Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd bramy raz jeszcze (Nice / Came / BFT)

janek72 11 Mar 2020 07:32 7101 10
Optex
 • #1
  janek72
  Level 11  
  Kłaniam się.
  Przejrzałem wątki dotyczące napędów do bram i - klasycznie - doznaję czegoś na kształt dysonansu poznawczego.
  Innymi słowy - trudno odnaleźć się we wszystkich opiniach typu "napędy X były dobre do roku 2012", "napędy Y są toporne", "napędy Z są drogie i przereklamowane". Pewnie wszystko to prawda ale finalnie trudno laikowi podjąć decyzję, tym bardziej że zakup pilny.
  Do rzeczy - brama z profili, w trakcie wypełniania deskami modrzewiowymi. Łączna waga - około 350 kg, długość 4,5 m + ogon.
  Po lekturze forum waham się między Robus Nice 600, Came BX oraz BFT Deimos. Każdy (chyba) ma dość dobre opinie.
  Warunek - możliwość montażu blokady napędu bramy przy otwartej furtce (są w kolizji).
  Dodatkowo ma to ładnie współpracować z Vidosem Duo.
  Bardzo proszę o wskazania. Polityka udzielania gwarancji przy własnym montażu także istotna (zakup w okolicach Wrocławia).

  Napęd bramy raz jeszcze (Nice / Came / BFT)


  ............................................................................
  Ogłoszenie


  Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  Darek0026
  Level 26  
  Cześć,

  janek72 wrote:
  Warunek - możliwość montażu blokady napędu bramy przy otwartej furtce (są w kolizji).


  Siłownik BX ma taką funkcje podobnie jak pozostałe. W BX jest to wejście 1-2.
  Działające w sposób taki że w przypadku wykrycia otwartej furtki nie będzie możliwe wykonanie żadnego manewru aż do jej zamknięcia.

  janek72 wrote:
  Do rzeczy - brama z profili, w trakcie wypełniania deskami modrzewiowymi. Łączna waga - około 350 kg, długość 4,5 m + ogon.


  Założył bym tu BX708 AGS, będzie nawet pasował do koloru bramy (spawdź wygląd w google).

  janek72 wrote:
  Dodatkowo ma to ładnie współpracować z Vidosem Duo.
  Bardzo proszę o wskazania. Polityka udzielania gwarancji przy własnym montażu także istotna (zakup w okolicach Wrocławia).


  Praktycznie każdy z tych automatów można podłączyć do domofonu. Gdyż wszystkie posiadają wejście ''tylko otwórz'' oraz funkcję częściowego otwarcia.

  Producenci udzielają obecnie gwarancji wyłącznie swojemu partnerowi handlowemu. Tzn że w przypadku montażu we własnym zakresie o gwarancji trzeba zapomnieć.
 • Optex
 • #3
  janek72
  Level 11  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Niestety nie mogę znaleźć opisu tego napędu na stronie Came.
  Z ofertami sprzedaży też niełatwo.
  Nie wiem, czy to nowość jakaś, czy jakaś nisza?
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #5
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Wymieniłeś bardzo różne napędy. Robus jest z silnikiem stałoprądowym 12V (niektórzy twierdzą że 24V, ale to że twierdzą wcale nie znaczy że tak jest), Came BX może być na 230V lub 24V (BX241) i BFT Deimos które występują również na 230V jak i na 24V.
  Napędy z niskonapięciowymi silnikami na prąd stały wykazują zdecydowanie lepszą kulturę pracy z racji większych możliwości sterowania takim silnikiem przy zastosowaniu tańszych komponentów. Tutaj mój wybór padłby na BFT Deimos Ultra BT.
  Jeżeli możesz wziąć pod uwagę napędy z silnikami na 230V to spójrz na napęd P1000 od Proximy.
  Znam ten napęd (jak i powyższe) i z czystym sumieniem mogę polecić.
  Dlaczego? Bo po pierwsze jest z Polski (mechanizm i obudowa ze wschodu -ale bez paniki-nie z kraju koronawirusa :D ), cała reszta z Torunia. Po drugie mechanizm silny -1000kg. Po trzecie cała przekładnia jest metalowa ( w przeciwieństwie do ww. gdzie ślimacznice są z tworzywa). Po czwarte centrala sterująca z czytelnym wyświetlaczem LCD i bardzo przejrzyste menu w języku polskim. Dwa w pełni konfigurowalne wejścia przewodowe (wejście A możesz wykorzystać do obsługi z przycisku i domofonu a wejście B do blokady napędu w przypadku otwartej furtki ) i oczywiście konfigurowalne wejście bezprzewodowe (z pilota). Może obsługiwać piloty systemowe w wybranym kodzie zmiennym wielu popularnych producentów automatyki (np. takiego jaki masz napęd w garażu), oraz niesystemowe (kod stały a w zasadzie serial) czyli większości pilotów na 433MHz z układem HCS firmy Microchip (obsługa pilotów niesystemowych może zostać wyłączona). Jest możliwa pełna konfiguracja siły, rewersu podczas przekroczenia ustawionej wartości, wielkości otwarcia w funkcji "furtka", konfigurowalne w pełni wyjście na lampę (może być ostrzegawcza lub użytkowa z ustawianym czasem świecenia), automatyczne zamykanie po określonym czasie (to mają wszystkie ww) lub po przecięciu linii fotokomórek gdzie też możemy określić czas (tego ww nie mają). To nie jest kryptoreklama ani post sponsorowany więc trochę o wadach. Kiedyś był brak samohamowności - obecnie nie występuje podobnie jak poprawiono usterkę centrali sterującej. Nie wiem czy poprawiono współpracę z fotokomórkami pracującymi tylko z napięciem 24V - używam 12/24V. Silnik jest potężny, ale nie jest przystosowany do pracy intensywnej. Po pięciu - dziesięciu minutach ciągłego otwierania/zamykania przegrzeje się i wyłączy aż do częściowego wystygnięcia (wyłącznik termiczny). Ale kto (i po co) by otwierał i zamykał bramę w domu 10 razy non stop :wink:
  Może coś pominąłem więc poniżej link do strony gdzie możesz pobrać więcej danych:
  https://www.proxima.pl/produkt/nap%C4%99d-bramy-przesuwnej-p1000/
 • #6
  Antoni1979
  Level 2  
  Z mojego doświadczenia mogę polecić jeszcze siłownik Bull624 firmy Beninca, mam dobre porównanie bo sąsiad w podobnym okresie zamontował siłownik własnie jednej z firmy, które wymieniłeś, mój chodzi bez zarzutu, a u nich wyszły kwiatki po roku ;)
 • #7
  Alpha
  Level 23  
  Antoni1979 wrote:
  sąsiad w podobnym okresie zamontował siłownik własnie jednej z firmy, które wymieniłeś, mój chodzi bez zarzutu, a u nich wyszły kwiatki po roku ;)

  Wątpię, by powodem usterki było urządzenie, raczej wyszły błędy w montażu. Bez podania szczegółów taka rada jest nic nie warta.
 • #8
  janek72
  Level 11  
  Ostatecznie wziąłem BFT Deimos Ultra BT.
  We wtorek montaż.
  Dziękuję za pomoc.
 • #9
  vakant34
  Level 22  
  Też posiadam Deimosa i służy mi już kilka lat - jak tam po montażu panie Janku autorze?
 • #10
  janek72
  Level 11  
  Odpowiadam, wywołany do tablicy.
  Napęd zainstalowany, robi swoje, zdążyłem o nim zapomnieć, więc OK.
  Instalatorzy zrobili wszystko jak trzeba, niemniej warto zapoznać się z instrukcją i dostroić pod własne potrzeby i zachcianki.
  Gdybym bardzo chciał narzekać - trochę (jak dla mnie) nieergonomiczne piloty i krótki ich zasięg (a może nawet nie-krótki a 'normalny' ale mógłby być większy, tak by nie musieć zatrzymywać się i czekać na otwarcie).
  Ogólnie jestem zadowolony.