Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja PV na wypadek awarii

placekjw 13 Mar 2020 21:19 1926 53
    placekjw
    Poziom 14  
    Ok, przekonaliście mnie nad zakupem agregatu a nie cudowanie z off-grig, jakie proponujecie inwerterowe czy zwykłe słyszałem że w chińskich prądnicach brak uzwojenia w miedzi.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Kipor dla oszczędnych. Honda dla bogatych.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
    Yazu
    Poziom 2  
    Według mnie inwerter hybrydowy, to najlepsze rozwiązanie. Przy krótkotrwałych zanikach napięcia, są używane akumulatory. Nie męczy to tak startera w agregacie
    Instalacja PV na wypadek awarii
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Yazu napisał:
    Według mnie inwer

Teoretyzujesz po przeczytaniu ulotki reklamowej czy jesteś użytkownikiem i masz osobiste doświadczenie?
    jurek.parus
    Poziom 13  
    Jan_Werbinski napisał:
    Teoretyzujesz po przeczytaniu ulotki reklamowej czy jesteś użytkownikiem i masz osobiste doświadczenie?

Nie, nie teoretyzuje.
    Lubisz wąchać spaliny - wąchaj sobie. Agregat ma swoje zalety ale akumulatory mają swoje.
    MichałS
    Poziom 20  
    Inwerter SinusPro w pewnym sensie też jest hybrydowy. Gdy jest Słońce dostarcza 230V z paneli a przy okazji ładuje aku. Po zmroku pobiera energie z aku.A po jej wyczerpaniu szybciutko wskakuje na sieć. Jeśli sieć zniknie to z powrotem zasila odbiorniki z aku.pobierając energie z rezerwy.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    jurek.parus napisał:

Lubisz wąchać spaliny - wąchaj sobie. Agregat ma swoje zalety ale akumulatory mają swoje.

Nie Ciebie pytałem, ale OK.
    Pokaż zdjęcia swojej instalacji i schemat.

Co do wąchania spalin - mój agregat przepracował 25 godzin przez 10 lat. Dużo się nie nawąchałem.

Dodano po 38 [sekundy]:

MichałS napisał:
    Inwerter SinusPro w pewnym sensie też jest hybrydowy. Gdy jest Słońce dostarcza 230V z paneli a przy okazji ładuje aku. Po zmroku pobiera energie z aku.A po jej wyczerpaniu szybciutko wskakuje na sieć. Jeśli sieć zniknie to z powrotem zasila odbiorniki z aku.pobierając energie z rezerwy.

Piszesz jako użytkownik czy przekonały Cię ulotki?
    jurek.parus
    Poziom 13  
    Jan_Werbinski napisał:
    Nie Ciebie pytałem, ale OK.
    Pokaż zdjęcia swojej instalacji i schemat.
    Co do wąchania spalin - mój agregat przepracował 25 godzin przez 10 lat. Dużo się nie nawąchałem.

Nie chcesz aby ludzie komentowali to co piszesz - nie pisz na forum. to proste.
    To, powiadasz, jaki masz czas zwrotu z inwestycji? 10lat - 25h to przyjdzie ci ze 200 lat czekać aż ci się zwróci. :)
    Akumulatory, oprócz zasilania awaryjnego, mogą służyć do zwiększenia autoknsumpcji, a dla klientów z G12 (lub G12W) do wyeliminowania zużycia w wyższej taryfie (może być ciekawe dla firm będących prosumentami).
    A "historii mojej instalacji i tak byś nie zrozumiał" :)
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    MichałS napisał:
    Jako użytkownik, mam tak podłączone oświetlenie i najważniejsze odbiorniki.

Produkty Volt przez wiele lat były uważane za bardzo niskiej jakości. Np. przy niskim obciążeniu falowniki bardzo się przegrzewały itp. Coś się zmieniło? Jaka sprawność falownika PV>AC?

Dodano po 3 [minuty]:

jurek.parus napisał:

Nie chcesz aby ludzie komentowali to co piszesz - nie pisz na forum. to proste.
    To, powiadasz, jaki masz czas zwrotu z inwestycji? 10lat - 25h to przyjdzie ci ze 200 lat czekać aż ci się zwróci. :)
    Akumulatory, oprócz zasilania awaryjnego, mogą służyć do zwiększenia autoknsumpcji, a dla klientów z G12 (lub G12W) do wyeliminowania zużycia w wyższej taryfie (może być ciekawe dla firm będących prosumentami).
    A "historii mojej instalacji i tak byś nie zrozumiał" :)

Agregat nie jest po to żeby się zwracał i amortyzował. Jest kupiony w zupełnie innym celu. W przeciwieństwie do akumulatorów jego zużycie jest niemal zerowe. Regularnie przepalany raz na kilka miesięcy. Akumulatory po 10 latach są zwykle wymieniane dwukrotnie. Chyba że oszczędzane CSB to działają pewnie i dłużej.
    Autokonsumpcja na kosztownych akumulatorach kwasowych oddających 50-60% włożonej energii nie ma żadnego sensu jeśli elektrownia oddaje 80% i nie trzeba co kilka lat nic wymieniać ani kupować od nowa.
    Do wyeliminowania zużycia w wyższej taryfie wystarczy PV obliczone na I taryfę. Ja tak mam i nie płacę za zużycie w I, a dokupuję jedynie w II.

Podsumuję koszt zasilania awaryjnego przez 10 lat.
    Zakup agregatu 2300. Dzisiejsza cena 3000 zł. Zużycie niemal zerowe. Wygląda jak nowy.
    15 litrów paliwa 75 zł.
    Razem wydałem 2375 zł, a ze sprzedaży mogę odzyskać 2500 zł czyli jestem do przodu.

Ile w tym czasie kosztowały akumulatory?
    hostii
    Poziom 24  
    Jan_Werbinski napisał:
    Agregat nie jest po to żeby się zwracał i amortyzował

akumulatory tylko przy serverach itp gdzie napięcie nie może zaniknąć. Reszta lepiej agregat bo po 20latach działa tak samo i to jak długo chcesz baterie siadają z reguły szybko,do tego agregat jest mobilny.Ja mam off-grida i mogę zapewnić że to się kompletnie nie opłaca przy zakupach po normalnych cenach, jeśli mamy możliwość on-grida. Ja miałem dostęp do dobrych baterii po cenie złomu do tego przez 6 lat ten złom podrożał :). Chociaż ja jestem bardzo zadowolony z mojej instalacji (off-grid) bo sprawność mam obliczoną pomiędzy 75-79%.
    idepopizze
    Poziom 33  
    Trzeba mieszkać naprawdę na końcu świata i nie mieć częściej prądu niż go mieć, żeby wydawać pieniądze na baterię akumulatorów.
    placekjw
    Poziom 14  
    Dla mnie sprawa jest wyjaśniona. Macie jakieś doświadczenie w agregatach? W co nie należy się pchać? Wiadomo każdy chce jak najtaniej zakupić ale taniocha może się okazać za droga jak po 10 godzinach pracy agregat klęknie.
    Potrzebuje o mocy w przedziale 4-7kW jedna faza.
    ksysju
    Poziom 13  
    Co do aku.
    Pogoda sie słoneczna zrobiła.
    To widok z elicznika pobór z poniedziałku 0,1 kWh/dobę :-)
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    placekjw napisał:
    Dla mnie sprawa jest wyjaśniona. Macie jakieś doświadczenie w agregatach? W co nie należy się pchać? Wiadomo każdy chce jak najtaniej zakupić ale taniocha może się okazać za droga jak po 10 godzinach pracy agregat klęknie.
    Potrzebuje o mocy w przedziale 4-7kW jedna faza.

Nie, nie potrzebujesz 4-7 kW jedna faza.

Kup agregat 1, 2, 2,6 lub 3kW. Jeżeli nie potrzebujesz mocy (AGD lub ogrzewanie klimą), to mniejszy 1kW będzie lepszy. Za to większy umożliwi łatwiejszą zabawę z jednoczesną pracą PV. Dla AGD 2,6 lub 3kW.
    Agregat ma być jednofazowy, inwerterowy. Sprawdzone marki to Honda i kilka razy tańszy Kipor/Pezal będący jej podróbką. Kipor to taniocha i niżej chyba nie warto schodzić.
    Nie kupuj agregatów nie inwerterowych ani trójfazowych. Nawet jak by były za 100 zł.
    anaba255
    Poziom 21  
    Aku przy zasilaniu awaryjnym prawie się nie zużywają, bo nie przechodzą pełnych cykli. Wiem to z własnego doświadczenia. Mam zrobione zasilanie awaryjne małej mocy, na UPS-ie, starych kwasiakach, które zregenerowałem i ładowarce solarnej. Używana sporadycznie, przy zanikach prądu. Aku są regularnie doładowywane, jeden ma ponad 10 lat, kupiłem z samochodem, zostało mu z 30% pojemności, po kilku latach się nie zmieniła. Z obsługi, to co jakiś czas, powiedzmy raz na 6 miesięcy sprawdzę miernikiem napięcie i poziom elektrolitu. Lecz znowu nie ma cykli, nic się nie zmienia.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Nie zużywają się jeśli nie przechodzą pełnych cykli. Trzeba przesadzić z ich ilością. Są też koszty ich doładowywania oraz opieki uzupełnianie elektrolitu itp. Moje najstarsze żelowe mają 10 lat i są w świetnym stanie. Za to te kiepskiej jakości nie wytrzymują dwóch.
    placekjw
    Poziom 14  
    Byłem dzisiaj u kolegi który posiada zwykłego Kruzera sprawdziłem przebiegi oscyloskopem i nie powala jakością choć twierdzi że elektronika domowa i elektronarzędzia działają.

https://photos.app.goo.gl/7fQACCcq4RGwuESLA

Dlatego tak bardzo chciałbym Janie abyś sprawdził przebiegi swojego Kipora, chociaż jak twierdzisz że udało ci się połączyć z inwerterem on-grid to powinny być idealne.
    Brunoxp
    Poziom 15  
    W OBI widziałem Hyundaya 5,5kW 1F za niecałe 2k - to jest odpowiednik Hondy GX390
    Mam podobnego tylko chińskiego klona od paru lat i trochę godzin na budowie domu nakulał, potem sprawdził sie w 24h blackoucie zasilając 2 domy. Potrafi zasilać elektronarzędzia i spawarkę.
    Teraz kombinuje żeby mu zbudować ładne zadaszenie\pojemnik przy ścianie garażu aby wyciszyć pracę
    hostii
    Poziom 24  
    Brunoxp napisał:
    Teraz kombinuje żeby mu zbudować ładne zadaszenie\pojemnik przy ścianie garażu aby wyciszyć pracę

aż tak często masz blacouty że trzeba taki agregat na stałe montować, w tych czasach trochę hmmmm....
    placekjw
    Poziom 14  
    Chcę wszystkim podziękować za pomoc, dzieki Wam podjąłem decyzję zrezygnowałem z kombinowania i zakupiłem agregat. Wybór padł na Kipor KGE3300TI, po pierwszym uruchomieniu chcę się podzielić zaobserwowanymi parametrami.
    Wegług noty katalogowej agregat można obciążyć 2,8kW mocy ciągłej i mocy chwilowej 3kW, rzeczywiście spełnia te kryteria i dodatkowo ma zabezpieczenie od przeciążenia inwertera (przetestowałem).
    Najważniejszą rzeczą była dla mnie jakość sinusoidy i tu okazało się idealnie, jestem skłonny uwierzyć że inwerter PV będzie chciał się zsynchronizować z agregatem.
    Slak68
    Poziom 20  
    Można wiedzieć, gdzie kupiłeś i za jaką cenę?