Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak zbudować buggy Barracuda z silnikiem 3.0D 200KM

Potrzebujepomocy89 09 Mar 2020 17:54 3003 33
Bosch
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    Witam, mam 14 lat i chciałbym zbudować buggy Barracuda, silniki rozbierać umiem i ogólnie znam się ale jak na przykład dobrać układ sterowniczy do buggy, przeniesienie napędu, zawieszenie nie umiem dobrać do ramy pomożecie będę bardzo wdzięczny:-)
    Silnik prawdopodobnie od BMW e39 3.0D 200KM. Liczę na podpowiedzi i oczywiście chcę żeby było jak najtaniej i żeby się zmieścić w 2 miesiącach.
  • Bosch
    kindlar
    Level 40  
    Fajnie, że pasjonujesz się motoryzacją. Masz jakieś osiągnięcia, którymi możesz się pochwalić?
    osiniak75
    Level 34  
    Zacznij od zdobycia jakichkolwiek planów do budowy takiego cuda, jest tego sporo. Zobaczysz co jest potrzebne, będziesz w stanie zrobić wstępny kosztorys i zaplanować poszczególne etapy budowy jeśli się zdecydujesz na budowę.
    web69
    Level 31  
    2 miesiące? Zapomnij, jeśli ma być tanio i praca tylko w wolnym czasie, to 2 lata...
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    Plany już mam, osiągnięć nie mam niestety.
    Wiem jak to wykonać tylko potrzebuje pomocy że skrzynką napędową resztę ogarnę i jaki silnik polecacie bo ten od BMW odłożę na inne plany ważne żeby miał około 100km

Dodano po 1 [minuty]:

Web69 mam około 5h dziennie
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    Budżet myślę że około 3k
    Mam garaż i wszystkie narzędzia które są potrzebne do tego projektu
    web69
    Level 31  
    3 tysie i 5 godzin dziennie... zapomnij. Dobry motocyklowy silnik ok. 100KM to właśnie Twój budżet...
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    Potrzebujepomocy89 wrote:
    silniki rozbierać umiem

A poskładać spowrotem i uruchomić?.
    Przepraszam za sarkazm. Sam gdy miałem 9 lat chciałem zbudować basen na osiedlu, bo na tym przy szkole, prace przeciągały się w nieskończoność. w twoim wieku już miałem drabinę aluminiową, kółka od taczki i silnik od trabanta żeby zbudować samolot. Czterolatkowie wygrywają konkursy Szopenowskie, biorą udział w badaniach nad wyprawami kosmicznymi, ale w doświadczonych zespołach.

Jednak samodzielna budowa pojazdu od podstaw w ciągu dwóch miesięcy i z budżetem 3K raczej nie.
    W tym czasie to co najmniej sześcioosobowy zespół z doświadczeniem w budowie i budżet co najmniej 15-20K.
    Mimo wszystko nie chce odbierać Ci zapału. Na początek może zmodernizuj jakieś seicento, do jazdy w terenie, zdobywaj doświadczenie.
    spox247
    Level 18  
    Zwykłego diesla 1.9 td na początek. Najlepiej cały przód z auta z zawieszeniem. Zawsze możesz zrobić też tylną oś skrętną.
  • Bosch
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    dlaczego miałbym brać silnik motocyklowy?
    Silnik od seicento że skrzynią 600zl.
    Więc na pewno nie przekroczy 3k.
    I cała ta rama mnie wyniesie 400zl spawarkę mam sam to mogę pospawać.
    A co myślicie żeby wsadzić powiedzmy silnik od seicento na tył wydaje mi się że dużo łatwiej by było zrobić przeniesienie napedu?
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    Buggy to zawieszenie o długim skoku więc półosie powinny być o jednakowej długości, sama jednostka napędowa np CC 1,1 do tak lekkiego pojazdu wystarczy w zupełności wystarczy, ale umieszczona wzdłużnie z klasycznym dyferencjałem umieszczonym w osi podłużnej pojazdu.
    oglądałeś filmiki z budowy na YT? np kanał TRaider`a
    https://www.youtube.com/watch?v=rh4ohZtMSbU
    karwo
    Level 26  
    zawieszenie nie umiem dobrać do ramy pomożecie

Plany już mam

Albo masz nie kompletne plany albo jeszcze nie wiesz co robisz.
    Ja mam kilka różnych planów, kilka pojazdów widziałem i jeździłem. Mój powstaje już 12 miesięcy a jeszcze trochę zostało. Nie dużo czasu mogę poświęcić (20-30 godzin tygodniowo), mam dostęp do tokarek/frezarek/przecinarek i powiem Ci że samo wykonanie jest szybsze niż zaplanowanie konstrukcji i wykonanie próby w celu zweryfikowania pomysłu.
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    Filmik oglodalem.
    Plany mam kompletne mają 244strony
    Na razie zbuduje ramę i może topiero później się będę zastanawiał co dalej nie ma co na siłę robić :-).
    Jak pede potrzebował pomocy to napisze
    karwo
    Level 26  
    Na razie zbuduje ramę i może topiero później się będę zastanawiał co dalej

Podczas budowy ramy musisz już wiedzieć czym będziesz pojazd napędzał i jak rozmieścisz niezbędne podzespoły aby prawidłowo pracowały. Trzeba wiedzieć jakie będą skoki zawieszenia i jaka wysokość w stanie normalnym co jest w dużej mierze uzależnione od jednostki napędowej.
    Powodzenia.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Najprostszy sposób na buggy to kupno samochodu, odcięcie dachu drzwi nadkoli i dospawanie orurowania , oraz podniesienie zawieszenia . Inne opcje to worek kasy.
    No możesz opony jodełke 16inch założyć to poprawi trakcje.
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    Karwo tą rama składa się tak jakby z 2 części więc zrobię chyba podwozie następnie kupię seicento że złomu na chodzie i dopasuje i powinno być ok tak mi się wydaje.
    Też można by było na buggy to przerobić seicento ale wolę zbudować swoje będę mieć pamiotke na przyszłość :)
    przemallo
    Level 17  
    Za ok 3k zł jest jakiś na olx gotowy buggy z silnikiem od 126p. Poszukaj. Może najpierw kup gotowca, bo jak czytam: "mam 14 lat", "silnik 200KM od BMW", "ramę sam pospawam (!)", "oczywiście jak najtaniej"...To się nie może udać.
    spox247
    Level 18  
    Wpadła mu w ucho reklama z providenta "mam plan"

Niech próbuje chłopiec. Każdy ma jakieś marzenia a marzenia są po to żeby je realizować.
    web69
    Level 31  
    Chłopcze, nikt nie chce Cię zniechęcać, my mamy po prostu doświadczenie. Silnik o mocy 50KM i rama spawana przez mało doświadczoną osobę. to gotowy plan na katastrofę...Zawieszenia nie dobierzesz do pospawanej ramy w szopie, musisz je zrobić od podstaw, masz już jakieś plany, rysunki? Wiesz jak wygląda geometria zawieszenia w samochodzie, a jak w quadzie, czy buggy? To zupełnie inne zawieszenia...
    Jarosx9
    Level 35  
    Do buggy zaproponowałbym gaźnikowy 1.6/1.8 (ewentualnie monowtrysk) ze skrzynią od Audi 80 - moc 75-90 KM. Montowany wzdłużnie centralnie z napędem na tył. Ale to projekt zaawansowany.
    Ale może na początek poeksperymentowałbym z jakimś autem ze szrotu - co można wyciąć to wycinać, resztę wzmocnić rurami, podnieść nieco zawieszenie i zmiękczyć - w końcu taki buggy jest lżejszy. Nauczyć się spawać, pasować, dobierać materiały, ciąć, giąć itp. itd.
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    plan mam i wszystko w planach jest co kupić itp a ze spawania jestem doswiadczony nie raz spawalem takie konstrukcje i sa bardzo wytrzymałe spawy są ładne i pożądne
    silnik już mam to od jakiegoś kawasaki 600cc
    tata mi zalatwil
    kortyleski
    Level 43  
    silnik już mam to od jakiegoś kawasaki 600cc

To teraz sposobem słynnego misia usiądź w kąciku zadumy i pomyśl jak do motocyklowego silnika zintegrowanego ze skrzynią dorobić wsteczny bieg oraz mechanizm różnicowy... Tak żeby to wytrzymało przy około stukonnym silniku. Silnik rozumiem że masz kompletny, z instalacją, osprzętem, modułem zapłonowym...
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    tak silnik kompletny wstecznego nie potrzebuje bo to raczej nie bedzie do terenu tylko do szutrowych drug a naped to szkrzynke napedową zrobie

Dodano po 56 [sekundy]:

Jak zbudować buggy Barracuda z silnikiem 3.0D 200KM
    kortyleski
    Level 43  
    szutrowych drug
    Do podstawówki od nowa!!!
    a naped to szkrzynke napedową zrobie

Taa. a ja na marsa polecę. Chłopie nie chcę ci skrzydeł podcinać ale to nie takie proste. Na samym zdjęciu co pokazałeś jest ze dwa tysie licząc graty i zlecenia zewnętrzne typu tokarz czy frezer. O spawaniu a nie smarkaniu nie wspomnę.

Dodano po 10 [minuty]:

Budżet myślę że około 3k
    Mam garaż i wszystkie narzędzia które są potrzebne do tego projektu

Dobrze. jeżeli masz przynajmniej:
    Migomat solidny, czasem przyda się tig
    tokarkę
    mnóstwo elektronarzędzi typu szlifierki czy wiertarka, stołowa też by się przydała
    kompresor
    giętarkę do rur
    potężną dawkę wiedzy z zakresu obróbki metali i ogólnie pojętej mechaniki
    dodatkowe 3 tysie

warsztat a nie garaż. solidne oświetlenie, solidny prąd, solidny porządek

to może ci się uda zanim się znudzisz i pierdykniesz wszystko w kąt.

Słowem nie wspomniałeś o hamulcach. A to najważniejsze
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    tarcza do hamulca jest w tej skrzynce napedowej garaż mam od 3 miesięcy wszystko nowe oraz warsztat stolarski mam
    web69
    Level 31  
    Jak pisałem Ci o silniku motocyklowym, to wielce się oburzyłeś, teraz silnik od kawy i sam będziesz spawał skrzynkę... a od czego półosie i piasty? Jeśli masz warsztat stolarski, to może z drewna to buggy? Taniej wyjdzie. A temat zaraz w koszu wyląduje.
    spox247
    Level 18  
    Warsztat stolarski? To ramę z drzewa zrób. Będzie lżejsza
    Potrzebujepomocy89
    Level 3  
    web fakt oburzyłem sie ale taki mam silnik wiec nie bedę wkladał w drugi mam warsztat stolarski jak i samochodowy oraz mam dostep do firmy w której produkują uklady scalone jak zamierzasz mi popsuć plan to do widzenia są inni ludzie któży i pomogą