Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki agregat prądotwórczy do sceny muzycznej plenerowej.

06 Mar 2020 22:55 240 15

• Poziom 5  
    Witam. Posiadam scenę muzyczną na imprezy plenerowe wraz z kompletnym nagłośnieniem oraz oświetleniem. Chciałbym kupić agregat prądotwórczy, który w razie zaniku napięcia zasili mi to wszystko. Całkowity pobór mocy max. może wynieść 5 kW; wszystko działa na 230 V.

Słyszałem, że najlepiej kupić agregat prądotwórczy z funkcją AVR. Nie wiem czy lepszy benzynowy, czy diesel, czy może specjalnie wyciszony? Ile powinno być zapasu mocy na agregacie?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Proszę o podanie konkretnego modelu agregatu prądotwórczego.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 25  
    To zależy jakie to jest oświetlenie. Generalnie im więcej mocy przełączanej tym większy agregat warto zastosować. Regulacja AVR to bezwzględna konieczność, szczególnie przy zmieniającym się obciążeniu. Pamiętaj że przy agregacie ważny jest typ obciążenia, współczynnik cos fi, dla tego kW nie wiele nam powiedzą. Do wstępnego rozeznania cenowego możesz przyjąć wstępnie moc minimum 10 kVA najlepiej diesel - silnik diesla lepiej poradzi sobie ze zmieniającym się obciażeniem. Teraz kwestia czy chcesz mieć drogo ale niezawodnie np. Honda, czy ekonomicznie np. Genezo (chińczyk).
  • TermopastyTermopasty

• Poziom 5  
    Dzięki za odp. Potrzebuję nie zawodny agregat. Podaj jakiś konkretny model Hondy. O co chodzi z tym 'cos fi'?
  • Poziom 25  
    Poczytaj o doborze agregatów, typach obciążeń, współczynniku mocy, mocy czynnej biernej i pozornej. Nie wiem jaki masz drogi sprzęt i jaki budżet na taki agregat - to dosyć istotne. Włączając np. końcówkę mocy z dużą pojemnością na wejściu, zdławisz trochę agregat (spadnie napięcie), silnik i AVR spróbuje podbić obroty i wzbudzenie prądnicy i w momencie zmniejszenia się poboru będzie chwilowy wzrost napięcia. Dla tego ważny jest duży agregat z odpowiednim zapasem mocy. Wraz ze zmieniającymi się od obciążania obrotami silnika, zmienia się częstotliwość. Przeważnie wynajmowałem agregaty 30-70 kVA właśnie ze względu na stabilność pracy (duża masa wirująca), wbudowany kontroler pracy silnika i tego co jest na wyjściu prądnicy. Przy większych scenach 250-500kVA.

• Poziom 5  
    Tak jak pisałem wcześniej mam małą muzyczną scenę plenerową i pobór max. mocy wszystkich głośników oraz oświetlenia scenicznego + ewentualnie mikser estradowy to jest max. 5 kW.
    Wiem, że lepiej od razu kupić agregat prądotwórczy dużej mocy, ale nie chce się pakować w duże koszty. Chciałbym agregat konkretnie pod tą scenę i ten pobór mocy.
    Czy agregat prądotwórczy o mocy znamionowej 7 KW przy 230 V byłby odpowiedni? Oczywiście z wyposażeniem w opcje AVR.
  • Poziom 25  
    andreokz napisał:
    Czy agregat prądotwórczy o mocy znamionowej 7 KW przy 230 V byłby odpowiedni? Oczywiście z wyposażeniem w opcje AVR.

Nikt tego nie wywróży. Nie wiemy czy to oświetlenie to ledy, lampy wyładowcze, halogeny? Jaka moc będzie przełączana? Np. Jeżeli nagłośnienie pobiera 1 kW, a do tego zamierzasz migać PARami o mocy 4 kW to nie ma szans, żeby taki agregat sobie poradził ze stabilizacją napięcia.

andreokz napisał:
    pobór max. mocy wszystkich głośników

Piszesz o mocy RMS czy mocy pobieranej z sieci przez końcówki?

• Poziom 5  
    Oświetlenie na scenie będzie tylko LED-owe, pobór mocy z kolumn estradowych odczytałem z tabliczki znamionowej producenta. Oświetlenie pojedyńcze ma moc. max. 80 W. Także pobór całkowity mocy chwilowy mam około 4 kW, ale przyjmijmy 5 kW.
    Jakiej mocy agregat będzie ok?
  • Poziom 25  
    Kolumny aktywne z końcówkami na zasilaczach impulsowych, czy pasywne i końcówka - na trafie czy na zasilaczu impulsowym?
  • Poziom 33  
    Wypożycz zrób testy oddaj kup taki który się najlepiej sprawdził.
  • Poziom 25  
    15 - 20 kVA minimum - przy odbiornikach nieliniowych i stale zmieniającym się obciążeniu. Wypożycz mniejszy, usmaż filtry w zasilaczach i oddaj awanturując się że agregat spalił ci sprzęt.
    Pamiętaj że zespół prądotwórczy należy uziemić i zrobić pomiar rezystancji tego uziemiania przed włączeniem zespołu do pracy!
    Pamiętaj także, że impedancja pętli zwarcia przy pracy na agregacie będzie większa - trzeba będzie przeliczyć wartości zabezpieczeń w rozdzielnicy, tak żeby spełniony był warunek samoczynnego wyłączenia zasilania - w technice scenicznej masz większość urządzeń w I klasie ochronności.
    PS.
    Przy tego typu obciążeniu stosuj wyłączniki różnicowo-prądowe typu A.
  • Poziom 30  
    Ja uważam że 7-8 kW w zupełności wystarczy. Taki agregat radzi sobie doskonale ze spawarkami inwerterowymi o prądzie spawania 120-140 A i pobieranym z sieci 20-30 A. Jest to mi przynajmniej znane najbardziej wymagające obciążenie dla agregatu. Przy podłączaniu sprzętu można zastosować kolejność włączania od najbardziej prądożernych.
  • Poziom 25  
    płetwa napisał:
    Ja uważam że 7-8 kW w zupełności wystarczy. Taki agregat radzi sobie doskonale ze spawarkami inwerterowymi o prądzie spawania 120-140 A i pobieranym z sieci 20-30 A. Jest to mi przynajmniej znane najbardziej wymagające obciążenie dla agregatu. Przy podłączaniu sprzętu można zastosować kolejność włączania od najbardziej prądożernych.

Tak tak, spawarka jest bardziej wymagająca od urządzeń audio.. Podłącz sobie pod ten agregat system audio i wtedy zacznij spawać - powodzenia. Podłącz woltomierz i zobacz co się dzieje jak przyłożysz elektrodę, o oscyloskopie i kształcie przebiegu nie wspomnę.
  • Poziom 25  
    płetwa napisał:
    hubiwit napisał:
    Podłącz sobie pod ten agregat system audio i wtedy zacznij spawać

Ale On (autor) nie będzie spawał podczas grania.

Ale będzie "mrugał" 5 kW mocy na przetwornicach impulsowych co jest tożsame ze spawaniem spawarką inwerterową. Co do Fogo to też mogę polecić tą firmę.
    Warto żeby autor się zastanowił, czy posiadanie agregatu jest konieczne dla jego biznesu. Jak zabraknie prądu podczas eventu to raczej wina klienta, a na eventy bez zasilania opłaca się wynająć duży agregat na przyczepie.

No i oczywiście obowiązkowa lektura w załączeniu do postu.
  • Poziom 10  
    Ja używałem na zapas agregatu 6 kW diesel Bergo. Dośc głośny. testowalem go sprawdzając jak sobie radzi. Nie korzystałem z oscyloskopu bo nie mam. Patrzyłem natomiast na wychyły amperomierza bo jest na agregacie. Wzmacniacze zasilane toroidami o sumarycznej mocy 3 kW, do tego konsola, jakies oświetlenie ledowe - całość wpięta do WLZ aby zasilić oświetlenie wewnatrz budynku. Zakładałem, że moc ciagła będzie około 2 kW a porywach do 4 -4.5 kW czyli takie minimum potrzebne aby uratowac sytuację. Agregat z AVR. Domyslam się, że sinus nie był idealny ale radziło to sobie w miarę w czasie testów. Wskazowka amperomierza utrzymywała sie na okolo 10A ale w rytm uderzeń basu dochodziła do 15A. Było to lekko słychac na silniku bo reagował natychmiast. Pod wzmacniacze w zasilaczami impulsowymi nie sprawdzałem nigdy ale miałbym obawę ze wzgledu na sinusoidę która może miec jakies krzywizny harmoniczne i kto wie co jeszcze. Silnik pracowal głosnawo ale stabilnie i utrzymywał około 49-50 Hz. Przy wpinaniu w WLZ i w ogole uzytkowani bardzo ważne jest by przewody dac grube bo zabezpieczenie tam jest C25 A i może nie zadzaila tak jak kolega wyżej już wspominał i nie dojdzie do SWZ w razie czego.