Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co oznacza wejście (input) w układzie elektronicznym, jakie są rodzaje wejść?

stabilizator 05 Mar 2020 19:35 528 0
 • Poprzednio było o wyjściach układów elektronicznych, dzisiaj przyjrzymy się wejściom.

  Wejścia w układach elektronicznych podzieliłbym następująco: analogowe, cyfrowe i zasilające. Przy czym to ostatnie budzi najmniej wątpliwości: układ musi być czymś zasilany (baterią, zasilaczem etc.), więc musi do tego istnieć stosowane wejście. Takich wejść może być kilka, jeżeli może być zasilany z kilku źródeł (np. posiada rezerwowy akumulator) lub wymaga do działania różnych napięć. Można wskazać też coś pośredniego np. układy pracujące na magistrali 1-wire, które zasilają się pasożytniczo z magistrali, przez którą potrafią się dwukierunkowo komunikować.

  Wejście analogowe to takie, na którym wielkość wejściowa (najczęściej jest to napięcie) może przyjmować dowolną wartość z podanego zakresu i układ prawidłowo obsłuży każdą z nich. Przykłady są dosyć intuicyjne: wejścia wzmacniacza audio czy wejścia woltomierza, a nawet zwyczajna żarówka z włóknem wolframowym. Możemy podać na takie wejście dowolne napięcie, które mieści się w przedziale podanym przez producenta i układ ma na nie prawidłowo zareagować.

  Wejście cyfrowe – zwane też niekiedy dwustanowym – ma obsłużyć tylko dwa szczególne zakresy wielkości wejściowej, które interpretuje jako logiczne „0” lub „1”. Przykładowo, wejścia bramek logicznych typu CMOS będą interpretowały napięcia z przedziału 0-30% wartości napięcia zasilającego jako „0”, a 70-100% jako „1”. Podanie napięcia będącego pomiędzy tymi przedziałami (lub wykraczającego poza nie) może spowodować błędne działanie układu.

  Oczywiście znajdziecie przykłady pośrednie np. bramka z przerzutnikiem Schmitta, lub wejście przetwornika analogowo-cyfrowego gdzie możemy podać sygnał analogowy, który zostanie skwantowany do określonej skończonej liczby poziomów (np. na wyjściu przetwornika 4 bitowego otrzymamy stany 00, 01, 10, 11 w zależności od wartości napięcia wejściowego).

  Ciekawym przykładem wejścia cyfrowego jest obsługa wszelkiego rodzaju przycisków, styków, kontaktronów. Takie wejście ma domyślnie wymuszony jeden stan logiczny (np. „1”) za pośrednictwem wbudowanego w układ rezystora, a zwarcie styków powoduje wymuszenie stanu „0”. Taki rezystor nosi nazwę „pull-up”, jeżeli podciąga linię do zasilania, lub „pull-down”, jeżeli robi to do masy. Układ z takim wejściem musi radzić sobie z drganiami styków podczas zmiany stanu przycisku.

  Niepodłączone wejście cyfrowe może działać jak antena - będzie zmieniać swój stan w sposób losowy, wpływając negatywnie na działanie logiki (np. błędnie rozpoznawane wciśnięcie przycisku) i zwiększając pobór prądu. Wejścia układów elektronicznych są wrażliwe na ładunki statyczne, które odczuwamy jako „kopanie prądem”: dotykanie ich może spowodować uszkodzenie układu elektronicznego.

  Podobnie jak w poprzednim materiale o wyjściach jest to wierzchołek góry lodowej. Być może natrafiliście na tematykę ochrony wejść układu (np. przed przepięciami lub nadnapięciowo), dla sprzętu pomiarowego liczy się rezystancja, impedancja i pojemność wejściowa, w niektórych przypadkach wejścia sygnału będą odseparowane galwanicznie od reszty układu.

  Co można jeszcze napisać o wejściach układów elektronicznych?

  "Autor: Michał Kurzela / Futrzaczek"
  "Korekta: stabilizator"

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke