Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym można zastąpić diode zenera 7,5V

28 Wrz 2005 15:40 3101 5
  • Poziom 13  
    Czy można zastąpić czymś diodę zenera w moim przypadku jest to 7,5V taka jest mi potrzebna do prostego układu służącego do pomiaru napięcia akumulatora w samochodzie. Nie mam takiej w domu a specjalnie po taką diodę niechce mi się jechać:|. Jeżeli ma ktoś jakieś pomysły to proszę o pomoc.
    Pozdrawiam!!!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Można zastąpić szeregowym połączeniem kilku innych diod zenera, diod LED, diod prostowniczych, tak aby suma spadków napięć na nich była równa 7,5V.

Pokaż schemat tego układu, to będzie można powiedzieć coś więcej.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Możesz spróbować sprawdzić złącze baza-emiter (kolektor niepodłączony!) tranzystora NPN małej mocy - powinno być ok 6.8V. Wiele diod Zenera w metalowej obudowie właśnie w ten sposób produkowano - odrzucone tranzystory z powodu na przykład zbyt niskiego napięcia przebicia Ucb.
    Z 6.8V już 7.5V uzyskać łatwo - wystarczy szeregowo dodać zwykłą diode krzemową małej mocy.
  • Poziom 13  
    Dziekuje bardzo sprawdze obydwa rozwiązania i wybiore to które będzie mi bardziej odpowiadało. Chociaż szczerze mówiąc to z połączeniem szeregowym diod już prubowałem ale nie działało tak jakbym tego oczekiwał ale to pewnie dlatego ze przyjąłem że spadek napięcia na poszczególnej diodzie wynosi 0.7 a to nie prawda bo jak potem zmierzyłem to w rzeczywistości jest to przeważnie ok 0.6 (dioda 4148).
  • Poziom 16  
    Można użyć stabilizatora 7808 i za nim dać diodę