Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja a sprzedaż auta.

08 Mar 2020 00:00 795 24
  • Poziom 4  
    Witam mam pytanie. Otóż 09.02.2020 zakupiłem samochód i chciałbym go sprzedać przed upływem 30 dni, poprostu go jeszcze nie przerejestrowalem. Czy tak mozna, jakieś konsekwencje? Czy po sprzedaży nabywca (ktoś z rodziny)znów ma 30 dni na rejestrację czy tylko te dni które mi pozostały? Z góry dziękuję za odpowiedź
  • Poziom 23  
    Na rejestrację jest 30 dni od daty zakupu. Zatem każdy kto kupił ma "swoje" 30 dni. Pamiętaj o zapłaceniu podatku po sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli nie przerejestrowałeś to w dowodzie figuruje poprzedni właściciel i nie możesz tego auta sprzedać bez pisemnego upoważnienia.
    Chyba że prowadzisz jakiś autohandel...
  • Poziom 4  
    W dowodzie nie figuruje poprzedni właściciel tylko jeszcze wcześniejszy....
  • Poziom 37  
    Ja tam nie wiem, ale ze względu na daty i wynikającą z tego od niedawna karę, pojawiłbym się w poniedziałek z kupcem w urzędzie, i tam zapytał. Masz ten obowiązek, więc może zostać nałożona kara.
    Widzimisię urzędnika, może być inne, niż widzimisię elektrody.
    Masz umowę sprzedaży od właściciela z dowodu?
  • Poziom 4  
    Mam wszystkie umowy. Dlatego pytam czy jutro jechać z osobą której sprzedałem czy ta osoba ma też 30dni od daty kupna. Takie to porąbane że nogi miękną....

Dodano po 28 [minuty]:

Mogę jeszcze umowę skonstruować np. na 15.02.2020 nie ma z tym problemu bo chce żeby auto było na babcie zarejestrowane a nie na mnie ale czy to coś da czyli czy babcia ma czas też 30 dni od daty zakupu?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie kombinuj bo przekombinujesz!
    Przegląd pojazdu ważny? Ubezpieczenie ważne?

Bo tu mogą być schody....

Umowę kupne-sprzedaży powinien podpisać ten kto figuruje w dowodzie
  • Poziom 36  
    Dami8709 napisał:
    Takie to porąbane że nogi miękną....
    Owszem. Porąbane jest to, co robisz.
  • Poziom 39  
    jozefg napisał:
    Nie kombinuj bo przekombinujesz!
    Przegląd pojazdu ważny? Ubezpieczenie ważne?

Bo tu mogą być schody....

Nie sądzę, a co jak kupuję auto w którym po kolei nikt nie przerejestrowywał auta z kogoś na siebie? otóż nic, w dowodzie jest wpisany kowalski, i pani sprawdzi ciągłość umów, to znaczy, czy kowalski spisał umowę z janowskim, potem janowski sprzedał nowakowi, i musi być kolejna umowa, potem nowak spisał ze mną i ja rejestruję. Otóż miałem taką sytuację i właśnie ją wyprostowałem rejestrując na siebie w końcu. Nikt nie chciał podpisów właściciela z dowodu. Właścicielem jest ten kto ma umowy spisane. Pani sprawdziła ciągłość, jest ok, dziękuję do widzenia.
  • Poziom 31  
    jozefg napisał:

Niby dlaczego skoro nie jest już właścicielem pojazdu?
  • Poziom 37  
    @balonika3 dlaczego?
    Też chciałbyś zwyżki za wiek?
    Dotykają zarówno tych "normalnych", jak i tych niezbyt, którzy wg ubezpieczycieli powinni więcej płacić.
    Ja jeszcze rozumiem, miałeś wypadek, dowalą 3 razy więcej za OC, ale żeby tak na starcie, tylko za wiek?
    @lukashb teraz, po nowym roku?
    Autor się musi zdecydować kiedy "sprzedał" auto.
    12 lutego i posiada wszystkie umowy?
    Przecież one są już u babci.
    Normalnie niech sprzedaje, w urzędzie pokazuje umowę kupna i sprzedaży, razem z babcią, bo to jej papiery po kupnie auta.
    Samemu, co zrobi jak zapytają kiedy kupił i czy na pewno zmieścił się w tych 30 dniach?
    Chociaż jak rodzina, to może bym uwierzył. Z tymże znowu, nie jestem urzędnikiem, a z tego co wiem, trudno udowodnić im coś "na gębę". Papier się liczy.
    Tu pytanie, bezkarni są ci, którzy nie dopełnili obowiązku przed 1 stycznia, czy tylko ci nowi? Janowski i Nowak dostanie po d...?
  • Moderator Samochody
    Pamiętaj tylko, że sprzedając auto przed upływem 6 miesięcy od nabycia, musisz odprowadzić podatek dochodowy i nie kombinuj z wartością na umowie, bo jak przesadzisz to US policzy wartości rynkową. Jak babcia będzie ubezpieczać auto to i tak musi podać, że będzie użytkowane przez osobę "z grupy ryzyka" i i tak dostanie wyższą składkę. Nie lepiej zrobić współwłasność? Przynajmniej będziesz nabierał prawa do zniżek.
  • Poziom 21  
    Z babcią spisuje umowę darowizny a nie kupna-sprzedaży i nie płaci żadnego podatku bo jest w 0 grupie podatkowej (płaci jedynie 2% PCC jako kupujący). A co do ubezpieczenia to jeśli babcia nie zgłosi że osoba młodsza niż 26 lat będzie użytkować pojazd to ubezpieczenie i tak będzie działać, jedynie w przypadku spowodowania szkody OC przez wnuczka składka babci na kolejny rok może być drastyczniej powiększona, w przypadku szkody z AC zazwyczaj ubezpieczyciel potrąca 10% z kwoty odszkodowania.
  • Poziom 39  
    g107r napisał:

Tu pytanie, bezkarni są ci, którzy nie dopełnili obowiązku przed 1 stycznia, czy tylko ci nowi? Janowski i Nowak dostanie po d...?

Odpowiadając, tak po nowym roku, ich interesuje stan z ostatnią osobą i najświeższą umową, to znaczy moi poprzedni właściciele Janowski i Nowak nie dostają po dupie nic, bo niby z jakiej racji. Dostałbym ja gdybym olał temat, ale 30 dni nie minęło, porządek zrobiony - urzędnik niema powodów do tego by się czepić. Tamci Panowie z umowy byli dużo wcześniej przed obowiązkiem przerejestrowywania, obowiązek usankcjonowany karnie obowiązuje od 01.01.2020 godzina 00:00 i od tej godziny liczymy 30 dni po zakupie. Co wcześniej to olewamy. 4 lutego załatwiałem sprawę z moim drugim autem, które było swapowane itp generalnie nie używane, nie przerejestrowane, stan taki trwał długo, zero konsekwencji. Wystarczy się dowiedzieć co i jak i wszystko gra. Trzeba pilnować terminów po prostu. To auto kupowane było długo wcześniej niż ustawa, prawo nie działa wstecz. Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Chyba znam rozwiązanie które w mojej sytuacji może być najlepsze. Jutro pojadę zgłosić do WK że kupiłem auto(bo nie zglaszlem) i odrazu że sprzedalem,. Umowę na babcie zrobię na 24.02.2020 i odrazu zarejestruje na babcie. Chyba będzie git, nie?
  • Moderator Samochody
    Nie sprzedawaj tylko zrób darowiznę... ale na Twoim miejscu dobrze bym się zastanowił czy nie zrobić współwłasności.
  • Poziom 4  
    Nie mogę zrobić wspolwlasciciela bo mi się komornik wpie...li. poprostu zglosze że 09.02 kupiłem 24.02 sprzedałem i odrazu z babcią zarejestruje. A koszty ponoszę ja tzn podatki i rejestracja więc nie ma problemu. A umowę napisałem na taką samą kwotę jak kupiłem więc też chyba ok. Chyba pomysł dobry. Tym bardziej że jutro raczej ostatni dzień na takie rzeczy....
  • Poziom 36  
    Dami8709 napisał:
    Nie mogę zrobić wspolwlasciciela bo mi się komornik wpie...li. poprostu zglosze że 09.02 kupiłem 24.02 sprzedałem

W takiej sytuacji to w ogóle nie powinieneś ani przez moment być właścicielem bo na bank potraktują to jako próbę ukrycia majątku i będziesz miał ciepło w gaciach.
  • Poziom 4  
    Przecież mogę sprzedać nie przerejestrowanie auto więc zgłaszam że kupiłem i sprzedałem i rejestruje na babcie. No chyba że lepiej na siebie rejestrować i odczekać do odbioru dowodu rejestracyjnego i wtedy sprzedać. Przecież nie ukrywam majątku skoro odprowadzam za kupno podatek.

Dodano po 49 [sekundy]:

Po za tym na umowie jest wpisane 3000zl wiec 2% to śmieszne pieniądze....
  • Poziom 39  
    Tylko o to, że komornik jak wpada, pyta o kasę, mówisz nie masz, potem jednak jakimś cudem kupujesz auto, i stąd sie na 99% przyczepią, to skąd jednak kasa była jak wtedy nie było a nie masz dochodów na przykład. Ukrycie majątku będzie bolało, a 2% pcc to pikuś przy tym....
  • Poziom 28  
    Jak sprzedający zgłosił już w WK sprzedaż i zeskanowali umowę to raczej nic ne mieszaj. Trzeba było od razu pisać umowę na babcie i byłoby po kłopocie. Może zadzwoń do sprzedającego jak jeszcze nie zgłosił zbycia i przepiszcie umowę na babię.
  • Poziom 21  
    Jeżeli masz wszystkie oryginalne umowy, zrób dla siebie kopie w razie "W" a oryginały przekaż kupującemu aby ten mógł zarejestrować bez problemów. Jeżeli sprzedajesz za taką samą kwotę lub niższą to nie musisz płacić podatku bo nie uzyskałeś zysku tylko musisz to wykazać później w zeznaniu podatkowym.
  • Poziom 31  
    xray81 napisał:
    Jeżeli sprzedajesz za taką samą kwotę lub niższą to nie musisz płacić podatku bo nie uzyskałeś zysku tylko musisz to wykazać później w zeznaniu podatkowym.

PCC płacisz tak czy inaczej.