Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Bosch WAE24360PL - dziwny odgłos podczas pracy

danielszym 07 Mar 2020 16:58 2826 32
 • #1
  danielszym
  Level 9  
  Witam.

  Mam pytanie do osób zajmujących się naprawami pralek. Dziwny odgłos pojawia się i znika podczas pracy pralki. Czy to są objawy że coś się dzieje z łożyskiem lub innym elementem pralki, czy może coś gdzieś utknęło i czasami się odblokowuje i turkocze i znowu gdzieś się blokuje? Gdzie ewentualnie tego szukać i jak się do tego zabrać? Załączam filmik oraz nagranie mp3 z pracy pralki kilkuminutowy gdzie od 1:22 do 1:36 i 1:59 do 2:00 słuchać ten dziwny odgłos, a zamieszczam cały plik 4 min aby fachowiec posłuchał dłużej jak pralka pracuje. Będę wdzięczny za wszelkie pomocne sugestie jakie losy czekają praleczkę.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  Kenworth 18
  Level 41  
  Ciężko jednoznacznie stwierdzić co się stało więc najlepiej gdybyś zdjął pasek napędowy i zakręcił dynamicznie bębnem i opisał co wtedy słyszysz lub nagrał te próby.
  Z filmu nie można wysnuć jednoznacznych wniosków choć teoretycznie można by podejrzewać pęknięcie krzyżaka bębna, ale nie ma sensu demonizować. Po zdjęciu paska sprawdź czy koło pasowe nie jest poluzowane.
 • #3
  danielszym
  Level 9  
  Witam

  Zdjąłem pasek napędowy i zakręciłem dynamicznie bębnem, nic niepokojącego nie usłyszałem. Koło na którym pasek oplata jest całe. Moim zdaniem to wygląda jak by bęben ma za duży luz przód tył i w pewnym momencie uderza o sciankę z tyłu. Czy jest jakiś stabilizator bądź amortyzator który kontroluje ruch bębna do tyłu i do przodu podczas kręcenia się bębna , może to coś już nie trzyma bębna?
 • #4
  Kenworth 18
  Level 41  
  Zablokuj koło pasowe lub niech inny domownik je prztrzyma w rękawicach ochronnych a Ty w tym czasie spróbuj kręcić bębnem lewo-prawo. Jeżeli będziesz czuł, że bęben wykazuje luzy to wszystko będzie wskazywać na krzyżak bębna. Po zablokowaniu koła pasowego bęben nie ma prawa choćby drgnąć. Ocieranie o którym wspominasz może być spowodowane właśnie uszkodzeniem krzyżaka bębna.
 • #5
  danielszym
  Level 9  
  Witam

  Przyblokowałem koło pasowe łapką takim łomem,i próbowałem ruszyć bębnem nie drgnęło nic a nic. W załączniku filmik z kręcenia bębnem po zdjęciu paska.
 • #6
  stasiekb100
  Level 26  
  Otwórz drzwiczki, i sprawdź luz podnosząc beben za brzeg do góry. Nastepnie przekreć trochę i znów sprawdź.
 • #7
  danielszym
  Level 9  
  Witam

  Nie wyczuwam luzu naciskając na brzeg bębna do góra, po przekręceniu brak luzu, jak dla mnie jest sztywno.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  danielszym
  Level 9  
  Dokładny model to Bosch MAXX 6 WAE24360PL/06 . Czy w tym modelu:
  1. bęben ma obudowę skręcaną czy klejona ?
  2. czy krzyżak jest przykręcany czy nitowany.

  Zastanawiam, się czy opłacalne jest szukanie przyczyn dziwnych odgłosów , poprzez wymianę krzyżaka i łożysk czy to nie opłacalne.
  Na razie chcę wdrożyć regenerację amortyzatorów i wymianę sprężyn i sprawdzić czy coś pomogła. Pralka pierze ale coś stuka od czasu do czasu, a ma już 12 lat, i zastanawiam się czy warto inwestować czy zajeździć do końca i pomyśleć o nowej?
 • #11
  danielszym
  Level 9  
  I wyszło że koszt części to więcej niż nowa pralka. hahahahhahahah
 • #12
  Kenworth 18
  Level 41  
  Jaki sens w tym by pakować pieniądze w ciemno wymieniając wszystko jak leci?
  Jeżeli możesz sobie pozwolić na wyłączenie pralki z użytku na jakiś czas to albo rozbierz zbiornik i dopiero zweryfikujesz stan krzyżaka i łożysk albo wezwij serwisanta by stwierdził na 100% co jest powodem usterki. Nie wygląda na to by amortyzatory miały coś wspólnego z tym problemem.
  Ceny części do niskich nie należą więc warto rozważyć czy powoli nie przygotować się na zmianę pralki.
 • #13
  mrice
  Home appliances specialist
  danielszym wrote:
  . bęben ma obudowę skręcaną czy klejona ?

  Skręcany

  danielszym wrote:
  2. czy krzyżak jest przykręcany czy nitowany.

  Nitowany

  danielszym wrote:
  Zastanawiam, się czy opłacalne jest szukanie przyczyn dziwnych odgłosów , poprzez wymianę krzyżaka i łożysk czy to nie opłacalne.

  Poprzez wymianę części na pałę na pewno nie.
  Klekotanie dziwne, ale z filmiku nikt niczego madrego nie wywnioskuje, tak jak wyżej już kolega pisał, dźwięk z telefonu jest mocno zniekształcony i nie idzie się do niego odnieść.

  Jeśli bęben nie ma zadnych luzów to proponuje Ci to na razie zostawić w spokoju, poprać trochę i poobserwować, czy problem narasta czy nie. Jesli bardzo chcesz to możesz się pokusić o wymianę samych łożysk, być może z którymś sie coś wydarzyło, ale to tylko teoria, natomiast na same łożyska nie zbankrutujesz.
 • #14
  danielszym
  Level 9  
  Właśnie z serwisantami jest jak z postem powyżej odnośnie części , za sam przyjazd 100-150 i bez konkretów może to a może tamto, od dzisiejszych fachowców trudno oczekiwać konkretów i będą czarować aby mieć z kogo żyć przez kilka dni. Taka jest prawda o dzisiejszych serwisantach. Napisałem na forum bo myślałem że są ludzie którzy zajmując się naprawami spotkali się z podobnymi odgłosami i coś mogą podpowiedzieć, oraz zadałem konkretne pytania czy obudowy są klejone czy skręcane i raz krzyżak przykręcany czy nitowany. Te wszystkie informację są mi potrzebne aby rozważyć ewentualną próbę rozkręcania. Jeśli klejenie i nitowanie, oraz ceny części zamiennych jak w poście powyżej to nie ma sensu zajadę pralkę do końca aż przestanie działać i idę po nową do sklepu. I bądź tu człowieku ekologicznym . Są ludzie którzy umieszczają filmiki z napraw dosyć skomplikowanych nawet z rozcinaniem obudów bębnów i na rade takich zapaleńców liczyłem .
 • #15
  mrice
  Home appliances specialist
  danielszym wrote:
  od dzisiejszych fachowców trudno oczekiwać konkretów i będą czarować aby mieć z kogo żyć przez kilka dni.

  Litości, chyba, ze zaprosiłeś magika a nie fachowca....

  danielszym wrote:
  Napisałem na forum bo myślałem że są ludzie którzy zajmując się naprawami spotkali się z podobnymi odgłosami i coś mogą podpowiedzieć

  Dalej nie rozumiesz, ze takie nagrania zniekształcają dźwięk na tyle, że nic to nie mówi

  danielszym wrote:
  oraz zadałem konkretne pytania czy obudowy są klejone czy skręcane i raz krzyżak przykręcany czy nitowany

  no i tu dostałeś konkretne odpowiedzi, więc o co żal ?

  danielszym wrote:
  I bądź tu człowieku ekologicznym .

  Jeśli sam sobie nie potrafisz poradzić, a umrzesz by wydać na werwis to na pewno ekologocznym nie będziesz....

  danielszym wrote:
  Są ludzie którzy umieszczają filmiki z napraw dosyć skomplikowanych nawet z rozcinaniem obudów bębnów i na rade takich zapaleńców liczyłem .

  W połowie przpadków powinny być to filmiki jak nie nalezy przeprowadzać napraw. WIerz lub nie, ale dobry serwisant ma wystarczajaco pracy by nie mieć czasu na kręcenie filmików na internety.
 • #16
  danielszym
  Level 9  
  Dzięki za podpowiedz odnośnie, rozkręcanej obudowy bębna. Przepraszam, ale w trakcie pisania kolejnej wiadomość , dostałem od Pana informację której jeszcze nie zdążyłem przeczytać. Proszę się nie dziwić chcę albo naprawić jak najmniejszym kosztem, bo mam świadomość że to jest już 12 lat eksploatacji i mogą się psuć kolejne rzeczy więc dążę do optymalizacji kosztów naprawy bo jak zacznie się a może to a może tamto to w sumie może wyjdzie 50 % nowej pralki więc raczej nie opłacalne, chyba że te nowe są mniej trwalsze i warto inwestować w ten model. Jak dobrać łożyska bo można by wymienić skoro obudowa rozkręcalna, ale ceny w North są zabójcze. Szkoda że krzyżak jest nitowany a nie rozkręcany bo w tedy w razie czego podjął bym się wymiany bo koszt bębna z krzyżakiem w North jest za drogi bo ponad 1/3 nowej pralki.
  Jak sprawdzić czy łożyska są jeszcze dobre ? Czy 12 lat eksploatacji to można przyjąć że łożyska powinno się wymienić jeśli podejmuję się serwisowania pralki ? Dzięki z góry za podpowiedzi które pozwolą mi podjąć decyzje o naprawie bądź zajechaniu do końca pralki i kupnie nowej.
 • #17
  Kenworth 18
  Level 41  
  W sklepie North wrzucili kilka części do worka i nazwali to zestawem naprawczym bębna!
  Kupując łożyska i uszczelniacz oraz wkręty osobno powinieneś się zmieścić w 50-70 zł za własny zestaw naprawczy. Przykład uszczelniacza: https://sklep.stamarpoznan.pl/pl/siemens/297-...l/pl/siemens/297-simering-35x72x10-12-10.html
  Kupując polskie łożyska, które należą do całkiem dobrych jakościowo i kompletując sobie części nie wydasz majątku.
  Niestety w przypadku stwierdzenia uszkodzenia krzyżaka bębna opłacalność naprawy stanie pod dużym znakiem zapytania.
 • #18
  danielszym
  Level 9  
  Dzięki za kolejna podpowiedz ceny są faktycznie przystępne, nasuwa się jeszcze tylko pytanie czy dokładne dobranie łożysk i simeringu jedynie na podstawie oznaczeń na starych łożyskach i simeringu czy jest do zdobycia informacja jaki typ tych elementów powinienem zamówić , I zapytam jeszcze o wspominane przez Pana wkrętach, do czego te wkręty były by potrzebne ?
 • #19
  Kenworth 18
  Level 41  
  Na forum zwracamy się do siebie kolego!☺
  Zestaw według sklepu North to łożysko 6205ZZ, można zakupić RS luz C3 oraz łożysko drugie czyli 6306ZZ lub RS luz C3 oraz uszczelniacz 35x72x10/12.
  Sklep North dorzuca do zestawu uszczelkę zbiornika, która będzie zbędna bo można ponownie wykorzystać fabryczną a wkręty będą potrzebne ponieważ należy wyłamać zatrzaski przy pierwszej wymianie łożysk co obrazuje dołączony film: https://youtu.be/XaFF2-Rl8Nc
  Tutaj przykład zestawu naprawczego do kolegi pralki: https://allegro.pl/oferta/zestaw-lozysko-i-si...8346?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
 • #20
  danielszym
  Level 9  
  Dziękuję kolego :):)
 • #21
  Sebastian_M26
  Level 18  
  Zbiornik fabrycznie jest złożony na zatrzaskach które się wycina a później składa na wkręty. Jakieś doświadczenie w wymiany łożysk? Ja bym nawet nie naprawiał 5 letniej a co dopiero 12 bo potem zaczyna się sypać wszystko.
 • #22
  danielszym
  Level 9  
  Jak zdjąłem pokrywę to praleczka wygląda naprawdę świeżo mimo lat jestem zaskoczony wyglądem jak nówka . Obudowa bębna jest skręcana i dodatkowo na zatrzaski? Rozumiem że przy demontażu zatrzaski się popsuja i trzeba dodatkowymi wkrętami poskręcać ? Podany zestaw łożysk jest dla symbolu pralki WAE24360PL/02 a ja mam WAE24360PL/06 czy to nie ma różnicy są te same łożyska ?
 • #23
  Kenworth 18
  Level 41  
  Sprzedawca deklaruje, że dobierze łożyska do danego modelu itd. ale jak widać wymiary łożysk i uszczelniacza są zgodne. Podałem tylko przykład cen takiego zestawu i nie zachęcam do kupna na znanym portalu aukcyjnym ponieważ sprzedawca może wysłać guzik warte łożyska chińskie a i nie wiadomo jakiej jakości będzie uszczelniacz. Ja bym wolał sobie samemu skompletować taki zestaw opierając się na łożyskach: Fag, Fłt lub Skf i uszczelniaczu ze Stamaru, ale decyzja należy do kolegi.
  Tak, wkręty muszą zastąpić usunięte zatrzaski.
 • #24
  danielszym
  Level 9  
  OKI a ze Stamaru dobór łożysk byś polecił ? Tylko są różne typy 6505 2RS, 6505 2RSR, 6205 2Z, 6205 2ZR, oraz 6306 2RS , 6306 2RSR, 6306 2Z, 6306 2ZR i teraz które powinienem zamówić oraz simering 35x72x10/12 (10). Jeśli naprawiałeś już taki bęben, to podpowiedz czy zepsute zatrzaski zastępowałeś wkrętami, tzn nawiercałeś coś czy po prostu skręcałeś plastiki na żywca wkrętami i ile takich wkrętów dodatkowo zastosować w razie czego tyle ile zatrzasków było? Boję się że jak rozkręcę i okaże się że krzyżak będzie zniszczony to robota nie ma sensu a zwłaszcza kupowanie części.
 • #25
  Kenworth 18
  Level 41  
  Łożyska możesz kupić według uznania czyli ZZ to kryte blachą a 2RS tworzywem sztucznym, zarówno jedne i drugie spełnią swoją rolę bez problemu. W Stamarze możesz zamówić sobie cały komplet bez problemu.
  Jeśli chodzi o kupowanie części przed naprawą to zalecam byś wpierw rozebrał zbiornik i dopiero po weryfikacji stanu krzyżaka zakupił części. O ile w North zwrócisz ich zestaw o ile go nie rozpakujesz o tyle w innym sklepie będzie to już nie możliwe.
  Zatrzaski usuwasz a w zbiorniku są już punkty w które wkęcasz dodatkowe wkręty.
 • #26
  mrice
  Home appliances specialist
  danielszym wrote:
  Przepraszam, ale w trakcie pisania kolejnej wiadomość , dostałem od Pana informację której jeszcze nie zdążyłem przeczytać


  Ok, nie było tematu

  danielszym wrote:
  mam świadomość że to jest już 12 lat eksploatacji i mogą się psuć kolejne rzeczy więc dążę do optymalizacji kosztów naprawy

  dopiero 12 lat, jak nie bedzie wyjątkowo złośliwym egzemplarzem, to jeszcze posłuży

  danielszym wrote:
  chyba że te nowe są mniej trwalsze i warto inwestować w ten model.

  Takiej samej trwałości nie oczekuj, nawet elementy typowo eksploatacyjne w bliźniaczej konstrukcji którą można dziś jeszcze kupić zużywają dużo szybciej niż w twojej odmianie. Tak przekładając na męski, można przyjąć, że masz mercedesa W124.

  danielszym wrote:
  Szkoda że krzyżak jest nitowany a nie rozkręcany bo w tedy w razie czego podjął bym się wymiany bo koszt bębna z krzyżakiem w North jest za drogi bo ponad 1/3 nowej pralki.

  Krzyżaki w tych wersjach rzadko kiedy pękały.

  danielszym wrote:
  Jak sprawdzić czy łożyska są jeszcze dobre ?

  Cóż, podstawa to sprawdzenie na słuch, łożysko powinno się obracać cichutko, bez stuków i puków

  danielszym wrote:
  Czy 12 lat eksploatacji to można przyjąć że łożyska powinno się wymienić jeśli podejmuję się serwisowania pralki ?

  Absolutnie nie, dla przykładu, mojej leci 18-ty roki łożyska fabryczne, mało tego nawet raz demontowane i montowane ponownie (wraz z siemmeringiem) do mycia ciśnieniowego zbiornika.

  Kenworth 18 wrote:
  Niestety w przypadku stwierdzenia uszkodzenia krzyżaka bębna opłacalność naprawy stanie pod dużym znakiem zapytania.

  To prawda, ale można wtedy rozważyć zakup używanego bębna.

  Kenworth 18 wrote:
  a wkręty będą potrzebne ponieważ należy wyłamać zatrzaski przy pierwszej wymianie łożysk co obrazuje dołączony film:

  W zupełności wystarczą te co są już w zbiorniku.

  Sebastian_M26 wrote:
  Ja bym nawet nie naprawiał 5 letniej a co dopiero 12 bo potem zaczyna się sypać wszystko.

  Jeśli kupuje się tanie g... to tak jest.

  danielszym wrote:
  Jak zdjąłem pokrywę to praleczka wygląda naprawdę świeżo mimo lat jestem zaskoczony wyglądem jak nówka .

  Ot własnie Bosch z serii WAE

  danielszym wrote:
  Obudowa bębna jest skręcana i dodatkowo na zatrzaski? Rozumiem że przy demontażu zatrzaski się popsuja i trzeba dodatkowymi wkrętami poskręcać ?

  Zatrzaski skasować, dodatkowych wkrętów nie stosować, zapewniam, ze utrzyma szczelność i się nie rozleci.

  danielszym wrote:
  Podany zestaw łożysk jest dla symbolu pralki WAE24360PL/02 a ja mam WAE24360PL/06 czy to nie ma różnicy są te same łożyska ?

  na 99,9% powinny być te same.

  Kenworth 18 wrote:
  Tak, wkręty muszą zastąpić usunięte zatrzaski.

  Nie, nie muszą :)

  danielszym wrote:
  ze Stamaru dobór łożysk byś polecił ?

  Łożyska SKFy ZZ starczą w zupełności, nie mniej ja bym najpierw otworzył zbiornik, sprawdził stere i dopiero potem zamawiał, dziś przesyłki śmigają szybko.

  danielszym wrote:
  Boję się że jak rozkręcę i okaże się że krzyżak będzie zniszczony to robota nie ma sensu a zwłaszcza kupowanie części.

  Jak wyżej
 • #27
  danielszym
  Level 9  
  Koledzy drodzy mam problem z tymi łożyskami , sprawdzając łożyska w internecie 6205 2ZS ma średnice wewnętrzna 25 mm , a 6306 2Z ma średnice wewnętrzną 30 mm jak to możliwe ze średnice wewnętrzne które są na tej samej ośce od krzyżaka maja 5 mm różnicy ?
 • #28
  mrice
  Home appliances specialist
  Bardzo prawidłowo, nie chciał byś całej osi przepychać przez pierwsze łożysko :) Tylne łożysko ma zawsze najmniejszą średnicę a siemmer największą.
 • Helpful post
  #29
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :arrow:danielszym - za chwilę będzie druga strona tematu ( dywagacji ) a Ty kolego dalej stoisz w miejscu. Najpierw wyjmij grzałkę i zobacz czy coś nie wpadło do zbiornika a potem dalszy demontaż pralki. Wrzuć zdjęcia i będzie wszystko jasne.
 • #30
  danielszym
  Level 9  
  Ok za rozbieranie wezmę jak będę dysponował czasem, do końca tygodnia powinienem już móc rozebrać, na narazie mam na głowie kilka spraw. A czy jeśli by coś wpadło pomiędzy bęben a obudowę bębna to uderzenia nie były by cały czas? u mnie uderzenia są okresowe, możesz posłuchać materiał 4 min a uderzenia 10 s i 2 s i dalej cisza brak uderzeń.