Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co oznacza wyjście (output) w układzie elektronicznym, jakie są rodzaje wyjść?

stabilizator 05 Mar 2020 19:10 702 0
 • Układ elektroniczny zwykle coś przetwarza, więc wynikami tego działania warto podzielić się ze światem. Może to być informacja o charakterze ciągłym (analogowym) lub dyskretnym (nieciągłym - cyfrowym).

  Wyjście analogowe to takie, na którym wielkość (najczęściej napięcie) może przyjmować dowolną wartość z określonego przedziału i jest to prawidłowe działanie układu. Przykładem może być wzmacniacz akustyczny, który steruje głośnikami w dowolny sposób (w zakresie możliwości układu oczywiście np. moc i pasmo przenoszenia, oraz tak aby nie uszkodzić głośników).

  Wyjścia cyfrowe dwustanowe mogą przyjmować jeden z dwóch dopuszczalnych stanów wyjściowych. Pierwszym rodzajem jest wyjście typu „push-pull", które wymusza stan niski „0” i wysoki „1” jednakowo intensywnie, dołączając owe wyjście do masy układu lub linii zasilającej. Takie wyjścia ma wiele układów cyfrowych.
  Co oznacza wyjście (output) w układzie elektronicznym, jakie są rodzaje wyjść?

  Innym rodzajem wyjść cyfrowych są wyjścia typu otwarty kolektor (OC) lub otwarty dren (OD). Jest to niejako dolna połowa układu push-pull. Oznacza to, że jeden stan logiczny jest realizowany przez zwarcie wyjścia z jedną z linii zasilania w układzie. Drugi stan to rozwarcie, nazywane też stanem wysokiej impedancji (Hi-Z). Najczęściej, stan „0” to zwarcie wyjścia do masy a „1” to rozwarcie go. Nazwa wzięła się od elektrody tranzystora (kolektor lub dren), który to realizuje. Magistrala z którą pracuje takie wyjście jest zwykle "podciągnięta" do + zasilania rezystancją. W niektórych przypadkach na takiej (nawet 1 przewodowej) magistrali może pracować kilka urządzeń, realizując arbitraż dostępu poprzez wystawianie "0" i "1" na magistrali i obserwowanie czy uzyskuje się pożądane efekty.

  W rzeczywistości spotkacie różne mieszanki wyżej wymienionych bardzo ogólnych reguł. Przykładowo wyjście OC nie musi być niskomocowym wyjściem w układzie cyfrowym, ale np. z wykorzystaniem tranzystora MOSFET może sterować żarówką o mocy kilku watów. Cyfrowe wyjście PWM (modulacja szerokości impulsu) po odfiltrowaniu może być użyte jako sygnał zbliżony do analogowego (zobaczcie jak działają wzmacniacze klasy D). Wyjście przetwornika cyfrowo-analogowego to skończona liczba poziomów napięciowych (schodków), nie jest to sygnał analogowy, ale także nie jest to dwuwartościowy sygnał cyfrowy 0-1. Wyjście cyfrowe może mieć np. 3 stany: niski (0 / L), wysoki (1 / H), oraz stan wysokiej impedancji (Z) np. jest to zwolnienie magistrali. Kilku wartościowe wyjścia cyfrowe mogą przyspieszać transmisję, np. gdy pojedyncze wyjście może przyjmować 4 stany napięciowe to jeden stan na takiej jednoprzewodowej magistrali koduje 2 bity (00, 01, 10, 11). Wyjścia mogą być nie tylko napięciowe ale prądowe, to może być zarówno transmisja cyfrowa (np. pętla prądowa RS-485), lub analogowa (np. pętla prądowa 4-20mA stosowana w automatyce).

  Odrębną dziedziną jest w.cz gdzie np. spotkacie się z tematyką dopasowania i impedancji obciążenia.

  To taki wierzchołek góry lodowej, co dla Was jest najbardziej interesujące w temacie wyjść układów elektronicznych? Standardy napięć, prądów, topologie stopnia wyjściowego układu, zabezpieczenia?

  W następnym odcinku znajdziecie informacje o wejściach układów elektronicznych.

  "Autor: Michał Kurzela / Futrzaczek"
  "Korekta: stabilizator"

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline