Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysza do drukarki 3d, potrzebuję ją podłączyć bez użycia sterowników drukarki3d

11 Mar 2020 18:46 132 5
  • Poziom 3  
    Dzień dobry,
    Chciałbym zrobić maszynkę do wytwarzania filamentu do drukarki 3d z butelek pet.
    Kupiłem dysze z blokiem grzejnym do drukarki 3d i potrzebuję ją sterować bez płytki sterującej drukarką.
    Resztę mam gotową chodzi mi tylko o to, że na dyszy musi być temperatura ok.100 stopni. W jaki sposób to dokonać?
    Proszę o szybką pomoc, przepraszam za niezbyt logiczne zdania ale nie miałem pomysłu jak to opisać.
    Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Dodano po 2 [minuty]:

To są zdjęcia tej dyszy.
  • BotlandBotland
  • Poziom 43  
    Nie da się bez układu nadzorującego i korygującego temperaturę osiągnąć stałej temperatury elementu grzejnego.
    Najlepszy w takim wypadku byłby układ regulacji temperatury oparty na schemacie regulatora stacji lutowniczej. W module dyszy masz grzałkę i termoparę - w lutownicy (większości) ze stacji lutowniczej jest tak samo. Kwestia tylko ustawienia zadanej temperatury (w stacji co prawda najniższa temperatura to ok.150*C, ale da się to zmienić i ustawić temperaturę niższą.
    A stabilna temperatura jest niezbędna, żeby uzyskać stałą lepkość filamentu - a temperatura bez regulatora w dyszy może się zmieniać - zmniejszać się od wielu czynników - nawet od przeciągu, czy konkretnego tworzywa...
    Swego czasu "popełniłem" (dla siebie, syna, brata) kilka stacji opartych na regulatorze znalezionym w numerze (starym - nie przypomnę sobie teraz którym) "Elektronika Praktycznego" i mogę go śmiało polecić. Jedyną zalecaną zmianą byłoby zamiana przekaźnika na tyrystor - można osiągnąć mniejszą histerezę temperatury.
    Tu masz schemat: https://www.google.com/search?q=stacja+lutown...KHSZ8AkgQ9QEwAnoECAoQBw#imgrc=-cYXvzuJdH2gjM:
    Wyświetlacz zadanej temperatury można pominąć po ustaleniu temperatury za pomocą miernika uniwersalnego z termoparą - żeby wyskalować potencjometr regulacji (niezbędny w wypadku różnych tworzyw i innych wymagań związanych z konkretnym układem mechanicznym), jest jednak dużą wygodą.
  • BotlandBotland
  • Poziom 43  
    Najstarsza stacja jaką robiłem pracuje 20 lat bezawaryjnie...
  • Poziom 29  
    398216 Usunięty napisał:
    W module dyszy masz grzałkę i termoparę
    Termoparę w głowicach drukarek (zwłaszcza tanich) stosuje się dość rzadko. Zazwyczaj jest tam termistor.
  • Poziom 43  
    Mateuszkordi23 napisał:
    na dyszy musi być temperatura ok.100 stopni
    Nie za mało troszkę dla PET?