Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty termometr jednoukładowy z wyświetlaczem LED

zasoby 23 Lis 2009 17:52 317519 1010
    Michalo_007
    Poziom 14  
    Myślałam nad tym ale wole sobie nową wytrawić ;)
  • Relpol przekaźniki
    k124l
    Poziom 19  
    zbudowałem na płytce stykowej i działa teraz muszę tylko wytrawić PCB i ternonetr super ..
    k124l
    Poziom 19  
    mam prośbę dotyczacą wzoru płytki czy ktoś mógł by mi podac wzór wielkośći płytki bo z elektrody wyhodzi za dóży
  • Relpol przekaźniki
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Cytat:
    wyhodzi za dóży

To mósisz sobie zmniejszydź.
    Najlepiej pżeskalój w jakimś programie, jest tego pełno w necie, to morzna sobie zćongnonć.
    k124l
    Poziom 19  
    a ktoś może mi podac jaki ten program i wymiar PCB bo zabardzo sie na tym nieznam
    krzysiek123422
    Poziom 10  
    W prosty sposób można ustawić rozmiar w programie Microsoft Office Word :
    - kopiujemy i wklejamy obrazek do Worda
    - zaznaczamy obrazek i prawym przyciskiem myszy wchodzimy w Rozmiar ; no i ustawiamy wysokość 5,98 i szerokość 6,61 , u mnie pasuje :D
    Michalo_007
    Poziom 14  
    Przecież były już wymiary podane w tym temacie jakoś w połowie takie jak wyżej jak najbardziej poprawne

P.s nawet ktoś podał plik worka ze zmniejszonymi i obróconymi odpowiednio ścieżkami :) (Jakoś 15 strona chyba albo 7 )
    Michalo_007
    Poziom 14  
    Witam nowa płytka wytrawiona i śmiga tylko nie sposób go skalibrować za bardzo skacze temp. to może być wina scalaka bo jak coś to go jutro kupię a Może powinienem przy stabilizatorze dodać na wejściu i wyjściu kondensator 100pF ?

Ktoś o tym pisał tylko to ma być ceramiczny tak ??

P.S proszę o szybką odpowiedz bo jutro kupie na giełdzie co trzeba :)
    kubczykFree
    Poziom 12  
    a ja mam pytanie, w zalaczniku ten ostatni obrazek jest to wzór płytki. Wystarczy, że to wydrukuje i już mogę trawić płytkę? (chodzi mi o odbicie ścieżek metodą "żelazkową") proszę o odpowiedź
    Michalo_007
    Poziom 14  
    Dwa lub trzy posty wyżej o tym pisze :/ trzeba zrobić odbicie lustrzane i pomniejszyć do odpowiednich rozmiarów gdzieś w połowie chyba ktoś podawał gotowy plik do wydrukowania w open ofice

A ktoś odpowie na moje pytanie zadane 2 posty wyżej
    _jta_
    Specjalista elektronik
    :arrow: kubczykFree - dopiero co było o rozmiarach płytki, na końcu poprzedniej strony o odbiciu - przeczytaj!

:arrow: Michalo_007 - te scalaki są bardzo wrażliwe na wahania napięcia, zasilasz z baterii czy z zasilacza?
    jeśli z zasilacza, to jeden stabilizator może nie wystarczyć; kondensatory przy stabilizatorze to raczej
    100nF, a nie 100pF (ceramiczne II rodzaju - ferroelektryczne) - sprawdź w opisie stabilizatora.
    Michalo_007
    Poziom 14  
    Ale w jaki sposób mają być podpięte te kondensatory ja je podpinam na wejściu i wyjściu i prąd nie płynie :/ Podpiąłem to jak na rysunku

Kondensatory są to 100nF
    takie:

Michalo_007
    Poziom 14  
    Aha dzięki jak coś to napisze o efektach :)
    Gieneq
    Poziom 10  
    Wow cały czas ciągnięty temat :D Więc i ja siędołącze przeleciałem dokładnie 10 stron ale sięwkurzyłem bo moje pytanie zadawały 2 osoby i 0 odpowiedzi. Jaki to jest wyświetlacz? Łączni jest 36 pinów czyli na 1 podwójny wyświetlacz 18pinow czyli 2*9. Dość dziwne bo widziałem tylko po 8 pinów. Może mi ktośpodaćnazwe tego ustrojstwa albo jak już niech ktośdoszuka sięna tme odpowiedniego. Znalazłem cośtakiego:
    DA08-11GWA Wyświetlacz LED podwójny 20mm zielony anoda
    http://zefiryn.tme.pl/dok/optoelektronika/DA08-11.pdf
    ale czy będzie pasować? Nie za duży troche? Koszt teog to jakoś5zł
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Z obrazu ścieżek na płytce drukowanej wynika, że wyświetlacz ma:
    - nóżki w dwóch rzędach poziomych, pionową odległość rzędów 0.6 cala;
    - po 9 nóżek w rzędzie, i z tych 18 jedna może być nieużywana;
    - szerokość jednego 2-cyfrowego wyświetlacza cyfry (w poziomie) < 1 cal.

Na zdjęciu widać świecącą kropkę, każda cyfra ma 7 segmentów, więc na jedną cyfrę musi być 9 pinów (8-pinowe pewnie są bez kropki).

Ten, co podałeś, jest za duży, i to sporo... np. rozmiar w poziomie o 1cm; ale możesz przeprojektować płytkę, żeby dopasować do takiego.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    To przecież widać: nóżka 9 (DP) w obu wyświetlaczach, a w lewym (bardziej znaczące cyfry) jeszcze nóżki: 4 (DP), 1, 2, 16, 18
    - najwyraźniej to jest do wyświetlaczy 2 pełnych cyfr (górny obrazek), a nie połówkowych (1-1/2, dolny), z pierwszej (najbardziej
    znaczącej cyfry) są podłączone tylko segmenty B, C, G - B i C służą do wyświetlania '1', G (kreska pozioma) służy jako znak '-'.
    Gdyby chcieć użyć wyświetlacza 1-1/2 do pierwszych dwóch cyfr, to trzeba by połączyć jego piny 1 i 17, żeby wyświetlał się '-'.
    Gieneq
    Poziom 10  
    Ok. Wielkie dzięki. Teraz trzeba się w scalaka zaopatrzyć i do dzieła :D
    norek1992
    Poziom 9  
    Może i ja się skusze na takie cosik:)
    PiAsKoS
    Poziom 15  
    Nie wiem czy było to poruszone ale w projekcie płytki jest błąd.
    Doszedłem do 10 strony i po durnych i beznadziejnych pytaniach odechciało mi się dalej czytać.
    Schemat jest dobrze namalowany ale na mozaice ścieżek jest zamieniony rezystor R2 z R3.
    U pewnej części osób mogło to spowodować problemy jakieś z prawidłowym skalowaniem termometru.

Pozdrawiam
    Michał
    k124l
    Poziom 19  
    dlaczego ten termometr warjuje tylko jak lekko poruszy się czujnikiem
    PiAsKoS
    Poziom 15  
    może coś nie styka?

z resztą stosowanie złącza P-N jako czujnika temperatury to troche mija się z celem.
    Fakt że czasem sam to wykorzystuje w połączeniu z komparatorem ale w układach gdzie dokładność ma małe znaczenie i mało mnie obchodzi czy np wentylator włączy sie przy 55 czy 57 stopniach.

Dużo bardziej polecam projekt z poprzedniej strony gdzie czujnikiem jest LM35.

Pozdrawiam.
    Michał
    danloop
    Poziom 15  
    mam pytanie właśnie do tego układu który został zaprezentowany na 17 stronie w ostatnim poście. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale by układ działał jako termometr - mierzył temp ujemna i dodatnia należy w miejsca R wsadzić odpowiedni rezystor? W jakim programie zostały wykonane schematy bo w protelu DXP nie chcą mi się otworzyć?
    leonow32

Poziom 30  
    Projekt był robiony w programie KiCad (darmowy do ściągnięcia z http://kicad.sourceforge.net/wiki/index.php/PL:Main_Page)

Rezystor należy podłączyć jeżeli chcesz mierzyć temperaturę czujnikiem LM35. Ten sam układ można wykorzystać jako woltomierz i wtedy ten rezystor jest zbędny (chociaż nie wprowadza jakiegoś karygodnego błędu). Bez tego rezystora termometr też będzie działał, ale zamiest temperatury ujemnej pokaże 0,00
    danloop
    Poziom 15  
    ok dzięki, ściągnąłem program i wszystko działa, na termometrze zależy mi by pokazywał temperature ujemna(chce w samochodzie zastosować - by mierzyć min. temp zewnętrzną) dzięki za odpowiedź.

zauważyłem ze na Twoim schemacie układ 7660 wisi w powietrzu w zasadzie, tzn jest podpięta tylko jedna noga tak powinno być?chociaż jak tak widzę to może być wina braku jakiejś biblioteki.
    teko
    Poziom 14  
    witam.
    Jaki byłby najlepszy tranzystor do pomiaru temp? Czy może być dioda 1N4148(jak ktoś wcześniej napisał)?
    co z tymi rezystorami R2 i R3. Są zamienione?
    dzięki za odp :]

Dodano po 15 [minuty]:

co użyć do ustabilizowania napięcia z zasilacza?
    czy nie byłaby dobra jakaś bateria?

Dodano po 14 [minuty]:

da się obniżyć zakres temp. tak do -50,-60?