Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STMicro kupuje większościowy udział w firmie produkującej elementy GaN - Exagan

ghost666 11 Mar 2020 14:02 450 0
 • STMicro kupuje większościowy udział w firmie produkującej elementy GaN - Exagan
  Firma STMicroelectronics poinformowała o podpisaniu umowy na przejęcia większościowego pakietu akcji francuskiego innowatora w zakresie azotku galu (GaN), spółki Exagan. Firma ta stara się o przyspieszenie przejścia branży elektroenergetycznej z technologii krzemowej na GaN na krzemie, umożliwiając budowę mniejszych i wydajniejszych urządzeń energetycznych.

  Każda kolejna generacja urządzeń elektronicznych wymaga większej mocy, a branża mocy odchodzi obecnie od krzemu na rzecz materiałów półprzewodnikowych o szerokiej przerwie energetycznej. ST stworzyło już sobie pewien rynek na układy z węglikiem krzemu (SiC), ale GaN jest równie kuszący. Oba materiały zajmują różne nisze na rynku układów scalonych mocy. Przejęcie Exagan pomoże ST Micro zaspokoić różnych klientów na rynkach przemysłowych.

  "Oprócz wiodącej pozycji na rynku urządzeń SiC, STMicroelectronics podjął ważne kroki w branży GaN" powiedział Ezgi Dogmus, analityk ds. Technologii i rynku w Yole Développement. "Zgodnie z zapowiedziami z 2020 firma umacnia swoją pozycję i portfel produktów na rozwijającym się rynku GaN poprzez nawiązanie współpracy z TSMC i przejęcie większościowych udziałów francuskiego start-upu Exagan, który ma znaczący portfel patentów i wiedzy w zakresie rozwiązań GaN do szybkiego ładowania" kontynuuje Dogmus.

  GaN oferuje większą sprawność urządzeń, a wymiary systemów ego typu są znacznie mniejsze w porównaniu do ich krzemowych odpowiedników. "GaN to atrakcyjne rozwiązanie dla tych, którzy dążą do poprawy sprawności bez problemu przy miniaturyzacji. Ogólnie rzecz biorąc, przetwarzanie mocy, a w szczególności zastosowania motoryzacyjne, są naturalnymi beneficjentami przyjęcia i wdrożenia GaN na dużą skalę" powiedział Filippo Di Giovanni, dyrektor ds. marketingu strategicznego, innowacji i kluczowych programów, działu nowych materiałów i rozwiązań energetycznych w STMicroelectronics.

  Sprawność jest siłą napędową rozwoju we wszystkich sektorach przemysłu. W systemach elektronicznych może prowadzić do ograniczenia parametrów, a także skrócenia żywotności systemu. Większa wydajność pozwala na zwiększenie gęstości i miniaturyzację układów - możliwość posiadania mniejszych, lżejszych i bardziej niezawodnych produktów, napędza wiele rynków. "Półprzewodniki mocy na bazie krzemu mogą gwarantować tylko stopniowe ulepszenia (...). Szerokoprzerwowe odpowiedniki reprezentowane zarówno przez SiC i GaN są najnowocześniejszymi i innowacyjnymi technologiami oferującymi znaczne i namacalne korzyści w zakresie zmniejszania zarówno strat, jak i zużycia energii" podsumował Filippo Di Giovanni.

  Produkty GaN będą używane w szerokiej gamie urządzeń - systemy PFC, przetwornice DC/DC, zasilacze telekomunikacyjne i przemysłowe, łądowarki i sterowniki silników w pojazdach elektrycznych itp.

  "Uważamy, że GaN stanowi dużą szansę dla projektantów systemów na poprawę wydajności konwersji w wielu różnych aplikacjach, takich jak zasilacze urządzeń przenośnych, centrów danych, a także w aplikacjach motoryzacyjnych (...)." powiedział Giovanni.

  Źródło: https://www.eetimes.com/stmicroelectronics-buys-into-french-gan-company/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9642 postów o ocenie 7736, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.