Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Amica FK239.3 - rzadko się załącza

05 Mar 2020 21:01 294 11
  • Poziom 7  
    Lodówka (3-letnia), a właściwie sprężarka włącza się średnio raz na godzinę na niecałe 10 minut. Po wyłączeniu się sprężarka jest ciepła, podobnie jak ścianki lodówki. Słychać też bulgotanie. W środku czuć chłód, a w zamrażarce utrzymuje się lód na niektórych elementach.
    Niby ok.

Mam jednak wrażenie, że załącza się ona za rzadko. Wstawiłem do środka termometry. Sprawdzę odczyt za 2 godziny. Gdzie może
    być problem, o ile jest faktycznie?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    Myślę, ze jeśli temperatura wewnątrz jest prawidłowa, to nie ma powodu do obaw.
  • Poziom 7  
    Sprężarka załącza się mniej więcej co 50 minut, na okres niecałych 10 minut. Sprawdziłem. Jeżeli chodzi o temperatury, to coś jest nie tak.

W zamrażalniku jest około -15°C. Czyli ok, bo nawet woda w kieliszku szybko zamarzła. Czyli jedzenie w tej części jest bezpieczne, ale w chłodziarce jest za ciepło. Termometr (pseudo rtęciowy) oparty o tylną ściankę, na środkowej półce wskazuje około 9°C. Krople wody zgromadzone na tej ściance są zamrożone. Z czasem ściekają do specjalnego odpływu. Zobaczę jeszcze rano, bo teraz proces trochę zaburzam często otwierając drzwiczki.

Rano temperatury są podobne. Otworzyłem jeszcze celowo lodówkę, aby do chłodziarki dostało się ciepłe powietrze, czyli temperatura szybciej wzrosła. Sprężarka zadziałała, czyli jakaś tam reakcja termostatu jest. Problem tylko, że wg. pokrętła powinny być 2°C, a zatem może za mało czynnika jest?
  • Poziom 42  
    kosmonauta80 napisał:
    Problem tylko, że wg. pokrętła powinny być 2°C, a zatem może za mało czynnika jest?
    To jest pojęcie względne, bo gdzie ma być te 2°C, równomiernie w całej komorze chłodziarki ? nierealne, chyba żeby rozprowadzał je wentylator, a tam takiego nie ma. Najchłodniej będzie na dole i blisko tylnej ścianki. Cieplej górą i bliżej drzwi.
    Jeśli jeden agregat, bo tak najczęściej bywa w lodówko-zamrażarkach potrafi dać -15°C w zamrażarce, to jest w porządku . Czynnika chłodzącego nie brakuje.
  • Poziom 7  
    Sprawdzę jeszcze temperatury za pomocą czujnika elektronicznego. Być może skala na termometrze nie jest dokładna.
  • Poziom 16  
    Mam tą lodówkę na działce bo tania była ~800, że niby gdzie i czym jest opisane 2°C? Tam jest pokrętło 1 najcieplej... 7 najzimniej, instrukcji nie było?
  • Poziom 7  
    Mój błąd, faktycznie podziałka na pokrętle jest inna ;)
  • Poziom 7  
    Ok, ustawienie pokrętła na pozycję np. 6 faktycznie sprawa, że temperatura tuż po wyłączeniu sprężarki wynosi około 3°C. Ale czy to normalne, że sprężarka załącza się dopiero wtedy, gdy temperatura wzrośnie do koło 10°C? Nie sądziłem, że mogą być takie oscylacje temperatury.
  • Poziom 16  
    Bo to lodówka za 800 zł, bo włącza się grzałka, bo ma klasę a+ przy cienkiej obudowie, bo czym to mierzone. Pierwsza lodówka w życiu? Następną kup no-frost.
  • Poziom 7  
    Zanim zamknę temat, to jeszcze jedno pytanie. Jeżeli termostat (to za światełkiem na górze) daje sygnał stop/start do sprężarki, do którędy poprowadzony jest przewód z takim sygnałem?
    Cytat:
    Pierwsza lodówka w życiu?

Do tej pory jakoś specjalnie mnie taka konstrukcja nie interesowała.
  • Poziom 14  
    Akurat to nie są żadne argumenty.
    Idzie tutaj o tzw. histerezę. inaczej mówiąc – jest to przeciwieństwo dwóch punktów. Włącz-wyłącz. W gruncie rzeczy nie ma to związku z jakością urządzenia, jako taką. Załóżmy że chcemy mieć ciepłą wodę w czajniku. Ustawiamy 70 stopni C.
    Urządzenie włączyło czajnik przy 50st. C, a wyłączyło przy 80 st. C. Otrzymujemy niecałe 70 st. C. Stany od włączenia do wyłączenia nazywane są histerezą. Tak być musi bo gdyby się miało inny wariant to co?
    Mamy 25 st i urządzenie włącza, ale mamy 25 stopni i urządzenie wyłącza. Że niby mam iść na piętro ale jednocześnie mam zejść do parteru? Przecież to jest głupie…
    No właśnie!
    Przecież to jest głupie!!!
  • Specjalista AGD
    Sebastian_M26 napisał:
    Mam tą lodówkę na działce bo tania była ~800

Na działce, to możesz uprawiać sobie warzywa, a nie trzymać nowoczesną lodówkę, choćby za 800 zeta.
    Taka lodówka zaczeka sobie na wegetację roślin, jak w marcu na polu będzie cyrka 16 stopni Celcjusza.
    Po co urządzenie, przeznaczone do chłodzenia, ma się wysilać, jak na polu jest zimno... ?
    :)