Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonany projekt - potrzebna porada (dobór pieca)

06 Mar 2020 18:20 492 8
  • Poziom 12  
    Witam. Zamówiłem projekt ogrzewania podłogowego domu podpiwniczonego (100m2 każdy poziom).
    Zapotrzebowanie wyliczone to około 14kW.
    Potrzebuję porady w doborze pieca gazowego kondensacyjnego oraz zasobnika ładowanego warstwowo (dwa elementy lub lodówka) oraz rury grzewczej o minimalny wspólczynniku rozrzerzalności liniowej w zakresie 20C-50C.
    Projekt jest zrobiony dla systemu PURMO, ale raczej nie jest to nasz końcowy typ.
    Dostępność lokalna serwisu fabrycznego kotła nie ma dla mnie znaczenia, aby był łatwy w rozbieraniu i były dostępna części.
    VIESSMAN raczej nie wchodzi w grę, bo po 20 letniej pracy kupiłem nowy model kondensacyjny i mam z nim tylko przeboje.
    Jest to piec kondensacyjny dwufunkcyjny (bez zasobnika) i ma taka wadę, że jak przerwę na chwilę pobór CWU, to na wyświetlaczu pokazuje temperaturę 65C (mimo, że zadana wynosi 45C) i po wznowieniu poboru CWU z małym strumieniem można się oparzyć...
  • Poziom 34  
    adamk101 napisał:
    Jest to piec kondensacyjny dwufunkcyjny (bez zasobnika) i ma taka wadę, że jak przerwę na chwilę pobór CWU, to na wyświetlaczu pokazuje temperaturę 65C (mimo, że zadana wynosi 45C) i po wznowieniu poboru CWU z małym strumieniem można się oparzyć...

Jest to normalne w kotłach 2-funkcyjnych. Po zakończeniu grzania CWU i pracy palnika - pompa przez jakiś czas pracuje, żeby odebrać ciepło z gorącego wymiennika pierwotnego. To ciepło jest kierowane do wymiennika wtórnego, który może się mocniej nagrzać bo nie przepływa przez niego zimna woda. Ma w sobie skumulowane ciepło. Jak znów lekko odkręcisz ZW to mocno się nagrzewa.

adamk101 napisał:
    Witam. Zamówiłem projekt ogrzewania podłogowego domu podpiwniczonego (100m2 każdy poziom).
    Zapotrzebowanie wyliczone to około 14kW.
    Potrzebuję porady w doborze pieca gazowego kondensacyjnego oraz zasobnika ładowanego warstwowo (dwa elementy lub lodówka)

Polecam Vaillant VSC ecoCompact - lodówka z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo - dwa modele do wyboru:
    VSC 206/4-5 90 z 90 l. zasobnikiem CWU
    VSC 206/4-5 150 z 150 l. zasobnikiem CWU

Do tego proponuję sprzęgło hydrauliczne i dwa osobne obiegi grzewcze na każde piętro osobno z pompą i zaworem mieszającym 3-drogowym z siłownikiem + regulator pogodowy + moduł rozszerzający automatykę i dodatkowe zdalne sterowanie na każdym obiegu grzewczym.

Jaka masz wodę zimną? Miejska czy z własnego ujęcia? Chodzi tutaj o jej twardość i możliwość odkładania się kamienia w wymienniku od ładowania warstwowego - zalecane jest zastosowanie zmiękczacza.

adamk101 napisał:
    oraz rury grzewczej o minimalny wspólczynniku rozrzerzalności liniowej w zakresie 20C-50C.
    Projekt jest zrobiony dla systemu PURMO, ale raczej nie jest to nasz końcowy typ.

Każda markowa rura będzie dobra: Wavin, Purmo, Kan, Uponor itd. itp.
  • Poziom 12  
    Hej.
    Dziekuję za odpowiedź .
    Rozważam VSC206 lub ZBS22/150
    ZBS ma 42dB głośności , a VSC nie posiada takich danych.
    Projekt mam bez sprzęgłowy i bez pompowy i taki będzie realizowany.
    Kolega ma zrobione podobnie pół roku temu i jest świetnie.
    Co do VIESSMAN-a , to ma on wadę firmware-u , bo jak ogrzewanie CO jest w trybie ON , to problem nie występuje.
    Jak na takiego uznanego producenta to jest zwykła lipa i wsparcie z ich strony to spychologia...
    Pytanie dotyczyło również współczynnika rozszerzalności liniowej rury , który jest najbardziej istotnym parametrem przy rurze zatopionej w betonie (im mniejszy tym lepszy).
    Najdroższe materiały to kocioł , rura i robocizna , chciałbym dobrać je jak najstaranniej.
    Znalazłem rurę KAN-THERM o wrl 0,025 mm/m*K
    Oznacza to , że wydłużenie przy długości odcinka 5m oraz wzroście temperatury o 20C wyniesie 2,5mm co jest całkiem niezłym wynikiem.
    Dzisiaj miałem rozmowę z konsultantem TECE . Okazuje sie , że rura o współczynniku 0,025 jest trochę droższa (15%) , a następna rodzina rur ma współczynnik 0,15 czyli sześć razy wyższy.
    SLQ PE-RT 5S WRL 0,15
    SLQ PE-RT/AL/PE-RT WRL 0,025
    w KAN-THERM PE-XC/AL/PE-HD 0,025
    PURMO CleverFIT PE-RT/Al/PE-RT
    Zapraszam do dyskusji i uzupełnienia danych.
    Rurę na pewno wybiore 0,025 .
    Może ktoś ma pomysł na kocioł cichy jak to tylko możliwe ?
    Inny mój kolega zamontował sprzęgło i trzy mini-pompy obiegowe i jak pali się na pompie zielona lampka , to rurki wibrują.
    |Zapłaciłem za celowy projekt, żeby wykonac instalację trwałą, nieskomplikowaną i bez dodatkowych udziwnień.
  • Poziom 39  
    Kocioł zintegrowany z zasobnikiem nie będzie tani w zakupie, ani w serwisowaniu. A gdy padnie jedno lub drugie ( kocioł lub zasobnik) wywalasz wszystko.
  • Poziom 12  
    Przyglądam się cenom od dłuzszego czasu.
    Markowy kocioł z warstwówką , sterownikiem przewodowym i elementem komina, to koszt około 9000 brutto z 23% VAT.
    Kupowane osobno to około 10000.
    Mój drugi mistrz wycen zaproponował mi gołą lodówkę VSC206/90 za 9700 brutto z 8% VAT.
    Pierwszy mistrz wycen zaproponował ogrzewanie z kotłownia za 60tys brutto z 8% VAT.
    Trzeci mistrz wycen po otrzymaniu emailem projektu juz sie nie odezwał...
    Przyjdzie mi jak zbankrutuję , z biedy robic to samemu podgladając filmiki na youtube :)
  • Poziom 12  
    Hej.
    Jakoś nie udało mi się znaleźć markowego kotła z zasobnikiem warstwowym jako osobne elementy w cenie poniżej 7tys netto za zestaw : kocioł, zasobnik, sterownik przewodowy, element podłączenia do komina.
  • Poziom 39  
    To zamontuj zwykły z wężownicą, mniej problemów z wymiennikiem w kotle wystarczy kocioł 1-funkcyjny w cenie jaką podałem wyżej. Kocioł 1F 2900, zasobnik 200l ( więc z ze sporym zapasem) 1500, sterownik przewodowy 120, komin KOMPLETNY przeciętnie 6 m + 2 kolana + nasada kominowa ok 1200 zł. Zestaw kominowy z wyrzutem za ścianę wyjdzie przeciętnie połowę taniej, a nieraz 1/3..
    Razem daje 5700 BRUTTO , ale ty chcesz "markowy" więc przepłacaj 3 tys za znaczki, a różnicę masz na 1 sezon grzewczy na gaz z zapasem.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Dziekuję Andrzej za bardzo dobrą poradę dotyczącą minimalizacji kosztów.
    Wbrew niej, wybrałem kierując się porada doświadczonego i bystrego instalatora ze Szczecina kocioł w formie lodówki WOLG CGS 2-20/160 , spełniający moje wstępne założenia dotyczące wydajności i głośności.
    Mam jeszcze jedno pytanie:
    budowlańcy namówili mnie na komin SCHIEDEL-DUAL i mam go już wykonany z wlotem fi120cm i wkładem ceramicznym.
    Co teraz zrobić ?
    1 podłączyć go jakimś specjalnym zestawem (ceramika-spalinowy) i komin przeciwstrumieniowo (ssący) ?
    2 w ceramikę włożyć nierdzewkę fi80 (wewnątrzspalinowy , na zewnatrz ssący) ?
    Instalator sugeruje, że skoro juz mam spalinowy , to najprościej wariant 1
    Jeśli 1 to jaki zestaw jest potrzebny do podłączenia ?