Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Laserjet 1020 - Drukuje jedną kartkę, pod koniec zacięcie papieru

dt1 10 Mar 2020 18:55 1815 23
 • #1
  dt1
  Admin of Computers group
  Witam,
  Problem dotyczy HP LaserJet 1020. Drukarka jest w stanie wydrukować jedną kartkę (niezależnie od tego, czy zadanie składa się z jednej strony, czy kilku). Wydruk wygląda normalnie. Pod koniec kartka nie jest wypluwana do końca, tylko jej 2-3mm pozostają w mechanizmie, po wydrukowaniu tej jednej kartki zaczyna mrugać pomarańczowa kontrolka, oprogramowanie pokazało zacięcie papieru.

  Jeśli podczas wydruku naprężę papier (złapię go przy wylocie i będę ciągnął delikatnie tak, żeby końcówka wyleciała), zacięcia papieru nie ma.

  Papier wydaje się przemieszczać normalnie przez drukarkę, nie jest pognieciony, wchodzi/wychodzi prosto.

  Z czynności, które wykonałem: rozkręciłem boki, przód, górę, tył, wyczyściłem wszystkie gumowe rolki, które zauważyłem, wyczyściłem pył, fragmenty papieru (pewnie po starych zacięciach), wydmuchałem co się dało. Znalazłem (jak mi się wydaje) dwie płytki z czujnikami optycznymi, jeden na fuserze, na górze drukarki, przy wylocie papieru, drugi z tyłu, za metalową płytą. Upewniłem się, że siedzą te czujniki na swoich miejscach, wyczyściłem je z pyłu i upewniłem się, że elementy, które się przesuwają w czujniku nie blokują się w żaden sposób (są w stanie przesłonić wiązkę).

  Po tym wszystkim drukarka dalej nie jest w stanie wypluć do końca kartki, która jest drukowana. Mogę liczyć na jakąś podpowiedź? :)

  Instrukcję serwisową mam, więc z dobraniem się do poszczególnych części nie powinienem mieć większego problemu.
 • #2
  krakarak
  Level 41  
  Może format papieru zdefiniowany dla drukarki jest inny - letter zamiast A4?
 • #3
  anty35
  Level 26  
  Z doświadczenia wałek dolny w piecu do wymiany. Pozdrawiam anty35
 • #4
  dt1
  Admin of Computers group
  krakarak wrote:
  Może format papieru zdefiniowany dla drukarki jest inny - letter zamiast A4?

  Nie napisałem tego wcześniej, ale sprawdzałem w ustawieniach - było A4 i papierem A4 karmiłem drukarkę.

  anty35 wrote:
  Z doświadczenia wałek dolny w piecu do wymiany

  Dzięki za wskazówkę. Rozumiem, że chodzi o ten pomarańczowy/brązowy wałek?

  HP Laserjet 1020 - Drukuje jedną kartkę, pod koniec zacięcie papieru

  W tej drukarce jest lekko śliski, nie wiem, czy taki powinien być, czy jest czymś zabrudzony, ale ma sporo odcisków i bardzo drobnych ubytków na całej powierzchni:

  HP Laserjet 1020 - Drukuje jedną kartkę, pod koniec zacięcie papieru

  Jeśli to ten wałek, jest w stanie Kolega podpowiedzieć, jak się do niego dostać w taki sposób, żeby jeszcze dało się z tego fusera potem korzystać? Na razie nie ruszałem, widzę tylko jedną śrubę na górnej części, tak jak kable grzałki idą. Widać, że są jakieś zaczepy na całości, ale nie chciałbym tego mechanizmu dobić :)
 • #5
  krakarak
  Level 41  
  Z boków są 2 sprężyny do zdjęcia. Śruby też są 2.
 • #6
  janusz2k
  Level 14  
  Taki objaw też może powodować prócz wałka dociskowego zużyty smar w grzałce pod folią. Wydruk w drukarce wydaje się wtedy taki lekko nieostry, rozmazany.
  W każdym razie nawet jeśli folia wydaje się OK, a to wałek dociskowy będzie rozwarstwiony-do wymiany; smar pod folią też można profilaktycznie wymienić na nowy (może folia niedawno była wymieniana a smar okazał się nieodpowiedni???)
 • #8
  anty35
  Level 26  
  Wymień ten wałek plus tulejki na obu końcach i jak masz smar to od razu go też możesz wymienić.
 • #9
  dt1
  Admin of Computers group
  Przepraszam za długi brak odpowiedzi.
  Wałek znalazłem, w sumie mogę go kupić w zestawie (plus około 20zł) z nową folią i smarem. Jeśli ma to jakiś sens to mogę te 20zł dorzucić, to nie majątek (o ile ma to oczywiście sens, bo jeśli nie ma, to po co sobie dodatkową robotę robić...). Warto przy jednej robocie tę folię wymienić?

  Drukarka drukuje na ogół dobrze, ale nie zawsze. Poniżej próbka wydruku "normalnego" oraz wydruku, gdzie w tle zrobiło się trochę śmieci (co może istotne - tylko w jednym miejscu na stronie się to zrobiło, więc nie powtarza się to na przykład co obrót wałka).

  HP Laserjet 1020 - Drukuje jedną kartkę, pod koniec zacięcie papieru HP Laserjet 1020 - Drukuje jedną kartkę, pod koniec zacięcie papieru

  Ta "ładniejsza" część jest jednolita, lewa strona zdjęcia jest delikatnie nieostra, ale to wina ujęcia, nie drukarki.
 • #10
  copyman
  Photocopiers specialist
  Wymień wszystko jak masz możliwość , kasę i chęci . To cena świetego spokoju . Zadbaj też o to żeby materiały nie były najtańsze z najtańszych bo nic dobrego z tego nie wyjdzie . Tanie folie mogą nie utrwalać wydruku i zaczyna się rozmazywanie , powtarzanie obrazu i brudzenie. Te kilka złotych Cię nie zbawi a drukarka zyska nowe życie !

  C.
 • #11
  dt1
  Admin of Computers group
  Z jednej strony jak najbardziej ma Kolega rację, z drugiej strony takie drukarki po jakiejś tam konserwacji i z gwarancją można kupić z brakującą tacką podajnika za ~100zł, więc nie chciałbym, żeby dwie części wyszły drożej niż cała drukarka :)

  Wałek znalazłem w cenie około 42zł, folię ze smarem teflonowym i panewkami za 24zł. Znalazłem też taki zestaw 10 złotych droższy u innego sprzedawcy, wyglądający na oko dla mnie podobnie (w tańszym folia ma czarny lub ciemnoszary odcień, w droższym lekko wpada w kolor niebieski, tyle różnic). Jeden i drugi sprzedawca zachwala towar twierdząc, że jest najwyższej jakości (nie, żebym się spodziewał czegoś innego). Oczywiście są to zapewne zamienniki. Powinienem na coś szczególnie uważać przy zakupie?
 • #12
  copyman
  Photocopiers specialist
  Tylko kupując cała drukarkę nie masz pewności w jakim stanie jest fuser ... Może okazać się że miesiąc po zakupie będziesz miał ten sam problem. To już niestety starszy sprzęt i takie usterki to standard. Co do jakości tych części które znalazłeś to się nie wypowiem bo nie zaopatruje się na portalu aukcyjnym . Na cuda bym jednak nie liczył . Raz pamietam że trafiła do mnie jakaś drukarka z czarną folią grzejną która miała problemy z utrwalaniem. Okazało się że ta folia była zbyt gruba i miała inną bezwładność cieplną . Pierwsze 2-3 wydruki były w miarę ok ale później wszystko się rozmazywało .

  C.
 • #13
  dt1
  Admin of Computers group
  Dzięki. Na cuda nie liczę, zobaczymy co przyjdzie. W razie czego postaram się nie niszczyć obecnie założonej folii, ocenię jej stan (czy ma gładką powierzchnię, czy jednak te zszywki, które wysypałem podczas czyszczenia zrobiły swoje). Jeśli nie ma zniszczonej powierzchni to po prostu sam smar uzupełnię, bo przyjdzie w zestawie.

  Nie robiłem jeszcze takiej wymiany, więc ciekawe, co z tego wyjdzie :)
 • #14
  krakarak
  Level 41  
  Pamiętaj, aby folię założyć w dobrą stronę. Drukarka bardzo łatwa w serwisie, tania eksploatacja. Warto włożyć w nią kilka złoty a odwdzięczy się długą pracą.
 • #15
  dt1
  Admin of Computers group
  Łatwa w serwisie drukarka jednak mnie chyba pokonała. Co prawda nie próbowałem jej jeszcze uruchomić, ale najprawdopodobniej mam źle złożony piec i nie próbuję tego uruchamiać.

  Wymieniłem panewki pod wałkiem, pomarańczowy wałek oraz folię na grzałce, skorzystałem ze smaru dołączonego do folii wcześniej czyszcząc grzałkę ze skamieniałego starego smaru. Folia na grzałce obraca się bez większego oporu. Posiłkowałem się tym filmem, jeśli chodzi o procedurę: https://www.youtube.com/watch?v=FwGsLZOhYPM

  Problem polega na tym, że grzałka wraz z folią wsuwana na dwóch plastikowych prowadnicach nad pomarańczowy wałek wydaje się nie zjeżdżać do końca. Wydaje się, że coś bliżej środka blokuje (bo dociskając ciut na siłę jedną stronę - druga podnosi się. Wałek ma identyczną średnicę, panewki są identyczne. Zresztą próbowałem to złożyć jeszcze raz na starych częściach i jest ten sam problem. Blaszki (te ze sprężynkami), które przychodzą na wierzch nie domykają się aż do ogranicznika.

  Jak wyjąłem pomarańczowy wałek, to wtedy grzałka schodzi niżej i wszystko się zamyka jak trzeba.

  Rozłożyłem i złożyłem dwa razy, gdzieś robię wciąż ten sam błąd. Ale nie mam pojęcia gdzie - panewki mają wypustkę i nie da się ich inaczej włożyć, pomarańczowy wałek schodzi do końca i sobie na nich siedzi, a grzałkę montuję tak, by plastikowe wypustki były na górze (w nie wchodzą blaszki ze sprężynkami). Dacie radę zdalnie ocenić, w którym miejscu robię błąd?

  HP Laserjet 1020 - Drukuje jedną kartkę, pod koniec zacięcie papieru
 • #16
  janusz2k
  Level 14  
  Udało się w końcu?
  Grzałka rzeczywiście tak "sprężynuje", bo wałek ją odpycha a sprężyna założona z jednej strony przyciąga, więc można mieć wrażenie, że coś na środku długości grzałki ją odpycha. Ten luz zaznaczony na zdjęciu powinien być. Nie pamiętam wielkości.
  Warto jedynie zwrócić uwagę, by listwa grzałki w czasie składania się nie przesunęła, bo można po ściśnięciu sprężynami ją złamać.
 • #17
  dt1
  Admin of Computers group
  Generalnie za diabła nie udało mi się złożyć fusera z nowym wałkiem. Być może jest ułamek milimetra grubszy. Wyczyściłem stary wałek, na starym wałku udało mi się złożyć (on również odpycha grzałkę, ale nie aż tak, żeby sprężyny nie były w stanie dociągnąć blaszek do końca - dociśnięcie do końca wymagało dużej siły). Problem oczywiście pozostał. Nie wiem, czy próbować z innym wałkiem, bo po wyczyszczeniu izopropanolem wałek się nie ślizga, jego powierzchnia jest taka sama jak nowego i papier bardzo dobrze się tego wałka trzyma, wciąż jednak końcówka kartki zostaje w drukarce i wyrzuca zacięcie papieru.
 • #18
  rys57
  Moderator
  Sprawdź elektrycznie działanie czujnika przy fuserze.
 • #19
  janusz2k
  Level 14  
  Czyli w końcu drukarka działa?
  Co do tych obu wałków, może nowy jest sporo twardszy i dlatego mniej się "poddaje". Ogólnie założenie tych sprężyn wymaga sporo siły, więc z twardszym wałkiem jest jeszcze trudniej. Taki wałek pracując także trochę się "rozwałkuje" i zmiękczy.
  W innym co prawda typie drukarki (kolorowa) miałem nawet taki efekt, że wałek był za twardy i toner się nie utrwalał należycie.
 • #20
  dt1
  Admin of Computers group
  Nie złożyłem z tym nowym wałkiem. Złożyłem ze starym. I działa jak działała, czyli zacina się po jednej stronie. Po złożeniu na siłę z nowym wałkiem ciężko było przekręcić mechanizm, więc tak to chyba nie powinno działać. Jak będę miał chwilę sprawdzę jeszcze prawidłowe działanie samych czujników, jak pisał @rys57.
 • #21
  crawe
  Level 11  
  Witam Cię kolego,

  Miałem ten sam problem i u mnie problem wystąpił z elektromagnesem. Nie odbijał.
  HP Laserjet 1020 - Drukuje jedną kartkę, pod koniec zacięcie papieru

  Druk za każdym razem zatrzymywał się na 2 stronie czyszczenie fotodiod nie pomogło, rolki i resztę przeczyscilem.
 • #22
  dt1
  Admin of Computers group
  Dzięki za info. Co prawda właściciel drukarki jednak nie chciał dalej drążyć tematu, więc nie dowiem się, czy w moim egzemplarzu było dokładnie to samo, ale dzięki że napisałeś. Być może komuś uda się rozwiązać taki problem mając kilka porad, co dokładnie sprawdzić :-)
 • #23
  Georgy
  Level 2  
  Wiem, że temat stary ale może komuś zaoszczędzi kilku godzin szukania rozwiązania problemu opis mojej walki z HP 1020. Symptomy były bardzo podobne jak w pierwszym poście wątku, tj. zadawałem wydruk strony testowej, drukarka drukowała tą stronę bezbłędnie i pobierała następną kartkę zacinając się po kilkunastu centymetrach przejścia tej kartki przez drukarkę (na tej następnej kartce oczywiście drukarka już nic nie drukowała).
  Potwierdzam, że to wina elektromagnesu. Szara gąbka tłumiąca pomiędzy dwoma blaszkami elektromagnesu ulega degradacji i skleja te powierzchnie ze sobą. Wyczyściłem wszystko izopropanolem do gołej blachy i nakleiłem na część nieruchomą 6 warstw taśmy izolacyjnej jedna na drugiej zamiast tej gąbki. Drukarka działa jak nowa.
  Pomocniczo załączam link ze strony HP:
  https://h30434.www3.hp.com/t5/LaserJet-Printi...-1020-multiple-paper-feed/td-p/2157725/page/2
 • #24
  zodiak318
  Level 34  
  Podbijam :)
  Dzisiaj naprawiałem 1018 z takim samym problemem. Przyczyna : klejący się elektromagnes.