Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci TVSAT w mieszkaniu

07 Mar 2020 01:59 762 55
  • Poziom 9  
    Witam, staję przed budową sieci TVSAT w mieszkaniu, i chciałbym się doradzić co zastosować do tej sieci. Generalnie chciałbym zrobić wszystko sam aby też się nauczyć. Zaopatrzyłem się w kabel zewnętrzny, wtyki f kompresyjne, zaciskarkę, ściagacz izolacji oraz miernik sygnału. Zastanawiam się teraz nad samą budową, otóż potrzebuję mieć wyprowadzony sygnał do 2 tv i jednego gniazda koło komputera. Wyczytałem, że dobrze byłoby użyć konwertera QUATRO oraz multiswitcha.

Jakbym to widział:

TV rozumiem poprzez dojście do gniazda, z gniazda do dekodera. Pytanie czy faktycznie potrzebuję quatro i multiswitcha? Ewentualny multiswitch znajdowałby się w szafie rack.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    na ile satelitow ma to byc? bo jak na jednego np tylko HotBird 13* (i ew Astra na 19*) to spokojnie idzie kupić konwerter 1 lub 2 głowicowy (z tzw zezem) z wbudowanym switchem na 4 odbiorniki. Wtedy tylko ciągniesz kable do odbiorników i już. Ja mam coś takiego tyle, że ze switchem na 2 odbiorniki. Można też kupić osobnego switcha i konwerter(y) z osobnymi wyjściami H/V ale to mi się wydaje opłacalne jest przy ponad 4 odbiornikach lub jak się chce więcej konwerterów mieć na więcej stelitów niż rzeczone 1-2 :)
  • Poziom 9  
    Raczej tylko HB, nie potrzebuje trwam ;)
  • Poziom 36  
    Możesz zastosować konwerter quad albo octo.
  • Poziom 9  
    Czyli multiswitch jest zbędny w tym przypadku?

Ps. Jak ustawiać antenę za pomocą miernika jeżeli konwerter ma więcej niż jedno wejście?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Sn4Q napisał:
    Generalnie chciałbym zrobić wszystko sam aby też się nauczyć.
    Słusznie. Ale, żeby zrobić coś dobrze, trzeba rzeczywiście posiąść dużą wiedzę. Temat tylko z pozoru jest błahy i prosty.

Sn4Q napisał:
    ściagacz izolacji
    Ściągacze lepszej klasy trzeba wyregulować do konkretnego, posiadanego, kabla.

Sn4Q napisał:
    miernik sygnału
    Czyli konkretnie jaki typ?

Sn4Q napisał:
    otóż potrzebuję mieć wyprowadzony sygnał do 2 tv i jednego gniazda koło komputera.
    Nie tak. Istotne jest ile NIEZALEŻNYCH sygnałów SAT chcesz mieć w każdym pomieszczeniu.

Sn4Q napisał:
    Wyczytałem, że dobrze byłoby użyć konwertera QUATRO oraz multiswitcha.
    Dla jednego satelity jest kilka opcji:

1. Konwerter QAUD. Do dyspozycji są wtedy cztery niezależne sygnały SAT. Najtańsze i najprostsze popularne rozwiązanie. Alternatywnie konwerter OCTO, wtedy jest do dyspozycji osiem niezależnych sygnałów. Rzadko stosowane.

2. Konwerter QATRO (lub WIDEBAND) plus multiswitch. Przy małej ilości gniazd instalacja bardziej skomplikowana i dróższa od tej opartej o konwerter QAUD. Ale, czasami lepsza, jeśli domiksowywany jest sygnał DVB-T

3. Konwerter Unicable I/II plus odbiorniki wykorzystujące ten standard. Najnowocześniejsze, najprostsze, niezawodne i ekonomiczne rozwiązanie, dodatkowo pozwalające na pełne wykorzystanie możliwości dekoderów korzystających z tego sposobu zasilania sygnałem SAT, niedostępnych przy klasycznych sposobach zasilania - równoległe nagrywanie wielu kanałów, szybkie przełączanie itp.

4. Konwerter unicable z dodatkowymi 2...4 wyjściami Full-band dla instalacji przejściowych, gdzie można wykorzystywać zarówno odbiorniki obsługujące system unicable, jak i te starszego typu, z zasilaniem klasycznym.

Jest w czym wybierać... ;)
  • Poziom 9  
    Faktycznie trochę tego jest ;) generalnie miernik polecony w sklepie to MCTV-884 (62662), prosty który miał mi kiedyś pomóc. W jednym pomieszczeniu będzie po 1 wyjściu na dekoder.

Podpowie ktoś jak ustawia się za pomocą w/w miernika konwerter quatro? Do którego wejscia należałoby się podlaczyc? Chce ustawić WB.

Ściągacz do izolacji mam taki:

https://techmiks.pl/sciagacz-z-kabli-rg-6-7-1...C3Zvi7h-rfTZEsTTjmanPgy4qXO7sWqQaAtokEALw_wcB
    Sn4Q napisał:
    miernik polecony w sklepie to MCTV-884 (62662),
    To zasadniczo wskaźnik mocy sygnału z transpondera. Nadaje się tylko do wstępnego wypikowania anteny na satelitę.
    Do dokładnego ustawienia anteny oraz skosu konwertera konieczny byłby podgląd na jakość odbieranego transpondera pokazywaną przez dekoder. W zależności od dokładności wskazań dekodera da się to zrobić mniej lub bardziej precyzyjnie.

Sn4Q napisał:
    Podpowie ktoś jak ustawia się za pomocą w/w miernika konwerter quatro? Do którego wejscia należałoby się podlaczyc? Chce ustawić WB.
    Tak jak i FullBand. Różnica tylko taka, że masz ograniczoną liczbę transponderów na danym wyjściu (polaryzacji).

Sn4Q napisał:
    On chyba nie ma regulacji, a przynajmniej nic nie piszą i nie widać śrub regulacyjnych. Więc tylko obracasz kostkę na wybrany typ kabla i jedziesz. Albo będzie pasował, albo nie. Jeśli tak, to OK, jeśli nie - lepiej i szybciej zrobisz ostrym nożem...
  • Poziom 9  
    Testowałem nożem to idzie fajnie na kablu, który mam.

Do jakiego wejścia musiałbym się podlaczyc w konwerterze? (Przepraszam za masę pytań, ale jestem stosunkowo zielony)
  • Poziom 28  
    Jak pierwszy ran ustawiałem satkę to moja wiedza ograniczała się do strony www gdzie pisali jak mnie więcej odnaleźć satelity, jak ustawić kąt anteny, a ze sprzętu to miałem ostry scyzoryk, miernik sygnału (taki wskazówkowy + sygnał dźwiękowy) i tuner Dreambox 7020 :) Wtyki osobiście preferuję nakręcane bo nie potrzeba zaciskarki i zawsze można poprawić.
    Z ważnych rzeczy to mocowanie anteny ma trzymać pion (w obu osiach), dobre anteny mają na uchwycie podziałkę w stopniach którą można wykorzystać do wstępnego ustawienia kąta.
    Konwerter musi być poprawnie zamontowany w uchwycie anteny (zgodnie z instukcją) bo wtedy będzie w ognisku, nie może być też przekręcony bo sygnał będzie słąbszy albo nawet nic nie dostroisz. Jak już wstępnie ustawisz kąt i mniej więce zokalizujesz pozycję satelity HB to wtedy miernikiem włączonym pomiędzy konwerter a tuner (tuner zasila konwerter więc też musi być włączony) szukasz sygnału z satelity. Powolusiu kręcąc anteną w lewo/prawo szukasz sygnału, a potem maksimum sygnału. Jak znajdziesz możesz próbować odrobinę zmieniać w pionie i sprawdzać sygnał nie będzie większy. Tunery mają specjalny tryb gdzie pokazują siłę sygnału i jakość na wybranym transponderze co ułatwia zorientowanie się czy już jest OK czy trzeba ustawiać dalej. Jak nie znajdziesz od razu sygnału to ustaw wstępnie od nowa posprawdzaj kąty i nie zniechęcaj się bo to czasami trwa. Wszystko zależ od tego jak poskładałeś całość. Z jednej strony jest to bardzo proste, a z drugiej niestety trochę jak szukanie igły w stogu siana :) Ruszając anteną na oślep raczej sygnału nie znajdziesz. To chyba tyle z podstaw na pewno ktoś ci tu coś jeszcze napisze i pewnie mnie zjedzie, za tak "nieprofesjonalne" przedstawienie sprawy :) Powodzenia , a jak się nie uda zawsze można wezwać płatne wsparcie :)

Dodano po 1 [minuty]:

Sn4Q napisał:

Do jakiego wejścia musiałbym się podlaczyc w konwerterze? (Przepraszam za masę pytań, ale jestem stosunkowo zielony)

Jeżeli to konwerter ze switchem to do dowolnego, przecież docelowo każde ma działać :)

Dodano po 1 [minuty]:

Zacznij od czytania stronek jak znaleźć satkę itd nabądź trochę wiedzy teoretycznej i będzie o wiele prościej

Dodano po 2 [minuty]:

Nie umiem znaleźć tych stron z których ja korzystałem ale tu masz coś na początek no i YT tez jest tego pełny :)
    http://techsat.com.pl/instrukcja-montazu-anteny-satelitarnej/
    Sn4Q napisał:
    o jakiego wejścia musiałbym się podlaczyc w konwerterze?
    Bez znaczenia. Ważne, żeby transponder wybrany na dekoderze odpowiadał pasmu do którego podłączamy się na LNB.

Powiedzmy, wybierasz w dekoderze Kino Polska z z transpondera 10.892GHz (HL) i podłączasz się do wyjścia HL konwertera.

Sn4Q napisał:
    Zarabiarka jest najlepsza, gdy pracuje się na jednym kablu (np. w kablówce lub przy swoich instalacjach). Wtedy się ją raz doregulowuje i jedzie. W momencie, jeśli pracuje się na różnych kablach z pojedynczymi złączami - szybciej i lepiej właśnie ostrym nożykiem....
  • Poziom 9  
    Dziękuję :) jaki miernik mógłbym kupić do swojego zastosowania ale też aby pomagać innym?
    Zależy w jakim zakresie chciałbyś pomagać, ale minimalne minimum to kilkaset zł.
  • Poziom 28  
    Sn4Q napisał:
    Dziękuję :) jaki miernik mógłbym kupić do swojego zastosowania ale też aby pomagać innym?

Wstyd się przyznać ale ja miałem coś podobnego do tego
    Kupione w sklepie z artykułami elektronicznymi i sat :)
    Teraz można 300zl kupic takie fajne gdzie nie trzeba nawet tunera mieć tylko wszystko pokazuje ci na LCD
  • Poziom 20  
    Sn4Q napisał:
    ale też aby pomagać innym?

W jakim zakresie?
  • Poziom 9  
    Np. Teść ma sieć na 18tv i w sumie fajnie byłoby czasem pomóc. Ogólnie często znajomi proszą o pomoc. Jestem jako takim gadżeciarzem więc lepszy miernik chętnie bym kupił, pytanie jaki konkretnie?
  • Poziom 9  
    Ostatecznie jak zbudować tą sieć aby w przyszłości mnie nie ograniczała? Konwerter quatro czy quad? Zależy mi na tv 4k (jeżeli będzie taka możliwość) chciałbym też móc nagrywać. 4 kable prowadzić po jednym do odbiorników czy jednak do multiswitcha?

W zasadzie to będę miał 3 gniazda tv to chciałbym tam dac po 2kable więc razem 6.
  • Poziom 28  
    Jeżeli nie wiesz ile odbiorników będziesz miał to kup LNB typu quatro i osobny multiswitch na tyle wyjść ile potrzebujesz albo i na 2x tyle wtedy obsłużysz nawet dekodery 2 głowicowe. Dziś na 12 wyjśc to ok 200zł więc koszt da się przeżyć. Jak coś wymieniasz sam multiwitch na większy i już, jeszcze ci naziemną TV powinien obsłużyć. Chcesz tanio kupujesz LNB z wbudowanym switchem i ciągniesz kable do odbiorników... tyle. Generalnie ograniczeniem jest tu ilość wyjść wbudowanego w LNB switcha (największy jaki widziałem to na 8 wyjść). To ty wiesz jakie masz plany z tym związane więc sam musisz podjąć decyzję jak to zbudujesz. Konwerter zawsze mozna wymienić a multiswitch dołożyć to nie są wielkie koszty.
  • Poziom 9  
    Kupię multiswitch i nie będę się martwił. Jakis konkretny model polecacie? Można liczyć na 6 wyjść na chwilę obecną.
  • Specjalista EDA
    Kupujesz konwerter poczwórny lub nawet ośmiokrotny. Ciągniesz kabel z kolejnego gniazda konwertera do każdego dekodera w domu. Konwertery są uniwersalne, nie ma dla niego znaczenia czy programy będą film HD czy 4k. No chyba że założysz jakiegoś staruszka.

Sygnał możesz ustawić na dekoderze, ale to dość prymitywna i żmudna metoda. Lepszy miernik który krótkim kablem dołącz do wolnego gniazda w konwerterze. Jak ustawisz dobrze antenę to na wszystkich wyjściach sygnał będzie identycznej jakości bo konwertery wewnątrz odbierają sygnał odbitu od czaszy na jednym zazwyczaj fiderze (taki element pod kopułką konwertera).

Każde wyjście w konwerterze jest zupełnie niezależne od reszty wyjść. Co do miernika - za 300 złotych możesz kupić dość dobry miernik z ekranem LCD, który pozwala nawet na oglądanie niekodowanych programów - np. TVP Info, Tele5, cześć polskich stacji muzycznych . Taki w zupełności wystarczy. Na takim też sprzęcie ja ustawiam klientom anteny. Sam w domu mam czasze multifeed i 7 konwerterów (6 z wąskim promiennikiem Inverto Black, jeden poczwórny), po drodze dwa poczwórne dicecq i dwugłowicowy Ferguson TTwin. Wszystkie ustawione za pomocą takiego miernika.

Dodano po 3 [minuty]:

Takiego miernika używam:

https://allegro.pl/oferta/miernik-satelitarny...3516?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Dodano po 3 [minuty]:

Pamiętaj że ustawienie azymutu i horyzontu to nie wszystko. Dla lepszego sygnału warto lekko skręcić konwerter w uchwycie, np. dla woj. Opolskiego konwerter powinien być przekręcony nieco w lewo (patrząc od strony uchwytu czaszy) - około 3.2 stopnia od pionu.
  • Poziom 9  
    Teorię znam i parametry ustawienia azymutu itp też znam dla swojego rejonu. Wezme konwerter na 4 wejścia i w szafie rack rozdziele sygnał na gniazda za pomocą multiswitcha. Podpowiesz jako osoba, która już się na tym zna skąd mogę czerpać wiedzę?
  • Specjalista EDA
    Nie bardzo rozumem po co multiswitch. Po to kupujesz poczwórny konwerter by nie trzeba było multiswitcha. Jedno wyjście z konwertera = jeden dekoder. Konwerter typu quad to cztery dekodery, octa- osiem. Bez multiswitcha - no chyba że lubisz wydawać kasę.
  • Poziom 9  
    Myślę o multiswitchu dlatego, ze jakbym chciał coś rozbudować w przyszłości to nie musiałbym ciągnąć kabli od anteny tylko od szafy, która będzie w centrum mieszkania. Gniazda mają jedno czy podwójne wejścia?
  • Specjalista EDA
    Sn4Q napisał:
    Gniazda mają jedno czy podwójne wejścia?

Nie rozumiem.
  • Poziom 23  
    Przem188 napisał:
    Sn4Q napisał:
    Gniazda mają jedno czy podwójne wejścia?

Nie rozumiem.

Czego nie rozumiesz?
    Cytat:
    Nie bardzo rozumem po co multiswitch.

Po to żeby nie targać 8 czy 9 przewodów od anten na poddasze - chyba, że Ty lubisz.

Teraz już wszystko rozumiesz?

Cytat:
    Myślę o multiswitchu dlatego, ze jakbym chciał coś rozbudować w przyszłości to nie musiałbym ciągnąć kabli od anteny tylko od szafy, która będzie w centrum mieszkania.

Prawidłowe podejście.
    Cytat:
    Kupię multiswitch i nie będę się martwił. Jakis konkretny model polecacie?

Terra, Telmor ewentualnie Televes.
  • Poziom 20  
    Przem188 napisał:
    Po to kupujesz poczwórny konwerter by nie trzeba było multiswitcha.

Dopisz albo domaluj jak ma odbierać z naziemnej?
    Czy?
    Przem188 napisał:
    Ciągniesz kabel z kolejnego gniazda
  • Specjalista EDA
    Ale o naziemnej nie było mowy u autora tematu.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie jestem po prostu zwolennikiem multiswitcha. Unikam tych rozwiązań jak ognia - może dlatego, że się naciąłem na problem z tym ustrojstwem u klienta. Skoro uważasz, że tak będzie lepiej to ok. W przypadku rozbudowy sieci to lepsze niż prowadzenie nowych kabli z anteny.
  • Poziom 20  
    Przem188 napisał:
    Ale o naziemnej nie było mowy u autora tematu.

Sn4Q napisał:
    staję przed budową sieci TVSAT w mieszkaniu,

Odowiedz na zadane pytanie, bo to, to żaden argument.
    Przem188 napisał:
    Nie jestem po prostu zwolennikiem multiswitcha.
  • Poziom 9  
    Panowie, montowalem dziś multiswitch u teścia i niestety na sam koniec nie dałem rady ustawić sygnału z konwertera quatro. Mój miernik wył jak głupi na 99% ( czułość skręcona) A sygnału brak... wreszcie na koniec dnia podłączyłem poprzedni quad i sygnał znalazłem niemalże po chwili. Jakieś rady jak ustawić jutro ten konwerter quatro?

Tak wygląda multiswitch, ja podłączyłem konwerter następująco:

(1 wejście to 1 z lewej na zdj)

1 wejście- LOW V z konwertera
    2 wejście- LOW H
    3 wejście- HIGH V
    4 wejscie- HIGH H
  • Specjalista EDA
    Miernik samodzielny ? Czy taki, który potrzebuje zasilania z dekodera? Jeśli samodzielny to zawsze podpinasz go bezpośrednio do konwertera ( najlepiej zrobić sobie taki krótki kabelek ( na tyle długi by miernik można było sobie postawić gdzieś na murku, dachu, czy choćby zawiesić na smyczy. Ja mam taki 2 metrowy kabelek. Jak precyzyjnie ustawisz antenę według miernika na jak najlepszą siłę sygnału to ewentualną winę w braku sygnały możesz szukać w kablach czy multiswitchu (zakładam że konwerter nowy i sprawny - zawsze możesz miernikiem sprawdzić sygnał na każdym z jego 4 wyjść).