Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B618 jako access point?

08 Mar 2020 17:33 297 3
 • Poziom 7  
  Mam w domu nastepujący zestaw:
  ZTE MF 286 jako brama internetowa na karcie GSM - podsieć 192.168.8.*
  Asus - tu mało istotny - jako access point - podsieć 192.168.8
  Nabyłem Huawei B618. Liczyłem na większe prędkości niż na ZTE ale się przeliczyłem - nieważne ;) Chcę go tymczasowo postawić jako access point na innym piętrze ale...ten router nie ma trybu access point?
  Podłączyłem go po kablu do ZTE. W ZTE ustawiłem na sztywno po mac adres dla Huawei - 192.168.8.101. Zrestartowałem Huawei, nadał sobie podsieć 192.168.9.* i podłącza kolejne urządzenia do tej podsieci. W z-dce Ethernet ustawiłem mu na sztywno adres 192.168.8.101. Gdy próbuję to samo zrobić w z-dce DHCP (gdzie obecnie jest 192.168.9.1) to wyrzuca mi Failure po Apply i przywraca adres 192.168.9.1. Potrzebuję w nim ustawić tę samą podsieć aby urządzania podpięte pod Asusa widziały się z urządzeniami pod Huaweiem. Nie da się? :( Gdy wyłączam DHCP to urządzenia podpinane pod Huawei nie dostają ipka i nie mają dostępu do internetu, więc raczej to nie wchodzi w grę.
 • IT SerwisIT Serwis
 • Moderator - Komputery Serwis
  Witaj. Tak jak w przypadku każdego routera, z którego chcesz zrobić AP:
  - konfiguracja WAN (czy w tym wypadku modemu) jest nieistotna
  - IP na LAN warto ustawić tak, abyś mógł mieć do urządzenia dostęp po spięciu w sieć, tzn jeśli Twój ZTE ma IP 192.168.8.1 i przydziela adresy 192.168.8.100-199 (na przykład), to AP możesz skonfigurować na jakimś adresie innym niż IP ZTE oraz takim, który leży poza pulą przydzielaną przez router. Dla tego przykładu wybrałbym 192.168.8.2 (kolejny AP na 192.168.8.3).
  - WiFi możesz ustawić dokładnie tak samo jak na ZTE (tzn to samo SSID, te same zabezpieczenia, ale inny kanał, żeby sieci nie zakłócały się wzajemnie), albo ustawić inne SSID, kanały również oddalone od siebie. W pierwszym przypadku będziesz miał jedną sieć, urządzenia będą wybierać z automatu lepszy punkt dostępowy, w drugim sieci będą oddzielne.
  - na sam koniec należy WYŁĄCZYĆ serwer DHCP w routerze, który ma działać jako AP i po zastosowaniu zmian (lub restarcie routera) podłączyć kabel od głównego routera do dowolnego portu LAN routera konfigurowanego jako AP.
 • IT SerwisIT Serwis
 • Poziom 7  
  Dzięki za podpowiedź, ale nie jest łatwo.
  Kroki:
  1) Wyłączam kabel sieciowy z routera konfigurowanego jako AP (dalej nazywam go AP) - jest offline.
  2) Przywracam ustawienia fabryczne AP
  3) Włączam AP
  4) Loguję się do AP po domyślnym WIFI
  5) Wchodzę do ustawień DHCP - tam ustawiam ip 192.168.8.2 (muszę je ustawić - nie przepuszcza bez tego) i wyłaczam serwer DHCP. Router ostrzega, że od tego momentu łącząc się do niego muszę ustawiać IP w ustawieniach karty sieciowej klienta - wydaje mi się to istotne. Daję apply.
  6) Ustawienia w WAN są 'auto'
  7) Strona routera przeładowuje się na nowym IP.
  8) Podłączam kabel z routera 'bramy' do AP i w tym momencie zaczynają się problemy:
  a) nie mogę połączyć się do AP ani po wifi, ani po kablu
  b) nie mogę zlokalizować strony AP żeby zmienić ustawienia - próbuję po ipscan, pojawia mi się tam urzadzenie 'podejrzane', ale gdy próbuję się połączyć pod ten adres przez www, dostaję 404
  c) próbuję ustawić ip na sztywno w ustawieniach sieci (jako konfiguracja alternatywna) ale to nie skutkuje - podczas połączenia krzyczy o nieprawidłowych ustawieniach IP.

  Chyba po prostu Huawei B618 nie życzy sobie pracować w tym trybie :( Z asusami nie miałem zupełnie takiego problemu, ale tam była opcja trybu access point, wyłączająca od razu np dhcp.
 • Moderator - Komputery Serwis
  Niestety nie mam B618 i ciężko mi potwierdzić. Teoretycznie po wyłączeniu serwera DHCP i ustawieniu ręcznym adresu IP powinien być widoczny jak każde inne urządzenie, powinien dać się pingować (niezależnie od tego, czy będzie działać prawidłowo w tym trybie, czy nie).