000 W ilość energii zużytej na ogrzanie tej samej ilości wody się nie zmieni. To tylko czas ogrzewania ulegnie zmianie. W przypadku większej mocy grzałki będzie to trochę szybciej.
    7936 wrote:
    Mogę usunąć piec wraz z podkową.
    Czym wobec tego ogrzewasz dom, albo czym masz zamiar ogrzewać, po rozbiórce kuchni?

Do ogrzewania mam piece kaflowe, i jestem zadowolony.

Tak martwię się kosztem przeróbki, bo nie lubię niespodzianek, tym bardziej gdzie mam inne ważniejsze wydatki na tą chwile. A ta niespodzianka będzie kosztowna.
    Owszem. Miało prawo się :!: (zje* :| *ać) :!: ale nie mogło poczekać z dwa miesiące. :!:

Dodatkowo .
    Przeglądają strony sklepy itp znalazłem też wymienniki cwu.
    Dla przykładu taki.
    https://www.castorama.pl/wymiennik-c-w-u-galm...ojna-wezownica-polistyren-100-l-id-15829.html

Ale z tym mam problem. jak to podłączyć do tego co jest,gdzie nie będzie on wykorzystany do CO.

Poniżej zdjęcie całości. Wraz z opisem.
  • Level 43  
    7936 wrote:

Tak martwię się kosztem przeróbki
    Jeszcze raz napiszę- martwisz się kosztem przeróbki, choć oczywiście jest to dla wielu ludzi spory wydatek, ale też nie chcesz przyjąć do wiadomości, że zakładając bojler tylko na prąd, podnosisz stałe, miesięczne opłaty, o około100, lub więcej złotych.
    Z tych wyszukanych przez ciebie bojlerów, ja zamontował bym właśnie ten ostatni, bo jest możliwość nadal korzystania z grzania kuchnią węglową.
  • Level 33  
    7936 wrote:
    Tak martwię się kosztem przeróbki, bo nie lubię niespodzianek, tym bardziej gdzie mam inne ważniejsze wydatki na tą chwile.
    To załataj bojler tak jak napisałem.

Pomierz dokładnie średnicę i rozmieszczenie rur zrób rysunek bojlera i zapisz wszystko na kartce i kup taki sam żeby nie przerabiać rur. W takim przypadku potrzebne będą tylko klucze i pakuły do uszczelnienia gwintów. Wymiana bojlera nie jest trudna. Jak by coś nie pasowało gdzieś o centymetr do można nagiąć rury.
  • Level 18  
    rafbid wrote:
    7936 wrote:
    Tak martwię się kosztem przeróbki, bo nie lubię niespodzianek, tym bardziej gdzie mam inne ważniejsze wydatki na tą chwile.
    To załataj bojler tak jak napisałem

No dobrze. Zakładając że doraźnie tak zrobię. Ale na sam wkręt ? To coś mało szczelne dla mnie. Cos więcej może. Jakis uszczelniacz. Cos w rodzaju silikonu.

Dodano po 2 [minuty]:

stanislaw1954 wrote:
    7936 wrote:

Tak martwię się kosztem przeróbki
    Jeszcze raz napiszę- martwisz się kosztem przeróbki, choć oczywiście jest to dla wielu ludzi spory wydatek, ale też nie chcesz przyjąć do wiadomości, że zakładając bojler tylko na prąd, podnosisz stałe, miesięczne opłaty, o około100, lub więcej złotych.
    Z tych wyszukanych przez ciebie bojlerów, ja zamontował bym właśnie ten ostatni, bo jest możliwość nadal korzystania z grzania kuchnią węglową.

Ależ ja przyjmuje do wiadomości to ze wzrosną mi koszty energii elektrycznej. W skali roku dodatkowo może być to nawet 2.5k.
  • Level 33  
    7936 wrote:

rafbid napisał:
    7936 napisał:
    To załataj bojler tak jak napisałem

No dobrze. Zakładając że doraźnie tak zrobię. Ale na sam wkręt ? To coś mało szczelne dla mnie. Cos więcej może. Jakis uszczelniacz. Cos w rodzaju silikonu.
    Osobiście nigdy tak nie robiłem. Poszukaj pod hasłem ''wkręty farmerskie'' takie z uszczelką
  • Level 18  
    I jeszcze jedna sprawa dotycząca zużycia energii elektrycznej przez bojler. Na moja prostą logike ,jak każde urządzenie tego typu raz podgrzewa wode,do pewnej temperatury ,następnie ją tylko dogrzewa. No chyba że zużycie jej w postaci ciepłej jest tak duże ,że musi dogrzewać dłużej.
    Może powiecie że kombinuje. Otóż nie. Tylko na chłopski rozum,w nocy bojler nie musi grzać .
    Ba... nawet przez polowe doby. Czyli zakładając . Ze w godzinach wieczornych domownicy dbają o swoją higienę i robią to do godziny np:21:00. To od tej godziny do godziny np:17:00 dnia następnego bojler może być całkiem wyłączony. Tu można zastosować czasowy programator. Lub elementy automatyki do sterowania tego.
  • Level 33  
    7936 wrote:
    Czyli zakładając . Ze w godzinach wieczornych domownicy dbają o swoją higienę i robią to do godziny np:21:00. To od tej godziny do godziny np:17:00 dnia następnego bojler może być całkiem wyłączony. Tu można zastosować czasowy programator. Lub elementy automatyki do sterowania tego.
    Można kiedyś obliczałem straty ciepła przez izolacje bojlera jeden z producentów podał że bojler stygnie 3 stopnie na 8 godzin.
  • Level 43  
    7936 wrote:
    Tylko na chłopski rozum,w nocy bojler nie musi grzać .
    A z rana chciałbyś trochę ciepłej wody aby się nie myć w zimnej.
    7936 wrote:
    Ze w godzinach wieczornych domownicy dbają o swoją higienę i robią to do godziny np:21:00.
    Tak i do tego załóż bojler 80 l i dla oszczędności grzej go do temp np. 40-50 *C. jedna osoba się wykąpie pod kilku minutowym prysznicem(o wannie nie ma co wspominać), a drugiej braknie ciepłej wody w trakcie opłukiwania.
  • Level 16  
    Koszt zakupu bojlera i montażu to pikuś przy kosztach energii elektrycznej. Taki bojler z grzałką 1500 W to parę godzin może grzać zanim dogrzeje. Ja bym się zastanowił nad jakąś tańszą nocną taryfą na prąd. Bojler w nocy będzie się grzał ponad dwa razy taniej. Woda będzie ciepła całą dobę. Wielkość bojlera dobierz do rzeczywistego zużycia ciepłej wody, żeby jedna osoba nie zużyła ciepłej wody na długi prysznic a bojler dogrzeje następne 80 litrów za trzy godziny ;)
  • Level 18  
    Super poprostu w deche. Z każdej strony źle. Chyba wyjdzie na to ze w pierwszej kolejności pujdzie wkręt farmerski ,i jakiś glut dla pewności.a jak nie to spawanie migomatem. Na grzałke powyżej 2kW moge zapomnieć . Stara aluminiowa instalacja. O grubości kabla 1.5-2mm2 . Koszt wymiany samego baniaka z wężownica to koszt zbliżony do bojlera elektrycznego z grzałką 1.5-2kW . Z wyliczeń jakie zrobiłem wyszło że mój baniak ma około 120l. I tak źle,i tak nie dobrze. Cos mam wrażenie że prowizorka z wkretem będzie działać przez kolejnych parę lat.
  • Level 43  
    Obojętnie, czy dasz bojler z grzałką 1,5 kW, czy 2 kW, za kilka miesięcy zaczniesz mieć problemy z instalacja, bo to nie jest chwilowe tylko wielogodzinne korzystanie z dużego obciążenia. Mimo wszystko spróbuj na początek zaspawać dziurę, a później jeśli będzie to chwilę (tydzień, miesiąc itd.)trzymało zastanów się jednak nad podobnym rozwiązaniem jakie masz, z ewentualnym (czasem) dogrzewaniem prądem.
  • Level 18  
    stanislaw1954 wrote:
    Obojętnie, czy dasz bojler z grzałką 1,5 kW, czy 2 kW, za kilka miesięcy zaczniesz mieć problemy z instalacja, bo to nie jest chwilowe tylko wielogodzinne korzystanie z dużego obciążenia. Mimo wszystko spróbuj na początek zaspawać dziurę, a później jeśli będzie to chwilę (tydzień, miesiąc itd.)trzymało zastanów się jednak nad podobnym rozwiązaniem jakie masz, z ewentualnym (czasem) dogrzewaniem prądem.

I tak muszę to zrobić. Chciałem dobrze,wyszło jak wyszło. Jedno ciągnie za sobą drugie.
    Koszty ? Ok do przyjęcia. Trochę więcej rocznie wydaje na opał ,typu wegiel i drzewo. Byle czego nie kupuje.
    Może zabrzmi to paranoicznie. Ale jestem zwolennikiem bardziej tradycyjnego ogrzewania. Z prostego powodu. Gdy sytuacja będzie kryzysowa,może nie być prądu,gazu itp. A ja będę miał ciepło. Ot taka fanaberia. Ale na prostą logike ma to sens. (Według mnie).
  • Level 18  
    Wkręt farmerski i poxilina dwu składnikowa czy nie cuda . Ale to doraźne rozwiązanie.