Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja PV na wypadek awarii

05 Mar 2020 18:03 1893 53
  • Poziom 14  
    Witam.
    Posiadam instalację 10kW on-grid która bilansuje się prawie 1:1 w ciągu roku.
    Ogrzewam pompą ciepła i na lato pracuje klimatyzacja w związku z tym obawiam się awarii ze strony energetyki przy której będę miał produkcje ale niestety przy tym układzie PV prąd nie popłynie. Chciałbym aby na czas braku prądu z Enea, odłączam główny wyłącznik i przechodzę na zasilanie off-grid. Co muszę zakupić, nie chcę się pchać w duże ilości akumulatorów a jeśli bez nich się nie da to tylko jako buforowanie co by słonko zaszło za chmurkę to by nie rozłączyło klimy.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 13  
    Nie podałeś co tam masz za sprzęt.

Całkiem niezależne rozwiązanie to np. Victron Multiplus + aku. - Sprawdzone działa.

Tylko jesteś wstanie odebrać tą energię z paneli przy "off-gird" ?
  • Poziom 14  
    Moja instalacja on-grid wygląda tak:
    -inwerter Fronius IG Plus 150 V3 12kW
    -panele 6 stringów po 1,8 kW napięcie w okolicach 380 V
  • Poziom 15  
    ksysju napisał:
    Całkiem niezależne rozwiązanie to np. Victron Multiplus + aku. - Sprawdzone działa.

Możesz się pochwalić parametrami i ceną?
  • Poziom 14  
    Ceny nie potrafię określić bo pierwszy zakup i uruchomienie instalacji o mocy 1.4kW był w 2015r. a że inwerter miałem na 12kW to z każdym rokiem dokupywałem panele. Całą instalację wykonywałem we własnym zakresie. Teraz przyszedł czas aby w tych niepewnych czasach gdzie mieliśmy już w ubiegłych latach z powodów nadmiernych upałów awarie spółek energetycznych zmontować układ który by mi zawsze dostarczał prąd bez względu na sieć.
  • Poziom 24  
    placekjw napisał:
    Chciałbym aby na czas braku prądu z Enea, odłączam główny wyłącznik i przechodzę na zasilanie off-grid

Ile razy w roku wyłączają zasilanie ?
  • Poziom 14  
    To ma być system awaryjny bo ogrzewanie mam tylko elektrycznie przez PC i klimę, więc jeśli zimą nastąpi przerwa w dostawach to przełączę na odbiór tylko z PV w miare możliwości mocy.
    Wiem że jakoś admin "putas" ma lub miał takie rozwiązanie jak w jego okolicach przeszła wichura.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 24  
    To szkoda zachodu z czymkolwiek, kup agregat załóż na cały dom przełącznik i wyciągnij sobie gniazdko do agregatu na zewnątrz. Jak będzie black-out to podpinasz, odpalasz i jazda. Ja mam tak zrobione, ale mam agregat 1F 4kW i jak przełączam sieć-agregat wszystko się mostkuje na jedną fazę, oczywiście nie przekraczamy mocy agregatu.Ja też mam Enea i nie pamiętam żeby mi brakło prądu, chyba że mieli prace.
    Mam też off-grida poza on-gridem i szkoda kasy na kombinacje, kasa którą wydasz na kombinacje nigdy się nie zwróci, a tak bez większych komplikacji. Możesz sobie kupić jakiś agregat przenośny i zawsze do czegoś wykorzystasz .
  • Poziom 19  
    MichałS napisał:
    Aby zmagazynować dzienną produkcję z 10kWp potrzeba bagatela ... 960 akumulatorów 82Ah. Przelicz na PLN, ale może nie bezpośredni przed snem :)

Nie za dużo tych akumulatorów?
    Na ile voltów te akumulatory?
  • Poziom 32  
    Kup agregat. Możesz zaryzykować uszkodzenie agregatu i instalacji PV podłączając je razem.

U siebie przeprowadziłem takie testy.
    Kipor 3kVA pracował jednocześnie z kilka kW PV CIGS Q.Cells, które w tym czasie dawały 500W i falownikiem SMA SB3300. Zanim podłączyłem PV obciążyłem pracujący na niskich obrotach agregat odbiornikami o mocy większej od 500W.
    Wszystko działało poprawnie.
  • Poziom 16  
    Witam Wszystkich.
    Dołączę się do tematu. Są jakieś przetwornice które pracują BEZ akumulatorów? Kumpel ma kilka paneli na działce i chciałby "na bieżąco" z nich korzystać...
  • Poziom 32  
    ptero napisał:
    Witam Wszystkich.
    Dołączę się do tematu. Są jakieś przetwornice które pracują BEZ akumulatorów? Kumpel ma kilka paneli na działce i chciałby "na bieżąco" z nich korzystać...

Są rozwiązania. Do czego konkretnie chce ich używać?
  • Poziom 21  
    placekjw napisał:
    Co muszę zakupić, nie chcę się pchać w duże ilości akumulatorów a jeśli bez nich się nie da to tylko jako buforowanie co by słonko zaszło za chmurkę to by nie rozłączyło klimy.

Wpisz na Allegro
    Inwerter SINUS prosto z paneli 2,5KW OFF-GRID
    Inna opcja, to mocny UPS, mocna ładowarka solarna i kilka akumulatorów(kwasiaków), mogą być używane.
  • Poziom 20  
    ptero napisał:
    Witam Wszystkich.
    Chociażby Elnix on/off grid. Ma wyjście na grzałkę, ale bez problemu mozna tam podłączyć LED-y 230V.
  • Poziom 13  
    ksysju napisał:

Wróćmy do pierwotnej koncepcji: Mamy Fotowoltaikę, brakuje sieci i pomimo słońca nie mamy prądu.
    Mnie koncepcja Victrona też się podoba - za wyjątkiem ceny oraz braku rozwiązania 3fazowego (trzeba spinać trzy Victrony oby obsłużyć 3fazy).
    Tym bardziej że Victrony dobrze współpracują z Froniusami w zakresie ograniczania mocy "Frequency shifting"
    https://www.ecogeneration.com.au/battery-char...in-ac-coupled-grid-connected-battery-systems/
    Ale głębiej badając temat po rozmowach z Victronem, okazuje się że nie da się tego opędzić słabymi Victronami i małymi bateriami licząc na to że potrzebujemy TYLKO czegoś co poda fazy aby Fotowoltaika zaczęła podawać prąd. To podobno tak nie zadziała - ta regulacja mocy nie działa natychmiastowo i musi być coś co pochłonie chwilową energię przy wyjściu zza chmur zanim zadziała regulacja - w innym przypadku falownik w najlepszej opcji wyłączy się ze względy na przekroczenie napięcia a w najgorszym się coś popali, powyskakują zabezpieczenia itd.
    Więc ogólnie kiepsko.
    Ja bym szedł chyba w jakiś dedykowany falownik jednofazowy z akumulatorem (chiński?) i zasilanie jednej najważniejszej fazy w przypadku awarii.
  • Poziom 33  
    @jurek.parus
    Sądzisz że brnięcie w tą stronę jest sensowniejsze od agregatu ?
    Przecież słońce zajdzie za chmurki i cały ten misterny plan ....
  • Poziom 13  
    Nie wiem.
    Po prostu w pierwszym kierunku szukałem coś mniej spalinowego. :)
    Ale teraz to już nie wiem.
    Pamiętaj że współpraca agregatu z Fotowoltaiką jest też problematyczna - chyba że podczas awarii - nie uzywasz Foto i zasilanie jest tylko z agregatu.
  • Poziom 33  
    No tak, ale nie zapominaj że utrzymanie tego całego akumulatorowego majdanu też powoduje problemy i trzeba to na bieżąco doładowywać itd
  • Poziom 29  
    Gdybania ciąg dalszy..
    Akumulatory: koszt, zapas energii ograniczony pojemnością, wymagają obsługi (doładowywanie itp), określona żywotność= okresowa konieczność wymiany akumulatorów.
    Agregat: jednorazowy zakupu na wiele lat, może pracować według potrzeb kilka minut lub wiele godzin, będzie wytwarzał energię elektryczną dopóki mu nie braknie paliwa. Silnik spalinowy musi pracować niezależnie czy jest minimalne czy maksymalne (znamionowe) zapotrzebowanie na energię.
    Agregat też wymaga regularnej obsługi - wymiany oleju, przepalanie, wymiana paliwa na świeże itp. a wtedy gdy jest bardzo potrzebny to @ nie chce odpalić :(
    Każde rozwiązanie ma wady i zalety, różne w zależności od potrzeb.
    Przy częstych i krótkich przerwach chyba lepsze akumulatory, łatwiejsze przełączenie lub automatyczne.
    Przy dłuższych przerwach latem (klima) zasilanie off-grid i/lub agregat. Zimą (d)ogrzewanie alternatywne np kominek.
    Trudno przewidzieć co i kiedy będzie potrzebne...
  • Poziom 13  
    Co do akumulatorów: "wymagają obsługi" " też powoduje problemy i trzeba to na bieżąco doładowywać"
    Jeśli nie rozmawiamy o jakiś samoróbkach to nic takiego się nie dzieje. Dosłownie podłączasz, regulujesz i zapominasz.
  • Poziom 14  
    Jan_Werbinski napisał:
    Kup agregat. Możesz zaryzykować uszkodzenie agregatu i instalacji PV podłączając je razem.

U siebie przeprowadziłem takie testy.
    Kipor 3kVA pracował jednocześnie z kilka kW PV CIGS Q.Cells, które w tym czasie dawały 500W i falownikiem SMA SB3300. Zanim podłączyłem PV obciążyłem pracujący na niskich obrotach agregat odbiornikami o mocy większej od 500W.
    Wszystko działało poprawnie.

Jestem bardzo zaskoczony bo były już próby na tym forum spięcia inwertera z agregatem i nikomu się to nie udało.
    Możesz podać dokładnie jaki masz model agregatu i czy masz możliwość pomiaru oscyloskopem napięcia na jego wyjściu przy obciążeniu i bez?
    Są agregaty inwerterowe które na wyjściu zamiast sinusa mają przebieg kwadratowy.
  • Poziom 13  
    placekjw napisał:
    Jestem bardzo zaskoczony bo były już próby na tym forum spięcia inwertera z agregatem i nikomu się to nie udało.

Ale czemu? Zadziała, ale tylko w wąskim zakresie działania regulatora agregatu.
    Przykładowo mamy agregat 1kW którego regulator działa w zakresie 0-1kW
    Włączamy agregat i podłączamy czajnik 1kW - agregat zwiększa ilość paliwa aby dawać 1kW
    Włączamy foto które daje 0,8kW - co się stanie? Agregat zmniejszy ilość paliwa aby dawać brakujące 0,2kW
    Będzie działać? Będzie!
    Ale za chwile wyjdzie słońce i foto będzie dawać 2kW albo wyłączy się czajnik - i regulator wyjdzie spoza zakresu działania - wzrośnie napięcie i falownik się zablokuje Jakimś wyjściem była by regulacja mocy w zależności od wyjściowego napięcia - ale o takiej funkcji w falownikach nie słyszałem.
  • Poziom 22  
    jurek.parus napisał:
    placekjw napisał:

Ale czemu? Zadziała, ale tylko w wąskim zakresie działania regulatora agregatu.
    Przykładowo mamy agregat 1kW którego regulator działa w zakresie 0-1kW
    Włączamy agregat i podłączamy czajnik 1kW - agregat zwiększa ilość paliwa aby dawać 1kW
    Włączamy foto które daje 0,8kW - co się stanie? Agregat zmniejszy ilość paliwa aby dawać brakujące 0,2kW
    Będzie działać? Będzie!
    Ale za chwile wyjdzie słońce i foto będzie dawać 2kW albo wyłączy się czajnik - i regulator wyjdzie spoza zakresu działania - wzrośnie napięcie i falownik się zablokuje Jakimś wyjściem była by regulacja mocy w zależności od wyjściowego napięcia - ale o takiej funkcji w falownikach nie słyszałem.

Dziwimy się dlatego właśnie ze nikomu nie udało się zsynchronizować falownika pod agregatem i nie chodziło tu raczej o moce a o to ze inwerter nie dał się oszukać ze napięcie podane z agregatu jest napięciem sieciowy, dziwi mnie tez ze SMA ruszył w Twoim przypadku, bo ma pomiar PE w stosunku do N-a i przy różnych próbach wywala błąd jeśli tylko coś niegra...
  • Poziom 32  
    placekjw napisał:

Możesz podać dokładnie jaki masz model agregatu i czy masz możliwość pomiaru oscyloskopem napięcia na jego wyjściu przy obciążeniu i bez?
    Są agregaty inwerterowe które na wyjściu zamiast sinusa mają przebieg kwadratowy.

Kipor (Pezal) czyli podróbka Hondy. Inwerterowy, jednofazowy 3kVA. Ma modulowaną elektronicznie moc i obroty.
    Podłączyłem jednofazowy SMA SB3300 z około 3kW paneli, ale w tym dniu dawały one moc 500W, bo było pochmurno. Zanim podłączyłem PV obciążyłem agregat odbiornikami w domu których moc w tym czasie wynosiła mniej więcej 600-1000W. Po podaniu mocy z inwertera na agregat i sieć obroty agregatu minimalnie spadły. Wszystko działało poprawnie. Sprawdzałem jedynie napięcia na falowniku oraz liczniku domowym (prywatnym) z woltomierzem.

Kryteria sukcesu:
    moc chwilowa pobierana odbiorników zawsze > mocy chwilowej PV,
    agregat jednofazowy i PV jednofazowe,
    inwerterowy (szybka reakcja na zmiany).

Jak doprowadzić do awarii:
    podłączyć PV przed podłączeniem odbiorników,
    podłączyć trójfazowy falownik do sieci domowej gdzie na niektórych fazach nie będzie wystarczającego poboru mocy i użyć trójfazowego agregatu,
    zabawa w trójfazowe agregaty i falowniki to nie trzy razy trudniej ale trudność do potęgi trzeciej,
    agregat nieinwerterowy z kołem zamachowym będzie miał większą bezwładność i teoretycznie będą większe skoki napięcia ale nie obawiałbym się o kształt napięcia bo w nich jest chyba tylko sinusoida,
    podłączyć wszystko podczas pochmurnej pogody i po ustabilizowaniu poczekać aż wyjdzie słoneczko zwiększając moc PV kilkukrotnie, do poziomu przewyższającego moc odbiorników.

Nie wiem jaki mam przebieg na wyjściu mojego agregatu ale wydaje mi się że raczej sinusoida. Muszę kiedyś podłączyć oscyloskop.
    Myślę że jeśli ktoś lubi ryzyko, posiada agregat inwerterowy jednofazowy oraz jednofazowe falowniki, ma na bieżąco podgląd poboru mocy przez dom oraz produkcji przez dany falownik, mierzy napięcie, to można zaryzykować takie eksperymenty. :)

Dodano po 4 [minuty]:

Leon444 napisał:
    napięcie podane z agregatu jest napięciem sieciowy, dziwi mnie tez ze SMA ruszył w Twoim przypadku, bo ma pomiar PE w stosunku do N-a i przy różnych próbach wywala błąd jeśli tylko coś niegra...

Wydaje mi się że podczas prób PE agregatu nie było podłączone z PE falownika. Testy były na przedłużaczach. Agregat w topologii IT, a sieć domowa w tym czasie to chwilowo chyba... TN-S?
    Podłączenie PE w agregatach IT do sieci domowej to temat delikatnie mówiąc trudny i niejeden elektryk polegnie. :D
  • Poziom 15  
    HenryK3 napisał:
    Agregat też wymaga regularnej obsługi - wymiany oleju, przepalanie, wymiana paliwa na świeże

Agregat można zagazować i podawać paliwo z butli 11kg lub sieci. A żeby było bardziej preppersko: można podawać Holzgas.