Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo Y700-17ISK - Pęcherze powietrza między szyb± a matryc±.

marcinsk 06 Mar 2020 13:56 4509 12
 • #1
  marcinsk
  Level 11  
  Czy może kto¶ wie jak poradzić sobie z pęcherzami powietrza między szyb± a matryc±?
  Lenovo Y700-17ISK - Pęcherze powietrza między szyb± a matryc±.
  Laptopa nie mam od nowo¶ci, nie wiem kiedy i w jaki sposób powstały. My¶lałem że nie będzie mi to przeszkadzało, ale jednak jest to denerwuj±ce, zwłaszcza ten duży.
  Nie jest to odosobniony przypadek, na popularnym serwisie aukcyjnym znalazłem kilka egzemplarzy z podobnym defektem.
  Znalazłem w±tek w którym z podobnym problemem walczył użytkownik Della:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2869899.html
  Ale nie ma jak jego do¶wiadczeń zastosować w moim Lenovo.
  Nie bardzo wiem czy w tym Lenovo jest możliwo¶ć rozmontowania klapy, czy ten żel nie jest już całkiem twardy, ponieważ pod naciskiem pęcherze nie zmieniaj± kształtu, a nie chciałbym czego¶ uszkodzić.
  Pytałem w jednym serwisie rozłożyli ręce. Mam znajomego który serwisuje nadgryzione jabłka, i mówił że jak się do klapy dobiera, to liczy się z tym że trzeba będzie now± szybę kupić, nie zawsze uda się w cało¶ci odkleić, a w nadgryzionych jabłkach miedzy szyb± a matryca jest tylko powietrze. Również nie podj±ł się usunięcia usterki.
  Jeżeli kto¶ ma do¶wiadczenie z takim problemem w Lenovo Y700 i zechciałby się nim podzielić to będę bardzo wdzięczny.
 • #3
  marcinsk
  Level 11  
  Dzięki za linka, wygl±da że serwisant wyci±gn±ł matrycę w kawałkach i potem opalark± i chemi± pozbył się całkowicie żelu.
  Jakby był problem z matryc± to rozwi±zanie jak najbardziej do zastosowania, ale wyszarpywać w kawałkach sprawna matrycę? Trochę kiepsko...
  Może uzupełnienie tego żelu w jaki¶ sposób załatwiłoby sprawę, ubytki s± przy krajach może udałoby się go wstrzykn±ć...
  Robił kto¶ co¶ podobnego? Jaki żel i gdzie kupić?
 • #4
  Argennto_1
  Level 33  
  Najczę¶ciej ta wada powstaje na etapie produkcji. Ale bywa, że z czasem pod wpływem naprężeń. Matryca jest przyklejona do Digitizera w tym przypadku przedniej szyby za pomoc± przeĽroczystego kleju LOCA. Utwardzany jest on za pomoc± promieni UV po wyschnięciu ma konstystencję silikonu. Jest to do zrobienia, ale wymaga wprawy i do¶wiadczenia. Musiał by¶ rozdzielić matrycę od szkła za pomoc± cienkiego drutu molibdenowego nie tłuk±c jej. Specjalnym płynem wymyć pozostało¶ci kleju i przykleić na nowo. Jak na filmie poniżej tylko dużo trudniej ze względu na duż± powierzchnię.

  https://www.youtube.com/watch?v=wIL3VwU-B4g
 • #5
  marcinsk
  Level 11  
  Wydaje mi się że przy 17-to calowej matrycy jest to wręcz niewykonalne....
  Ale skoro da się przejechać drucikiem miedzy szyb± a matryc± to może dało by się cieniutk± igiełk± wstrzykn±ć odrobinę tego żelu i utwardzić lamp± UV....
  Robił kto¶ co¶ podobnego?
  Kwestia jeszcze rozmontowania klapy mnie nurtuje, czy uda się to w cało¶ci (szyba z matryc±) wyj±ć, pokrywa jest do¶ć sztywna bo metalowa, jak się podda to matryca i może prysn±ć...
 • #6
  marcinadd
  Level 23  
  Z tym nie ma problemu. Na dole masz plastikow± za¶lepkę, któr± trzeba usun±ć. Odsłoni Ci to ¶rubki, które trzymaj± matrycę i szybę.
 • #7
  sk1977

  IT specialist
  Teoretycznie to możliwe. Ale w praktyce co najmniej bardzo trudne.
  Nie ma tam zbyt wiele miejsca, a wpychaj±c igłę możesz porysować matrycę lub dotyk. A je¶li będ± naprężenia to i matryca może pękn±ć.
  Ryzyko pogorszenia sytuacji w ten sposób jest duże.
  Je¶li chcesz tam pchać igłę to możesz próbować wysysać powietrze.
 • #8
  DriverMSG
  Admin of Computers group
  Nawi±zano do mojego starego tematu z laptopem Dell.
  Powiem tak.
  W domowych warunkach jest to niemożliwe do naprawy. Mój dell stoi do dzi¶ gdzie¶ w garażu jako dawca, bo przy próbie wepchnięcia w matrycę cienkiej kliszy pękło wierzchnie szkło. Ten lubrykant nie tylko jest bardzo gęsty, ale i lepki. Po pewnym czasie zaczyna wypływać z monitora na klawiaturę, wszytko skleja i brudzi.

  Rozgl±daj się powoli za inn± matryc±, będzie zapewne taniej i szybciej, niż naprawa.
 • #9
  marcinsk
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zaangażowanie i po¶więcony czas.
  DriverMSG - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko, że zapodałem linka do Twojego tematu?
  Wydaje mi się że w Twoim Dellu był zastosowany inny rodzaj żelu.
  W moim Lenovo to "co¶" raczej nie wypływa, jest na tyle twarde, że pod naciskiem pęcherze nie przemieszczaj± się ani nie zmieniaj± kształtu.
  Jeżeli miałbym się rozgl±dać za now± matryc± to wolę go rozmontować, sprzedać na czę¶ci i kupić innego, nie mam do laptopa sentymentu i nie chciałbym zbyt dużo do niego dołożyć.
  sk1977- ten laptop nie ma dotyku, powietrza raczej nie uda się wyssać, bo ten żel jest na tyle gęsty że się nie przemie¶ci.
  Na pewno nie będę próbował rozdzielać matrycy od tej szyby, zbyt duże ryzyko uszkodzenia, jak już to spróbowałbym uzupełnić żel w tym największym pęcherzu, jest on przy samej krawędzi, to może uda się do niego dostać igł±.
  Dochodzi kwestia czym to uzupełnić?
  Na Allegro jest tego kilka rodzajów: E8000, T8000, KLEJ UV LOCA TP-1000N, KLEJ UV LOCA TP-2500F
  Ma kto¶ do¶wiadczenie z którym¶ z nich?
 • #10
  poster
  Level 14  
  To jest sklejone tego typu klejem na całej powierzchni. U Ciebie "rozklejenie" jest do¶ć duże, pozostaje z tym żyć albo kombinować z cieniutk± igł± i klejem loca. Klej utwardzisz UV(pożycz od żony lampę do paznokci).
 • #11
  szynszyl
  Level 11  
  Podobno w lenovo y700 17,3" byly tez matryce nie klejone z szyba. Chetnie bym ten patent wszczepił w mojego laptopa. Niestety pecherze sie powiekszaj±. Robił to kto¶?
 • #12
  marcinsk
  Level 11  
  Te matryce nie klejone z szyb± to już pewnie po wymianie.
  Nie pisałem o moich dalszych perypetiach z t± matryc± bo trochę nie miałem czasu a i szczycić się też nie miałem czym.
  Niestety nie udało mi się tego naprawić. Zakupiłem ten żel loca oraz strzykawki i igły i próbowałem to uzupełnić. Cieniutka igła się gięła i nie chciał przez ni± się ten żel przepchać, jak wzi±łem grubsz± to niestety pękła mi matryca, jak widać na zdjęciu.
  Lenovo Y700-17ISK - Pęcherze powietrza między szyb± a matryc±.
  Matrycę rozbebeszyłem po kolei warstwa po warstwie, najgorsza była ta ostatnia przyklejona do szyby, podgrzewaj±c suszark± do włosów (opalark± czy hotem miałem obawy żeby i przednia szyba nie pękła przy nagrzaniu miejscowym) po kawałku odłamywałem resztki matrycy plastikow± szpachelk± (okulary ochronne, mikro odłamki szkła lataj±).
  Usunięcie pozostało¶ci tego kleju też jest problematyczne, próbowałem izopropanolem oraz nitro i pewnie zużyłbym tego kilka litrów, ale spróbowałem benzyn± (zwykł± od kosiarki) i też od razu nie chciało pu¶cić, nalałem benzynę na cał± powierzchnię i zostawiłem na pół godziny, pomogło, zrobił się taki kisiel, dało się ¶ci±gn±ć szpachelk±.
  Szybę ładnie wyczy¶ciłem i założyłem now± matrycę (znaczy now± w tym laptopie, używka za 100zł) zwykł± slimkę chyba 30pin tam podchodzi, już nie pamiętam.
  Obkleiłem j± mocn± ta¶m± od tyłu, dookoła, aby się nie przesuwała w klapie (nie ma do czego przykręcić) i żeby się pyłki nie dostawały miedzy szybę a matrycę.
  Przy wył±czonym laptopie pod k±tem było widać że jest to dwie warstwy, przy wł±czonym bez różnicy.
  Chwilę go takiego używałem, ale trafiła mi się okazja kupić Asusa z matow± matryc± (zdecydowanie lepsze rozwi±zanie) i tego sprzedałem, nowemu wła¶cicielowi powiedziałem że ekran nie jest oryginalny i jest to wymienione i już nie klejone (szczegółów mu oszczędziłem) ale cena chyba przemówiła bo mu to wcale nie przeszkadzało.
  Nigdy więcej nie kupię laptopa z takim wynalazkiem.
 • #13
  szynszyl
  Level 11  
  dzikuje za odpowiedĽ. raczej poczekam na jak±¶ okazje na portalu aukcyjnym. za duzo roboty