Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena TV - blisko nadajnik ale zasłonięty

05 Mar 2020 07:12 594 17
  • Poziom 10  
    Chciałem zapytać o rodzaj anteny dla mojego położenia.

Blok, pierwsze piętro, najbliższy nadajnik z wszystkimi multipleksami 5 km, kolejny z 1,2 i 3 to odległość 10 km, , kolejny 62 km . Teren lekko pagórkowaty. Sytuacja niby idealna. gdyby nie bloki na drodze do nadajnika. Przed oknami mam blisko blok około 20-30 m, 4 pietra.
    500 m dalej mam kilka 10 piętrowych bloków dość szerokich, ustawionych chyba w najgorszy sposób, tworzących ścianę między mną, a najbliższym nadajnikiem.
    Stosowałem małą antena "niby" kierunkową ( 40 cm profil z 5 rzędami prętów ) ze wzmacniaczem LNA -177.
    Zabawne było to ,że nakierowana na nadajnik odbierała tak sobie cięło niektóre programy, głownie MUX 1 o wiele lepiej antena odbierała ustawiona w kierunku w niebo.
    Przyszedł czas na nowa antenę. nie ukrywam że chciał bym coś zgrabnego.
    Moje pytanie czy w moim przypadku lepiej kupić antenę, siatkowa, dookolną czy jednak kierunkową ?
    Czy stosować wzmacniacz czy raczej symetryzator, a jeżeli wzmacniacz to o jakim wzmocnieniu, ?

Będe wdzięczny za sugestie
  • Poziom 43  
    Z odbić, w zabudowie, to niezastąpiona Siatkowa.
    Jeżeli byłby konieczny wzmacniacz to jakiś słaby (do 20dB)a zasilacz z regulacją.
  • Poziom 37  
    sil napisał:
    Mysłowice
    sil napisał:
    najbliższy nadajnik z wszystkimi multipleksami 5 km, kolejny z 1,2 i 3 to odległość 10 km, (...)

W promieniu 10 km od Mysłowic nie ma dwóch nadajników emitujących mux-y 1-3. Ten w odl. 5 km to zapewne Kosztowy, w odl.10 km to Katowice-Bytków. Z Bytkowa emitowany jest tylko mux-3 i mux-4,
    sil napisał:
    (...) kolejny 62 km.

To prawdopodobnie Wisła-Skrzyczne (mux 1-3,8). Masz możliwość skierowania anteny na ten nadajnik? W Mysłowicach sygnał powinien być dosyć dobry.
  • Poziom 37  
    sil napisał:
    Wydawało mi się ,że Kosztowy mają wszystie multipleksy, na podstawie

Ja nie napisałem,że Kosztowy nie nadają wszystkich mux-ów, tylko że ...
    _kli_ napisał:
    W promieniu 10 km od Mysłowic nie ma dwóch nadajników emitujących mux-y 1-3

Z Kosztowych masz 8 mux-ów, a z Bytkowa tylko 2.
    sil napisał:
    Stosowałem małą antena "niby" kierunkową ( 40 cm profil z 5 rzędami prętów ) ze wzmacniaczem LNA -177

Jaki to model anteny (ewentualnie zdjęcie)? A bez wzmacniacza (z symetryzatorem) próbowałeś? To że masz trudną lokalizację, nie oznacza że tak blisko mocnego nadajnika potrzebujesz wzmacniacza. Tym bardziej, że ...
    sil napisał:
    światło akurat kierunek najbliższego nadajnika.
  • Poziom 10  
    Model anteny :
    Antena jaka posiadam to HFO ZESTAW 1/2TV ANTENA AL-01B ze wzmacniaczem LNA-177L bez rozdzielacza.

https://allegro.pl/oferta/hfo-zestaw-1-2tv-antena-al-01b-rozdzielacz-wpa225r-7069262737
    https://imged.pl/antena-dvb-t-buro-al-01b-z-zasilaczem-3-17443857.html

Działanie
    Długi czas była działała skierowana do góry i było ok.
    Od 2-3 miesięcy zaczekały się pojawiały się zakłócenia, szczególnie na kanałach od 600 MHz ( w postaci kwadracików zniekształcających obraz czasem przyjmujących różowa barwę.)
    Czasami znika sygnał całkowicie, brak sygnału na wszystkich kanałach, trwa to kilka a czasem kilkanaście minut ( czarny ekran ).

Poczałkowo zakładałem przemieszczanie się anteny.
    Wymieniłem przewód i końcówki poprawiłem antenę ale problem się powtarza.

Obecnie zaczynam podejrzewać powstawanie sygnału który zakłóca odbiór z mojej anteny. Zbiega się to z tym ,że w mieszkaniu zaczęły pojawiać się białe plamy w zasięgu WIFI. Są miejsca w których pojawiają się problemy z zasięgiem, nigdy wcześniej nie występujące.
    Skanując pasma nie znajduje niczego w części analogowej. Wykrywam około 16 WiFI ale to inne częstotliwości.

Nie próbowałem jeszcze bez symetryzatora, podłączyłem antenę bez wzmacniacza, wtedy udało mi się złapać kilka programów, antena wtedy jest bardzo wrażliwa na położenie, najlepiej sobie radzi ustawiona w poziomie , z kierunkiem prawie na nadajnik , przekręcona o około 5-10 stopni ( "omijając" róg budynku zasłaniającego nadajnik ). Skierowana idealnie na nadajnik wymierzona jest na róg budynku zasłaniającego.

Obecnie skłaniam się z :
    1. antena siatkową z symetryzatorem lub wzmacniaczem LNA-111 ( z filtrem ) +14dB
    2. antena kierunkowa typu
    https://allegro.pl/oferta/antena-tv-kierunkowa-dvb-t-900-combo-vhf-uhf-mux8-7730404952,
    https://www.multiproject.com.pl/antena-tv-kierunkowa-dvb-t-viva-900-combo-p-16273.html
    również z opcja symetryzatorem lub wzmacniaczem LNA-111 ( z filtrem ) +14dB

Która opcja powinna się lepiej sprawdzić ?
  • Poziom 43  
    Oczywiście siatkowa.
    Drugi wariant to ta Viva 900
  • Poziom 37  
    sil napisał:
    HFO ZESTAW 1/2TV ANTENA AL-01B ze wzmacniaczem LNA-177L

To antena logarytmiczna. Producent zastosował w tej antenie dosyć ciekawe rozwiązanie ze wzmacniaczami LNA na "wyjściu" z anteny.
    Prawdę mówiąc nie miałem tej anteny w rękach i nie wiem jak to zdaje egzamin. Inny producent (Barczak) stosuje dedykowany wzmacniacz na "nosie" anteny.
    sil napisał:
    Nie próbowałem jeszcze bez symetryzatora, podłączyłem antenę bez wzmacniacza

Tego typu anteny nie potrzebują symetryzatora. W jaki sposób podłączyłeś antenę bez wzmacniacza?
  • Poziom 10  
    Z drugiej strony wzmacniacza nie widocznej na zdjęciu wystaje płytka, do której dolutowane są przewody połączone z anteną.
    wlutowałem przewody między wzmacniacz, a antenę ( "omijając go "),
  • Poziom 37  
    sil napisał:
    wlutowałem przewody między wzmacniacz, a antenę ( "omijając go ")

Raczej nie jest to rozwiązanie profesjonalne. Osobiście zdemontowałbym wzmacniacz wraz z przylutowanym do niego przewodem idącym wzdłuż nośnika anteny i i w jego miejsce zamontowałbym nowy przewód podłączając go bezpośrednio do "nosa" anteny.
  • Poziom 10  
    Ominięcie wzmacniacza w obecnej antenie, raczej próba niż docelowe rozwiązanie,

Ostateczni zamierzam wymienić całość ,
    1. Nowy przewód antenowy + nowa antena siatkowa z symetryzatorem
    2. Jeżeli to nie zda egzaminu, domontować wzmacniacz z filtrem LTE ( LNA-111 lub LNA-166 )
    3. Jeżeli to nie zda egzaminu , Nowa antena typu Viva 900 ze wzmacniaczem

Może konieczne będzie zastosowanie dwóch anten naraz, oby nie
  • Poziom 9  
    A ja myślę, że masz za mocny sygnał antenowy i jeśli kierujesz antenę w niebo, czy w inną stronę to w tym momencie go oslabiasz i jest wtedy ok. Wywal te wzmacniacze i zastosuj sam symetryzator. Często ludzie widząc z okna nadajnik kupują silne, kierunkowe anteny i jebutne wzmacniacze i dziwią się, że nie działa im tv. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Też tak myślałem , że jest za dużo różnych sygnałów, w pobliżu 20 km jest parę nadajników, do tego niektóre elewacje budynków są pokryte blachą. Więc wydawało mi się ,że problem w za dużym wzmacnianiu sygnałów które nawzajem zakłócają się.

Nie wiem jak to podsumowywać, Obecnie z siatkową jest lepiej ustawiłem antenę tak ze jest ok. nie jest tak podatna na lekkie przesunięcie jak poprzednia.
    Poprzednia wystarczyło czasem "dotknąć" żeby traciła dobrą jakość sygnału.
  • Poziom 43  
    sil napisał:
    Antena siatkowa (Antena TV siatkowa DVB-T ASP-8 PM H/V MUX-8 DIPOL),
    https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_s...z_polaryzacja_h-v_asp-8_pm_dvb-t-t2_A0060.htm
    nowy przewód antenowy. Rezultat podobny jak z poprzednią anteną............. Obecnie z siatkową jest lepiej ustawiłem antenę tak ze jest ok. nie jest tak podatna na lekkie przesunięcie jak poprzednia.

To ty założyłeś i nie ruszałeś, szukałeś najlepszego kierunku, wyżej ,niżej?
  • Poziom 10  
    LeDy napisał:
    sil napisał:
    Antena siatkowa (Antena TV siatkowa DVB-T ASP-8 PM H/V MUX-8 DIPOL),
    https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_s...z_polaryzacja_h-v_asp-8_pm_dvb-t-t2_A0060.htm
    nowy przewód antenowy. Rezultat podobny jak z poprzednią anteną............. Obecnie z siatkową jest lepiej ustawiłem antenę tak ze jest ok. nie jest tak podatna na lekkie przesunięcie jak poprzednia.

To ty założyłeś i nie ruszałeś, szukałeś najlepszego kierunku, wyżej ,niżej?

Chodziło mi o to że antena kierunkowa była bardzo czuła na zmianę pozycji, lekkie przepiszczenie i traciła cześć sygnałów, co było dość uciążliwe przy montażu, Siatkowa jest nie jest tak podatna na zmianę kierunku czy pozycji.

Po parunastu dniach mogę podsuwa, ze antena siatkowa sprawdza się dobrze z wzmacniaczem, brak zakłóceń jak w poprzedniej.
    Trudno stwierdzić co było przyczyną, wymieniłem wszystko co się dało wić nie mogę co pomogła, nowa antena, przewód, wzmacniacz.