Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej użyć pompki wody na 12v

mikmas 10 Mar 2020 20:01 363 5
    mikmas
    Poziom 18  
    Nie wiem czy dobry dział wybrałem. Temat pomiędzy hydepark a "czego użyć". Kompletnie "lajtowo"

Niedługo śmigus dyngus i z tej okazji chciałem zrobić maszynę do zalewania ludu niepracującego (bo wolne przecież). Elementem niezbędnym jest pompka i zastanawiam się jakiej użyć. Może robiliście coś podobnego i po efekcie moglibyście polecić? Póki co mam pompę od spryskiwaczy do samochodu (znaleziona na szrocie), przetestowana w boju, jednak ma 2 dość istotne wady - nie ma mocowania, jest w kształcie walca, więc może się telepać oraz dość duże rozmiary (9x3cm) - w ostateczności może być, ale pewnie są lepsze.

Zależy mi na:
    1. 12v (must have!)
    2. Możliwie duża moc przy możliwie małych rozmiarach
    3. Mocowanie na śruby
    4. Kształt możliwie zbliżony do sześcianu
    5. Cena (tu zależy mi na jak najmniejszych wartościach :) )
    teskot
    Poziom 33  
    Co to znaczy "może się telepać"? Dlaczego nie walec? Mocowanie obejmą więc nie widzę problemu. Jaka wydajność jest oczekiwana i jakie ciśnienie?
    mikmas
    Poziom 18  
    Można użyć obejmy, czy nawet trytytki, ale wolałbym, aby mocowanie było już przy pompce.
    Jaka wydajność i jakie ciśnienie - no i tutaj jest problem, bo... nie wiem. To akurat jest robione bardzo "na oko". Można założyć, że urządzenie będzie na ziemi i strzelać pod kątem do 45st, oblewany cel w odległości około 2m, wysokość >1m. Szerokość strumienia obojętna. Muszę wybrać coś możliwie wydajne, ale też możliwie małe.
    Taka wydaje się spoko, ale czy da wystarczające ciśnienie, czy nadaje się jedynie do delikatnego przepompowania płynu
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Po co się tak męczyć, dźwigać pompkę, zasilanie...

Skonstruuj sobie pistolet na wodę, ciśnieniowy z baniaka o wielkości jaka ci pasuje. Są nawet takie po 16 litrów... Można nosić na plecach.
    Przeciętna butelka PET wytrzymuje całkiem spore ciśnienie. Montujesz w zakrętce wentyl i rurkę wylotową. Wentylem dopuszczasz powietrze 2-3 atmosfery spokojnie starczy, choćby z kompresorka samochodowego.
    Na wylocie montujesz zawór ze spustem, dysze o odpowiedniej charakterystyce i przepustowości, żeby za szybko nie pozbyć się ładunku.
    I masz maszynkę jak trzeba...

Albo kup sobie w ogrodniczym spryskiwacz na plecy... :D
    mikmas
    Poziom 18  
    @Madrik
    A kto powiedział, że ja to będę nosić? Kto w ogóle powiedział, że będę chociażby w pobliżu :)
    teskot
    Poziom 33  
    Ta pompka z linku ma ciśnienie 0,25 bara, czyli jest w stanie podnieść wodę na wysokość 2,5m. Pompki spryskiwaczy samochodowych mają o połowę mniejszą wydajność ale znacznie wyższe ciśnienie. A takie do spryskiwaczy reflektorów to już w ogóle charakteryzuje bardzo wysokie ciśnienie. Pompki perystaltyczne mają niewielki przepływ ale wysokie ciśnienie. Odśrodkowe można scharakteryzować ogólnie tak, że im większa średnica turbiny tom większy przepływ, a mniejsze ciśnienie przy tej samej mocy.