Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej użyć pompki wody na 12v

mikmas 10 Mar 2020 20:01 363 5
 • #1
  mikmas
  Poziom 18  
  Nie wiem czy dobry dział wybrałem. Temat pomiędzy hydepark a "czego użyć". Kompletnie "lajtowo"

  Niedługo śmigus dyngus i z tej okazji chciałem zrobić maszynę do zalewania ludu niepracującego (bo wolne przecież). Elementem niezbędnym jest pompka i zastanawiam się jakiej użyć. Może robiliście coś podobnego i po efekcie moglibyście polecić? Póki co mam pompę od spryskiwaczy do samochodu (znaleziona na szrocie), przetestowana w boju, jednak ma 2 dość istotne wady - nie ma mocowania, jest w kształcie walca, więc może się telepać oraz dość duże rozmiary (9x3cm) - w ostateczności może być, ale pewnie są lepsze.

  Zależy mi na:
  1. 12v (must have!)
  2. Możliwie duża moc przy możliwie małych rozmiarach
  3. Mocowanie na śruby
  4. Kształt możliwie zbliżony do sześcianu
  5. Cena (tu zależy mi na jak najmniejszych wartościach :) )
 • #2
  teskot
  Poziom 33  
  Co to znaczy "może się telepać"? Dlaczego nie walec? Mocowanie obejmą więc nie widzę problemu. Jaka wydajność jest oczekiwana i jakie ciśnienie?
 • #3
  mikmas
  Poziom 18  
  Można użyć obejmy, czy nawet trytytki, ale wolałbym, aby mocowanie było już przy pompce.
  Jaka wydajność i jakie ciśnienie - no i tutaj jest problem, bo... nie wiem. To akurat jest robione bardzo "na oko". Można założyć, że urządzenie będzie na ziemi i strzelać pod kątem do 45st, oblewany cel w odległości około 2m, wysokość >1m. Szerokość strumienia obojętna. Muszę wybrać coś możliwie wydajne, ale też możliwie małe.
  Taka wydaje się spoko, ale czy da wystarczające ciśnienie, czy nadaje się jedynie do delikatnego przepompowania płynu
 • #4
  Madrik
  Moderator Robotyka
  Po co się tak męczyć, dźwigać pompkę, zasilanie...

  Skonstruuj sobie pistolet na wodę, ciśnieniowy z baniaka o wielkości jaka ci pasuje. Są nawet takie po 16 litrów... Można nosić na plecach.
  Przeciętna butelka PET wytrzymuje całkiem spore ciśnienie. Montujesz w zakrętce wentyl i rurkę wylotową. Wentylem dopuszczasz powietrze 2-3 atmosfery spokojnie starczy, choćby z kompresorka samochodowego.
  Na wylocie montujesz zawór ze spustem, dysze o odpowiedniej charakterystyce i przepustowości, żeby za szybko nie pozbyć się ładunku.
  I masz maszynkę jak trzeba...

  Albo kup sobie w ogrodniczym spryskiwacz na plecy... :D
 • #5
  mikmas
  Poziom 18  
  @Madrik
  A kto powiedział, że ja to będę nosić? Kto w ogóle powiedział, że będę chociażby w pobliżu :)
 • #6
  teskot
  Poziom 33  
  Ta pompka z linku ma ciśnienie 0,25 bara, czyli jest w stanie podnieść wodę na wysokość 2,5m. Pompki spryskiwaczy samochodowych mają o połowę mniejszą wydajność ale znacznie wyższe ciśnienie. A takie do spryskiwaczy reflektorów to już w ogóle charakteryzuje bardzo wysokie ciśnienie. Pompki perystaltyczne mają niewielki przepływ ale wysokie ciśnienie. Odśrodkowe można scharakteryzować ogólnie tak, że im większa średnica turbiny tom większy przepływ, a mniejsze ciśnienie przy tej samej mocy.