Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FreeNAS zmienia nazwę na TrueNAS CORE - co za tym idzie?

ghost666 09 Mar 2020 12:56 768 0
 • FreeNAS zmienia nazwę na TrueNAS CORE - co za tym idzie?
  Dotychczasowo firma iXsystems zarządzała dwoma systemami operacyjnymi opartymi na FreeBSD, dedykowanymi do przechowywania danych na dyskach sieciowych (NAS) - FreeNAS (wersja open source obsługiwana przez społeczność) oraz TrueNAS (wersja korporacyjna z większą liczbą funkcji i komercyjnym wsparciem).

  Mimo że znaczna część kodu została uwspólniona, firma steirdziła, że osobne utrzymywanie obu projektów negatywnie wpływa na wydajność programistów i jakość oprogramowania, ponieważ zespoły musiały utrzymywać dwa procesy kompilacji, dwa procesy kontroli jakości oprogramowania jak i dwa zestawy dokumentacji.

  Dotychczasowy proces tworzenia oprogramowania FreeNAS i TrueNAS pokazano na ilustracji po lewej stronie. Teraz firma postanowiła pracować nad udoskonaleniem procesu programowania, a FreeNAS i TrueNAS będą dzielić tę samą wersję, proces kontroli jakości, dokumentację, a nawet wydanie, począwszy od TrueNAS 12. Oznacza to, że będzie tylko jeden plik binarny z dwiema wersjami:

  * TrueNAS CORE (wcześniej znany jako FreeNAS), działający bez potrzeby posiadania kluczy licencyjnych, a sam kod źródłowy jest w pełni otwarty.
  * TrueNAS Enterprise z rozszerzonym zestawem funkcji, wymagający używania klucza licencyjnego na obsługiwanych platformach.

  FreeNAS zmienia nazwę na TrueNAS CORE - co za tym idzie?
  TrueNAS CORE jest obecnie dokładnie taki sam jak FreeNAS, tylko pod inną nazwą. Najważniejsze funkcje, proces aktualizacji itp. Pozostają takie same, ale samo oprogramowanie powinno być teraz szybsze, a nowe wersje mogą się pojawiać częściej (co 6 miesięcy w porównaniu z 9/12 miesięcy wcześniej).

  Obrazy systemu TrueNAS 12 będą dostępne od 11 marca, więc można je przetestować jeszcze przed oficjalnym wydaniem nowego systemu. iXsystems nie podało dokłądnej daty, kiedy to nastąpi.

  Oprócz połączenia FreeNAS i TrueNAS, TrueNAS 12 zapewni także lepszą obsługę platform AMD EPYC i Ryzen, ulepszoną obsługę NUMA dla wydajniejszego wykorzystania wielu rdzeni procesora oraz obsługę Open ZFS 2.0 z szyfrowaniem danych, zwiększeniem wydajności i kompatybilnością z pulami ZFS Linux.
   
  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/03/08/freenas-operating-system-becomes-truenas-core/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9642 postów o ocenie 7735, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.