Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Challange "Pokonać piekło" - czyli rozwiązania dla sondy Wenus

ADI-mistrzu 09 Mar 2020 08:53 1632 5
  • Challange "Pokonać piekło" - czyli rozwiązania dla sondy Wenus
    Centrum badawcze JPL (Jet Propulsion Laboratory) należące do NASA (które zrealizowało między innymi projekt łazika marsjańskiego Curiosity) ogłosiło challange dla naukowców na rozwiązania dla przyszłej sondy AREE (Automaton Rover for Extreme Environment) mającej zbadać powierzchnię planety Wenus.

    Sam projekt powstał w 2015 roku i jest na etapie koncepcyjnym, jego celem jest zbudowanie łazika wenusjańskiego zdolnego przetrwać na planecie do kilku miesięcy. Dla porównania, obecny rekord należy do radzieckiej sondy Wenera 13, która pracowała na powierzchni niespełna 127min po czym uległa stopieniu.

    Wenus, mimo iż leży w tak zwanej "ekosferze" z powodu efektu cieplarnianego jest wyjątkowo niegościnnym miejscem.
    Na jej powierzchni panuje temperatura 450°C (praktycznie niezależnie czy za dnia czy nocy) zaś ciśnienie sięga 92 atmosfer, dla porównania dla planety Merkury znajdującej się dwukrotnie bliżej słońca niż Wenus, wahania temperatury wynoszą od 220°C do 420°C.

    Powierzchnia planety jest szczelnie zasłonięta gęstymi chmurami, z tego też powodu ciężko jest rozpoznać warunki terenowe w których będzie poruszał się łazik. Obecnie rozpatrywany jest pomysł napędu gąsienicowego bądź na kołach, lecz wcześniej brano pod uwagę także układ kroczący typu "pajęcze nogi". Zrezygnowano jednak z niego w powodu obawy o stabilność łazika, wiatry na powierzchni planety nie wieją z dużą prędkością (zaledwie kilku km/h) lecz gęsta atmosfera planety wywiera duży nacisk na przeszkody, co można porównać do prądów morskich.

    Z powodu tak ekstremalnych warunków, rozwiązania elektroniczne są wyjątkowo trudne w realizacji, dlatego też łazik planowo będzie miał konstrukcję silnie mechaniczną. W zamiarze jest opracowanie komputera mechatronicznego mogącego przetrwać tak trudne warunki.
    Podobną konstrukcję stosowali Rosjanie w swoich pojazdach kosmicznych, przykładem jest system orientacji przestrzennej GLOBUS.
    Challange "Pokonać piekło" - czyli rozwiązania dla sondy Wenus Challange "Pokonać piekło" - czyli rozwiązania dla sondy Wenus

    Z racji gęstych chmur i niedostatku światła na powierzchni, łazik nie może być zasilany ogniwami słonecznymi. Zastosowanie generatorów RTG także jest niemożliwe, wymagają one do prawidłowej pracy różnicy temperatur około 400°C co oznacza temperaturę obudowy około 850°C.
    Z tego też powodu w zamyśle jest napędzanie łazika wiatrem.



    Obecnie NASA poszukuje rozwiązań czujników pozwalających wykrywać łazikowi przeszkody.
    Swoje pomysły można zgłaszać na stronie crowdfundingowej o nazwie herox.com, nabór pomysłów trwa do 29 maja 2020 roku.
    Do wygrania jest łącznie 30 tys. USD, gdzie 15 tys. przeznaczono dla pierwszego nagrodzonego projektu i kolejno 10 tys. i 5 tys. dla dwóch następnych.
    https://www.herox.com/VenusRover

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Offline 
    Has specialization in: przemysł kosmiczny, układy low power
    ADI-mistrzu wrote 2253 posts with rating 292, helped 36 times. Live in city Legionowo. Been with us since 2004 year.
  • #2
    Jacekser
    Level 23  
    Cienkie są kwoty tych nagród.Warunki jakie muszą spełniać takie czujniki nie odbiegają od warunków zewnętrznych przy starcie czy lądowaniu(no tu są 3 x niższe temperatury)rakiety/pojazdu kosmicznego.A te trwają nie dłużej niż 15 minut.Nie sądzę by ktoś przeprowadził badania dla takich narażeń za kwoty niższe od milionów $/EU.Chyba że dostaną grant na pokrycie tych kosztów(jeśli wygrają).
  • #3
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    @Jacekser polega to na zgłoszeniu pomysłu na realizację, nie przekazaniu całej realizacji.
    Zbierają tutaj pomysły jak można to zrobić a później sami będą tą koncepcję rozwijać.
  • #4
    Janusz_kk
    Level 36  
    Cienko to widzę, mechanika też nie zda egzaminu w tych temp chociażby z powodu smarowania, a czujniki mechaniczne podobnie jak transmisja są niewykonalne mechanicznie, pozostaje elektronika. Wg mnie jedynie pompa ciepła jest w stanie utrzymać znośne temp pracy elektroniki,
    problemem jest dobór czynnika, chłodzenie zewnętrznego radiatora i pobór energii przez to chłodzenie.
  • #5
    And!
    Admin of Design group
    Dla mnie pomysł na ogłoszenie takiego konkursu jest bardzo dobry, a najgorsze jest chyba zakładanie z góry że się nie da zrobić...
    Wystarczy, że kilka osób wpadnie na dobre pomysły i całość pójdzie do przodu.
    Koniec zgłoszeń z końcem maja: https://www.herox.com/VenusRover/guidelines

    Zajrzyjcie tutaj:
    https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/niac_2016_phasei_saunder_aree_tagged.pdf
    Co do transmisji danych możliwa jest np. modulacja sygnału przez łazik, po oświetleniu go wiązką radarową.
  • #6
    Jacekser
    Level 23  
    ADI-mistrzu wrote:
    @Jacekser polega to na zgłoszeniu pomysłu na realizację, nie przekazaniu całej realizacji.
    Zbierają tutaj pomysły jak można to zrobić a później sami będą tą koncepcję rozwijać.

    Jeśli ktoś ma takie pomysły to raczej nie wymyśli ich li tylko w głowie.Przy tak ekstremalnych warunkach potrzebna jest wiedza z dziedziny nauk ścisłych,aerodynamiki,termodynamiki,materiałoznawstwa i pokrewnych dla ekstremalnych warunków pracy (+ badania).Tak rozumiem podejście do takiego tematu.Chyba że to zabawa.A,to co innego.

    PS.Odczytałem warunki-to coś dla naszych młodych ,zdolnych studentów ,budowniczych łazików marsjańskich.Może coś wymyślą-?