Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vokswagen Golf 4 125 KM 1.8 - Badania techniczne pojazdu

10 Mar 2020 16:25 741 32
  • Poziom 3  
    Witam, dzisiaj zarejestrowałem swój pojazd razem z współwłaścicielem. Stary dowód rejestracyjny mi zabrali, ale zauważyłem, że nie ma ważnego badania technicznego, ale i tak my zarejestrowali auto. I teraz na dowód tymczasowy mam zrobić badania techniczne czy nie? Mogę jeździć tym autem czy nie?
  • Moderator Samochody
    Mateo2001 napisał:
    Mogę jeździć tym autem czy nie?
    Oczywiście że nie. Dziwię się że od razu urzędnik się nie dopatrzył - chyba że wystawił pozwolenie czasowe na 14 dni.
  • Poziom 19  
    robokop napisał:
    Mateo2001 napisał:
    Mogę jeździć tym autem czy nie?

    Oczywiście że nie.


    Powiedziałbym, że to kwestia sporna. Jeśli auto jest sprawne, to nawet bez badania może jeździć, jakoś na BT musi dojechać, a nie każdy ma lawetę lub na lawetę :)
    W razie kolizji OC jest nieważne. Policja nie rzuca kar, mogą Cię co najwyżej skierować na BT lub... zabrać dowód i zatrzymać pojazd.

    Stan rzeczy na dzień pisania posta, może ulec zmianie.
  • Poziom 3  
    A mógłbym teraz pojechać na stację kontroli i zrobić te badania i jeździć tym autem
  • Moderator Samochody
    OPservator napisał:
    a nie każdy ma lawetę lub na lawetę
    A kogo to...?
    OPservator napisał:
    W razie kolizji OC jest nieważne.
    A jakiż przepis tak stanowi?
    OPservator napisał:
    zatrzymać pojazd.
    Z jakiego powodu?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Mateo2001 napisał:
    A mógłbym teraz pojechać na stację kontroli i zrobić te badania i jeździć tym autem

    Urzędnik wystawił pozwolenie czasowe - na okres jego ważności dopuścił pojazd do ruchu. Jedź i zrób badanie.
  • Poziom 18  
    Min 30 dni musisz miec do końca badania technicznego żeby zarejestrować samochód. Wątpię żeby urzędnik aż tak się pomylił. Poczekałbym na nowy dowód i wtedy sprawa się wyjasni
  • Poziom 3  
    No widzisz zdarza się taka pomyłka, ale juro pojadę i zrobię to badanie, ale mam ostatnie pytanie czy jak jutro pojadę i zrobię to badanie to będę miał go ważne do końca roku czy do końca tymczasowego dowodu rejest. ( 30 dni) ?
  • Poziom 18  
    Na dowód tymczasowy chyba nie da się zrobić bt

    W sumie podjedź diagnosta ma wpis do kiedy jest przegląd bo dane są teraz w cepiku
  • Moderator Samochody
    spox247 napisał:
    Na dowód tymczasowy chyba nie da się zrobić bt
    Jak nie wiesz, to nie pisz głupot i nie wprowadzaj innych w błąd. Dowód rejestracyjny nie jest do niczego potrzebny - diagnosta wystawia zaświadczenie, które się niesie do wydziału komunikacji.
  • Poziom 18  
    To po co on jest skoro nie jest potrzebny??

    Na tymczasowym dowodzie jest pozwolenie na 30 dni jazdy samochodem więc po co robić dodatkowy przegląd?
  • Moderator Samochody
    spox247 napisał:
    To po co on jest skoro nie jest potrzebny??
    Bo jest dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu.
    spox247 napisał:
    Na tymczasowym dowodzie jest pozwolenie na 30 dni jazdy samochodem więc po co robić dodatkowy przegląd
    Żebyś miał zagadkę? Urzędnik dopuścił pojazd do ruchu - min. dla potrzeb dojazdu na stację diagnostyczną - nie potwierdził że jest on sprawny i spełnia wymagania dawnego art. 66 PoRD. I nie "dodatkowy" przegląd, tylko okresowy - do wstemplowania potem w "twardy" dowód rejestracyjny.
  • Poziom 32  
    Nie wiem jak to jest z tymi przepisami, ale... Dwa lata temu kupiłem auto, przegląd był ważny 25 dni, urzędnik kazał mi zrobić przegląd ponieważ muś być ważny co najmniej miesiąc aby można było zarejestrować samochód. Zrobiłem przegląd i auto zostało zarejestrowane.
    Myślę, że najlepszym wyjściem będzie wizyta w wydziale komunikacji lub chociaż telefon. Po co gdybać jak można mieć informację pewna i z pierwszej ręki
  • Poziom 3  
    To już nie wiem, jak musi być ważne badanie techniczne do wydania rejestracji to chyba jest ważne badanie tylko gdzie to pisało bo pieczątka kończyła się w lutym
  • Poziom 31  
    robokop napisał:
    Urzędnik dopuścił pojazd do ruchu - min. dla potrzeb dojazdu na stację diagnostyczną

    Urzędnik nie może tego zrobić. Jeśli pojazd nie ma aktualnych badań, transportowany jest na stację diagnostyczną lawetą.
  • Poziom 10  
    Jedź zrób badania na pozwoleniu czasowym i po sprawie po co to wszystko roztrząsać .
  • Moderator Samochody
    szwagros napisał:
    Urzędnik nie może tego zrobić. Jeśli pojazd nie ma aktualnych badań, transportowany jest na stację diagnostyczną lawetą.
    Bzdura. Jakieś umocowanie prawne tych teorii? Czy tylko gdzieś słyszałeś?
  • Poziom 31  
    robokop napisał:
    szwagros napisał:
    Urzędnik nie może tego zrobić. Jeśli pojazd nie ma aktualnych badań, transportowany jest na stację diagnostyczną lawetą.
    Bzdura. Jakieś umocowanie prawne tych teorii? Czy tylko gdzieś słyszałeś?

    To Ty mi powiedz na jakiej podstawie urzędnik dopuszcza pojazd do ruchu nawet go nie widząc (bo przecież pani w urzędzie nie wychodzi zza okienka). Pojazd bez np hamulców też takie dopuszczenie by uzyskał? A co do tego że pojazd bez aktualnych badań nie może poruszać się po drogach publicznych to jest chyba oczywiste? Naprawdę nie chce mi się grzebać w aktach prawnych.
  • Moderator Samochody
    szwagros napisał:
    Naprawdę nie chce mi się grzebać w aktach prawnych.
    Czyli tak naprawdę nie wiesz i piszesz dla samego pisania.
    szwagros napisał:
    A co do tego że pojazd bez aktualnych badań nie może poruszać się po drogach publicznych to jest chyba oczywiste?
    Oczywiste na podstawie czego?
  • Poziom 24  
    OPservator napisał:
    W razie kolizji OC jest nieważne.

    Bzdura.
  • Poziom 19  
    Piotrek#G napisał:
    Bzdura

    Poczekaj aż Ci BT wyjdzie i przydzwoń w dupala, zobaczymy czy potrącą z OC czy z portfela ;)
  • Poziom 31  
    robokop napisał:
    szwagros napisał:
    Naprawdę nie chce mi się grzebać w aktach prawnych.
    Czyli tak naprawdę nie wiesz i piszesz dla samego pisania.
    szwagros napisał:
    A co do tego że pojazd bez aktualnych badań nie może poruszać się po drogach publicznych to jest chyba oczywiste?
    Oczywiste na podstawie czego?

    Tak słyszałem. O tym że pojazd musi mieć ważny przegląd jeszcze przez co najmniej miesiąc aby można było wydać miękki dowód słyszałem od Pani w okienku w WK. A o konieczności posiadania ważnego BT gdy pojazd porusza się po drogach publicznych słyszałem od policjanta, który stwierdził u mnie brak takiego badania. Ale oczywiście oni wszyscy się mylą.
  • Moderator Samochody
    szwagros napisał:
    Ale oczywiście oni wszyscy się mylą
    Nie, oni się nie mylą - tylko Ty nie rozumiesz o czym rozmawiasz. Pozwolenie czasowe, nie jest dowodem rejestracyjnym - jest ważne przez okres na jaki zostało wydane - z możliwością przedłużenia. Dopuszcza pojazd do ruchu warunkowo, na czas rejestracji - podobnie jak pokwitowanie od policjanta. Z pozwoleniem czasowym jedziesz na SKP, robisz badanie techniczne, dostajesz zaświadczenie o wyniku badania, niesiesz do WK i dopiero wtedy urzędnik wyda "twardy" dowód z pieczątką.
  • Poziom 31  
    Czyli sugerujesz że wymaganie przez urzędników do wydania miękkiego dowodu, ważnego przeglądu na co najmniej miesiąc jest bezprawne? Bo już chyba się pogubiłem.
    PS. Nie stawiaj na równi policjanta z urzędnikiem w WK - ten pierwszy ma wiedzę i narzędzia by stwierdzić czy pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,dlatego może wydać pozwolenie czasowe.
  • Poziom 28  
    Panowie, o co bić pianę ?
    Masz mieć OC i sprawne auto.
    W przypadku kolizji, lub gorzej,
    w przypadku niesprawnego auta,
    żadne badania- przegląd techniczny z SKP
    nie pomogą.

    Są są wyroki sądów (oczywiście niewłaściwych), że brak badania technicznego (SKP),
    nie ma wpływu na wypłatę ubezpieczenia z OC, jeśli auto było sprawne.
    Pozdrawiam wszystkich.
    P.s.
    SKP zrobi przegląd nawet na VIN, pojazd niezarejestrowany.
    Tak jak robią to handlarze.
    OC na 30 dni.
  • Poziom 17  
    szwagros napisał:
    wymaganie przez urzędników do wydania miękkiego dowodu, ważnego przeglądu na co najmniej miesiąc jest bezprawne?
    TAK

    PoRD napisał:
    Art. 74
    1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.
    2. Czasowej rejestracji dokonuje się:
    1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;
    2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:
    a)
    b)
    c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;


    Dodano po 3 [minuty]:

    robokop napisał:
    że wystawił pozwolenie czasowe na 14 dni.


    PoRD napisał:
    3. Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni. Termin ten może być jednorazowo przedłużony o 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją pojazdu.


    Dodano po 2 [minuty]:

    Mateo2001 napisał:
    ale zauważyłem, że nie ma ważnego badania technicznego,

    wejdź na https://historiapojazdu.gov.pl/ i tam zobaczysz kiedy było zrobione badanie
  • Moderator Samochody
    Jacdiag napisał:

    szwagros napisał:
    wymaganie przez urzędników do wydania miękkiego dowodu, ważnego przeglądu na co najmniej miesiąc jest bezprawne?
    TAK
    Podobnie się ściąłem kiedyś z diagnostą - uparł się, że nie może wystawić terminu następnego badania dłuższego niż ważność świadectwa TDT zbiornika LPG - kończyło się za kilka tygodni. A okazuje się, że termin ważności upływać może nawet za tydzień, a on na dzień dzisiejszy klepie "P" z wyznaczonym następnym terminem równo za rok.
  • Poziom 28  
    robokop napisał:
    uparł się, że nie może wystawić terminu następnego badania dłuższego niż ważność świadectwa TDT zbiornika LPG - kończyło się za kilka tygodni. A okazuje się, że
    robokop napisał:
    termin ważności upływać może nawet za tydzień,
    termin ważności upływać może nawet za tydzień



    Nawet jeden dzień przed końcem terminu.

    Wróć.!
    W ostatnim dniu.

    Tak po za tematem.
    Czy ktoś widział badanie instalacji LPG przez diagnostę SKP?
    Kiedyś ich nawet "papier" nie interesował, bo dane mieli w systemie.
  • Moderator Samochody
    anchilos napisał:
    Czy ktoś widział badanie instalacji LPG przez diagnostę SKP?
    Widział.
    anchilos napisał:
    Kiedyś ich nawet "papier" nie interesował, bo dane mieli w systemie.
    Nie, nie mieli w systemie. Kiedyś nie było wymogu pokazywania tego kwitka, teraz jest - dopiero od jakiegoś czasu jest wprowadzany do ewidencji CEPIK. Tak samo kiedyś brak stempla "LPG" w dowodzie rejestracyjnym traktowany był jako usterka "drobna", nie dyskwalifikujący wyniku "P" - od bodaj 2 lat już niestety nie, dostaje się "N".
  • Poziom 28  
    robokop napisał:

    anchilos napisał:
    Czy ktoś widział badanie instalacji LPG przez diagnostę SKP?
    Widział.


    Czy może Pan opisać jak to przebiegało?
    Ja, mimo wykonania ok. 60 przeglądów z LPG,
    chociaż badanie auta było dokładne, nikt nic nie sprawdzał w LPG.
  • Moderator Samochody
    anchilos napisał:

    Czy może Pan opisać jak to przebiegało?

    Kontrola zgodności danych na tabliczce znamionowej zbiornika ze świadectwem TDT, wzrokowa kontrola pewności zamocowania podzespołów, ich stanu oraz zgodności z wymaganiami, badanie połączeń pod kątem szczelności.