Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pierwszy projekt z automatyki

Frekz 09 Mar 2020 10:17 321 5
SterControl
    Frekz
    Level 5  
    Hejka,

prosiłbym o jakąś poradę. Chciałbym pracować w przyszłości jako projektant, ale w tym celu zawsze wymagane jest przynajmniej minimalne doświadczenie, chciałbym więc zrobić coś w ramach własnego czasu, własny projekt np jakiejś typowej maszyny, żeby mieć ogląd jak to wygląda.

* Na tę chwilę dosyć dobrze potrafię robić dokumentacje elektryczną (EPLAN) oraz uczę się programowanie w Tia Portal używając symulacji.
    ** Chcę się nauczyć trochę o doborze i projektowaniu w zakresie elektryki: dobór zabezpieczeń, silników, przemienników częstotliwości etc.
    ** Nauczyć się czegokolwiek o sieciach informatycznych, projektowaniu i używaniu ich w ramach automatyki, ponieważ mam tutaj zerową wiedzę czy doświadczenie
    ** Nauczyć się dobierać i wyliczać potrzebne przy projektowaniu wartości dla elementów hydrauliki i pneumatyki

Pytanie jest takie czy mogę i czy warto teoretycznie opracować jakikolwiek z punktu **. Oraz czy możecie coś polecić jak się zabrać za takie coś? Typu: chcę zrobić projekt powiedzmy podajnik i paletyzacja. Jak dobrać elementy, czy trzeba coś liczyć? U mnie np dobór silnika na studiach polegał na obliczeniu momentów za przekładniach i ostatecznego momentu silnika na wale i dobór moc pod ten moment. Pytanie jak to wygląda w praktyce? Macie może jakieś książki albo porady jak się zabrać za takie projektowanie?

Oraz co ważne, czy jestem w stanie niedużym kosztem ogarnąć coś w domu? Dodam, że nie mam 3 fazy, ponieważ mieszkam w bloku + mam mało miejsca, ponieważ jestem ograniczony do małego pokoju =).
  • SterControl
    and_rog
    Level 23  
    Ograniczeniem nie jest przestrzeń, a pieniądze. Jeśli poważnie myślisz o programowaniu to na symulatorach tego się nie nauczysz. Kup sterownik, falownik 1-faz +silnik, itp.
    Ponadto - zatrudnij się w fabryce w UR, tam to poznasz.
  • SterControl
    Wojciech.
    Level 34  
    Frekz wrote:
    Oraz co ważne, czy jestem w stanie niedużym kosztem ogarnąć coś w domu? Dodam, że nie mam 3 fazy, ponieważ mieszkam w bloku + mam mało miejsca, ponieważ jestem ograniczony do małego pokoju =).

Ucz się programowania języków wysokiego poziomu reszta to tylko konfiguracja sprzętowa. I tak się tego nie nauczysz bo każdy producent jest inny.
    Frekz
    Level 5  
    Hej,

dzięki za odpowiedzi :).

Jeśli chodzi o pracę w UR to już na początku kariery pracowałem prawie 2 lata w UR, gdzie sterowniki to była świętość (maszyny CNC) i nie można było nawet zbyt długo na nie patrzeć. Zresztą powiem szczerze, że nie bardzo bym chciał teraz robić sobie degradację stanowiska żeby wrócić i znowu wymieniać czujniki jako fizyczny, ponieważ pracuję jako inżynier typowo od schematów EPLAN i od działania oprogramowania (ala mniejszy informatyk).

O jakich językach wysokiego poziomu myślisz? Czy np programowanie w c# byłoby ok? Bo właśnie na ten język chciałem poświęcić trochę czasu, ponieważ nawet w razie gdyby mi się kiedyś automatyka znudziła, stanowi to jakąś rozsądną odskocznię.

Bardziej mnie zastanawia pod kątem sprzętu np. projektuje jakąś maszynę czy jakąś linię zasilania to muszę to chyba jakoś dobrać tj. dobrać odpowiednie zasilanie, elementy wykonawcze, elementy pasywne, filtracje itp. I jak to wygląda w praktyce?
    Wojciech.
    Level 34  
    Frekz wrote:
    O jakich językach wysokiego poziomu myślisz? Czy np programowanie w c# byłoby ok? Bo właśnie na ten język chciałem poświęcić trochę czasu, ponieważ nawet w razie gdyby mi się kiedyś automatyka znudziła, stanowi to jakąś rozsądną odskocznię.

Jeśli chodzi o PLC to pewnie pasowałoby liznąć C lub C++.

Frekz wrote:
    Bardziej mnie zastanawia pod kątem sprzętu np. projektuje jakąś maszynę czy jakąś linię zasilania to muszę to chyba jakoś dobrać tj. dobrać odpowiednie zasilanie, elementy wykonawcze, elementy pasywne, filtracje itp. I jak to wygląda w praktyce?

W praktyce to wygląda tak, że jedna osoba nie projektuje maszyny tylko cały dział konstruktorski. Ciężko by inż elektryk był specjalistą od automatycznych napędów hydraulicznych czy pneumatycznych.
    Mkrasuski
    Level 20  
    Oglądaj schematy 'cudzych maszyn'! Jak najwięcej podglądaj jak to robią inni - bardzo wiele rozwiązań powtarza się u różnych producentów i stanowi 'standard przemysłowy' lub 'uznane praktyki'
    Przykładowo układy rozruchu i zabezpieczania napędów, sposoby okablowania we/wy PLC, separacji sygnałów, podłączania czujników, zabezpieczeń, blokad itp.

Dużo pożytecznych informacji dot. zabezpieczania i sterowania silników znajdziesz w materiałach producentów aparatury
    np. Eaton/Moeller wiring manual - bardzo dużo absolutnych podstaw
    Schneider Electric: Tesys catalogue 2019 - 2020 Motor control and protection components
    Siemens - to też kopalnia informacji, ale trzeba przebrnąć przez ich okropny portal w internecie

Warto poświęcić trochę czasu na postudiowanie zagadnień bezpieczeństwa w maszynach: E-Stop, STO, kategorie bezpieczeństwa np. SIL, bariery itp
    Do tego też jest sporo poradników producentów:
    Pilz, Schneider (seria Preventa), Siemens (Sirius) itd

W przypadku falowników z kompleksowymi poradnikami jest trochę gorzej - większość zagadnień jest porozrzucana w różnych miejscach, najlepsze na jakie trafiłem były w Allen Bradley np. dot. ograniczania EMI

Dla PLC np. Siemens i Moeller są gotowe zestawy startowe - sporo tańsze
    I zorientuj się czy np. twój pracodawca ma dodatkowe zniżki, z których mógłbyś skorzystać przy ich zakupie

Równolegle do powyższych warto też postudiować trochę przepisy.
    Podstawowe to: dyrektywa maszynowa, PED, LVD, EMC ale praktycznie dla każdej branży, w której przyjdzie ci działać, obowiązuje specyficzny zestaw

Powodzenia, to sporo nauki